Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ducato I przekładka 1.9TD na 2.5TD i parę pytań
Autor Wiadomość
cosmo-pl 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato I 1.9TD
Dołączył: 07 Wrz 2018
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-07, 11:42   Ducato I przekładka 1.9TD na 2.5TD i parę pytań

Moi drodzy,

zwracam się do doświadczonego grona z prośbą o odpowiedź na kilka pytań. Kupiłem food trucka na Ducato I 14 z 1994 roku - 1.9 TD. Niestety brał płyn i dymił sobie już na biało. W tej chwili jest całość rozłożona i głowica oddana do oceny. Na moje oko może się nie nadawać, bo są pęknięcia pomiędzy zaworami, oraz wżery w jednym miejscu, dokładnie na zwieńczeniu 2 cylindra (do przylgni zaworów nie dochodzą).

1. Pytanie - czy przekładka w tej budzie na silnik 2,5 TD (trochę mocniejszy i mniej zawodny chyba) jest możliwa bez większych przeróbek. Dostępny mam kompletny silnik z wymienionym paskiem/rozrządem za (3000 PLN)

2. Czy warto szukać czapki do 1.9 TD i dać sobie spokój (czapka po renowacji 700 PLN).

3. Nie wiem jak dół, niby olej bierze, po zalaniu naftą z 2 cylindra nie uciekło za dużo, z 3 ucieka (tak na szybko sprawdzone). Czy można jakoś ocenić wprawnie, czy coś się podziało z pierścieniami (bo może się przegrzał, że za dużo oleju wpadało do silnika..). Cylinder 2 i 3 gładzie ma ok, brak rantu czy zarysowań.

Ogólnie wiem, że te silniki lubią się zagrzać, dlatego na pewno będę chciał wyczyścić dobrze układ. Mam dwa wentylatory na chłodnicy (nie wiem czy tak było też we wcześniejszych modelach) i ogólnie auto jest w miarę dobrym stanie. Turbo po regeneracji, wąż do IC, w miarę ok, tzn trochę oleju tam było, ale nie jakoś okropnie dużo.

Pytanie czy Turbo do 2.5 TD jest to samo co 1.9 TD?

Pytanie jeszcze o odmę z separatorem - czy tam jakieś sitko powinno być i uszczelka pod - bo mam tam trochę zarzygane i tak dumam.

O mechanice pojęcie mam, poradzę sobie ze wszystkim. Pytania się rodzą, ponieważ nie miałem do czynienia z tym autem wcześniej.

Aha czy do tej 1 można dostać jakąś sensowną owiewkę, ponieważ mam sporą budę - wysoką i szeroką (2,4 m) i niestety już mało dynamiczne auto, w ogóle nie chce w takiej wersji jechać.

Będę wdzięczny niezmiernie za wszelkie sugestie i jak się kiedyś na drodze spotkamy, to odwdzięczę się dobrym jedzeniem :bigok
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-09-07, 22:07   

Przecie o tym już było wielokrotnie.

Przekładka jest możliwa ale koszty są wielkie bo to nie tylko silnik, jeśli robisz sam to ok ale jeśli zlecasz to spójrz na wartość swego kampera i czy takie coś ma sens?
https://www.camperteam.pl...c71e7a1d#735436

Jednego taki swap kosztuje tylko 1K zł innego 15K zł czyli ponad połowa wartości kampera a przecież taki 1,9TD dojedzie wszędzie gdzie chesz bez problemu.
Silnik w kamerze to mocno przesadzona sprawa przecież nie jeździmy nim codziennie ba on ma ograniczenie prawne do 80km/h a te całe swapy i wymiany to jest przerost formy nad treścią, pochwali się na forum po swapie i pojedzie raz w roku do Chorwacji ciesząc się się że wcześniej na tą górkę wjeżdżał na 4 a teraz na 5

Mam 2,5D i mi mocy nie brakuje owszem wolałbym 2,5TD ale gratis bo wiem że turbo to kolejne problemy/koszty obsługi itd. itd.
To camper nie wyścigówka choć ja porsche cajane jeż następne wyprzedziłem na krętej obwodnicy.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drzevo 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 1996 Ducato Dethleffs A5250 2.8 JTD :)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Wrz 2016
Piwa: 9/21
Skąd: Maciek WWL
Wysłany: 2018-09-07, 23:34   

Nie zgodzę się, że 1.9 TD dojedzie wszędzie bez problemu... to najzwyczajniej w świecie nieprawda...

Dojedzie, jeżeli będziesz miał szczelną głowicę, sprawny termostat, nową chłodnicę, załączone na stałe dwa wentylatory, będziesz non stop obserwował temperaturę silnika i awaryjnie uruchamiał na max. nagrzewnicę... ewentualnie jeżeli masz duuuużo czasu i nigdzie się nie spieszysz...

Temperatury powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza + góry stanowią duże wyzwanie dla 1.9 TD. Oczywiście ludzie od lat jeżdżą kamperami z tym silnikiem, dojeżdżają i wracają, ale w upale, w górach, czy na autostradzie, silnik wymaga bardzo sprawnego układu chłodzenia i ciągłego śledzenia temperatury cieczy chłodzącej...
Jeśli ktoś jeździ poza szczytem upałów, nie ma potężnego (ciężkiego) kampera, 1.9 TD spokojnie da radę zawieźć na koniec świata i odwieźć do domu

Przekładka potrafi jednak być baaardzo droga, szczególnie w odniesieniu do rynkowej wartości kampera... trzeba dobrze przeliczyć "za" i "przeciw"...
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
majsterus 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ahorn 610, T5, Hymer S700
Dołączył: 04 Sie 2008
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: wielkopolskie
Wysłany: 2018-09-08, 10:57   

Jak powyżej napisane. 1.9TD to na polskie warunki jest ok.
Dalej MUSI być silnik sprawny w 100%. Zbijanie temperatury poprzez ogrzewanie kabiny to standard w ciepłych krajach, inaczej uszkodzisz głowicę.
Kamperem nie jeździ się codziennie, ale to nie znaczy, że nie ma mieć się pewności, czy pod każdą górkę wjadę. Ci którzy mają 1.9 będą je chwalić....niestety to są za słabe jednostki aby pchać 3 tony. Mam "zdrowe"1,9TD 66kW, i na płaskim terenie jest ok, ale na podjazdach pod górę tiry wyprzedzają. Na 2000km nie wziął nawet 100ml oleju, ale temperaturę obniżałem ogrzewaniem. Taki urok 1,9TD.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zaradek 
stary wyga


Twój sprzęt: Peugeot Boxer PILOTE Pacific 65px
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Sie 2008
Piwa: 13/9
Skąd: P-ń
Wysłany: 2018-09-08, 11:03   

Z niesprawnym ukladem chlodzenia czy nieszczelna glowica to i 3.0 JTD nie pojezdzisz po gorach ani autostradzie.
Sprawnym 1.9TD dojedziesz tam gdzie zechcesz ale wymaga to innej techniki jazdy i czasu. Przede wszystkim nie cisniesz pod gore ile fabryka dala by zmienic bieg na wyzszy, bo i tak przez turbo dziure nic nie wskorasz, tylko truchtasz spokojnie na dwujeczce.
Mialem 1.9TD i przejechalem Alpy i Pireneje nie po autostradach i dalo sie, ale wymagalo to wlasnie takiego truchtania. Wiadomo wiecej pojemnosci, wiecej mocy i wiecej momentu to plynniejsza jazda. To tak jak z fiatami 126p i 125p i jednym i drugim ludzie jezdzili do Blugarii ale techniki pokonywania trasy byly zupelnie inne. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Waldek00x 
doświadczony pisarz
Waldek00x


Twój sprzęt: Fiat Ducato 1.9 TD/Granduca
Nazwa załogi: Grandusie
Dołączył: 10 Sie 2014
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Z DALEKA
Wysłany: 2018-09-08, 16:18   

Mam 1.9td 91r właśnie jesteśmy w Albani Hemere przejechaliśmy przełęcz Liguryjską przy temperaturach 38C i to co piszecie o 1.9 td to bzdety fakt na pierwszym biegu około 15km temperatura 90 C wody ale pompa wymieniona termostat chłodnica .
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Waldek00x 
doświadczony pisarz
Waldek00x


Twój sprzęt: Fiat Ducato 1.9 TD/Granduca
Nazwa załogi: Grandusie
Dołączył: 10 Sie 2014
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Z DALEKA
Wysłany: 2018-09-08, 16:23   

Bułgaria i Serbia w tamtym roku przy temperaturach siegających w Serbi ponad 40C w środku jak w piekarniku.
Pozdrawiam i nie będę komentował wypowiedzi - technika jazdy
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cosmo-pl 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato I 1.9TD
Dołączył: 07 Wrz 2018
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-08, 19:44   

Dzięki panowie za wypowiedzi. Układ chłodzenia jest w fatalnym stanie, do generalnego czyszczenia, sprawdzenia. Sprawny, nie powinien się przegrzewać. Duża chłodnica, dwa duże wentylatory, powinien dać radę.

Przekładka 2.5 d na 2.5 TD to inna para kaloszy zupełnie - dużo trzeba dołożyć. W 1.9 TD jest już cały osprzęt, kwestia instalacji i rozmiaru klocka.

W tej chwili zastanowiam się nad zmianą konia ;) na 2.0 benzyna z 1999 r. Powód - wżery na gładziach i ogólnie w mojej opinii dół silnika do remontu, razem z wymianą tłoków, na których też są weżry.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-09-08, 21:38   

drzevo napisał/a:
Nie zgodzę się, że 1.9 TD dojedzie wszędzie bez problemu... to najzwyczajniej w świecie nieprawda...

Dojedzie, jeżeli będziesz miał szczelną głowicę, sprawny termostat, chłodnicę.....



Brawo czyli ogólnie "jak będzie miał sprawny silnik i osprzęt to dojdzie", powiem ci że na coś takiego bym nie wpadł? :)

Ale po co to pisać jak jest to wiadome?
Rozmawiałem z pewnym Panem który przez 10 lat miał 1,9TD a teraz 2,8JTD i on złego słowa na niego nie dał powiedzieć ,mówił że przesadzają że owszem się grzeje przy maga upałach i to wszystko, choć to ja mu mówiłem jaki ten silnik beznadziejny to on go bardzo bronił bo nigdy nie miał z nim problemów a z obecnym ma z elektroniką, mówił że są to drobne nie istotne rzeczy ale kosztują okropnie dużo.

Ps.
Mój 2,5D jak jedzie to czy jest 20 czy 40 stopni i czy jadę 10 czy 110 km/h zawsze pokazuje ~ 75-80 stopni , 90 stponi to ja widzę jak stoję w korku i to w upale a więcej nigdy ,nigdy też nie pracowały mi dwa wentylatory a podczas jazdy choćby 10 km/h żaden.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej R. 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato 2,3 jtd Dethleffs A5421
Nazwa załogi: Wanda i Andrzej
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Wrz 2015
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Pisz
Wysłany: 2018-09-09, 06:53   

Mam silnik 2,5 nie spotkałem jeszcze górki której nie pokonałem :) . Od ponad 40 lat jestem kierowcą, każde auto wymaga odpowiedniej techniki jazdy. To naturalne ze nie będę porywał się kamperem na hardcorowe bezdroża. Myślenie i technika jazdy to podstawa. Silnik 2,5 na dlugo przed "widzi" górkę, ale wciągnie nie ma innej opcji. Pozdrawiam "klasyków" nawet nie marzy mi się wymiana silnika, w końcu w kamperze spędzam urlop.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2018-09-09, 16:47   

pasza napisał/a:

Silnik w kamerze to mocno przesadzona sprawa przecież nie jeździmy nim codziennie ba on ma ograniczenie prawne do 80km/h


A to powyżej 80km/h niektóre się rozlatują czy co?
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drzevo 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 1996 Ducato Dethleffs A5250 2.8 JTD :)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Wrz 2016
Piwa: 9/21
Skąd: Maciek WWL
Wysłany: 2018-09-09, 19:27   

pasza napisał/a:



Brawo czyli ogólnie "jak będzie miał sprawny silnik i osprzęt to dojdzie", powiem ci że na coś takiego bym nie wpadł? :)

Ale po co to pisać jak jest to wiadome?
Rozmawiałem z pewnym Panem który przez 10 lat miał 1,9TD a teraz 2,8JTD i on złego słowa na niego nie dał powiedzieć ,mówił że przesadzają że owszem się grzeje przy maga upałach i to wszystko, choć to ja mu mówiłem jaki ten silnik beznadziejny to on go bardzo bronił bo nigdy nie miał z nim problemów a z obecnym ma z elektroniką, mówił że są to drobne nie istotne rzeczy ale kosztują okropnie dużo.

Ps.
Mój 2,5D jak jedzie to czy jest 20 czy 40 stopni i czy jadę 10 czy 110 km/h zawsze pokazuje ~ 75-80 stopni , 90 stponi to ja widzę jak stoję w korku i to w upale a więcej nigdy ,nigdy też nie pracowały mi dwa wentylatory a podczas jazdy choćby 10 km/h żaden.


Bo Ty masz 2,5, a ja piszę o 1,9 TD, rozumiesz różnicę? Jeżeli nie rozumiesz, to nie zabieraj głosu, bo nie masz doświadczenia z takim silnikiem.

Ja jeździłem rok w pełni sprawnym 1,9 TD. Zanim kupiłem, przeczytałem wszystkie wątki o tym silniku, między innymi na tym forum. Moje obserwacje potwierdzają się z obserwacjami wielu użytkowników. Ten silnik grzeje się, nawet jeżeli jest sprawny. Jeżeli kupisz auto w niewiadomym stanie i wybierzesz się w lecie np. na Bałkany, możesz się zdziwić, kiedy zagotuje się w górach, czy przy szybkiej jeździe autostradą. Mój non stop przekraczał 100 stopni, nie da się jechać w upale kamperem z takim silnikiem, nie obserwując non stop wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej.

Słowa Twojego kolegi, że "grzeje się i to wszystko" - właśnie o tym piszę, że załadowany kamper, w lecie, w górach nie będziesz się grzał, tylko się zagotuje. Bagatelizowanie tego kończy się na poboczu z gejzerem wody pod maską.

1.9 TD to bardzo fajny silnik - jeżeli nie jedziesz w największy upał, nie zdobywasz najwyższych gór, nie spieszysz się. Nie chodzi o krytykę tego silnika, tylko o uczciwe przedstawienie jego... "specyfiki".

P.S. Po wymianie chłodnicy na większą, też się grzał - znacznie mniej, ale też się grzał.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-09-09, 21:27   

drzevo napisał/a:

Bo Ty masz 2,5, a ja piszę o 1,9 TD, rozumiesz różnicę? Jeżeli nie rozumiesz, to nie zabieraj głosu, bo nie masz doświadczenia z takim silnikiem.


Owszem nie jeździłem co przecież wiadome ale podałem relacje innych po przejsciu z 1,9tb na 2,8 JTD w sumie to ja wiem że ten silnik jest nieciekawy i w porównaniu do starego 2,5D ale miliony tego jeździ i mało kto tak narzeka jak ty.

toscaner napisał/a:
pasza napisał/a:

Silnik w kamerze to mocno przesadzona sprawa przecież nie jeździmy nim codziennie ba on ma ograniczenie prawne do 80km/h


A to powyżej 80km/h niektóre się rozlatują czy co?


U mnie tak jest że przy 80 jest cicho i czuję że silnik się nie męczy, u ciebie pewnie to będzie w okolicy 80-110km/h ale z z tego co czytałem to tobie by spokojnie wystarczył stary/niezniszczalny silnik forda 2,4D 65KM z nim byś nie miał takich problemów i mniej by spalił na te twe 20-50km dziennie :) lub ciągłe doładowywanie aku w jesień/zima
Ostatnio zmieniony przez pasza 2018-09-09, 22:55, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drzevo 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 1996 Ducato Dethleffs A5250 2.8 JTD :)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Wrz 2016
Piwa: 9/21
Skąd: Maciek WWL
Wysłany: 2018-09-09, 22:18   

pasza napisał/a:
mało kto tak narzeka jak ty.


Po raz kolejny udowadniasz, że wypowiadasz się w sprawach, o których nie masz pojęcia.
Przypomnę Ci tylko, że uczestniczyłeś w dyskusji, dotyczącej tego silnika, na tym forum.
Skleroza?
W dyskusji tej wiele było empirycznych postów negatywnych. Nie dla narzekania dla zasady - to były własne doświadczenia użytkowników kampera z tym silnikiem.

P.S.
Jeżeli chcesz powiedzieć potencjalnym użytkownikom kampera z takim silnikiem, że jazda naprawdę małym kamperem Ducato Dethleffs A5250 w lecie, w Chorwacji, w temperaturze powietrza 35-38 stopni Clesjusza z temperaturą cieczy chłodzącej rzędu 100-105 stopni Celsjusza jest czymś normalnym, czym nie należy się przejmować, a jazda pod górę z rosnącą w oczach temperaturą tejże cieczy też jest w pełni akceptowalna... pomimo stale pracujących obu wentylatorów... może oznaczać, że jesteś niespełna rozumu albo uprawiasz internetowy trolling... Niepotrzebne skreślić...
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-09-09, 22:35   

drzevo napisał/a:
pasza napisał/a:
mało kto tak narzeka jak ty.

Po raz kolejny udowadniasz, że wypowiadasz się w sprawach, o których nie masz pojęcia..


Czytać widocznie nie umiesz ale mniejsza z tym.
Pojęcie to ja jakieś tam mam bo dużo czytam i słucham ludzi ba wnioskuję samodzielnie ty natomiast masz jak widać jakąś misję reklamowania pewnego warsztatu w którym silnik wymieniłeś
Ja pasuję bo mi się użerać nie chce ale normalnie za takie coś jest ban.
https://www.camperteam.pl...p=736403#736403
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***