Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprinter -
Autor Wiadomość
Powerrum 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Blaszak Sprinter
Dołączył: 07 Lut 2019
Piwa: 3/2
Skąd: Warszawa / Złotoryja
Wysłany: 2019-06-29, 10:51   Sprinter -

Cześć wszystkim
Forum śledzę od dłuższego już czasu, a od jakiegoś czasu działam z budową swojego kamperka. Długo jednak się zastanawiałem czy zaczynać swój własny wątek. Rzadko sam się wypowiadam częściej obserwuje z boku.

Postanowiłem jednak w końcu podzielić się tym jak wygląda to u mnie i oczywiście podpytać o porady, bo pytań zebrało się wiele a i pewnie wiele powinienem zadać wcześniej.

Pomysł własnego kampera był w mojej głowie od bardzo dawna, długo też zmieniał się jego rozmiar i przeznaczenie.
Ostatecznie stanęło na blaszce w której będzie można wygodnie stanąć w środku, mieć wygodne łóżko dwu osobowe jak w domu, pomieścić sporo sprzętu oraz móc jechać nim w 6 osób.

Poszukiwania rozpocząłem w listopadzie zeszłego roku, długo się nie mogłem zdecydować co wybrać na bazę a że na samochodach znam się raczej kiepsko to ostateczna decyzja była podyktowana podpowiedziami znajomego.
Padło na Mercdesa Sprintera 313 CDI silnik 2,2 w wersji długiej.
Czy dobrze wybrałem, sam nie wiem i nieraz się zastanawiam jakby to było robić na innym. Ale ja tak chyba mam bo nad wieloma rzeczami rozważam po fakcie czy nie lepiej było zrobić inaczej.

Z zabudową bawię się już mniej więcej od połowy marca. Tempo prac bez szału, bo choć spędzam ostatnio nad nim każdy dzień to jeszcze trochę zostało.

Dzielę się tym z dużą nieśmiałością, wiem że wykonanie nie jest idealne, pewnie wiele rzeczy powinienem był zrobić inaczej, brak mi sporo doświadczenia i jest to pierwszy taki duży projekt więc może jednak nie tak źle idzie?

Nie przedłużając już więcej.
Podstawowe założenia co do stylu kamperowania:
-stacjonowanie tylko na dziko ( kemping raczej w bardzo awaryjnej sytuacji)
-większość dnia i tak poza autem
-Przemieszczanie się za pogodą ale jak jest dobra to dłuższy postój w jednym miejscu. I wtedy małe odległości co kilka dni a duże raz na 2-3tyg.
-Wygodne spanie i miejsce do gotowanie nie zależnie od pogody jako priorytety.





Plan początkowy był taki.
Auto od początku miało być dojazdy na 6 osób a spania/życia na 2 osoby. Kamper ma być dla mnie i dla dziewczyny domem na dłuższy 3-5miesięczny wyjazd. Jednak z możliwością wożenia nim dodatkowych osób, związane jest to z ewentualną pracą na wyjeździe. Oboje się wspinamy i też kamper powstaje właśnie w celu możliwości wyjazdu na wspinanie ale i organizowanie wyjazdów innym osobom ( i wtedy potrzebne są te dodatkowe 4 miejsca).

Tak więc od początku miała zostać 3 osobowa kanapa w drugim rzędzie, co niestety znacznie zmniejsza przestrzeń.

-Kanapa jest odwrócona plecami do kierunku jazdy co tworzy zarazem salon ze stolikiem ( dopiero powstaje, więc na zdjęciach jeszcze brak)

- Łóżko w tylnej części, spanie po długości. Rozkładane do rozmiaru 170x200 ( materac będzie 160x200) Po złożeniu 170x115. Dokładnie złożone łóżko kończy się nad końcem nadkoli.

-Pod łóżkiem spory bagażnik na sprzęt.

-Nadkola zabudowane i zrobione w nich szafki, na których łóżko się opiera gdy jest rozłożone.
-W części między nadkolami mam plan zmieścić brodzik z rozkładanym prysznicem. ( to jednak w przyszłości, na razie prysznic zewnętrzny. Tam też będzie kibelek przenośny, raczej jako awaryjny.

- Pod sufitem wszędzie szafki :)

- Kuchnia 3-palnikowa zintegrowana ze zlewem, butla z gazem w szafce kuchennej i tam też baniaki na czystą 30L i szarą 20L. Woda jak na razie tylko zimna.

- Zabudowa ze sklejki 4mm, szafki wykonane w konstrukcji żeberkowej, fronty z 6mm ( cienkie i giętkie niestety, jednak obawiam się o wagę i uznałem że w ten sposób mogę ją zbić w dół)
Lubię surowe drewno więc sklejkę zostawiam odsłoniętą, w większości ją zaolejowałem co ładnie ją nasyciło lub tam gdzie będzie narażona na wodę to poszedł lakier.

-Ocieplenie, to w ścianach i suficie wełna w workach ( chyba wiadomo u kogo podpatrzone ;) ) a w podłodze 2cm styrodur i na to wszystko ALUFOX.
W szoferce na podłogę poszła 2mm mata butylowa bitmat z warstwą aluiminium, w podsufitce powstała szafka a ocieplenie/wygłuszenie to mata butylowa plus alufox. Drzwi w szoferce jeszcze nie robione, ale w przyszłości też pójdzie tam pewnie butyl i alufox.

-Wentylacja: Grzybek z wentylatorem nad kuchnią ( niestety strasznie głośny wentylator) i okno dachowe Fiamma TurboVent nad łóżkiem

- Oświetlenie 4 ledy w przedniej i środkowej części oraz taśmy ledowe w części z łóżkiem i taśma w szafce nad kuchnią

- Elektryka ( i to jest to czego najbardziej się obawiam i z czym mam kilka pytań licząc na rady)
Jest ona ciągle dla mnie bardziej czarną magią.
A aktualnie tak naprawdę tylko to już mi została by zakończyć budowę.
Aku Żelowe 3 sztuki w sumie 270 Ah ( używane i kupione jeszcze przed rozpoczęciem budowy, i w sumie nie wiem czy do był dobry pomysł. Niby z polecenia znajomego ale…)
Na dach chce wrzucić panele, ostatecznie ile się zmieści ale wstępnie myślałem o okolicach 300W.
Raczej na płasko, choć rozważam opcje podnoszenia.
Regulator MPPT ale jaki jeszcze nie jestem pewien. Widzę że większość poleca Tracera i przy planowaniu ewentualnej rozbudowy w przyszłości to chyba na starcie brałbym 40A.
Reszta to też jeszcze nie zdecydowane.
Chciałbym lodówkę zwykłą na 230V i myślałem o kombinacji z przetwornicą z miękkim startem (minimum 1000W bo chciałbym mieć też opcje używania blendera 800Watowego raz na jakiś czas)
Gazowe lodówki do mnie nie przemawiają ze względu na problemy z wymianą /nabiciem butli z gazem za granicą przy długim wyjeździe lub częstym zmienianiu krajów oraz jakoś tak nie bardzo podoba mi się zostawiać lodówkę na gazie gdy cały dzień poza autem.

Kto z Was doczytał do końca ten mój pierwszy i długi wpis może i będzie chciał mi pomóc w wyborze i decyzji elementów elektryki.
Solar:
Wątek Świstaka o Solarach przeczytałem chyba z 3 razy i nadal nie jestem pewien co wybrać.
Na dachu z przodu mam miejsca około 1200x1800mm, następnie jest grzybek wentylatora i przestrzeń 1200x900, okno dachowe i 1200x800.
Docelowo, myślę o solarach we wszystkich tych miejscach, wstępnie jednak chce wstawić panel 300W jedynie z przodu.
Zastanawiam się nad:
Wersje tańsza
https://sklep.asat.pl/pl/p/Modul-PV-CSUN-310W-CSUN310-60M-PERC-monokrystaliczny-/702
lub
http://www.ecosystemproje...panel-hit!.html

Wersje droższe
http://www.ecosystemproje...-sloneczna.html
https://sklep.asat.pl/pl/p/Modul-PV-WINAICO-330W-WSP-330-MX-PERC-monokrystaliczny-/721
ten najdroższy http://www.ecosystemproje...panel-hit!.html
Zastanawia mnie ten najdroższy ze względu na te diody bypass i podział na dwie części, co powinno chyba dawać lepsze efekty przy chodzących chmurach lub gdy panel się u syfi w której części. Pytanie czy to naprawdę robi aż tak dużą różnice w stosunku do pozostałych wymienionych.

Pytanie też mam o przetwornice a może lepiej UPS od razu z możliwością ładowania aku z 230V? W sumie przyłącza do 230V nie robię bo wiem że i tak się nie będę zatrzymywał w miejscach gdzie mógłbym się podłączyć. Ale takie awaryjne podłączenie przez przetwornice bardziej do ładownia aku niż przełączania się na 230V mogłoby chyba być dobrą opcją?
Jeżeli chodzi o przetwornice to myślałem https://techtron.pl/p2788,polska-przetwornica-napiecia-12v-230v-1100w-2000w-ips-2000s-sinus-eco-mode-azo.html
Powinna bezproblemowo odpalać zwykłą lodówkę.


I ostatnie pytanie.
Jako że elektryka to dla mnie trochę czarna magia to zastanawiam się nad zleceniem podłączenia tego wszystkiego razem.
Czy jest ktoś z Dolnegośląska kto mógłby mi w tym pomóc? Albo z okolic Warszawy?
Chodzi o podłączenie wszystkich odbiorników, zrobienie odpowiednich zabezpieczeń itp.

Z lekkim stresem czekam na odpowiedzi ;)
Tomek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2019-06-29, 13:22   

Cześć

Lodówka, też miałem ten dylemat bo nie korzystam z kempingów. Jak stoisz kilka dni w jednym miejscu to szukasz cienia, jak cień to brak prądu z solarów, jak masz kilka dni zachmurzone to też problem. Założyłem 42l butlę LPG mam 2 przejściówki na różne standardy i .... lodówke na gaz i problem z głowy. Mam jeden akumulator 95 Ah i 220W z flexi solarów ( Tracker 10 A ), Truma na gaz i jeszcze nigdy nie zabrakło prądu/gazu.
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2019-06-29, 13:31   

Panele - ja jednak jestem za panelami Flexi i 2/3 mniejsze niż jeden duży, ten co piszesz to 19kg , Flexi 100W to jakieś 2kg. W przypadku awarii dużego masz wszystko pozamiatane, 3 małe - zawsze coś wymyślisz szczególnie na długim wyjeździe.
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2019-06-29, 13:41   

jak planujesz grzanie wody i gotowanie ?
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Powerrum 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Blaszak Sprinter
Dołączył: 07 Lut 2019
Piwa: 3/2
Skąd: Warszawa / Złotoryja
Wysłany: 2019-06-29, 23:45   

Hej,
myślałem o opcji założenia dużego zbiornika na LPG, tylko że koszta nie są takie małe więc narazie odpuściłem. Może w przyszłości będę zmieniał.
Przetwornice o mocy minimum 1000W i tak planuje zakupić zw względu na możliwość podpinania blendera i innym mocniejszych urządzeń. I w takim układzie zwykła lodówka domowa wychodzi naj ekonomiczniej. Chyba po prostu muszę sprawdzić czy to będzie grać przy trybie podróżowania i miejscach w jakich będziemy się zatrzymywać.

Co do paneli Flexi to obawiam się ze jeżeli będą klejone bezpośrednio do blachy to się mogą mocno grzać i wtedy i wydajność spadnie, a taki na ramie już dzięki samemu montażowi na profilach alu będzie miał wentylacje.

Kuchnia już stoi, to ta szafka po prawej na drugim zdjęciu. Zasilanie jest z 11kg butli z gazem a woda z baniaka 30L , szara idzie do baniaka 20L.

Co do grzania wody to narazie tego nie robie, będzie tylko zimna.

Ogólnie budżet nie jest jakiś ogromny więc niektóre rzeczy są w wersji biedakamper. Jednak przyszłości pewnie będę dłubał dalej i wprowadzał ulepszenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2019-06-30, 00:16   

Cześć

Panele - jak stoisz to grzeją się +/- tak samo. Przy jeździe wentylacja jest trochę lepsza ale to chyba bez wielkiego znaczenia bo i tak alternator pracuje.
LPG - koszt o ile pamiętam około +/- 500PLN
Woda - 30/20l to trochę mało, tak z doświadczenia to 100l daję 4/5 dni życia dla 2 osób ( prysznic, kuchnia, toaleta )

Powodzenia !
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SZMUN 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: L3H3 offroad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2018
Piwa: 1/7
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2019-06-30, 07:27   

Fajna koncepcja :-) i gratuluję podjęcia decyzji o budowie kampera.
Ja zrezygnowałem u siebie z lodówki na gaz i kupiłem kompresorową. Jest trochę głośniejsza ale nie przeszkadza mi to w codziennym użytkowaniu (podczas spania).
Jeżeli chcesz zrezygnować z gazu to zastosuj kartusze - tak jak to zrobił toscaner.
Piszesz o częstym przemieszczaniu się także weź pod uwagę doładowywanie z alternatora.
No i kwestia wody. 30 l to zdecydowanie za mało.
Pomijam już fakt że zbiornik na szarą powinien być większy od zbiornika na czystą aby uniknąć przelania.
_________________
VanLife - forma życia z wyboru
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Powerrum 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Blaszak Sprinter
Dołączył: 07 Lut 2019
Piwa: 3/2
Skąd: Warszawa / Złotoryja
Wysłany: 2019-06-30, 11:16   

Suliki, ale pod takim na ramie chyba mniej się grzeje blacha na dachu? Przynajmniej jak szukałem informacji to dużo osób właśnie o nagrzewaniu dachu pisało. No ale może warto przemyśleć, tylko że te flexi wychodzą 2-3drożej przy podobnej ilości watów co te na ramie ;/ (przynajmniej te co ja znalazłem)

Hmmm co do LPG to ciekawe, jak co nieco szukałem to wychodziło że koszta podobne jak instalacji LPG do zwykłego auta czyli 1500-2000zł. Wtedy zbiornik z homologacją itd. Ale może źle szukałem ;)

Z Wodą wiem że trochę mało, rozważam zmianę w przyszłości. Narazie takie minimum. Dodatkowy baniak 30L na czystą będzie w bagażniku.

Szmun,
z alternatora też planuje zrobić podłączenie, zapomniałem napisać ;)
Co do baniaka na szarą to właście uznałem że jak to będzie woda głównie ze zmywania i ew. zlewki z gotowania to przy używaniu eko płynów można taką wodę w ostateczności wylać wszędzie. Prze lata spania pod namiotem zmywałem po prostu nad trawą. Po za tym uznałem że część wody zużywana jest do gotowania więc nie trafia do baniaka z brudną, stąd wybór tylko 20L.

Dzięki Panowie za podpowiedzi :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2019-06-30, 12:03   

Cześć

phjacus.pl
40l zbiornik - 270 PLN
wielozawór Tomasetto - 170PLN
zawór wlewu tankowania - 18PLN
Faro wężyki i złączki +/- 7 PLN za sztukę / 10 sztuk 70 PLN

Reduktor na 30mbar zakładam że masz z butli

Chyba wszystko, robota we własnym zakresie jest dobrze opisana na forum :)
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2019-06-30, 12:09   

Panele - mam dwa 110W na dachu, 4 rok będzie i nic, jeden kolega polecał przyklejanie na cienkiej płycie poliwęglanowej co daje dodatkową izolację termiczną. Dach blaszaka jest użebrowany w celu usztywnienia więc tak na prawdę styk bezpośredni jest tylko na żebrach. Dla mnie waga była decydującym czynnikiem no i nic nie szumi extra na dachu :) . Tak są trochę droższe ale coś za coś ( nie potrzeba elementów do mocowania , kleimy na taśmę dwustronną 3M odporną na UV.
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-10-06, 08:28   

Powerrum, pochwal się jakimiś fotkami - jak to teraz wygląda :) i może napisz coś o swoim vanie
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Powerrum 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Blaszak Sprinter
Dołączył: 07 Lut 2019
Piwa: 3/2
Skąd: Warszawa / Złotoryja
Wysłany: 2020-10-08, 21:33   

MisioKRAK, Hej co prawda budowa już zakończona dawno, choć nie jestem pewien czy można tak powiedzieć bo co chwile coś dłubię, dodaje i usprawniam. A i dłuższy wyjazd już był.
Po rozpoczęciu wątku trochę zabrakło czasu, w pośpiechu kończenia i terminów do wyjazdu, w końcu druga połówka i tak długo czekała aż zrobię i będziemy mogli wyjechać. A i jakoś motywacji zabrakło, przy tych wszystkich opisach tu na forum to mój trochę mizernie się prezentuje 😬.
Ale zachęciłeś mnie i jak tylko wrócę z urlopu i będę miał dostęp do komputera to wrzucę kilka zdjęć i opiszę jak to u mnie wygląda. Choć nie wiem na ile będzie to pomocne przy twojej zabudowie, możemy mieć trochę inne standardy;) A i mój to Sprinter z 2005 więc bliźniak LT a nie Craftera.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-10-08, 22:23   

Bardzo chętnie zobaczę zdjęcia i opisy :-)
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Powerrum 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Blaszak Sprinter
Dołączył: 07 Lut 2019
Piwa: 3/2
Skąd: Warszawa / Złotoryja
Wysłany: 2020-11-02, 17:53   aktualizacja- jak to wygląda teraz

Hej, MisioKRAK mnie zmotywował, żeby podzielić się jak to teraz wygląda i trochę uzupełnić temat.

Jak zwykle po urlopie zanim się zebrałem do odpisania to minęło trochę czasu ;)

Tak jak pisałem we wstępnie moim założeniem było jak najmniej rzucać się w oczy, stąd też normalne okno boczne i brak oklejeń czy innych przyozdobień. Głównie stajemy na dziko, więc nie chcieliśmy się rzucać w oczy czy to służbom czy potencjalnym złodziejom.

Na dachu zamontowany jest ostatecznie panel CSUN 315W monokrystaliczny, okno dachowe TurboVent Fiamma oraz grzybek z wentylatorem nad kuchnia.
Co do grzybka to wentylator w nim ma słaby ciąg i jest strasznie głośny, z drugiej teraz myślę że mogłem go lepiej umieścić. To jest tak by puścić przez szafkę zabudowany ciąg bezpośrednio nad kuchenkę, a tak jet przed szafką i tuż nad głową w trakcie gotowania, para z garnków natomiast wchodzi pod szafki i szczelinami do szafek ;/

Jeżeli chodzi o nierozpoznawalność i wygląd jak dostawczak, to jak ktoś się zna to po oknie dachowym i solarze i tak może się domyślić.
Miałem taką historię ostatnio w Warszawie. Parkując kilkakrotnie w tym samym miejscu w okolicy gdzie mieszkam. Tuż pod wjazdem na budowę jakiegoś budynku, wyszedł raz gość i zapytał jak się jeździ i jak się sprawdza auto. W pierwszej chwili myślałem, że chodzi ogólnie o sprintera. Ale po chwili dodał czy znam jakiś YTberów, no i wyszło że się domyślił że to kamperVan bo z budowy widział dach z solarem i oknem dachowym.

Relacje wraz ze zdjęciami będę wrzucał na raty żeby łatwiej się czytało i oglądało. W kolejnym będzie wnętrze.

P.s. Czy ktoś wie czy da się wrzucać zdjęcia udostępniane z google photos tak by były widoczne jako zdjęcia a nie link? Bo to by ułatwiło pisanie wątku między zdjęciami a nie że zdjęcia na końcu jako załączniki.

resize_IMG_20190723_113059.jpg
Dach
Plik ściągnięto 1267 raz(y) 15,18 KB

z zewnatrz.jpeg
Wygląd z zewnątrz
Plik ściągnięto 6 raz(y) 369,78 KB

markiza.jpeg
A tu od drugiej strony z decathlonowym Tarpem jako markizą.
Plik ściągnięto 8 raz(y) 355,42 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Powerrum 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Blaszak Sprinter
Dołączył: 07 Lut 2019
Piwa: 3/2
Skąd: Warszawa / Złotoryja
Wysłany: 2020-11-02, 21:54   Wnętrze

A tak wygląda wnętrze.
Ogólnie dość proste, przed budową nie miałem wielkiego doświadczenia w obróbce drewna. Wszystkie szafki są zrobione z listewek 20x30mm i sklejki 4mm, fronty i blaty ze sklejki 6mm. Większość olejowana, blaty i fronty szafki kuchennej lakierowane.
Aktualnie jednak chcę zmienić trochę kolorystykę oraz wygląd frontów górnych szafek.
Na początku bardzo nam pasowały naturalne kolory drewna, jednak z czasem doszliśmy że jest zbyt jednostajnie. Możliwe więc, że przemalujemy sufit oraz szafki jakimś stopniu.

wnetrze1.jpeg
Widok od drzwi bocznych
Plik ściągnięto 10 raz(y) 202,78 KB

wnetrze2.jpeg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 185,21 KB

wnetrze4.jpeg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 163,77 KB

wnetrze3.jpeg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 169,42 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***