Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Świstak
2020-06-16, 22:19
"darmowe" grzanie wody
Autor Wiadomość
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2018-09-24, 14:45   "darmowe" grzanie wody

Chciałem tu opisać jak rozwiązałem grzanie wody użytkowej w moim samochodzie, może komuś ta wiedza sie przyda. 1 sposób, podgrzewacz gazowy przepływowy, 2 sposób bojler Truma TT grzany webastem powietrznym. 3 Sposób Bojler Truma TT grzany z prądu ze słupka.
Ale jest jeszcze 4 sposób ktory tu chce szczególowo opisac bo daje nam w pewnym warunkach darmowe i bezporoblemowe grzanie wody.

Na dachu mam 330W Solarów, do tego regulator ładowania VOTRONIC z funkcją AES.
Funkcja AES domyślnie miała łączyć regulator solara z lodówką Dometic. Funkcja ta polega na tym że jezeli nic nie pobiera pradu z regulatora (baterie naładowane) a mamy dużo słońca to na wyjsciu AES regulatora pojawi się na conajmniej 30 minut napiecie sterujące 12V. W zamyśle twórców lodówka dometic miała się przeczączyć z gazu na 12V bo solar mógł wtedy dać dużo energi ktora nie była do niczego potrzebna. Ja w miejsce lodówki dałem sterowanie małą przetwornicą która jest podpięta do grzałki bojlera truma TT. Więc kiedy stoję na słońcu i mam nadmiar energii to regulator włączy mi grzanie wody. Proces odbywa się automatycznie. Oczywiście mam tez przycisk który pozwala mi ręcznie włączyć grzanie tej wody w momencie kiedy ja chce. W celach bezpieczeństwa zasilanie z solara do przetwornicy przepływa przez przekaźnik czasowy, ustawiony na 20 minut, po podaniu napięcia po 20 minutach przekaźnik wyłączy grzanie wody, ten czas wystarcza do nagrzania wody a nie pozwoli na wyładowanie akumulatora.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2018-09-24, 17:51   

Tak się składa, że cały czas mam do sprzedania taki regulator.
To "bliźniak" Votronica - Buettner Elektronik. Też oczywiście z funkcją AES.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-09-24, 22:38   Re: "darmowe" grzanie wody

Flag napisał/a:
Chciałem tu opisać jak rozwiązałem grzanie wody użytkowej w moim samochodzie, może komuś ta wiedza sie przyda...


Niby ciekawe tylko że jak jest nadmiar energii to znaczy że jest mocne słońce a to oznacza też że nam te całe AES całkowicie zbędne bo i nie potrzebujemy ciepłej wody jak jest ciepło.

Wiem że to w uproszczeniu i są odstępstwa od reguły ale tak to wygląda.

Ps
Mi bojler grzeje wodę 10L do 40stopni w chwilę , utrzymuje ją w tej temperaturze prawie nie zużywając gazu (dodałem dodatkową izolację zbiornika) ale to tylko testy bo jeszcze nie potrzebowałem używać bojlera.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2018-09-25, 07:37   Re: "darmowe" grzanie wody

pasza napisał/a:
... nie potrzebujemy ciepłej wody jak jest ciepło.

...bo jeszcze nie potrzebowałem używać bojlera...


No jak się ktoś w kamperze nie myje to i problemu z ciepłą wodą nie ma. My się myjemy i szukamy dobrych rozwiązań.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2018-09-25, 08:12   Re: "darmowe" grzanie wody

pasza napisał/a:
Flag napisał/a:
Chciałem tu opisać jak rozwiązałem grzanie wody użytkowej w moim samochodzie, może komuś ta wiedza sie przyda...


Niby ciekawe tylko że jak jest nadmiar energii to znaczy że jest mocne słońce a to oznacza też że nam te całe AES całkowicie zbędne bo i nie potrzebujemy ciepłej wody jak jest ciepło.

Wiem że to w uproszczeniu i są odstępstwa od reguły ale tak to wygląda.

Ps
Mi bojler grzeje wodę 10L do 40stopni w chwilę , utrzymuje ją w tej temperaturze prawie nie zużywając gazu (dodałem dodatkową izolację zbiornika) ale to tylko testy bo jeszcze nie potrzebowałem używać bojlera.


Nie do końca zrozumiałem Twoją wypowiedź, w lecie nie używasz cieplej wody? Rozumiem że mozna sie myć w jeziorze ale np tłuste naczynia po grilu lepiej się myje ciepłą wodą niż zimną :) Sam funkcja AES daje automatyzacje, to ze nie trzeba o tym myslec i wlaczy to w odpowiednim momencie, wtedy kiedy jest ten nadmiar slonecznej energii.

Ja nikogo nie zmuszam do takich rozwiązań, napsiałem tylko jak mozna wykorzystać mało znaną funkcję regulatora.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2018-09-25, 09:17   Re: "darmowe" grzanie wody

Flag napisał/a:
tłuste naczynia po grilu lepiej się myje ciepłą wodą niż zimną


To jeden z tych co biega na kampingu ze wszystkim do budynku socjalnego. Nie widziałeś wieczorem "pielgrzymek" ze szczoteczką do zębów?
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Ostatnio zmieniony przez krzlac 2018-09-25, 13:07, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2018-09-25, 09:22   Re: "darmowe" grzanie wody

krzlac napisał/a:
Flag napisał/a:
tłuste naczynia po grilu lepiej się myje ciepłą wodą niż zimną


To jeden z tych co biega na kampingu ze wszystkim do budynku socjalnego. Nie widziałeś wieczorem "pielgrzymek" ze szczoteczką do zębów.


tych procedur to ja nie znam :) My tylko na dziko :) w 2017roku 3 miesiace na dziko i 2 dni campingu ale to w okolicach koła polarnego i tylko dlatego ze mieli saune :) chociaz pisac ze kemping to troche za duzo, bo to byl nieogrodzony las w ktorym za oplata mozna bylo parkować i korzystać z sauny, sanitariatow , sklepu i centrum informacji turystycznej, taka baza wypadowa dla tych co wedrowali pieszo.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piotr_B 
początkujący forumowicz

Dołączył: 26 Kwi 2022
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2022-04-26, 18:17   

Witam. Czy ktoś zastanawiał się nad zainstalowaniem bojlera jachtowego. Zainstalowałem coś takiego i po 30 min jazdy mam 20 l wody tenperatura 90 stopni.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 123/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2022-04-26, 18:18   

Piotr_B napisał/a:
Witam. Czy ktoś zastanawiał się nad zainstalowaniem bojlera jachtowego. Zainstalowałem coś takiego i po 30 min jazdy mam 20 l wody tenperatura 90 stopni.



Cześć i czołem :shock:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/477
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2022-04-26, 20:55   

Piotr_B napisał/a:
Czy ktoś zastanawiał się nad zainstalowaniem bojlera jachtowego.

Miałem grzanie wody użytkowej od silnika w kamperku jakieś 17 lat temu, ale że ten bojler był "jachtowy" to pierwszy raz słyszę :shock:
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piotr_B 
początkujący forumowicz

Dołączył: 26 Kwi 2022
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2022-04-27, 06:28   

Zakupiłem go na stronie z akcesoriami do jachtów i tak był opisywany jeszcze 2lata temu. Użytkuje go w samochodzie więc jak kto chce może go nazwać jak uważa . Np bojler z wężownicą. Mój ma poj 20l i spokojnie wystarcza dla 2+2 , woda jest gorąca od razu po zatrzymaniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2022-04-27, 07:11   

Używam taki od 11 lat. też jest z "linii jachtowej" Sigmar Marine. Chwale sobie, trochę gorzej na dłuższym postoju. Ale ma grzałkę elektryczną 800W 230V, więc ze słupka nie ma problemu.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piotr_B 
początkujący forumowicz

Dołączył: 26 Kwi 2022
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2022-04-27, 13:28   

Sprawę grzania na postoju (jeżeli nie ma podłączenia elektrycznego) rozwiązałem ogrzewaniem postojowym mokrym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***