Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kawalerka na kółkach
Autor Wiadomość
karton 
początkujący forumowicz


Dołączył: 04 Paź 2018
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2018-10-29, 19:01   Kawalerka na kółkach

Zapowiadałem się już w przywitalnym temacie https://www.camperteam.pl...ic.php?t=31508. Teraz pora na konkret.

Jest fura - Mercedes Sprinter. Wersja długa, wysoki dach.

Pomierzyłem wnętrze i zrobiłem model 3D. Dostępny jest na platformie sketchup.com pod nazwą "cargo-sprinter-nvc3-long-high". Kilka słów komentarza:
1. Dokładność wymiarów ok 1 cm.
2. Szczegółowość modelu dobrana tak, żeby nie zwariować przy jego tworzeniu i jednocześnie móc swobodnie planować okna, wentylacje i inne otwory w poszyciu wiedząc, gdzie ma się dostęp do gołej blachy a gdzie można się natknąć na słupki.
3. Uproszczenia bryły zawsze na niekorzyść wewnętrznej przestrzeni. Jeśli jakiś obiekt mieści się w modelu, to na pewno zmieści się fizycznie. Jeśli nieznacznie nachodzi na ścianki to jest szansa, że fizycznie i tak się zmieści.

Wrzucam obrazy rzutów z najważniejszymi wymiarami.

floor-dimensions.png
Wymiary podłogi
Plik ściągnięto 82 raz(y) 57,53 KB

back-dimensions-no-floor.png
Przekrój w poprzek
Plik ściągnięto 62 raz(y) 78,53 KB

1.png
Z zewnątrz
Plik ściągnięto 10 raz(y) 93,69 KB

2.png
Lewa ściana z drzwiami
Plik ściągnięto 13 raz(y) 98,26 KB

3.png
Tylne drzwi
Plik ściągnięto 8 raz(y) 54,13 KB

4.png
Podłoga
Plik ściągnięto 12 raz(y) 71,89 KB

5.png
Prawa ściana
Plik ściągnięto 14 raz(y) 120,86 KB

6.png
Dach
Plik ściągnięto 13 raz(y) 99,43 KB

sprinter-front-small.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 136,92 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
zbiegusek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Lublin 3324
Nazwa załogi: zbYchEwka
Dołączył: 06 Lis 2016
Piwa: 10/7
Skąd: Bełchatów i okolice
Wysłany: 2018-10-30, 19:48   

No, no, no... Kawał roboty żeś odwalił. Dobra podstawa pod szkicowanie w długie zimowe wieczory... :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
karton 
początkujący forumowicz


Dołączył: 04 Paź 2018
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-01-10, 16:24   

Zaniedbałem trochę ten wątek, choć jedynie wątek, nie same prace.

Cały listopad i połowa grudnia zeszły mi na kompletowaniu narzędzi. Musiałem stworzyć warsztat od zera. Dosłownie - nie miałem nawet śrubokręta.

Oczywiście najpierw trzeba wiedzieć jakie w ogóle narzędzia kupić. Korzystałem tutaj z dwóch źródeł: książki "Camper Van Conversion" Colina Grace'a i kursu przebudowy blaszaka, prowadzonego przez Michała Jędraka, na który wybrałem się we wrześniu.

Swoją drogą polecam każdemu początkującemu taką naukę. Akurat ten kurs jest już zamknięty, innych chyba w Polsce nie ma, ale zawsze można się dogadać z kimś, kto zbudował parę camperów, tych nie brakuje, chociażby na tym forum. Zarezerwować dzień lub dwa, spotkać się twarzą w twarz w jego warsztacie i omówić cały proces od początku do końca. Nie skąpić zapłaty, to inwestycja oszczędzająca czas, pieniądze i nerwy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
karton 
początkujący forumowicz


Dołączył: 04 Paź 2018
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-01-10, 17:03   

Jest już lista? Pora na zakupy. Niełatwa sprawa.

Podstawowy dylemat: po taniości czy po jakości? Dylemat powstający przy założeniu, że jest w ogóle jakaś korelacja ceny z jakością, co w czasach kreowania marketingowych iluzji nie jest wcale oczywiste. Okazało się jednak, że w dziedzinie narzędzi jest, i to dość ścisła: generalnie im narzędzie droższe, tym solidniejsze. Dobrze, mamy jakiś punkt podparcia.

Przyjąłem ogólną strategię narzędzi "średniej półki". Myślę: Milwaukee, Makita, Metabo, niebieski Bosch, Yato. Nie był to ostry wymóg, dotyczył raczej środka ciężkości całego warsztatu, punkt wyjścia w indywidualnym doborze każdego narzędzia.

Przy każdym warto zadać sobie pytanie: jaką rolę odgrywa jakość w jego funkcjonowaniu? Pamiętając, że ta decyduje nie tylko o niezawodności, ale również precyzji działania. Bo może jakość wcale nie jest potrzebna? Jaką przewagę miałby mieć droższy klucz ręczny nad tańszym? Oba odkręcą śrubę tak samo. W obu nie ma co się zepsuć. Co innego np. z piłą tarczową. Kiepskie wykonanie to nie tylko jej krótszy żywot ale i mniejsza precyzja cięcia, czyli zmniejszona jakość wykonanej pracy.

Dalej: jaka jest przewidywana objętość pracy? Podstawowe kryterium doboru żywotności. Kupiłem najtańszą lamelownicę, bo poza tym projektem zapewne nigdy już jej nie użyję. Podobnie z frezarką. Kupiłem dość drogą wkrętarkę, bo spodziewam się, że posłuży mi jeszcze w wielu innych pracach.

Wreszcie: jaką rolę odgrywa jakość dla mojej pracy? Niska jakość to większa frustracja z niższej ergonomii i niezawodności. Ta u każdego kształtuje się inaczej. Ja osobiście nienawidzę tandety. Nienawidzę się nią posługiwać, nawet trzymać jej w rękach, nawet patrzeć na nią. Kompromisy są jednak nieuniknione przy ograniczonych zasobach.

Po wybraniu modelu wciąż pozostaje wybór egzemplarza. Z nowymi jest łatwo, wszystkie są takie same, a przynajmniej nie ma sensu zakładać inaczej. Większa zabawa jest z używanymi, a zakup takich zawsze warto rozważyć. Byłem jednak trochę rozczarowany. Używane narzędzia okazały się niewiele tańsze od nowych, a przy tym zużyte nie wiadomo w jakim stopniu i często zdekompletowane. Ostatecznie z używanych narzędzi mam jedynie kompresor.

Jeszcze w kwestii marek, bo i te są, obok ceny, dobrym markerem jakości. Warto pamiętać, że kierowanie się marką to tylko heurystyka. Dana firma robi wiele modeli narzędzi i jedne mają bardziej, inne mniej udane. Ten mniej udany model może być gorszy niż bardziej udany przeciętnie gorszej firmy. Tak jest np. w przypadku pilarek stołowych Bosch PTS 10 i Makita MLT100. Ta pierwsza - Bosch z pogardzanej zielonej serii - teoretycznie powinna być gorsza od Makity. Okazała się jednak wyjątkowo udanym narzędziem, cieszącym się dużą popularnością. Wszyscy w internecie ją sobie chwalą. Przynajmniej bardziej niż Makitę.

Na wszystkie narzędzia przewidywałem max 7k zł. Zmieściłem się.

Wrzucam w linku listę wszystkich narzędzi, jakie kupiłem. Może się komuś przydać. Powinien ją jednak przepuścić przez filtr własnych potrzeb. U mnie jest np. duży nacisk na stolarkę, bo chcę zrobić meble od zera. No i powinien uwzględnić, że w trakcie prac moja lista może jeszcze urosnąć o parę pozycji.

jeszcze-w-pokoju.jpg
Plik ściągnięto 55 raz(y) 704,82 KB

lista-narzedzi.jpg
Plik ściągnięto 210 raz(y) 359,51 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2019-01-11, 07:34   

karton, o matko... Ile sprzętu... :shock: A ja już drugiego kampera buduje wyrzynarka z Lidla... :lol: Mam jeszcze stara kątówke i urządzenie wielofunkcyjne. Ale! Kupiłem sobie nową wkrętarka taka zielona... :haha:

Piękny masz warsztat. Teraz zrób dobrze robotę.

To są kursy budowy kampera? Ja jeb... Amerykańsko... Skoro jesteś zadowolony to widać są potrzebne.
Ja muszę się wybrać na kurs budowy mebli. To napewno. Bo niby zrobiłem ale do perfekcji daleka droga.

Chętnie posledze twój temat. Życzę Ci aby twój kamper był równie profesjonalny jak twój sprzęt do jego budowy. I zazdroszczę tylu narzędzi... :chytry Napewno byłoby dużo łatwiej :-/
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jsaluga 
zaawansowany


Twój sprzęt: Mc Louis mc2
Nazwa załogi: WZDuzeiMale
Dołączył: 07 Wrz 2016
Piwa: 20/69
Skąd: Slask
Wysłany: 2019-01-11, 07:50   

Hebluj synku, hebluj. Przyjdzie tata, to siekierą wyrówna. Marnie mi to wygląda, ale życzę wytrwałości (na coś te narzędzia nigdy wcześniej niepotrzebne muszą się przydać) i powodzenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
silny 
Kombatant
czlonek KBP

Twój sprzęt: był Jumper slideout , Hymerb524 , jest PILOTE
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Wrz 2011
Piwa: 51/50
Skąd: PSL z nad Warty
Wysłany: 2019-01-11, 08:49   

Z pewnymi obawami czytam że nie miałeś wcześniej śrubokręta :shock: wiem że w Necie jest wszystko ale kamper to mocno skomplikowane urządzenie.

Powodzenia.
_________________
----------------------------------------------------------

gazuuuu , muszę się pośpieszyć żeby mieć więcej czasu na dalszy pośpiech........

--------------------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Woj-tek 
zaawansowany


Twój sprzęt: wilk, Iveco Daily, Jumper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Cze 2012
Piwa: 5/45
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2019-01-11, 09:30   

Rozmach dosyć duży jak na początek.
Powodzenia.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-01-11, 10:51   

Za te 7k na narzędzia to niektórzy kampera zbudowali. Ciekawie się zaczyna. :ok
_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2019-01-11, 11:03   

W narzędziach nie zauważyłem maszyny do szycia , pistoletu na zszywki - tapicerskiego i stolarskiego.
Pewnie się przydadzą.

Gdybyś zdecydował się iść po jakości , to proponuje zakupić CNC obróbcze. Przyda się do wycinania i elementów ze sklejki.
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2019-01-11, 11:10   

Andrzej 73 napisał/a:
W narzędziach nie zauważyłem maszyny do szycia , pistoletu na zszywki - tapicerskiego i stolarskiego.
Pewnie się przydadzą.

.......


Ale Andrzeju.....strzelasz sobie w kolano :mrgreen:
Tracisz potencjalnego klienta :haha:
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2019-01-11, 11:17   

xbartman napisał/a:
...Ciekawie się zaczyna. :ok


No, szczególnie z tą wiertarką udarową. :lol:
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Norbertp83 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Citroen Jumper L4H3 3.0HDI
Nazwa załogi: Family Team
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Gru 2018
Piwa: 12/6
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2019-01-11, 15:05   

Znalazłem wczoraj post kolegi Karton i był jeszcze dziewiczy :) . Listę startową powiększyłem, przeczytałem i :shock: . Powróciłem do głównej, powtórzyłem procedurę startu..., bez zmian :( . Komentarz odpuściłem.
Jednak po dłuższym namyśle dochodzę do wniosku, że przydać się może wszystko, ale czy się przyda?
Zapewne niejeden z nas marzy o takim warsztacie,a i ja osobiście mocno zazdroszczę, bo mając trochę wyobraźni można wykonać kawał dobrej roboty.
Loguję się do tematu i będę paczył z zaciekawieniem na dalsze postępy prac :shock: .
Powodzenia.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2019-01-11, 16:20   

Jak ja bym wyjechał z takim rachunkiem za narzędzia to zastał bym z tymi kartonami drzwi zamknięte... Z nowymi zamkami :haha:

Ale z takim warsztatem robota pójdzie jak burza.

Male pytanko...
Na tym kursie to o czym tam pitolil ten wykładowca? Tzn co mówił czego nie można np przeczytać tutaj na forum czy looknąc na YouTube?
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 126/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2019-01-11, 18:44   

ten zestaw to pewnie "wiedza" z kursu
praktyka albo życie zweryfikuje
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***