Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Malowanie dachu
Autor Wiadomość
Moulder 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ducato l3h2 2016 rok
Dołączył: 30 Mar 2015
Piwa: 8/18
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2021-04-05, 11:18   Malowanie dachu

Poradźcie proszę, mam niebieskie Ducato. W zeszłym roku w sierpniu było piekło. Zastanawiam się poważnie poprzednim sezonie, czy nie pomalować samego dachu na biało, podobno różnice w nagrzewaniu się blachy mimo izolacji lepszej czy gorszej są liczone w dziesiątkach stopni.

-podobno czarny dach na słońcu może mieć temperaturę do 89 stopni C
-zielony 70 stopni C
-biały nie przekroczy 50 stopni.

Wyniki z jakiegoś filmu na yt.

Zastanawiam się tylko, że jak pomaluję dach i będę chciał kiedyś sprzedać moje auto, czy nie będzie to większy problem.


  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
GruMar 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Master Possl
Nazwa załogi: MaJaWa
Dołączył: 09 Maj 2019
Piwa: 7/1
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2021-04-05, 12:25   

Ja zamiast malowania dachu wolałbym go okleić dobrą folią ktora odbije slońce chrom lustro, srebna, biala kolorów do wyboru a do sprzedazy mozna odkleić i bedzie oryginalny kolor zabezpieczony w/w folią :?: :?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2021-04-05, 13:16   

Ja bede malowal na bialo, ale potem środek dachu bede wyklejal srebrna folia. Krawedzi dachu bym sie bal, ze wzgledu na głupotę niektorych policjantów narodowością wspolnych z Hitlerem. A różnica między białym a moim srebrnym metalikiem jest ogromna. W zeszlym roku montujac maxxaira pomalowałem dookalo na bialo i nastepnego dnia ta czesc byla chloda w dotyku a szara goraca...
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robertunio 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 7/6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-04-05, 20:00   

Moulder,
Zmień (lub dołóż do istniejących) panele, dobierz odpowiednio ich wymiary do wolnego miejsca na dachu.
1. niewiele pustego dachu zostanie,
2. energii nigdy za dużo,
3. malowanie zbyteczne,
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Moulder 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ducato l3h2 2016 rok
Dołączył: 30 Mar 2015
Piwa: 8/18
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2021-04-06, 09:00   Dokładam jeszcze jeden

Dokładam na przód jeszcze jeden panel taki sam jak ten mniejszy na dachu. Nie demontuje tego co jest bo zostaną dziury. Nie zdawałem sobie sprawy ze tak ważny jest ten prąd, którego ciagle brakuje do lodówki. Dzisiaj tez dokupuje drugi akumulator. Będzie razem 360 paneli i 200 aku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2021-04-06, 10:22   

Masz problemy to podaj nr. tel. bo już nie chce się pisać .Nic nie podałeś o swoim aucie a chcesz podpowiedzi .Tak to z wami jest .Auto ciepło chłonie całą powierzchnią a najwięcej przez szyby :bukiet:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2021-04-06, 14:30   

andi at napisał/a:
Masz problemy to podaj nr. tel. bo już nie chce się pisać


Jak nie chce ci sie pisac, to zatrudnij sie w callcenter. To jest forum, tu sie pisze zeby wszyscy mieli pozytek.
szyby można zasłonić, całego dachu nie.
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2021-04-06, 14:50   

decumanus napisał/a:
andi at napisał/a:
Masz problemy to podaj nr. tel. bo już nie chce się pisać


Jak nie chce ci sie pisac, to zatrudnij sie w callcenter. To jest forum,tu sie pisze zeby wszyscy mieli pozytek.
szyby można zasłonić, całego dachu nie.
R


Lepiej porozmawiać przez telefon niż tutaj pisać po ileś zdań .Co wam da pomalowanie dachu :haha: .Izolacja musi być dobra i wentylacja ( okna ) .Teraz napisałem ogólnikowo .Zaraz znajdzie się ktoś co napisze odpowiedz po swojemu co mu w Głowie siedzi :haha: :bukiet:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Moulder 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ducato l3h2 2016 rok
Dołączył: 30 Mar 2015
Piwa: 8/18
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2021-04-06, 15:22   Drugi akumulator właśnie wjechał ...

Teraz instalacja akumulatora i montuje drugi panel. Będzie mniej do zasłonięcia, a prąd zawsze się przyda. Z tym malowaniem dachu jeszcze pomyśle.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2021-04-06, 15:37   

Moulder napisał/a:
ważny jest ten prąd, którego ciagle brakuje do lodówki.
A co ty masz za lodówkę ze Ci brakuje . Mój niebieski dach mam zakryty prawie cały solarami i dach się nagrzewa mniej od scian .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Moulder 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ducato l3h2 2016 rok
Dołączył: 30 Mar 2015
Piwa: 8/18
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2021-04-06, 16:59   Lodówka

A temat lodówki to temat rzeka. Mam taką z polecenia:


Polskiego producenta Abem, którego pewnie ma większość, która budowała samemu kampera.





Drugi Akumulator podłączony na szybko, jeszcze bez dedykowanej półeczki.

Dodatkowo mam taki regulator, który również sprzedał mi producent lodówek. Może ktoś ma taki sam?



Pierwszy miesięczny wyjazd na jednym panelu do Szwecji słabo się sprawdził, ponieważ gdy nie było słońca prąd się kończył dosyć szybko. We wrześniu dołożyłem drugi panel 130W, jeszcze nie sprawdził się w długiej podróży, ale już widać, że bilans na regulatorze jest na +.
Lodówka i ładowanie iPada Pro ciągnie jakieś 3,5 A. Każdy z paneli przy słabym słońcu daje jakieś 2 A. Więc bilans mam na styk. Dlatego trzeci panel.
Czy ktoś ma taki regulator i może powiedzieć coś więcej o jego ewentualnej konfiguracji? Chodzi o to czy coś tam trzeba ustawiać więcej jak dodam kolejny solar czy aku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2021-04-06, 17:20   

Moulder napisał/a:

Drugi Akumulator podłączony na szybko, jeszcze bez dedykowanej półeczki.


nie za cieńkie te kabelki?
jak na moje to więcej jak 4mm2 nie mają
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2021-04-06, 17:41   

A ona jest taka cudowna , Tak zachwalana przez Marcina , prawie perpetum mobile , 5Ah na dobę ,to na 100 Ah powinna chodzić 10 dni . Prąd to tylko liże a tu brakuje . Ja mam domową z przespawanym agregatem , agregat danfos 440 W solarów , regulator AZO MPPT i 200 Ah żelowych . Od wiosny do jesieni tak do połowy pażdziernika prądu nie brakuje . a jesień i zima to od 1-2 godzin silnik musi pochodzić , chyba że się przemieszczam to wtedy starcza . Zabudowa i silnikowy połączone cyrixem .Niczego nie musisz przestawiać tylko jaką to ma moc ,kolejny solar , kolejne ampery , i może się zaświecić .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2021-04-06, 18:37   

Kiedys Marcin robił dodatkowa wentylacje wymiennika ciepla, masz taka? Ostatnio sie dowiedziałem ze juz nie robia, ze lodowki sa nowoczesniejsze. Wlasnie robie taka wentylacje do mojego dometica 65rx. Dziure w podlodze juz mam. Wentylacja bedzie wymuszona oryginalnym wentylatorem zamontowanym w wydrukowanej z pla komorze połączonej wezem karbowanym, sr wewnętrzna 32mm - taki jak odkurzaczu. Wylot bedzie na tylnym slupku, powyzej wysokosci zawiasu. Podczas jazdy różnica ciśnień powinna wietrzyc to samoczynnie. Waham sie tylko czy zastosowac dodatkowy filtr kabinowy na wlocie, bo z pod samochodu leci sporo syfu podczas jazdy, ale obawiam sie powstrzyma to wietrzenie grawitacyjne. Chociaz "komin" nie jest pionowy, wiec nie wiem na ile grawitacja zadziala sama z siebie.
Filtr mam jakies 18x18cm. Kupilem kilka bo montuje frala 03 i tam definitywnie zamierzam zastosowac filtr.
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Moulder 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ducato l3h2 2016 rok
Dołączył: 30 Mar 2015
Piwa: 8/18
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2021-04-06, 18:59   Lodówka ciąg dalszy

Dzięki za odpowiedzi, prawda jest taka ze lodówka super chłodzi, ale niestety żre prąd. Przez to ze jest kompresorowa, nie ma oczywiście problemu ze strzałem poboru mocy na starcie jak domowe.

Wydawało mi się na podstawie zapewnień producenta, że sobie da radę jeden panel. Teraz myśle już o trzecim. Czy jakakolwiek inna lodówka np waeco taka jakby szuflada z unoszoną pokrywą będzie miała lepsze parametry żarcia prądu? Nie wierze już w ulotki pytam po prostu z praktyki jak to u was wyglada.

Może jeśli to czytają inne osoby które maja ta lodówkę niech powiedzą coś o zużyciu prądu. Jaki się film na YT nie obejrzy o budowie kampera, wszyscy maja właśnie te lodówki od Marcina.

Bo jeśli jest lodówka, która ma mniejsze zapotrzebowanie na prąd to zmienię, a tą mu oddam albo sprzedam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***