Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Świstak
2020-06-17, 07:23
Zużycie gazu Truma Combi 4 / wyjazd zimowy na narty?
Autor Wiadomość
fabian 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Benimar S342
Dołączył: 13 Paź 2016
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-12-12, 07:32   Zużycie gazu Truma Combi 4 / wyjazd zimowy na narty?

Szanowni koledzy,

Bardzo proszę o rzetelne info odnośnie doświadczeń (sprawdzonych a nie teoretycznych) odnośnie zużycia gazu do ogrzewania kampera i gotowania.
Robimy kolejny krok odnośnie kamperowania i chcemy spróbować na własnej skórze wyjzdu na narty kamperem. Martwi mnie jednak fakt czy dwie pełne 11kg wystarczą...?

- kamper prawie nówka / wersja zimowa CI 84XT
- ogrzewanie truma combi 4
- okres 5 dni
- zakładana temp w nocy -10 lub wiecej / dzień -2
- trzy osoby
- przebywanie na campingu z dostępem do 220V
- temp w środku podczas przebywania 21st / sen 18st
- podtrzymanie temp podczas jazdy na nartach / termstat na 1 lub 2

Czy przy takich założeniach wystarczą dwie pełne butle? Czy dla świętego spokoju wpakować trzecią do bagażnika?
Producent podaje zużycie 160-335 g/h. Zakładając średni 250g/h to na dobę wychodzi 6kg a więc 1 butla nawet na niecałe 2 doby :-/ Jak to się ma do rzczywistości?
Jak wygląda temat wymiany butli w Austri??

z góry serdecznie dziękuje za rzetelne odpowiedzi i pomoc.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-12-12, 07:45   

Przy podobnej wielkości zabudowie i w zbliżonych temperaturach otoczenia, w poprzednim kamperku, zużywałem jedną butlę w około 2,5-3 doby. Tyle tylko, że wewnątrz utrzymywałem wyższą temperaturę.
Oczywiście stosowałem czysty propan :bajer

Dodatkowo, skoro będziesz na kempingu podłączony pod 230V to odpada Ci zasilanie gazem lodówki ;)
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-12-12, 08:35   

:kawka: potwierdzam Roberta, jak możesz wrzuć tą trzecią.
Jak ci juz nagrzeje srodek, to zchodzi z obrotów i jest :ok
Miłego szoszowania. :spoko
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAZUREK 
stary wyga
gitarzysta-chałturnik, wędkarz


Twój sprzęt: CARTHAGO T 40 CHIC 2,8 JTD
Nazwa załogi: LECH i GRAŻYNA
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lip 2007
Piwa: 19/146
Skąd: Radom
Wysłany: 2018-12-12, 12:05   

Według moich świeżych doświadczeń powinno wystarczyć, ale lepiej mieć ze sobą trzecią butlę w rezerwie.
Byłem na parkingu dolnej stacji lodowca PITZTAL w okresie 30.11 - 9.12 br. Droga tam i z powrotem zajęła mi 3 doby (1250 km w jedną stronę) - podczas jazdy podtrzymywałem temp. 10-12 st.C. Postój pod dolną stacją wyciągu trwał 6 dni, temperaturę utrzymywałem 18 st.C , w czasie jazdy na nartach temp. 12st.C. Brak podłączenia do prądu 220 V, miałem agregat Hondy i doładowywałem ok 1,5 - 2 godz. dziennie. Po tygodniu od wyjazdu z domu skończył się gaz w 2 butlach "dom gaz" (propan) po 10 kg każda. Praktycznie w dniu wyjazdu w drogę powrotną podłączyłem trzecią butlę. Temperatura wahała się od +5 w dzień do -5 w nocy.
Moja rada to wziąć trzecią butlę w rezerwie - chyba że będziesz ogrzewał kampera prądem 220 V.
pozdrawiam
_________________
Staram się pisać poprawnie po polsku
.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-12-12, 12:13   

mi wystarcza na miesiąc albo i dłużej :)

kupiłem taki malutki za 19Eu on ma 1000W ,inne te małe ceramiczne mają 400-500W i nie dadzą rady
https://www.amazon.it/Ele...e/dp/B07HCBVHFJ

Jak jest prąd to trzeba z niego korzystać, jest cichy wpiąłem go do kontaktu w skrzynce siedzenia pod stolikiem i jest ok, wcześniej miałem go wyżej podłączonego i było gorzej.

Przy 4 stopniach w nocy nagrzewał do 19stopni kampera ale w Polsce przy temp minusowych nie dałby rady chyba żeby włączyć trumę na 0 tylko świeczka + taki termowentylator
Sama tylko świeczka bez włączonego trumawent pięknie grzeje i przy 7 stopniach na zewnątrz wystarczy aby w kamperze było z ~19stopni a zużycie gazu minimalne.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2018-12-12, 15:24   

Tak jak pisał Roberto. Butla to 2,5 - 3 dni. Nie skuś się na dogrzewanie prądem bo jest niebezpieczeństwo, że coś zamarznie w ścianie. Normalnie jest grzane z Trumy. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/123
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2018-12-12, 17:31   

Jak jest słupek to mam na wyposażeniu takie cudo ustawiam na minimum i se leci. Po powrocie do kampera odpalana jest truma. Bez dogrzewania elektrycznego 11kg propanu wystarcza na ok 3 dni.
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2018-12-12, 19:39   

Weź trzy butle, jak masz normalne 11kg z czystym propanem (ja takich używam) powinno wystarczyć, musisz pamiętać o grzaniu nie tylko w kamperku ale tez miedzy podłogami i w luku bagażowym (otwórz nawiewy!!!) aby tam nie pozamazało. Można wstawić grzejnik lub farelke ale jako dodatek truma niech też chodzi, dogrzewaj wodę kiedy potrzeba - nie musi być gorąca cały czas.
Zwykłe butle 11kg z propanem można wymienić w górach w niektórych puntach, butle też dowożą i wymieniają przy stokach, są używane w budkach z jedzeniem i sprzętem trzeba popytać lokalsów. :idea
U mnie wychodzi 1 butla 11kg (naprawdę to jest 10kg propanu) na 2-3 dni w środku ok. 21-22C jak na nartkach ok 18C noc nie zmniejszam temperatury. Osłony termiczne na szyby z przodu i tyłu też jak wychodzicie
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Edward 
zaawansowany


Twój sprzęt: C-line SUPERIOR z gwiazdką
Nazwa załogi: EDIR
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2009
Piwa: 23/6
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2018-12-12, 20:55   

To o gazie Fabian wszystko juz wiesz. Ja mam pytanie do Miszki, powiedz czy tym Twoim "cudem"mozna spokojnie dogrzac kamperka? i ile to ma watow.
_________________
Najważniejsza jest dla mnie przyszłość, bo to tam zamierzam spędzić resztę mojego życia... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2018-12-12, 20:58   

mischka napisał/a:
Jak jest słupek to mam na wyposażeniu takie cudo ustawiam na minimum i se leci.


Bywa, że leci z dymem. Takich urządzeń zasadniczo nie powinno się stosować bez nadzoru.
Sprawdź czy to cudo wyłączy grzałkę jak z jakiś powodów zatrzyma się wentylator.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2018-12-12, 21:34   

Ty jestes pewien ze ten CI 84XT to wersja zimowa? Ma podwojna podloge i butle gazowe wode szara i biala wewnatrz z ogrzewanym schowkiem?

W moim zimowym butla propanu zuzywana jest w ciagu 3 dób jak grzeje dzien i noc (21 stopni), jak w dzien ustawiam na 1 trume (godziny 7-18) to na 4 doby. W zeszlym roku w niezimowym kamperze schodzilo podobnie i z tego co pytalem innych to zuzycie jest identyczne czyli 3 doby i koniec w zimie. Tak ze na 6 dni mozesz liczyc 2 butle jak to czysty propan i masz bude zimowa bo jak propan-butan i nieogrzewany schowek to roznie moze byc. Co do wymiany w austrii nie wiem, w niemczech nie wymienisz polskiej butli ani nie nabijesz. Butla propanu kosztuje 14-28 EUR w zaleznosci gdzie , dzisiaj w TOOM placilem 14.5EUR za butle 11kg.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-12-12, 22:50   

krzlac napisał/a:
mischka napisał/a:
Jak jest słupek to mam na wyposażeniu takie cudo ustawiam na minimum i se leci.


Bywa, że leci z dymem. Takich urządzeń zasadniczo nie powinno się stosować bez nadzoru.
Sprawdź czy to cudo wyłączy grzałkę jak z jakiś powodów zatrzyma się wentylator.


Ja napiszę o swym urządzeniu i w żaden sposób go też nie polecam bo myślę że są bezpieczniejsze ale i dużo większe.
Zanim wstawiłem do kampera to testowałem w domu z tydzień bo już pal licho jak się mi kamper zjara ale jak mi się spalą w nim me koty to dopiero będzie sumienie gryzło.

Nie ma możliwości że się przesunie bo zwyczajnie siedzi w gniazdku i jak z niego wypadnie to straci zasilanie = nie będzie działać.
Przykładałem do niego dłoń było bardzo gorąco ale nie aby coś zapalić ,przykładając dłoń spowodowałem że przepływ powietrza został zakłócony a w związku tym termostat ustawiony powiedzmy na 25 stopni choć w domu było 21 się szybko mocno rozgrzał i wyłączył urządzenie do ostygnięcia termostatu.

Ja temu i tak nie ufam, tak jak i trumie gazowej która mi już zapaliła kampera (nie ona bezpośrednio lecz skorodowane przewody przy niej) czy innym niebezpiecznym webasto , bezpieczny to by był jakiś wielki porządny kaloryfer olejowy ? ale gdzie miejsce na takiego klamota w kamperze a i on pewnie nie jest taki bezpieczny.

Edit:
Najlepiej sprawiał się najtańszy ~9eU https://riscaldamento.bricocenter.it/riscaldare/la-persona/prod/termoventilatore-430002649 postawiony na podłodze ogrzewał wszystko tyle że był dość niebezpieczny aby go zostawić z zwierzętami bez nadzoru, uruchamiał się co godzinę na kilka minut generując kupę hałasu ale sądzę że zużył mniej energii jak te małe pracując ciągle które nie potrafią ogrzać do ustawionej temp wiec pracują cały czas ale ciszej.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-12-12, 23:45   

widziałem że montują i takie wynalazki ala klima w camperach bo z pilotem a w lecie robi za wentylator.

https://riscaldamento.bricocenter.it/riscaldare/la-casa/prod/termoventilatore-murale-430004920
https://riscaldamento.bricocenter.it/riscaldare/la-casa/prod/termoventilatore-murale-ceramico-430002640
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2018-12-13, 04:44   

Bałbym się zostawić kamperka z włączonym ogrzewaniem typu "farelka"
Ja ,głównie na wyjazdy jesienne i wiosenne na węgierskie termy,zabieram niewielkiego,lekkiego olejaka.Dwustopniowa moc grzania (1000 i 2000W) no i bezpiecznie
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2018-12-13, 08:22   

Wszystkie wynalazki ma ALDE
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***