Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Proste grzanie wody z webasto
Autor Wiadomość
anteks22 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Gru 2018
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-12-12, 11:15   Proste grzanie wody z webasto

Witam, proszę o poradę przeszukalem kilkadziesiąt stron i tematów na forum odnośnie grzania wody wszędzie instalacje ciśnieniowe bojler zawory wężownica wymienniki ciepła itp. A ja mam pytanie czy nie mogę tego zrobić prościej tzn webasto mokre zamontowane pod maską i beczka na wodę 20l. W beczce pompka zanurzeniowa połączona wężem z kranem z mikrowłącznikiem. Wąż z pompki z webasto wchodzi do beczki i powraca do webasto ( obieg) webasto uruchamiamy wyłącznikiem i montujemy termostat z allegro na którym ustalamy temp 35st. np. Woda się grzeje osiąga żądaną temperaturę i webasto się wyłącza odkrecamy kran o bierzemy prysznic . W tym roku grzalem wodę za pomocą palnika Primus omnifuel na nim była ustawiona mała chłodnicza przez którą przepływała woda z baniaka 20l i wracała do niego . Po 12 minutach miałem 20 litrów gorącej wody do prysznica zewnętrznego. Czy to będzie działać z webasto ? Czy webasto może pracować w ten sposób ? Czy pompka zaciagnie wodę z zbiornika czy np coś sie zapowietrzy ?Wiem że na zimę trzeba by spuścić wodę to logiczne ale zimą nie planuje prysznica .
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
lepciak 
weteran

Twój sprzęt: FIAT Ducato 2,5TD Burstner
Nazwa załogi: lepciaki
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Piwa: 61/39
Skąd: Gdańsk-Oliwa
Wysłany: 2018-12-12, 18:58   Re: Proste grzanie wody z webasto

anteks22 napisał/a:
A ja mam pytanie czy nie mogę tego zrobić prościej tzn webasto mokre zamontowane pod maską i beczka na wodę 20l. W beczce pompka zanurzeniowa połączona wężem z kranem z mikro włącznikiem. Wąż z pompki z webasto wchodzi do beczki i powraca do webasto ( obieg) webasto uruchamiamy wyłącznikiem i montujemy termostat z allegro na którym ustalamy temp 35st. np. Woda się grzeje osiąga żądaną temperaturę i webasto się wyłącza.

Na pewno będzie działało. W podobny sposób zamontowałem mokre webasto do grzania wody do mycia dla kierowcy TIRa wymontowane z osobowego merca w Szwecji gdzie służyło do nagrzania bloku silnika i kabiny podgrzewanym płynem chłodzącym przed porannym wyjazdem do pracy.
Powodzenia. Masz pytania to pytaj.
_________________
lepciak
''A najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy przeważnie nic nie mają do powiedzenia''
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
ferguson 
zaawansowany


Twój sprzęt: Nissan Urvan 4x4
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Sty 2014
Piwa: 5/1
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2018-12-12, 20:37   

Przy takim rozwiązaniu, dość szybko odłoży się kamień wewnątrz webasto. Lepiej zrobić obwód zamknięty z wymiennikiem (wężownica) zalany jakimś glikolem i zanurzonym w zbiorniku.
_________________
Pozdrawia Krzysztof
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
anteks22 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Gru 2018
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-12-12, 20:48   

A czy można je potem " odkamienić " tak jak np chłodnice gorącym octem z wodą ? Wydaje mi się że układ z wężownicą wolniej będzie ogrzewał wodę niż taki bezpośredni choć mogę się mylić. A w przypadku zastosowania wężownicy z zalanym glikolem muszę dodać zbiornik wyrownawczy jako odpowietrzenie ? Wtedy webasto będzie grzało ten glikol do 80 st. C ciągle?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/43
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2018-12-12, 20:53   

anteks22 napisał/a:
Wydaje mi się że układ z wężownicą wolniej będzie ogrzewał wodę

Zrób na wymienniku płytowym
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
anteks22 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Gru 2018
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-12-12, 22:01   

Ale to kolejny dodatkowy element i bedzie potrzebna dodatkowa pompka dobrze myślę? Prysznica będę używał przez 2 miesiące w roku czy przez ten czas może webasto tak się zakamienić że odmówi posłuszeństwa?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 97/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2018-12-12, 22:24   

anteks22 napisał/a:
A czy można je potem " odkamienić " tak jak np chłodnice gorącym octem z wodą ?

Kilka razy powtórzysz tę operację , i po nagrzewnicy . Czas uzależniony jest od twardości wody.
kimtop napisał/a:
Zrób na wymienniku płytowym

Jedyne słuszne rozwiązanie. Czyli dwa obwody.KONIECZNIE.
anteks22 napisał/a:
Ale to kolejny dodatkowy element i bedzie potrzebna dodatkowa pompka dobrze myślę?

Tak dobrze myślisz. I co z tego?
Chyba ,że robisz to na rok ,może na dwa lata??
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
anteks22 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Gru 2018
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-12-12, 23:29   

Ok. Czyli jeżeli już mam dołożyc kolejne elementy składowe to lepszy bedzie wymiennik plytkowy od węzownicy zanużonej w baniaku, jakiej mocy zatem kupić ? 5, 15, 25kw? Bo widzę że są różne... webasto mam 5,2kw i ponawiam pytanie czy wtedy muszę zastosować jakiś zbiornik wyrownawczy z jakiegoś auta pomiędzy webasto a wymiennikiem płytkowym? Czy jakiś inny odpowietrzacz?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
anteks22 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Gru 2018
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-12-13, 00:45   

I jeszcze jedno czy w takim układzie analogicznie nie zakamieni się ten wymiennik płytkowy ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/43
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2018-12-13, 04:37   

anteks22 napisał/a:
bedzie wymiennik plytkowy od węzownicy zanużonej w baniaku

Błąd.
Wymiennik zastępuje wężownicę.Woda z baniaka płynie przez wymiennik i wraca ciepła do baniaka.Oczywiście wyjście wody zimnej z baniaka dołem,powrót ciepłej górą
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
lepciak 
weteran

Twój sprzęt: FIAT Ducato 2,5TD Burstner
Nazwa załogi: lepciaki
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Piwa: 61/39
Skąd: Gdańsk-Oliwa
Wysłany: 2018-12-13, 07:28   

ferguson napisał/a:
Przy takim rozwiązaniu, dość szybko odłoży się kamień wewnątrz webasto. Lepiej zrobić obwód zamknięty z wymiennikiem (wężownica) zalany jakimś glikolem i zanurzonym w zbiorniku.
O jakim kamieniu mowa? Przecież woda ma być podgrzewana tylko do 35 stopni a nie gotowana do zaparzania herbaty czy kawy.
_________________
lepciak
''A najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy przeważnie nic nie mają do powiedzenia''
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
anteks22 
początkujący forumowicz

Dołączył: 11 Gru 2018
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-12-13, 09:28   

Czyli przy tej temperaturze kamień nie powinien się wtrącać? Przeczytałem gdzieś artykuł o odkładaniu się kamienia kotlowego i instalacji CO i było tam napisane że wzrasta od temperatury 50-55st. Z drugiej strony jeśli zastosowałbym wymiennik lub węzownicę mógłbym przy okazji grzać silnik zimą np : na wyjściu wody do nagrzewnicy w samochodzie wpinam webasto , wyjście z webasto podłączam do wymiennika lub węzownicy i wraca do nagrzewnicy w samochodzie. Czy to jest możliwe czy będą za duże straty czy tak w ogóle można robić?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lepciak 
weteran

Twój sprzęt: FIAT Ducato 2,5TD Burstner
Nazwa załogi: lepciaki
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Piwa: 61/39
Skąd: Gdańsk-Oliwa
Wysłany: 2018-12-13, 13:43   

anteks22 napisał/a:
Czyli przy tej temperaturze kamień nie powinien się wtrącać? Przeczytałem gdzieś artykuł o odkładaniu się kamienia kotłowego i instalacji CO i było tam napisane że wzrasta od temperatury 50-55st.
Odpowiedziałem na Twoje pytanie z pierwszego posta. Teraz zaczynasz rozbudowywać temat więc odpowiedź też musi być rozbudowana. Ale wyczerpując wątpliwości niektórych forumowych fachowców zabierających głos w sprawie radzę aby zanim rozmydlą temat kamienia kotłowego przypomnieli sobie (lub nie) ile razy usuwali go z czajników lub ekspresów do kawy w ciągu jednego sezonu karawaningowego. Ja usuwam kamień raz na dwa lata i to z przyczyn raczej estetycznych oraz rozkazu żony. Niszczę go nie octem ale preparatem przeznaczonym do jego usuwania czyli KAMIXem i to z powodzeniem od ponad trzydziestu lat. Kamień w Twoim urządzeniu nie narośnie nigdy do takiej wielkości abyś musiał go usuwać. Miał rację doradca który twierdzi, że kamień kotłowy wytrąca się od temp. ponad 50 stopni ale są to ilości niezauważalne. Burza zaczyna się przy stu stopniach ale Ty do tej temperatury nigdy nie dotrzesz więc olej sprawę kamienia.
Odpowiedź na pytanie z godz 9.28: Jest możliwe takie połączenie ale to zależy wyłącznie od Ciebie czyli do jakiej kwoty opłaca Ci się płacić za luksus gdyż wsiadanie rano do cieplutkiego auta gdy za szybą jest minus 10 stopni to nic innego jak luksus. A luksus jak wiadomo kosztuje i dla każdego z nas ma inną cenę.
Możesz pytać dalej. Cenię ludzi którzy myślą.
_________________
lepciak
''A najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy przeważnie nic nie mają do powiedzenia''
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/43
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2018-12-13, 14:11   

Tu nie kamień jest problemem.
Przy takiej mocy webasta i zbyt małym(wolnym) odbiorze ciepła przez wodę z baniaka,może dochodzić do przegrzania pieca i awaryjnego wyłączania webasta
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
lepciak 
weteran

Twój sprzęt: FIAT Ducato 2,5TD Burstner
Nazwa załogi: lepciaki
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Piwa: 61/39
Skąd: Gdańsk-Oliwa
Wysłany: 2018-12-13, 18:27   

kimtop napisał/a:
Tu nie kamień jest problemem.
Przy takiej mocy webasta i zbyt małym(wolnym) odbiorze ciepła przez wodę z baniaka,może dochodzić do przegrzania pieca i awaryjnego wyłączania webasta
Zainteresowany pisze, że zainstaluje odpowiedni termostat na zasilaniu więc ja tego tematu nie ruszam. Poza tym moc można przydławić do żądanej lub zdać się na awaryjny wyłącznik. Ja nie wiem jakie to jest webasto i co wchodzi w jego skład więc udzielam tylko ogólnych informacji lub doradzam. Jeżeli trzeba będzie zaprojektować układ to postąpię inaczej ale widzę, że właściciel palnika doskonale wie o co chodzi.
_________________
lepciak
''A najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy przeważnie nic nie mają do powiedzenia''
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***