Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Porównanie rodzajów ogrzewania wody.
Autor Wiadomość
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2019-01-10, 02:55   Porównanie rodzajów ogrzewania wody.

Hej hol!:)
Rozpocząłem kompletowanie gratów do budowy swego własnego kamperka i czytam i czytam o różnych sposobach ogrzewania wody.
Vana buduje na kilkumiesięczne zimowanie na poludniu ( głównie portugalia i okolice) ale chciałbym żeby był „zimowy” - mieszkam w Szkocji i być może tez będę na północ wycieczki robił.
Ogrzewanie samego kampera będzie z mitycznego suchego chińskiego webasto - bo chwalono wielokrotnie to proste i skuteczne rozwiązanie.
Zastanawiam się jednakże nad rozwiązaniem sposobu grzania wody i wydaje mi się ze na placu boju pozostają :
1. Bojler gazowy
2. Ogrzewacz wody wykorzystujący suche webasto
3. Przepływowy ogrzewacz gazowy

Jestem bardzo ciekaw waszych opinii , plusów i minusie danego rozwiązania oraz porównania kosztów zakupu.
Szukam możliwie najrozsądniejsze ekonomicznie drogi do ciepłego prysznica. :)

Pozdrawiam :szeroki_usmiech
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2019-01-10, 14:35   

Czy ktoś kupował ostatnio ww urządzenia ?
Z tego widzę przepływowy ogrzewacz gazowy to koszt ok 800 pln nowy i wymaga tylko dorobienia wylotu spalin na zewnątrz.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KACPERKI 2 
weteran
Dawniej nick: Agat ;-)


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: Palma na boku ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lut 2016
Piwa: 60/59
Skąd: z nad morza ;-)
Wysłany: 2019-01-10, 14:52   

Danyxm napisał/a:
3. Przepływowy ogrzewacz gazowy


Posiadam już drugi ( w drugim kamperku) i działa bez kłopotu. Koszt nawet mniej niż 800 zł oczywiście za nowy. Jest na "ibeju" uk.

Natomiast spotkasz się tu na forum z co najmniej sporą krytyka takiego rozwiązania. Każdy ma swoje zdanie...
_________________
Po prostu od dawna lubię Mercedesy... ;-) osobowe i takie... z "Palmą na boku" ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2019-01-10, 18:28   

Agat napisał/a:
Danyxm napisał/a:
3. Przepływowy ogrzewacz gazowy



Natomiast spotkasz się tu na forum z co najmniej sporą krytyka takiego rozwiązania. Każdy ma swoje zdanie...


A mnie właśnie innych zdanie, wrażenia , opinie , interesują. Oraz ceny.
Może ktoś coś Doda ?
Gdzieś w twoich wątkach znajdę więcej info ? Bo podoba mi się brak bojlera , a najbardziej cena mi się podoba. Chciałbym porównać z innymi systemami ...
Jestem zielony w tej materii ;)
Ostatnio zmieniony przez Danyxm 2019-01-13, 16:38, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mariusz332778 
początkujący forumowicz

Dołączył: 13 Sty 2019
Skąd: warszawa
Wysłany: 2019-01-13, 10:12   

Takie porównanie zawsze jest bardzo trudne.Wiem na ten temat dużo bo ostatnio bliski znajomy bardzo dużo mi naopowiadał.

___________________________________________________
folie na tunele ogrodowe
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2019-01-13, 10:15   

mariusz332778 napisał/a:


folie na tunele ogrodowe
:zastrzelic :zastrzelic
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KACPERKI 2 
weteran
Dawniej nick: Agat ;-)


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: Palma na boku ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lut 2016
Piwa: 60/59
Skąd: z nad morza ;-)
Wysłany: 2019-01-13, 17:32   

mariusz332778 napisał/a:
Wiem na ten temat dużo bo ostatnio bliski znajomy bardzo dużo mi naopowiadał.


Jak dla mnie to tekst roku :lol:
_________________
Po prostu od dawna lubię Mercedesy... ;-) osobowe i takie... z "Palmą na boku" ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ferguson 
zaawansowany


Twój sprzęt: Nissan Urvan 4x4
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Sty 2014
Piwa: 5/1
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2019-01-14, 13:49   

Jeżeli chcesz do ogrzewania wnętrza zamontować suche webasto, to montując cokolwiek innego do grzania wody masz już dodatkowy agregat. Możesz kupić trumę combi i masz w jednym urządzeniu załatwione dwie sprawy, ale jest to drogie rozwiązanie. Ja u siebie będę montował mokre webasto, mając dodatkową nagrzewnicę w przestrzeni mieszkalnej zasilaną płynem z silnika pojazdu, a grzanie wody poprzez wymiennik płytowy, będzie działało jak przepływowy podgrzewacz wody. To rozwiązanie ma już jeden z forumowiczów i zdaje egzamin.
_________________
Pozdrawia Krzysztof
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2019-01-14, 18:18   

ALDE!!!
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Goldman 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato L3H2
Dołączył: 27 Sty 2019
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-02-18, 21:35   

W temacie ogrzewania to ja mam pomysł który myślę wykorzystać przy mojej zabudowie, a mianowicie wykorzystać bojler gazowy Truma B10. Woda podgrzana w bojlerze do 70 stopni może być (oprócz czasu na mycie) w obiegu zamkniętym przetłaczana za pomocą małej pompki przez nagrzewnicę z wentylatorem i rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Palnik tego bojlera ma moc 1500W a więc potrafi generować dość pokaźną ilość ciepła. Wielu z nas głównie podróżuje w cieplejsze miesiące i ogrzewania używa sporadycznie głownie w zimniejsze noce a taka moc jest zupełnie wystarczająca do utrzymania komfortowej temperatury. Takie rozwiązanie kosztuje 3xmniej niż Truma combi a funkcjonalnie jest zbliżone. Co o tym rozwiązaniu myślicie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2019-02-19, 09:50   

koko napisał/a:
ALDE!!!

Jakoś nie mogę się przekonać do tego rozwiązania.
Widzę sporo wad:
koszt
ciężar
stopień skomplikowania
konsekwencje wycieku,
bezwładność cieplna.

Tylko po to żeby klient miał skojarzenie z CO w domu. Tymczasem CO jest już przestarzałą formą ogrzewania i odchodzi, a przynajmniej powinno odejść w niebyt.

Wchodzę do kamperka w którym jest 10 stopni. Ustawiam Trumę na 4 i zanim się rozbiorę, umyję ręce, zrobię kawkę i usiądę to już mam ciepło, a podłoga pod stolikiem jest bardzo ciepła. Zanim woda się nagrzeje to musi upłynąć znacznie więcej czasu.

W dobrze ocieplonym kamperze oraz domu nie ma potrzeby używania ogrzewania wodnego bo ono nic nie daje.

Jak sobie kiedyś kupię lub zrobię kampera 7 ton, to będzie miał ogrzewanie powietrzne.
Idealnie to widzę tak:
Truma Combi 6E do ogrzewania wody i kampera gazem lub prądem 230V.
Klimatyzacja inwerterowa rewersyjna do ogrzewania i chłodzenia kampera.

Eksprymentalnie:
Czarny wąż na dachu i mała pompka napędzana tylko w czasie pracy solara która będzie cyrkulować wodę ze zbiornika i ogrzewać ją do np. 30 stopni. Tylko czy srebro w zbiorniku będzie działać jeśli woda będzie miała 30-40 stopni? Czy nie będzie zagrożenia legionellą lub innymi bakteriami?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2019-02-19, 12:38   

zapomniałeś o grzaniu z silnika i odwrotnie
jak by to było złe to by w camperach klasy premium (wszystkich) wkładali by coś innego ale nr 1 jest KOSZT
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2019-02-20, 17:27   

Agat napisał/a:
Danyxm napisał/a:
3. Przepływowy ogrzewacz gazowy


Posiadam już drugi ( w drugim kamperku) i działa bez kłopotu. Koszt nawet mniej niż 800 zł oczywiście za nowy. Jest na "ibeju" uk.

Natomiast spotkasz się tu na forum z co najmniej sporą krytyka takiego rozwiązania. Każdy ma swoje zdanie...


Dla mnie też to rozwiązanie wydaje się dobre. Pytanie, jak z gazem - ile to gazu pożera? Mam u siebie butlę 11kg - na ile starczy?
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
student1 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: albo Iveco albo Sprinter tylko w Max-ie :)
Dołączył: 14 Cze 2018
Piwa: 3/12
Skąd: Z płaskiej ziemi :)
Wysłany: 2019-02-27, 13:58   

Też obecnie skupiłem się na tematach związanych z ogrzewaniem wody i nasunęły mi się takowe wnioski.

W zależności od rozwiązania jakie zastosowaliśmy do ogrzewania kampera, to warunkuje nam również ogrzewanie wody.
Już wyjaśniam osobiście skłaniam się ku rozwiązaniu ogrzewania poprzez mokre webasto i ogrzewanie podłogowe z nagrzewnicami (kaloryferami) a wtedy ogrzewanie wody również poprzez webasto.
A jeśli mamy odpowiednio duży system solarny (jakikolwiek prądotwórczy) to wtedy można jeszcze ewentualnie elektryczny piecyk przepływowy centralny lub na kranie w kuchni i kranach w łazience i na prysznicu przepływowe elektryczne podgrzewacze.

W każdy innym przypadku piecyk przepływowy gazowy jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem.
Tak jak Agat, wspominał w Polsce to rozwiązanie jest demonizowane, z jakich powodów dokładnie to do tej pory nie wiem ???
Ale jak widzimy Agat, sobie spokojnie kamperuje i sobie chwali a ja dodam, że w "półświatku" kamperowym na świecie jest to bardzo popularne rozwiązanie ,bardzo tanie i super proste realizacji.
Ale to dla tych co mają kuchenkę gazową i ogólnie idą w rozwiązanie posiadania instalacji LPG na pokładzie.

Ja idę całkowicie w elektrykę i komiko-kuchenkę(w okresie zimowym) w razie problemów z gromadzeniem energii przez panele słoneczne.

PzDr
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2019-03-02, 18:27   

Piecyk przepływowy gazowy - jak taka instalcja wygląda?

Mamy zbiornik wody. Z niego wychodzi króciec na pompkę cisnienia - wszak ciśnienie musi być. No ale co dalej? Jak wygląda instalacja? Czyli:

Zbiornik ----- pompa ----- piecyk ---- kran?

A jak chcę tylko zimną wodę odkręcić? Pompka robi ciśnienie, ale piec się nie włącza czy idzie druga nitka z wodą zimną za pompką? Ktoś może nawet na kartce narysować taki schemat i zrobić zdjęcie?

Jaki kran mozna użyć? Dwa kurki czy baterię kulową?
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***