Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z tempomatem
Autor Wiadomość
Wieluniak_1 
zaawansowany

Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2011
Piwa: 15/12
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-19, 08:12   Problem z tempomatem

Witam
może ktoś pomoże mi rozwiązać probelem z tempomatem MagicSpeed MS50.
Kłopot jest następujący:

tempomat zamontowany jesienią 2017 działał bez problemu. auto odstawione na 2 miesiące zimowe i podczas pierwszej po zimowej przejażdżce przestał działać. Czasami włączał się z dużym opóźnieniem (np. załączałem go przy 90 kmh a on zaczął pracować po spadku prędkości do 75 kmh) ale i tak po przejechaniu kilku km wyłączał się. W ubiegłym roku nie miałem czasu zająć się problemem, ale na ten sezon chciałbym to ogarnąć.
W tym roku byłem na wyjeździe i nie udało mi się go w ogóle uruchomić.

Może ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak?

pojazd to 2.5td citroen c25 z 1991
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gewehr 
weteran


Pomógł: 38 razy
Dołączył: 30 Paź 2013
Piwa: 219/114
Skąd: AmWarsztat.pl
Wysłany: 2019-02-19, 18:37   

Zacznij od sprawdzenia podciśnienia, następnie poprawność montażu magnesu na półosi. W dalszej kolejności zasilenie i czujniki. Na koniec do sprawdzenia sama centralka czy nie jest zawilgocona.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2019-02-19, 21:08   

W centralce tego tempomatu, po "załączeniu" powinna mrugać mała czerwona LED, jej mruganie powinno odpowiadać obrotom np. koła. Jest tam też przełącznik, już nie pamiętam jego dokładnej roli ale zdaje się że przełączenie zmienia częstotliwość interpretacji impulsów, wówczas kontrolka mruga szybciej a praca tempomatu jest bardziej precyzyjna.
Sprawdź czy i jak szybko mruga. Jak dobrze pamiętam to 1 mrugnięcie na 4 obroty koła.
Jeśli nie mruga to lecimy pod spód auta ale to w dalszych poczynaniach - jeśli nic nie mruga.
.

Wykonaniem poleceń z centralki zajmuje się siłownik podciśnieniowy, jak Kolega wyżej napisał, brak szczelności uniemożliwia naciąganie cięgna sterującego "gazem" do żądanej pozycji. Jeśli szczelność jest pewna to jeszcze pozostaje do sprawdzenia punkt kotwiczenia cięgien wobec linki gazu, słabo skręcone ściski synchronizujące mogły umożliwić przemieszczenie na pancerzach. Chodzi o to żeby siłownik tempomatu naciągając na maxa, nie naciąga adekwatnie linki gazu"pompy wtryskowej" i to trzeba odpowiednio zsynchronizować bo tempomat chce, ale skończył mu się zakres i jeśli auto nie przyśpiesza to centralka się wyłącza.
Z linkami to jest coś podobnego jak linki hamulcowe w rowerach gdy w manetkach regulacji już koniec.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wieluniak_1 
zaawansowany

Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2011
Piwa: 15/12
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-21, 11:27   

Dzięki za podpowiedzi.
Problem faktycznie leżał w linkach, ściski synchronizujące (czy jak to się poprawnie nazywa) poluźniły się i linka przesuwała się. Po naciągnięciu linki i dokręceniu owych ścisków tempomat ożył.
Dzięki jeszcza raz za sugestie i pomoc.
Piwka lecą.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2019-02-21, 20:55   

Cieszę się również że mogłem pomóc. :idea
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***