Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Debiutanci w Skandynawii
Autor Wiadomość
lolka 
początkujący forumowicz

Dołączyła: 22 Cze 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Krk
  Wysłany: 2019-06-23, 18:33   Debiutanci w Skandynawii

Dzień dobry wszystkim - jestem tu nowa :)
Za tydzień ruszamy na nasze pierwsze wakacje kamperem - objazdówkę po Skandynawii.
Cały wyjazd planujemy na 28 dni. Przez pierwsze 18 dni będzie nas czwórka, w tym dwóch kierowców. Ostatnią część trasy (od Oulu) jedziemy już tylko w we dwójkę (1 kierowca).
Aby nie ruszać całkiem na żywioł, spróbowałam wykonać wstępny plan trasy na mapach google (oczywiście bardzo przybliżony, z opcją zmian w trakcie).
Jeśli ktoś z Was byłby chętny rzucić okiem, to będę bardzo zobowiązana za wszelkie uwagi i opinie, zwłaszcza na poniższe kwestie:
- czy plan jest realny czasowo zakładając 2 kierowców od Krakowa do Oulu, kamper Sunlight a70
- czy jest coś, co pominęłam, a co koniecznie warto by zobaczyć po drodze (z tym, że nastawiamy się zdecydowanie na przyrodę, a nie miasta)
- czy możecie polecić/odradzić jakieś fajne miejsca do noclegu na tej trasie
Wszelkie inne tematy i rady też mile widziane :D

A oto w/w mapy w podziale na tygodnie:
1. https://drive.google.com/open?id=1iD9r0JqYnZlMZrxyP-Y1i7-uoEXdOoFH&usp=sharing
2. https://drive.google.com/open?id=1SscmSMSUE-w-Ild9ffVgSQJIJZVMy3ie&usp=sharing
3. https://drive.google.com/open?id=1JPkPij-sPu7AyQK24khCS3C6JYRdxuEQ&usp=sharing
4. https://drive.google.com/open?id=1Wi9JyHnVH_jI64iIbIJfdU4WNihOQ3Uk&usp=sharing

(ostatni tydzień jest dość rozwlekły z dwóch powodów: tylko jeden kierowca, którego nie chcę zamęczyć, oraz to, że tu upchnęłam ewentualne dni "zapasowe", które być może wykorzystamy po drodze z przyczyn nieprzewidzianych :) )
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 183/134
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2019-06-23, 19:49   

Witaj wśród norwegofili :spoko
Tak pobieżnie rzuciłem okiem i......w dniu piątym nie macie żadnych szans zrobić Trolltungi :-/
Musicie na nia poświęcić cały dzień od wczesnego rana do bardzo późnego wieczora . Poczytaj forum ; kilka osób już tam było . My mieliśmy być.....w tym roku :(
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lolka 
początkujący forumowicz

Dołączyła: 22 Cze 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Krk
Wysłany: 2019-06-23, 20:56   

Hej :)
Dziękuję, cenna uwaga, dzięki temu może uda mi się resztę ekipy zniechęcić (mam lęk wysokości i najchętniej wcale bym na Język nie lazła, myślę, że Droga Trolli to już i tak będzie aż nadto :P )
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 183/134
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2019-06-23, 21:33   

lolka napisał/a:
Hej :)
Dziękuję, cenna uwaga, dzięki temu może uda mi się resztę ekipy zniechęcić (mam lęk wysokości i najchętniej wcale bym na Język nie lazła, myślę, że Droga Trolli to już i tak będzie aż nadto :P )


Ale Trollstigen robisz samochodem a nie na pieszo :-P
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Norge706 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Dethleffs Globebus I 004
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Paź 2018
Piwa: 4/3
Skąd: Grytastra
Wysłany: 2019-06-23, 23:24   

Co do dnia 7 wycieczka na lodowiec to około 2÷3 godzin, po drodze do Geiranger polecam wjazd kolejką linową w Loen, oraz obowiązkowo wjazd samochodem na wysokość 1500 m npm góra Dalsliba. Tydzień temu zwiedzalismy te tereny . My w piątek wyjeżdżamy na Nordkapp. Mieszkamy w okolicach Ålesund i myślę że to miasto warto zwiedzić. Do zobaczenia być może na trasie . PS . Jak byście potrzebowali jakiś informacji to piszcie na priv. Szczęśliwej drogi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lolka 
początkujący forumowicz

Dołączyła: 22 Cze 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Krk
Wysłany: 2019-06-24, 11:58   

Norge706 dziękuję bardzo, wynotuję sobie Twoje sugestie i spróbuję upchnąć w planach - spojrzałam w google i wyglądają ciekawie :)
Wam też udanej podróży! :)

PS: Postaram się w miarę czasu i netu stworzyć tu jakąś fotorelację z naszej wyprawy! :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAZUREK 
stary wyga
gitarzysta-chałturnik, wędkarz


Twój sprzęt: CARTHAGO T 40 CHIC 2,8 JTD
Nazwa załogi: LECH i GRAŻYNA
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lip 2007
Piwa: 19/146
Skąd: Radom
Wysłany: 2019-06-24, 12:41   

Rzuciłem okiem na wasze plany i mam jedną zasadniczą uwagę - bardzo ambitnie. Czy podsumowałaś ilość km do przejechania?. Drogi w Norwegii są dość kręte i strome, nie ma gdzie "pogonić". Według mnie trasa nie pozwoli na rozejrzenie się po zwiedzanej okolicy tylko "zaliczenie " w szybkim tempie i podziwianie krajobrazu z okien samochodu. Jak dla mnie to zbyt ambitnie. Byłem w Norwegii 3-krotnie po 23-4 dni i zdołałem objechać południowo-zachodnie wybrzeże od Oslofiordu do Lofotów. A podczas podróżowania łowiłem ryby (duże ilości).
Pozdrawiam i życzę szerokiej drogi.
_________________
Staram się pisać poprawnie po polsku
.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lolka 
początkujący forumowicz

Dołączyła: 22 Cze 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Krk
Wysłany: 2019-06-24, 13:25   

MAZUREK - no właśnie też nie mam pewności, czy nie jest to zbyt optymistyczny plan.

Naszym celem zasadniczym (choć nieco symbolicznym ;) ) jest Nordkapp. Reszta trasy jest tego pochodną, jak również fakt, że połowa ekipy 17.07 musi odlecieć samolotem z Oulu.

Teraz widzę, że mapy wrzucone w tej formie nie pokazywały dziennych przebiegów. Już to poprawiłam :)
Zakładam dzienne średnie przeloty między 4 a 8 h. przy dwóch kierowcach (mam wrażenie, że wyliczyło w miarę realną prędkość). Potem jest więcej luzu, jeden kierowca, ale z drugiej strony mniej do oglądania, bo już Finlandia.

Moje myślenie jest takie, że długie dni i jasne noce pozwolą nam każdego dnia jednak coś zobaczyć - jakiś tam "dzień wolny" też jest w planie.
Czy okaże się to praktyczne, to inna sprawa, tu możesz mieć rację, że lepiej byłoby wolniej.
Z drugiej strony - mój Mężczyzna jako jedyny z nas był już na NordKapp, co prawda autem terenowym, ale za to oblecieli cała trasę w dwa tygodnie. Liczę, że nam się zatem uda w cztery :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 183/134
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2019-06-24, 13:39   

Wez jeszcze jedną rzecz pod uwagę przy planowaniu ..........

Trasa przez Norge to nie tylko drogi ale również ......promy . Czasami przyjdzie Ci stracić 1-2 godziny na czekanie na prom .
Trudno w to uwierzyć ale kilka lat temu "udało" nam sie zrobić w ciągu dnia .....50 kilometrów ;
bo po drodze było 2-3 promy :mrgreen:

Kolejna rzecz to ograniczenia prędkości ; nie mówie tu o popularnych fotoradarach i naprawdę dotkliwych mandatach przychodzących pocztą do domu ale o zwykłym ograniczeniu prędkości .
Jeśli pogonisz 10-20 kilometrów szybciej niż ograniczenie ; jak to lubimy w Polsce to więcej niż pewne ,że........znajdziesz sie w fiordzie :haha:

Ale sie nie zniechęcaj ........zbyt piękny to kraj........

Życzę powodzenia i niezapomnianych wrażeń :spoko
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lolka 
początkujący forumowicz

Dołączyła: 22 Cze 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Krk
Wysłany: 2019-06-24, 14:04   

Hmmmm :) )) Doświadczenie jachtowe, a przede wszystkim starolandroverowe wyrobiło nam nawyk dostojnego i statecznego tempa podróży, które mam nadzieję okaże się tu zbawienne :)

Dziękuję za uwagę o promach - przejrzę trasę pod tym kątem.

Dzięki! :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Norge706 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Dethleffs Globebus I 004
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Paź 2018
Piwa: 4/3
Skąd: Grytastra
Wysłany: 2019-06-24, 21:46   

Tak dla wiedz ,mandaty :
https://m.mojanorwegia.pl/transport-i-komunikacja/taryfikator-mandatow-w-norwegii-3000-zlotych-kary-i-utrata-uprawnien-za-zbyt-szybka-jazde-14128.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stanek 
weteran


Twój sprzęt: HYMER Exis-i 562
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sie 2008
Piwa: 205/47
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-24, 21:57   

Jedziemy właśnie podobną trasą tylko w przeciwnym kierunku. Możesz zerknąć na moją relację pisaną na bieżąco. Na pewno możecie podgonić na odcinku Karlskrona - Oslo i potem w Finlandii. Po wyjeździe z Norwegii Finlandia jest zupełnie nijaka.
_________________
Pozdrawiam
Stanek
https://www.dzienpodniu.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
lolka 
początkujący forumowicz

Dołączyła: 22 Cze 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Krk
Wysłany: 2019-06-24, 22:06   

Dzięki, na pewno zajrzę.
Pewnie też wybralibyśmy przeciwny kierunek, gdybyśmy mieli komplet ekipy całą drogę. Chyba większość jeździ właśnie od strony Finlandii - no to będziemy przynajmniej oryginalni ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 103/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania

Wysłany: 2019-06-25, 08:43   

Drogi, promy itp. to pikuś. W planowaniu, a raczej w zmianach planu trzeba brać pod uwagę pogodę. Często z tego powodu trzeba rezygnować z pewnych atrakcji i gnać dalej, a czasem jak się rozpogodzi zostać w pięknym miejscu trochę dłużej niż przewidywały pierwotne plany.
Na szczęście kamper to umożliwia.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stanek 
weteran


Twój sprzęt: HYMER Exis-i 562
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sie 2008
Piwa: 205/47
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-25, 09:03   

lolka napisał/a:
Dzięki, na pewno zajrzę.
Pewnie też wybralibyśmy przeciwny kierunek, gdybyśmy mieli komplet ekipy całą drogę. Chyba większość jeździ właśnie od strony Finlandii - no to będziemy przynajmniej oryginalni ;)


Pierwszy raz jechaliśmy właśnie odwrotnie i to był błąd :)
_________________
Pozdrawiam
Stanek
https://www.dzienpodniu.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***