Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Świstak
2021-07-13, 11:54
Klimatyzator FRAL FSC 03
Autor Wiadomość
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2019-06-28, 10:27   

Roberto napisał/a:
Nigdy nie twierdziłem, że moje rozwiązanie jest idealne :szeroki_usmiech
Zaletą jest szybkość montażu i demontażu.
Ja nie oczekuję też jakiś spektakularnych spadków temperatury :wyszczerzony:
Urządzenie ma schłodzić kamperka o kilka stopni w momencie kiedy my idziemy na zwiedzanie...
Na dachu mam 750W w panelach, więc nie mam problemu z prądem.
Poza tym zależy mi na schłodzeniu wieczorem samej sypialni (jest oddzielona drzwiami suwanymi), tak aby spokojnie zasnąć :diabelski_usmiech
Będąc na kempingu spokojnie mogę tego Fral-a postawić na zewnątrz :chytry


Ale ja nie krytykuję tylko wskazuję na to , że sam sposób i miejsce montażu ma ogromny wpływ na sprawność i wydajność. To tak dla innych, którzy zapewne zainteresują się samym klimatyzatorem i będą chcieli coś takiego mieć u siebie :spoko
Skoro działa i jesteś zadowolony to sukces sam w sobie :bukiet:

Każdy ma inne potrzeby i preferencje i najważniejsze aby je zaspokoić.
Dla mnie szybkość montażu nie ma np znaczenia, bo ja bym to jednak widział zamontowane na stałe i w każdej chwili gotowe do działania, a nie że dzisiaj tu jutro tam, a jak jest możliwość na kempingu to na zewnatrz itp. Generalnie za leniwy jestem aby takimi rzeczami sobie głowę zawracać, ma działać po naciśnięciu przycisku i tyle :bigok
Co do oczekiwań jakie miałbym do urządzenia to powiem tak, że najlepsze jakie może dać. Skoro już się płaci za urządzenie i montuje to pasuje aby działało możliwie najlepiej.
Wiadomo, że chodzi nam o obniżenie temp o kilka stopni a nie robienie lodówki, ale jeśli da się to obniżenie uzyskać szybciej i przy mniejszym poborze energii to chyba lepiej .
Duża moc solarów jest ok i w dzień kiedy słonko smaży a energia jest za free zużycie ma mniejsze znaczenie (chociaż pasuje aby poza zasilaniem klimy jeszcze te solary ładowały aku na wieczór i obsłużyły inne sprzęty które w dzień też pracują), ale skoro piszesz że klima najbardziej potrzebna wieczorem do sypialni, co jest prawdą , to wtedy bardziej aku niż same solary, a tutaj już zużycie energii i sprawność systemu to sprawa podstawowa.

Tak więc skoro Ty jesteś zadowolony z tego rozwiązania jakie masz to wszystko jest ok. Każdy kto będzie chciał kupić i zamontować dopiero podobne urządzenie będzie miał wybór i podane alternatywne rozwiązanie ..... i o to chodzi w takich tematach na forum :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2019-06-28, 23:14   

joko napisał/a:
Mam tylko pytanie co z zasysaniem powietrza do parownika, bo po zdjęciach widać że jest z tej części technicznej w której stoi klima. O ile obie przestrzenie (pomieszczenie schładzane i część techniczna) są połączone to jest ok i inaczej się nie da, natomiast jeśli są oddzielone (powietrze nie przepływa miedzy nimi swobodnie) to do pełni szczęścia trzeba by jeszcze zrobić zasysanie powietrza do parownika z części schładzanej.


Są kratki pomiędzy ;) miałem do czynienia z klimami i chłodnictwem wiec raczej świadomie wybierałem niestandardowy montaż.
Jak ktoś ma możliwość to polecam takie rozwiązanie. Czyli oddzielny obieg powietrza dla skraplacza i oddzielny dla parownika.
W wątku o budowie swojego campa opisałem jak przerobić fsc03 tak aby działał z małą/tanią stosunkowo 1000w przetwornicą AZO sinus eco.

Jeśli ktoś chce to przekleje tutaj żeby łatwiej znaleźć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2019-06-28, 23:20   

Kopiuje dla potomnych


FRAL FSC-03
Dorabiamy zewnętrzne zasilanie elektroniki aby klima mogła działać z małymi przetwornicami.
Testowałem z przetwornicą AZO DIGITAL IPS-700S oraz IPS-1000S.


Odkręcamy 4 śruby mocujące tylną pokrywę klimy.


Musimy podważyć pokrywę i zsunąć ją w dół wówczas da się ją zdjąć.


Znajdujemy czarną pokrywę przykręconą 2 śrubkami, pod nią jest elektronika sterująca.


Wyciągamy bezpiecznik z płytki, tym samym odcinamy oryginalny zasilacz elektroniki, od tej pory do prawidłowego działania klimy musimy podać 12V z zewnątrz.
Po wyjęciu bezpiecznika przetwornica IPS nie wykrywa już żadnego obciążenia i nie załącza 230V do momentu uruchomienia klimy przez podanie 12V na elektronikę.



Lutujemy przewody w punkty widoczne na zdjęciach. Niebieski - masa , Brązowy +12V
Ja dałem jeszcze na przewodzie diodę prostowniczą 3A aby zabezpieczyć elektronikę przed ewentualnym odwrotnym podłączeniem zasilania.


Składamy w odwrotnej kolejności,
Na tym koniec, nie musimy dawać przetwornicy 2000-3000W wystarczy IPS-700.


Przerobienie klimatyzacji spowoduje zapewne unieważnienie gwarancji, jeśli więc przerabiasz klimatyzację według opisu powyżej, robisz to na własną odpowiedzialność.

Klima pamięta ostatnie ustawienie i z nim startuje po podaniu napięcia dzieki temu sterowanie u mnie ogranicza sie do klawisza on/off odcianjącego zasilanie elektroniki. Temperatura ustawiona na stałe 23’C wystarcza.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
krimar
Kombatant


Twój sprzęt: Euramobil 460 - Mitsubishi L300 - DAHAK
Nazwa załogi: Poszukiwacze Zagininej Dyszy
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Lip 2010
Piwa: 58/6
Wysłany: 2019-07-01, 20:36   

Zmiany parametrów w modelu tegorocznym wynikają z przepisów unijnych, wymuszających zastąpienie dotychczasowego czynnika chłodniczego nowym o symbolu R290, który nie jest niczym innym jak palnym gazem propan. W związku z tym nie wolno używać, składować, ani transportować klimatyzatora w pomieszczeniu o powierzchni mniejszej niż 13 m2 oraz w pomieszczeniach w których może występować źródło otwartego ognia. Występuje wysokie niebezpieczeństwo pożaru. Eliminuje to praktycznie tegoroczny model z użycia w kamperze.
(tak na marginesie klima domowa typu split też ma teraz palny gaz R32 i nie powinna być montowana w salonie z aneksem kuchennym jeśli jest kuchenka gazowa lub kominek)
_________________
Krawat dodaje szyku.
Tadeusz napisał/a:

Jest tak jak mówi krimar.

Brat napisał/a:
(...) mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić, że rzeczywiście "jest tak, jak mówi krimar" ... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Woj-tek 
zaawansowany


Twój sprzęt: wilk, Iveco Daily, Jumper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Cze 2012
Piwa: 5/45
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2019-08-07, 20:35   

Dziś przeprowadziłem teścik przedmiotowej klimatyzacji.
Rura prowizorycznie na zewnątrz, auto nie w pełni zaizolowane.
Brak podłączenia do sieci zewnętrznej.
Akumulatory AGM łącznie 360 Ah, panel 360W
Start o godz 16:00 stop o 19:00
Tempera w pojeździe start 35°C - stop 27°C

start.jpg
Start
Plik ściągnięto 5 raz(y) 123,75 KB

stop.jpg
Stop
Plik ściągnięto 2 raz(y) 136,45 KB

_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-08-08, 09:15   

rozumiem szło przez przetwornicę - jaką?
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-08-08, 09:21   

Problem z takim zasilaniem jest gdy po upalnym popołudniu przyjdzie upalny ranek. Raczej energia w akumulatorach nie zostanie uzupełniona i jedynie solary moga na bieżąco uzupełniać energie , o ile nie będzie gorąco i pochmurnie
:!:Do tego aby taki zestaw działał , musimy kampera wystawić na tą gwiazdę . I mamy piekarnik z kostką lodu .
To raczej awaryjna wersja korzystania z klimy . Testowałem na innym słabszym klimatyzatorze, da sie ale nie ma to nic wspólnego z komfortem . .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Woj-tek 
zaawansowany


Twój sprzęt: wilk, Iveco Daily, Jumper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Cze 2012
Piwa: 5/45
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2019-08-08, 11:31   

Andrzej_Gdynia, Azo 4kW.
Bronek, Nikt a przynajmniej ja nie spodziewam się komfortu zbliżonego do klimatyzowanego pokoju.
W ekstremalnych warunkach można odpalić auto wspomagając się klimatyzacją i prądem.
A rano to się ucieka z kampera na zwiedzanie lub plażowanie. :-P
:wyszczerzony:
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-08-08, 14:29   

Toż to jasne. U mnie dzięki takim kombinacjom pies przeżył właśnie zwiedzanie... Niestety co do klimy w jakiejkolwiek wersji na razie bez słupka jest ciężko coś wymyślić..
Czekam takiego rozwiązania.. I póki co agregat, ale ten pierdzi czasem śmierdzi..
Jedyna zaletą, to jak się uda, to jest to w miarę tanie rozwiązanie. Ale to zależy od indywidualnych rozwiązań. Przeżyłem takie trzy wynalazki i nie wrócę do tego
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2019-08-08, 14:42   

Woj-tek napisał/a:
Nikt a przynajmniej ja nie spodziewam się komfortu zbliżonego do klimatyzowanego pokoju.


Jeśli skierujemy wylot klimy w okolice sypialni to mamy zapewniony komfort klimatyzowanego pomieszczenia na czas snu.
Klima tej mocy całej budy nie schłodzi, bez złudzeń :) ale z sypialnią świetnie sobie radzi. A ja rzadko kiedy w ciągu dnia jestem w kamperze więc taka opcja mi wystarcza.

Wcześniej wklejałem fotki jak u mnie jest rozwiązany nadmuch,


Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Woj-tek 
zaawansowany


Twój sprzęt: wilk, Iveco Daily, Jumper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Cze 2012
Piwa: 5/45
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2019-08-08, 19:43   

reaven22, oglądałem Twoje rozwiązanie jest bardzo profesjonalnie ale ja mam inny układ.
Klima wyląduje między łazienką a sypialnią.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2019-08-08, 20:34   

Tak wtrącę 3 grosze jak to wygląda w moim obecnym - jeszcze moim.
Mono wstawiłem do garażu, wydech ciepłego przez rurę i okienko garażowe na tylnej ścianie, nawiew zimnego spod tylnego łóżka.
Zimno.
W garażu paradoksalnie też chłodno bo, ogromna ilość wywiewanego powietrza musi być skądś zasysana, jeśli drzwi garażu mam pozamykane, to wysysa schłodzone powietrze poprzez kanały z wnętrza budy. Praca rewelacyjnie cicha, pod moim łóżkiem, słyszałem tylko mruczenie które mnie usypiało.
Nie mam fotki z garażu ale mam chociaż taką:

IMG_0041.JPG
Plik ściągnięto 21 raz(y) 169,25 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Woj-tek 
zaawansowany


Twój sprzęt: wilk, Iveco Daily, Jumper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Cze 2012
Piwa: 5/45
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2019-08-08, 23:25   

Jak skończę to się pochwalę, narazie jeszcze nie mam czym ;)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
petros 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat ducato II Miller Manitoba 2005
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 1/1
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-08-15, 13:26   

Wszystkie opisy jakie znalazłem dotyczyły zastosowania fral-a, jako klimy stacjonarnej. W moim przypadku potrzebuję zamiennika klimy silnikowej. Czy da się podłączyć ten klimatyzator pod dodatkowy alternator?
Działała by wtedy w czasie jazdy, a na postoju z sieci.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2019-08-16, 10:15   

petros napisał/a:
Czy da się podłączyć ten klimatyzator pod dodatkowy alternator?


Da sie nawet bez dodatkowego alternatora bo ta klima pobiera ok 300W, ale ma zbyt małą moc żeby zapewnić komfort podczas jazdy.

Potrzebujesz klimy o mocy chłodniczej 3-4kW co przeniesie się na moc elektryczną c/a 1000W, a to już będzie wymagało dodatkowego alternatora i solidnej przetwornicy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***