Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
2,5 D - parę pytań przed zakupem
Autor Wiadomość
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju

Wysłany: 2019-07-12, 21:49   

tom-cio. Tu chodzi o odmienne filozofie zwiedzania/kamperowania.

Z Twojego opisu wynika, że najbardziej potrzebujesz szybkiej przelotówki na autostradę. Wtedy jakikolwiek dostawczak to niewygodny kredens na kółkach. Jakimkolwiek kompaktem wygodniej i szybciej byś tę trasę pokonał.

Większość osób "kamperujących" (w mojej ocenie znacząca) nie lata autostradami po 1000 km "na strzał". Zjeżdżają do miast i miasteczek. Zwiedzają lokalne miejsca. Nocują wtedy kiedy im wygodnie, bez założonego planu podróży. Dlatego też, ktoś kto szuka kampera nie patrzy na V-max pojazdu, tylko na wygodę spędzania w nim czasu. Dlatego też tak wielu amatorów starszych pojazdów z dychawicznymi silnikami. Bo nie o wyścig im chodzi i przechwałki w stylu: "W-wa Poznań w 2h przeleciałem ... Matizem!".

Jeśli Tobie tak wygodnie. Ok. Nikt nie będzie Ciebie na siłę "nawracał", bo ile osób tyle pomysłów, potrzeb i spostrzeżeń. Ja to rozumiem.

Sam jeździłem 2.0JTD, teraz 2.3 JTD (obie alkowy) i ... nie robi mi to żadnej różnicy. Nie jeżdżę ani szybciej, ani bardziej gazu nie gniotę. Auto przewozi mnie z miejsca w miejsce. Jedyna różnica jaką odczuwam to ... wygodniejsze auto (bo większe i młodsze).
_________________
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2019-07-12, 22:36   

Klasyka zmiany tematu, teraz wolna piłka bo temat wyczerpany.
Pozdrowienia z Glinkenrau (A)
Tu gdzie jestem, z Jelsy na wyspie Hvar 750km pokonałem w 13h w tym prom. Nowe auto mam ale styl moj jest bardzo łagodny wiec go nie morduje, tempomat na licznikowe 100 i tak se latałem/latam każdym kamperem na obrazku niżej i tym co mam teraz.
No i tak dzisiaj jadąc sobie spokojnie lekko szybciej od ciężarówek 2 razy wyprzedził mnie staruszek modelowy 1991+ i raz inny starszy. Absolutnie nie miałem zamiaru niczego udowadniać, sam miałem pierwszego staruszka i byłem z niego bardzo dumny. Nie spotkałem się z zawalidrogą, w mojej ocenie zawalidroga nie jest pojazd który daje z siebie maxa i więcej nie może, im się obligatoryjnie wybacza i broń Bóg na nich trąbić.
zawalidroga to typ w aucie które dużo więcej może, ale jak widzi 80 to jedzie 60. Tu powstaje irytacja która generuje nerwowe i... niebezpieczne zachowania.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-07-13, 07:11   

Z racji ograniczeń czasowych i sposobu życia, kamperem głównie na krótkie i niedalekiej wypady. Ale dosyć często. Nawet kilka razy w miesiącu. M. in po zakupy.

I... teraz mogę dwoma skrajnościami, co prawda nie za mocnym blaszakiem 2,3 i średnią integrą..
I blaszak na wypasie raz czy dwa, pojechał do Castoramy i Galerii Handlowej , bo niby mobilniejszy i łatwiej parkować?
:dupa tam, jest ciasno i kawa mniej smakuje. Z przykrością stwierdzam, że pies jako trzecia istota w nim to za dużo a dwa to przesada. To pojazd dla zakochanych do szaleństwa par lub aktywnych singli
.

Owszem "gdy się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma", nie mniej zawsze, gdy jest wybór, wybieramy lepsze.
To drugie jest wykorzystywane, jak gdyby "z obowiązku"..
Dotyczy to też osobówek, motocykli i...... kobiet (mężczyzn). :oops: Mając kilka podmiotów do wyboru , raczej korzystamy najchętniej z tego z największymi walorami :lol:
Reszta z musu lub obowiązku. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tom-cio 
weteran


Twój sprzęt: samoróbka kamper na blaszaczku
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 07 Sty 2014
Piwa: 68/144
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-07-13, 13:20   

Rav a jak mam się w tym kompakcie wyspac?jak stanąć na odludnym miejscu greckiej lub albańskiej plaży?Oprócz tego blaszka mam w domu dość szybkie samochody,i umiem nimi jeździć,nie chodzi o to żeby do tej Wenecji dolecieć w 7 godzin,bo pewnie by się dało,chodzi żeby z własną ubikacja ,łóżkiem,lodówka zapełniona w domu być tam w 10 godzin,(lub na Krku w 9,lub na Makarskiej w 11)i tam posiedzieć ze 3 dni i wrócić znowu w 10godzin.Nie mam więcej czasu,nie wyrwę się na dwa miesiące,potrafię wyskoczyc na weekend i zrobić od piątku do niedzieli 900kilometrow zwiedzając co się da,ciężko tak zrozumieć że ktoś może kamperowac inaczej niż wlekąc się trzy dni na miejsce?
I wracając do tematu przewodniego watku- tak warto kupić takiego staruszka jak suchutki i ładny i zrobić to co Virman- wypie...dolic dychawiczny silnik,skrzynie,zawieszenie i półosie i wsadzić 2.8 JTD albo idtd i wtedy można jezdzic :szeroki_usmiech
_________________
moja budowa http://www.camperteam.pl/...hlight=bud%BFet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 216/483
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2019-07-13, 15:15   

tom-cio napisał/a:
i wtedy można jezdzic

lepiej 3.0 JTD :bigok
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 446/329
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2019-07-13, 21:51   

Czytałem co piszesz i niedowierzałem. Ale nic, siedziałem cicho...
Ale jak napisałeś

tom-cio napisał/a:
być tam w 10 godzin,(lub na Krku w 9,lub na Makarskiej w 11)i tam posiedzieć ze 3 dni i wrócić znowu w 10godzin


To się nie obraź proszę, ale jesteś :opps: :hide: :przestan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Horte 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ford Nobel Art
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 16 Lip 2017
Piwa: 13/8
Skąd: okolice Poznania
Wysłany: 2019-07-14, 06:59   

„być tam w 10 godzin,(lub na Krku w 9,lub na Makarskiej w 11)i tam posiedzieć ze 3 dni i wrócić znowu w 10godzin ...

Oj... szukałbym czegoś z gamy silników odrzutowych.

Przepisowo osobówką na Istrie jechałem 14 godzin.

POWODZENIA!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej R. 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato 2,3 jtd Dethleffs A5421
Nazwa załogi: Wanda i Andrzej
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Wrz 2015
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Pisz
Wysłany: 2019-07-14, 07:51   

wizyta u lekarza i kozetka u psychologa też przydałaby się, fajnie że jestem "uzdrowiony i powrócił zdrowy rozsądek" jest za co dziękować, przykro widzieć jeszcze "poszukujących" :)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tom-cio 
weteran


Twój sprzęt: samoróbka kamper na blaszaczku
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 07 Sty 2014
Piwa: 68/144
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-07-14, 10:20   

Kurna,nie wiem czym Wy jeździcie ,ale ode mnie na istrie google przepisowo pokazuje teraz 9godzin,z trafikiem,czyli przewidywanymi korkami,ja dojeżdżam zwykle o godzinę dłużej niż google pokazuje,jeśli nie robię postojów po drodze,nikt Wam nie broni się wlec 90 ale nie wmawianie wszystkim że tak musi kamperowanie wyglądać,zauwazcie w swojej ignorancji,że coraz więcej nowych sprzedawanych kamperow to blaszaki i nie dlatego że tańsze(bo czasem droższe od styropianowca),tylko dlatego że szybsze,ciekawe który z wypowiadających i docinajacych mi ma mniej niż 50 lat?Tak ciężko zrozumieć że wasz czas powoli przemija i dzisiejsze kamperowanie w wydaniu młodszych to nie godziny spędzone na zlotach w towarzystwie wzajemnej adoracji i wzajemne ochy i achy,a szybkie weekendowe wypady?Ciężko zrozumieć,że zwisa mi ile paliwa spale w 5 dni,a że więcej czasu nie mam?I jak mam jechać na cro dwa dni to zostałby mi jeden dzień na miejscu?A że jeżdżę szybko-ano jeżdżę i podejrzewam że o wiele bezpieczniej niż niejeden z waszych zawalidrogow, jeśli jadą szybciej niż tiry na autostradzie to jeszcze ok,ale jeśli jadą wolniej to powodują naprawdę realne zagrożenie,bo tirowiec jak tylko znajdzie najmniejsza Luke do wyprzedzenia to się wcisnie a cały sznur aut w tym i ja na lewym pasie musi dusić wtedy hamulce,gdzie tu bezpieczna jazda?
LukF ,a Ciebie to już w ogóle nie rozumiem,masz jeszcze bliżej do A1 niż ja ,i Ty nie dojedziesz w10 godzin do Wenecji?To po holere Ci ta nowa polintegra,żeby się 80 wlec?, Bo jadąc średnio 90autostrada,a do Wenecji ani raz z niej nie zjeżdżasz to w 10 godzin zajedziesz....

Screenshot_2019-07-14-10-04-18-705_com.google.android.apps.maps.png
Plik ściągnięto 6 raz(y) 1,96 MB

_________________
moja budowa http://www.camperteam.pl/...hlight=bud%BFet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tom-cio 
weteran


Twój sprzęt: samoróbka kamper na blaszaczku
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 07 Sty 2014
Piwa: 68/144
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-07-14, 10:45   

A tu macie linka ,sam nagrywałem ,jak gość potrafi Integra jechać,wypożyczona od wadowskich i chyba na odwoził,także da.sie tym normalnie jeździć

https://youtu.be/Gpfbtl69VlE
_________________
moja budowa http://www.camperteam.pl/...hlight=bud%BFet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2019-07-14, 10:55   

Google oblicza biorąc pod uwagę dozwolone prędkości i aktualne utrudnienia w ruchu.
Nie da się przewidzieć ew. korków, tak samo trudno jest utrzymać prędkość średnią jaką posługuje się google w odniesieniu do auta osobowego. Trzeba gnać 140 non stop by średnia wyszła 100.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 446/329
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2019-07-14, 12:07   

Tom-cio

Skoro pytasz to odpowiadam: mam mniej niż 50 lat, jeszcze kilka do 50 zostało. Nie jestem dziadkiem, może doczekam? Mam 8-mio letniego syna. W drodze zazwyczaj zatrzymuję się na siku. Robimy też przerwę ponad godzinną na obiad i by dziecko mogło się pobawić na tylnym łóżku. Wyjaśnię jeszcze Tobie (bo może nie wiesz), że mój syn nie ma telefonu komórkowego, tabletu itp.do zabawy podczas jazdy. By przetrwać podróż Żonka czasami coś mu czyta lub gramy w "widzę okiem szpiega.." oraz słuchamy muzyki i razem śpiewamy np. "Idę na plażę"(czyj to numer?). I takie tam. Jak jadę na Istrię do Rovinja (950km) to zazwyczaj zajmuje mi to dwa dni bo nocuję za Wiedniem. Jeżdżę tam każdego roku, teraz pod koniec sierpnia. Poruszam się 115km/h na tempomacie. W ten sposób tiry mijam na lewym pasie. Zależy mi też na kasie którą muszę przepuścić przez rurę wydechową bo już od kilku lat nie pracuję...
I jak rozsądnie napisał Socale, by mieć średnią 100 to trzeba nie schodzić poniżej 140km/h.
Pytam jeszcze raz: po co? Nawet jadąc autostradą jest tyle ciekawych rzeczy za oknem na które lubię patrzeć i rozmawiać z rodziną o tym na bieżąco...
Rób jak chcesz. Nie zabij po drodze nikogo. Bo ze swoim życiem możesz robić co uważasz :bukiet:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Horte 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ford Nobel Art
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 16 Lip 2017
Piwa: 13/8
Skąd: okolice Poznania
Wysłany: 2019-07-14, 12:26   

Ja z peselu mam 40 i jakoś mi się nie spieszy. Podróżujemy kamperem w czteroosobowym składzie i zazwyczaj drogę do Chorwacji pokonujemy w 24h.
„ ... Jeżdżę szybko i bezpiecznie..” Dla kogo bezpiecznie? Rozumiem, że samolubnie dla siebie chociaż i tak z tym bym dyskutował.
Przejdź się na jakaś dobrą szkołę jazdy i zobacz jaka jest droga awaryjnego hamowania jak zwiększysz prędkość o 10km/h.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
HENRYCZEK 
weteran

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 17 Lis 2011
Piwa: 81/131
Skąd: Południe
Wysłany: 2019-07-14, 12:29   

Każdy jeździ jak lubi ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju

Wysłany: 2019-07-14, 12:42   

tom-cio

Tu nie chodzi o docinki - przynajmniej jeśli o mnie mowa. Sporo mi brakuje do 50. Kamperowanie zaczynałem zaraz po 30 z małymi dziećmi (był to jeden z powodów zakupu). Jak patrzę, z wiekiem, pomimo coraz mocniejszych aut jazda staje się bardziej płynna i mniej narwana. Owszem, potrafiłem kiedyś przejechać blisko 2 kkm na raz, non stop za kółkiem, czy przelecieć 500km przez Polskę, tak, że nikt mnie nawet o długość zderzaka nie wyprzedził. I ... teraz uważam, że to była głupota. Nie, nie dziadzieję. Po prostu nieco bardziej dbam o równowagę między czasem, a odległością. Tak, aby nie padać na pysk po dojechaniu na miejsce. Mało tego z czystej pasji zrobiłem sobie kilka lat temu C i C+E (myślałem, o dużym 5-7t kamperze). Pojeździłem na płytach poślizgowych ciągnikiem siodłowym i pomimo, że wysoko oceniałem swoje umiejętności to dotarło do mnie jak dużo należy ćwiczyć, aby wypracować automatyzm reakcji pozwalający na "ryzykowne zachowania" na drodze. Po kilku tygodniach takiego ślizgania mógłbym dopiero powiedzieć, że wszedłem i zaliczyłem 1 level (w skali 5-cio stopniowej - 5 level - latam zimą na slickach :-)).

Jeszcze raz podkreślę. Jeśli Tobie jest tak wygodnie, odpowiada Ci ten tryb, nie mam nic przeciwko. Ja zaprotestowałem tylko dlatego, że jako kryterium zakupu kampera wskazałeś prędkość przelotową na poziomie 140 km/h. To na mnie zadziałało jak płachta na byka, stąd reakcja. Tu nie chodzi tylko o umiejętności, ale i fizykę. To jest masa. Pęd, bezwładność, które należy opanować. Nawet Kubica nie zatrzyma tego na kilku metrach.

Co do blaszanek. Dla dwóch osób ok. Dość szybkie, bardziej zwrotne ok. Dla rodziny 2+2 męka i katorga. Aktualnie używam 7m alkowy i ... w żadnym wypadku nie narzekam na nadmiar miejsca.

Jakie podsumowanie? Każdy szyje sobie na miarę to czego aktualnie potrzebuje. Nie ma aut uniwersalnych, dla każdego. Dlatego też nie można nazbyt kategorycznie wypowiadać się wątkach dotyczących ewentualnych porad.
_________________
Byle do przodu
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***