Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Świstak
2019-07-18, 08:59
Budowa kampera na bazie Jumper L3H2
Autor Wiadomość
rviru 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2 3.0 HDI
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Cze 2019
Piwa: 4/5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2019-07-14, 20:03   Budowa kampera na bazie Jumper L3H2

Witam,
Od jakiegoś czasu się zbierałem i w końcu to zrobiłem ! 2 tygodnie temu zakupiłem bazę na kampera. Jest to Citroen Jumper L3H2 3.0 Hdi.

Nie należę do wysokich osób 170 cm, żona ciut mniej :) , także ta baza wydaje mi się idealna.
Docelowo ma to być kamper tylko dwuosobowy, żadnych ławeczek itp z tyłu. Chcemy zrobić go według motta jakie pożyczę od Toskanera: "Ma być jak w domu " . Jednym słowem budujemy sobie mały mobilny domek.

Wymagania:
1. Łazienka z prysznicem , nie żadne 2w1 , ma to być osobna kabina prysznicowa 70x70 i łazienka z kibelkiem typu Thetford C200.
2. Ogrzewanie podłogowe wodne grzane z webasta, które będzie również grzało wodę
3. Instalacja solarna - tu jest mój najsłabszy punkt , i pewnie będzie najwięcej pytań. Prąd ma nam służyć do zasilenia lodówki, oświetlenia,pompy wody, webasta oraz ładowania laptopa i tabletów. I pewnie pewnie czasem suszarki.
4. Łóżko w tyle poprzeczne szer. 120cm, długość... przy naszym wzroście na całą szerokość musi być ok.
5. Instalacja wodna ciśnieniowa, 120-150 litrów wody czystej , oraz ok 100 litrowy na wodę szarą pod podłogą
6. Kuchnia z wbudowanym głębokim zlewozmywakiem, kuchenka "mobilna" na kartusze z gazem żeby w razie czego wyjąć ją na zewnątrz.
7. Dwa okna dachowe , jedna z tyłu na łóżkiem , drugi mniejsze w prysznicu. Dwa okna boczne , jedno na drzwiach przesuwnych drugie z drugiej strony za kierowcą. Zastanawiam się nad montowaniem grzybka wentylacyjnego nad kuchnią, ale czy jest sens dziurawić dach ?


Generalnie nasz domek ma służyć na wyjazdy przez cały rok, więc ważna jest izolacja i ogrzewanie. Na pewno nie chcemy zawijać na kempingi. Stanie na "słupku" to nie jest to dlaczego się zdecydowaliśmy na budowę kampera. Prawdopodobnie w 99% procentach na dziko i raczej wyjazdy kilku bądź kilkunastodniowe.Więc w pewnym sensie musi być samowystarczalny przez kilka dni.

Nie twierdzę że przeczytałem wszystko co związane z budową kampera z blaszaka :) , ale trochę tego było i ciągle jest. Aktualnie jestem na początkowym etapie ale odwrotu już nie ma, bo baza stoi na podwórku.

Jednakże teraz jak mam fizycznie samochód i zaczynam działać to pojawiają się pytania , pewnie dla większości z was banały ale nie wyłapałem odpowiedzi na nie i będę wdzięczny za odpowiedzi


Otóż pierwsze pytanie pojawiło się gdy czyściłem pakę i zacząłem się zastanawiać jak zabezpieczacie progi w trojaczkach ( nie wiem czy w innych też jest do nich taki dostęp).
Planuję izolować ściany i sufit pianką PE , taką metodą jak to zrobił reaven22 , ale nie wydaje mi się żeby natryskiwanie piany bezpośrednio do progu było dobrym pomysłem. Tam są otwory technologiczne i dostanie się wilgoci od spodu to kwestia czasu. U reavena22 widziałem na zdjęciach że zanim pryskał pianą to zakleił/zaślepił dostęp do progów jakimś alu. Czy możecie mi wytłumaczyć szczegółowo jak to zabezpieczyć


Kolejne pytanie dotyczy wentylacji przestrzeni ładunkowej. Nie wiem czy to standard , ale chyba u innych czegoś takiego nie widziałem. Otóż w ścianach za nadkolem po obu stronach mam fabrycznie zamontowane otwory wentylacyjne , od zewnątrz są one ukryte pod tą osłoną plastikową. Pierwotnie planowałem zrobić zaciąg powietrza do wentylacji w podłodze, teraz się zastanawiam czy nie wykorzystać już tych istniejących ? Czy ktoś już tak robił ?


Z góry dzięki za odpowiedzi i na pewno pojawię się z większą ilością pytań .

DostepDoProgu.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 1,27 MB

WnetrzeProgu.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 1,33 MB

wentylacja.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 950,51 KB

wentylacja 2.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 1,35 MB

Baza.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 1,79 MB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
romgol 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Jumper blaszak
Dołączył: 30 Wrz 2009
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Lubuskie
Wysłany: 2019-07-14, 20:45   

Witaj ,może moja zabudowa da Ci obraz do przemyśleń ,

https://www.camperteam.pl...pic.php?t=30373

Pozdrawiam i powodzenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rviru 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2 3.0 HDI
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Cze 2019
Piwa: 4/5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2019-07-25, 13:46   

Stan na dzień dzisiejszy:

- zrobiłem serwis olejowo filtrowy (olej, filtr oleju, paliwa, kabiny, powietrza)
- regulacja tylnych drzwi (podczas zamykania mocno obcierało uszczelkę)
- buda wyczyszczona i umyta
- progi wyczyszczone z rdzy i pomalowane
- podłoga wyczyszczona z oznak rdzy i pomalowana
- zabieram się za próg załadunkowy w celu usunięcia rdzy
- łatam rozcięcie poszycia blachy przed tylnym nadkolem

Kolejne etapy jakie planuję to:
- wycięcie i montaż okien dachowych
- położenie kabli
- izolacja pianą ścian i sufitów

I tutaj mam pytanie/dylemat jakiej konkretnie piany użyć:Polynor czy Koelner. Wiem że Polynor ma lepsze parametry ale cena też dużo "lepsza". Co sądzicie czy warto zapłacić więcej bo rożnica w użytkowaniu jest aż tak duża ? Nadmienię że na pianę chcę położyć jeszcze alufox.

W kwestii pianki dwuskładnikowej, widziałem że niektórzy kładli ją do profili na ścianach i suficie, jakieś konkretne namiary na produkt, czy to Soudal 2K ?

20190723_204029.jpg
Plik ściągnięto 11 raz(y) 1,32 MB

20190723_211301.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 1,32 MB

20190724_194449.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 1,53 MB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2019-07-25, 22:28   

Cytat:
Aktualnie jestem na początkowym etapie ale odwrotu już nie ma, bo baza stoi na podwórku.

To tak jak u mnie, będę podglądał, może coś podpatrzę :-P
Jak chcesz robić pianą, poszukaj w okolicy firmy ktróra ociepla poddasza, prysną ci auto resztkami na koniec roboty za 1/2 ceny :bigok
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rviru 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2 3.0 HDI
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Cze 2019
Piwa: 4/5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2019-07-26, 00:07   

Hmm może to i myśl , sam u siebie jak budowałem to całe poddasze mam ocieplone pianą natryskowo. Niecały dzień im zajęło ponad 200 m/kw obrobić .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rviru 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2 3.0 HDI
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Cze 2019
Piwa: 4/5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2019-07-26, 12:22   

Niestety z natrysku przez firmę nic nie będzie , wycena wyżej niż samodzielnie Polynorem i na dodatek terminów brak :) , możliwość dopiero za 3-4 miesiące, czyli nie urządza mnie.

@włodo sądzę że prędzej to ja od Ciebie podpatrzę bo z tego co widzę to nie jest to pierwsza Twoja zabudowa :)

Tak przy okazji naszły mnie przemyślenia dotyczące instalacji wodnej. Docelowo chciałem wszystko montować pod łóżkiem z tyłu, ale widzę jedną wadę takiego rozwiązania. Mianowicie pompa wody pod łóżkiem, jednym słowem będzie przeszkadzała śpiącej osobie.
Z założenia chciałbym tą strefę mieć cichą , więc myślę nad przeniesieniem pompy do przodu do stopnia . Na załączonym szkicu widać o co mi chodzi.
Teraz pytanie czy odległość pompy od zbiornika nie będzie za duża ? Węże pewnie ok 2 metry ?
Co sądzicie o takim pomyśle ?

Plan poglądowy.png
Plik ściągnięto 133 raz(y) 59,36 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tolo61 
Kombatant
DUDI


Twój sprzęt: Blaszak Ducato Jeszcze blaszak...kiedy???
Nazwa załogi: DUDI
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 01 Maj 2009
Piwa: 102/26
Skąd: Poznan
Wysłany: 2019-07-26, 14:43   

Hej
Odnosnie piany pisałem już parę razy
Ani Polynorm ani Koelner ...dlaczego?...otwarto komorowe i....
Przeczytaj to co opisywałem a zrozumiesz...mam nadzieje
Mogę załatwic Tobie termin , no niestety w moich okolicach .
Cene myślę byś wynegocjował na poziomie 2500-2600
Ocieplenie od 5-12 cm wraz z profilami progami etc .
Na to tylko sklejka bo NIC wiecej nie potrzeba.
Mnie ocieplenie pianką Polynor / kupowałem hurtowo 39/puszka / kosztowało ok 2200 zł i cały tydzień roboty ...nigdy więcej , nie spełnia moich oczekiwań kompletnie , jest miękka jak ...
szkoda kasy i pracy .
Nie usztywnia tak jak dwuskładnikowa zamknieto komorowa i tak nie wygłusza .
Tylko raz połakomiłem się na to g....
Takie same właściwości, jeżeli nie lepsze/ jest zdecydowanie twardsza/ ma najtańsza pianka z Leroya za 9.99zł / też robiłem próby /
:spoko
_________________
Przed nim było parę ale ten ..Był zaje...
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=20376
Teraz próbuję
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=31540
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drFeelGood 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Blue 599
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lip 2018
Piwa: 19/8
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-07-26, 16:50   

Ja robiłem koelnerem i nic nie puchnie. Każde rozwiązanie ma jakieś słabe strony, tak jak każdy z nas ma różne priorytety i oczekiwania wobec projektu pt kamper. Nie można kategorycznie powiedzieć, ze tylko takie czy inne rozwiazanie jest jedynie słuszne. Popatrz na forum różne materialy, różne technologie a znajdziesz zadowolonych i nie zadowolonych. Wybierz to co najbardziej odpowiada zalożeniom Twojego projektu. 😁
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Norbertp83 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Citroen Jumper L4H3 3.0HDI
Nazwa załogi: Family Team
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Gru 2018
Piwa: 12/6
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2019-07-26, 17:19   

tolo61 napisał/a:
Hej
Odnosnie piany pisałem już parę razy
Ani Polynorm ani Koelner ...dlaczego?...otwarto komorowe i....
Przeczytaj to co opisywałem a zrozumiesz...mam nadzieje
Mogę załatwic Tobie termin , no niestety w moich okolicach .
Cene myślę byś wynegocjował na poziomie 2500-2600
Ocieplenie od 5-12 cm wraz z profilami progami etc .
Na to tylko sklejka bo NIC wiecej nie potrzeba.
Mnie ocieplenie pianką Polynor / kupowałem hurtowo 39/puszka / kosztowało ok 2200 zł i cały tydzień roboty ...

Wybacz Jarku, ale się z Tobą nie zgodzę.
W swoim robiłem ostatnio izolację Polynorem.
Na CAŁE auto zużyłem 25 puszek (tak naprawdę 24, ale musiałem jedną rzecz pomodzić i napocząłem 25-tą).
Wg. mojej skromnej opinii nie ma fizycznej możliwości aby zużyć 56 pianek (tak mi wyszło z wyliczeń).
Ja z wyciszenia jestem zadowolony. Jest cicho jak w osobówce.
O izolacji termicznej będę mógł cokolwiek powiedzić pewnie na jesieni.
Pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rviru 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2 3.0 HDI
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Cze 2019
Piwa: 4/5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2019-07-26, 21:15   

Zdaje sobie sprawę że samodzielne natryskiwanie pianą oraz produkty jakie są dostępne do tych celów nie równają się tym używanym przez profesjonalne firmy. Jednakże z moich poszukiwań wydaje mi się ze Polynor ma zbliżone właściwości.
Tolo61 piszesz że Polynor jest to piana otwartokomórkowa , a w specyfice tego produktu jest wyraźnie oznaczone że jest to zamkniętokomórkowa , Koelner pewnie nie bo nic takiego nie znalazłem.
Aktualna cena w Leroy jest korzystna 34 PLN , więc tragedii nie ma. Oglądałem relację Norbertp83 i całkiem fajnie to zrobił, chciałbym uzyskać porównywalny efekt u siebie.
Dodatkowo na to alufox, powinno wystarczyć. Fakt gdyby nie brak terminów w mojej lokalizacji to bez dyskusji robiłbym poprzez firmę specjalizująca się. Zwłaszcza ze cenę dostałem dobrą 12PLN za metr pianki za każdy centymetr grubości. Może dostałem zniżkę bo pare lat temu dom mi izolowali :wyszczerzony: . Ale czekać do grudnia nie zamierzam , wiec pewnie poleci Polynor.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tolo61 
Kombatant
DUDI


Twój sprzęt: Blaszak Ducato Jeszcze blaszak...kiedy???
Nazwa załogi: DUDI
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 01 Maj 2009
Piwa: 102/26
Skąd: Poznan
Wysłany: 2019-07-26, 23:28   

Norbertp83...ile piany zużyłeś w progi i profile zamknięte oraz na podłogę?/ bo w Twoim temacie nie widziałęm /
Z tego co piszesz to rozumiem że masz tam powietrze.../ u mnie sufit ma min 5cm podłoga 7cm ściany od 5-12cm /
Ok nie będę bił piany, bo nie o to chodzi , ja robiłem próby i tak mi wyszło nie oszczedzam pomimo że jestem z Poznania. Odnośnie mojej pracy i sposobu oraz ile idzie towaru na auto ducato L4h2 lub L3 h2 moge podyskutowac ale nie chce bo i po co
Koncze L4H3 i tez wiem ile piany poszlo na te dwadziescia pare centymetrow wyzszego blaszaka ,tak ze nie interesuja mnie Twoje obliczenia ,ktorych de facto nie jestes w stanie wyliczyc w sposob poprawny
Piszę tutaj aby podzielić się tym co testowałem na własnej skórze i to nie na jednym blaszaku
Każdy ma wybór i niech wybiera
Riviru...do pianki zamknieto komorowej niskoprężnej np 30/35 nic nie ma zbliżonych właściwości Jest samogasnąca co jest dla mnie rzeczą najważniejszą , / zrob próbę na polynormie lub koelnerze , ja zrobiłem /
Piana 35 i wyżej uzywana jest do ociepleń płyt fundamentowych ogrzewań podłogowych itp. Czołgiem mozna po niej jezdzić a w polynorm głowę schowasz, no ale efekt uzyskasz , gorzej z właściwościami eeeeeeeee biję pianę :mrgreen:


Już się nie wcinam ,ale kibicuję
:spoko
_________________
Przed nim było parę ale ten ..Był zaje...
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=20376
Teraz próbuję
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=31540
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Norbertp83 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Citroen Jumper L4H3 3.0HDI
Nazwa załogi: Family Team
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Gru 2018
Piwa: 12/6
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2019-07-27, 01:04   

tolo61 napisał/a:
Norbertp83...ile piany zużyłeś w progi i profile zamknięte oraz na podłogę?/ bo w Twoim temacie nie widziałęm /
Z tego co piszesz to rozumiem że masz tam powietrze.../ u mnie sufit ma min 5cm podłoga 7cm ściany od 5-12cm /
Ok nie będę bił piany, bo nie o to chodzi , ja robiłem próby i tak mi wyszło nie oszczedzam pomimo że jestem z Poznania. Odnośnie mojej pracy i sposobu oraz ile idzie towaru na auto ducato L4h2 lub L3 h2 moge podyskutowac ale nie chce bo i po co
Koncze L4H3 i tez wiem ile piany poszlo na te dwadziescia pare centymetrow wyzszego blaszaka ,tak ze nie interesuja mnie Twoje obliczenia ,ktorych de facto nie jestes w stanie wyliczyc w sposob poprawny

Ale przecież tu nie bardzo jest co liczyć :-P
2200 : 39 =~ 56 (wydatki na pianę dzielone przez cenę dały sumarycznie wynik zużytych puszek).
Progów, słupków etc. nie pianowałem, bo nie ma to najmniejszego sensu. Poza tym widzę w tym jedynie aspekty pozytywne:
- powietrze jest bardzo dobrym izolatorem termicznym,
- na całej karoserii mam punkty wentylacyjne.
Każda szczelina jest zaklejona zbrojoną taśmą aluminiową.
Na podłodze mam położony XPS Austrotherm pod ogrzewanie podłogowe a na to sklejkę ca. 6 mm 😉. Sklejka nawet nie drgnie.
Poza tym pianę na gorąco tnie się mega chu...o, rzekłbym, że raczej się ją wypala.
Jeśli autor postu zamiaruje wykonać ogrzewanie podłogowe, to niech zapomni o pianie, bo inaczej będzie się jedynie mocno irytował.
Co do pozostałego ocieplenia. Ściany do 7 cm, sufit 5 cm, "wodogłowie" (przestrzeń nad kabiną) 5 - do nie wiem ilu cm. Nadkola od 2 do momentami i myślę 10 cm.
To jest nadal górką licząc 25 puszek przy budzie L4H3.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rviru 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2 3.0 HDI
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Cze 2019
Piwa: 4/5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2019-07-27, 09:13   

Podłoga u mnie na 100% będzie miała podłogówkę więc piana na tej powierzchni odpada, pójdzie XPS.

Tolo61 gdybyś mieszkał nieco bliżej a nie ok 550 km to pewnie byśmy się jakoś zgrali. Niestety ta odległość oraz fakt że w mojej okolicy nie mają terminów powoduje że muszę znaleźć inne rozwiązanie.
Absolutnie nie neguję wyższych właściwości pianki o jakiej piszesz, ale co zrobić jak człowiek chce iść z pracami a tu szans na takie ocieplenie nie ma.
Samochód mam rozgrzebany , jeszcze jako ciężarowy więc w dłuższe trasy się nie wybiorę. Znająć moje szczęście na pewnie mnie capną :)
W związku z tym Polynor wydaje mi się dobrym rozwiązaniem, chyba że znasz coś innego co można we własnym zakresie użyć ?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2019-07-27, 18:29   

Zadzwoń do marcinPK, on u siebie pianuje, dowiesz się o termin, choć do niego (Prudnik) i tak kawałek drogi od Ciebie.
Zadzwoń do tom-cio też ci pryśnie przy okazji, masz bliżej (Bytom)
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tom-cio 
weteran


Twój sprzęt: samoróbka kamper na blaszaczku
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 07 Sty 2014
Piwa: 68/144
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-07-30, 19:58   

Tom-cio nie pryśnie,maszyna w Szwecji pracuje....I szybko raczej nie wróci...Będę miał następna ale gdzieś na początku września.
_________________
moja budowa http://www.camperteam.pl/...hlight=bud%BFet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***