Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbiornik LPG wstawiłem se. Ver3
Autor Wiadomość
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-02-12, 10:29   

No fakt, garaż zimą mam bardziej pusty niż załadowany urlopowo.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Camp77 
zaawansowany


Twój sprzęt: PILOTE Fiat Ducato 1,9 TD, 2000r.
Dołączył: 31 Paź 2010
Piwa: 6/1
Skąd: Warszawa i Białystok
Wysłany: 2021-02-13, 10:22   

Też się zastanawiałem nad wstawieniem zbiornika LPG w miejsce dwóch butli 11 kg propan-butan.

Problem będzie tylko zimą. Na stacjach LPG sprzedaje się jedynie mieszankę propan-butan.
Do przekształcenia mieszaniny propan-butan w butli z stanu płynnego do wymaganego stanu gazowego (taki potrzebujemy do zasilania ogrzewania w kamperze i kuchenki) potrzebne jest ciepło. Więc gaz, a tym samym butla z gazem płynnym, schładzają się podczas pobierania ciepła z otoczenia co uwidacznia się szronem.

Wiadomo, że gaz w butli jest skroplony i znajduje się pod ciśnieniem. Gdy gaz wchodzi do urządzenia, ponownie przechodzi ze stanu skroplonego do stanu gazowego. Proces ten może zachodzić w postaci odparowania lub wrzenia. Szkolny kurs fizyki mówi nam, że po odparowaniu szybsze cząsteczki jako pierwsze wylatują z powierzchni cieczy, której energia kinetyczna przekracza energię ich siły przyciągania (wiązania) z resztą ciekłych cząsteczek. Ostatecznie, ze względu na uwalnianie szybszych cząstek o większej energii kinetycznej, sama pozostała ciecz (w naszym przypadku skroplony gaz) zmniejsza ogólny wskaźnik swojej energii kinetycznej i po prostu ochładza się (jeśli nie ma zewnętrznego źródła energii do jej podgrzania). Im szybciej zachodzi proces parowania, tym mniej cząsteczek pozostaje w stanie oderwać się i pokonać siłę kohezji między cząsteczkami w celu opuszczenia cieczy. W rezultacie temperatura spada do tego stopnia, a poziom parowania staje się tak niski, że gaz całkowicie przestaje wypływać z butli (krytycznie niska temperatura zależy od procentowego stosunku propanu i butanu w mieszaninie gazowej w butli).
Dlatego im bardziej intensywne jest natężenie przepływu gazu, tym szybciej spada temperatura resztkowej fazy ciekłej w butli z gazem. Innymi słowy, im więcej gazu zużywa urządzenie, tym bardziej intensywnie spada temperatura frakcji ciekłego gazu w cylindrze.


Im większy pobór gazu z butli tym większe zapotrzebowanie na energię cieplną.
Ciekły gaz przy odparowywaniu znacznie się ochładza, pobierając coraz więcej ciepła z otoczenia. Wtedy na powierzchni butli następuje kondensacja wody widoczna w postaci zawilgocenia. Przy dalszym pobieraniu dużej ilości gazu, temperatura wewnątrz butli spada poniżej 0 C, a kondensat wody zamieni się w szron i następnie w lód.

Wobec tego ogrzewanie komory z butlą 11 kg propan-butan może być nieefektywne przy intensywnym zapotrzebowaniu na gaz do ogrzewania kampera.

Ogrzewanie butli

Istnieje wiele sposobów na jego wdrożenie. Jednym z nich jest pokrycie cylindra specjalnymi osłonami termicznymi i koszulami grzewczymi.
Uwaga: nie można owinąć butli jakimkolwiek materiałem termoizolacyjnym, ponieważ temperatura spada wewnątrz cylindra, a nie na zewnątrz. Po owinięciu cylindra w niewłaściwą izolację termiczną, zatrzymujesz jedynie przenoszenie ciepła i tworzysz „termos”. :spoko
_________________
Jeśli ktoś prosi nas o pomoc, to znaczy że jesteśmy jeszcze coś warci. (Paulo Coelho)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-02-13, 18:47   

Ha! Wpadliśmy na to samo, jak się uczyłem tematu to ten artykuł wykułem prawie na pamięć :mrgreen:
Dlatego mój zbiornik będzie ogrzewany nadmuchem letnim powietrzem i będzie myślał że jest czerwiec :idea Nie ma opcji by się oszronił, za słaby pobór gazu.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marek230482 
stary wyga


Twój sprzęt: Transit VII Challenger
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2020
Piwa: 11/1
Skąd: Strzelin
Wysłany: 2021-02-13, 18:47   

Pobór w kamperze nie jest aż tak zawrotny. Ale problemem są ujemne temperatury na dworze stąd słuszny pomysł ogrzania butli. Wystarczy w strefie butli utrzymywać temperaturę "pokojową" i problemu nie będzie.
_________________
Dethleffs Nomad->Transit IV Pilote -> Transit VII Challenger
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-02-14, 13:33   

Socale napisał/a:
Dlatego mój zbiornik będzie ogrzewany nadmuchem letnim powietrzem

Ciekawe jak by wyglądał bilans energetyczny gdyby zastosować parownik i pobierać ciekły gaz.Podejrzewam że parownik wyszedł by korzystniej,wystarczyło by go zamontować w okolicach trumy i sam by się nagrzewał.Ewentualnie na sam rozruch jakiś malutki grzejniczek.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marek230482 
stary wyga


Twój sprzęt: Transit VII Challenger
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2020
Piwa: 11/1
Skąd: Strzelin
Wysłany: 2021-02-14, 17:16   

hehehe jak niedawno to napisałem to paru "starych wyjadaczy" mnie prawie zlinczowało. Okazałem się nieukiem, młodzikiem i w ogóle wg niektórych powinienem zostać chyba spalony na stosie za takie herezje bo przecież nikt tak nie robi:) ale ja mam zamiar tak zrobić. Tylko jeszcze nie teraz bo lista prac u mnie jest długa a jeszcze nie jestem emerytem :szeroki_usmiech
Ale jak kolega Socale ma już tak jak ma to nawiew jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Truma nie spali zauważalnie więcej dodmuchując ciepłego do przestrzeni ze zbiornikiem. Ja tak ogrzewam zbiorniki szaraka (odizolowane są 2cm XPS). Sprawdza się super.
_________________
Dethleffs Nomad->Transit IV Pilote -> Transit VII Challenger
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-02-14, 19:26   

marek230482 napisał/a:
hehehe jak niedawno to napisałem to paru "starych wyjadaczy" mnie prawie zlinczowało. Okazałem się nieukiem, młodzikiem i w ogóle wg niektórych powinienem zostać chyba spalony na stosie za takie herezje bo przecież nikt tak nie robi:

Nie widzę sensu stosowanie parownika w kamperach użytkowanych latem.Ale zimą to chyba łatwiej jest ogrzać kilkanaście gram gazu,niż kilkudziesięcio kilogramową butle.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marek230482 
stary wyga


Twój sprzęt: Transit VII Challenger
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2020
Piwa: 11/1
Skąd: Strzelin
Wysłany: 2021-02-14, 19:36   

Pobór fazy ciekłej zimą to oczywiście największa zaleta, ale latem też się przydaje. I to wcale nie chodzi o ilość dostarczanej energii do odparowania. Ale to nie temat na inny wątek.
_________________
Dethleffs Nomad->Transit IV Pilote -> Transit VII Challenger
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2021-05-26, 16:24   

Widzialem dzis filmik z buskampera na YT i widzialem tam taki prosty parownik lpg, to jakis produkt? Do kupienia?
Tak z ciekawosci pytam, nie potrzebuję...
R

SmartSelect_20210526-145128_YouTube.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 395,96 KB

_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-05-27, 15:54   

decumanus napisał/a:
Do kupienia?

To jest tak proste że można to zrobić,oczywiście bez homologacji.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2021-05-27, 16:29   

To kombinowanie z gazem , to trochę jednak ryzyko. Zrobić taką bańkę, pewnie, że można, ba nawet nie potrzeba :-P Gdyby zastosować np. taką rurkę, to i podgrzewanie by było :szeroki_usmiech .

Schowek02.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 39,44 KB

Schowek01.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 32,94 KB

_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-05-27, 17:24   

Kiedyś myślałem by wykorzystać najmniejszą butlę turystyczną.Wykorzystać można by było oryginalny zawór z odpowietrznikiem.W odpowietrznik wkręcamy króciec i gotowe.Tylko ta butla to raczej w ciepłym miejscu,a nie za tapicerką jak to widać na zdjęciu.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbara i Zbigniew Muzyk 
Kombatant


Twój sprzęt: fiat ducato2001-Bassa748
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lip 2010
Piwa: 351/397
Skąd: krakow
Wysłany: 2021-05-28, 10:28   

Ja sie nie znam ale dużą butle mamy juz 10lat.Robiła to firma w Krakowie,ale już jej nie ma i Z,robił teraz sam remot tej butli.Dobrze ze w Grecji zauważył że coś sie poluzowało,coś umocnil i do Krakowa było ok.
Teraz ją malował kupił nowe opaski itd.
Raz jeden jak bylismy w Kluszkowcach był duzy 20st. mróz to gaz zamarzł,a tak to nigdy nic sie nie wydarzyło.Pisze ja bo mój Z.nie czyta CT. :kwiatek2 Jak ktoś coś chce wiedzieć to tel.Z jest na forum :haha:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marek230482 
stary wyga


Twój sprzęt: Transit VII Challenger
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2020
Piwa: 11/1
Skąd: Strzelin
Wysłany: 2021-05-28, 10:32   

Nie trzeba kombinować z rurką. Wystarczy zwykły parownik samochodowy. Oczywiście nie trzeba go zasilać cieczą przy tak niskich poborach jak ma kamper.
_________________
Dethleffs Nomad->Transit IV Pilote -> Transit VII Challenger
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2021-05-30, 05:55   

Pewnie ze mozna, tylko to male jest, a parowniki ktore widze na portalach takie baryłkowate. Zrobic sam bym sie bal, bo to powinno byc - jak butla- do 30 atm wytrzymale.. nie zeby tyle w butli bylo, ale lepiej dmuchac na zimne.
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***