Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mercedes Sprinter "Miecia" - powolna budowa
Autor Wiadomość
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
  Wysłany: 2019-12-11, 07:23   Mercedes Sprinter "Miecia" - powolna budowa

No to zaczynamy rundę drugą :szeroki_usmiech

Przedstawię na początku bazę:


Pierwsze karmienie Mietki

Mercedes Sprinter, L4H2 (czyli van o wymiarach 6,94m długości, 2,72m wysokości i 1,99m szerokości. Wymiary paki to 4,3m długa, 1,94m wysoka i 1,78m szeroka). Waga przed zabudową nieznana (ponad 2 tony na pewno). Będziemy się ważyć po zdemontowaniu sklejki i grodzi. Silnik 2,1 o mocy 150 koni, skrzynia 6. Nawet się tym fajnie jeździ. Auto z 2009 roku.

Bazy szukałem długo. Bardzo długo. Niestety vany pokaźnych rozmiarów idą u mnie jak świeże bułeczki i kilka mi zwiało sprzed nosa. Nawet jeden Sprinter. Tego udało mi się kupić :)

Wiem, wiem, zarzekałem się, że nie kupię Mercedesa/VW, bo gniją. Owszem, ten też ma korozję, ale nie jest jej tak dużo, jak na innych. Prawdziwa ilość korozji wyjdzie w praniu, gdy zdejmę listwy boczne :mrgreen: Na dzień dzisiejszy, gdy częśc sklejki z środka zdemontowałem, nie widzę perforacji blach, więc nie jest źle :haha:

Silnik też 2,1, ponoć porażka. Wiem, nie byłem przekonany. Ale - przebieg 280 tys km, w środku jedynie zużyte guziczki od szyb elektrycznych. Deska ja nowa... W porównaniu do mojego Nissana, to jest duża przepaść. Silnik suchy, odpalił od strzała i tak też nadal odpala. Wycieków żadnych nie zauważyłem. Wszystko wyglądało ok. Z kontrolek na desce jedynie kontrolka przepalonej żarówki (prawy tył).

Zaraz będzie pierwsze pytanie. Najpierw kilka fotek.




Auto miało podwójną podłogę. Poprzedni włąściciel miał firmę, w której zajmował się wykładzinami. Pod górną podłogą były różne ostre listwy wykończeniowe stosowane przy panelach i wykładzinach, które mogły by uszkodzić w/w wykładziny, a które woził na górnej podłodze. Górna podłoga to nic innego jak płyta, z której zrobione są panele podłogowe. Pod nimi, jak widać były palety. Palety były przyklejone do sklejki na prawdziwej podłodze.



Zaczyna być widać przestrzeń :)

Zacząłem zdejmować sklejkę z podłogi. Niestety wkręty chyba się zaspwały z podłogą (samogwintujące) i nie jestem w stanie ich odkręcić. Zrywam więc sklejkę brechami...



Podłoga zdrowa. Spodziewałem się perforacji :wyszczerzony: Ale hola hola, dopiero tyle podłogi zdjąłem, bo czas naglił... Zobaczymy, co będzie dalej.

Czasem takie kwiatki zostają w podłodze. Muszę to wykręcić szczypcami. No i uważać, żeby na to nie stanąć.



A teraz będzie pytanie:
Jak widać na zdjęciu, do sufitu mam ok 4 cm. Buda ma 1,94, ja mam 1,90. Wiadomo, trzeba będzie zaizolować podłogę. I tu pierwsza zagwozdka. Chcę wkleić deski w przetłoczenia podłogi, żeby zrobić szkielet. Będę je wklejał w doliny. Chcę jak najmniej stracić z wysokości. Co polecicie na izolację podłogi? Tak z max 2cm? Myślałem o piance niskoprężnej, na to alufox i sklejka. Da radę? Czy szukać jakiegoś styropianu, mocno zbitego?



Jeszcze zrobiłem przymiarkę Mieci na podjeździe. Zatrzymałem się, żeby mieć swobodny dostęp do tyłu. I kurde przód wystaje na ulicę. Sąsiad będzie mi czasem marudził, że mu blokuję widoczność i nie może wyjechać :)

_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Ostatnio zmieniony przez Mavv 2019-12-19, 20:01, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbiegusek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Lublin 3324
Nazwa załogi: zbYchEwka
Dołączył: 06 Lis 2016
Piwa: 10/7
Skąd: Bełchatów i okolice
Wysłany: 2019-12-11, 08:08   

Na podłogę styrodur (XPS) 2cm. A na podjeździe zrobić dok jako wykusz odwrotny z oknami balkonowymi zamiast okienka i będzie można spokojnie pakować się w deszczu i przechodzić do wozu suchą stopą. No i sąsiad nie będzie marudził ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/72
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2019-12-11, 10:38   

Michal, kladź system do ogrzewania podlogowego Sander System (http://sandersystem.pl/), to ma 2.5cm wysokości - może jednak Ci się zachce mieć ogrzewaną podłogę :) To nie jest jakiś wielki koszt, a rurki możesz podłączyć już po skończonej budowie. Mówię Ci - podłogówka jest super ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2019-12-11, 15:21   

RadekNet, walczę o każdy milimetr z wysokości. Podłogówka zbyt dużo zabiera. Jakby trafił się jakiś H3, to bym rozważył. W przypadku H2 raczej nie będę brał podłogówki pod uwagę. Jak kupię brodzik, to też będę kombinował, jak najniżej go osadzić, żeby zbytnio zgarbionym nie być w łazience.
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2019-12-11, 16:21   

Cytat:

Na podłogę styrodur (XPS) 2cm


Szukam tu w Irlandii XPS-a. Nie ma grubości 20mm. Najcieńsze, jakie znajduję, to 25mm. Na szczęście mi się pali i mogę spokojnie po sklepach pojeździć, a nie tylko szukać w sieci :) Wszak to powolna budowa, jak tytuł wskazuje :lol:
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbiegusek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Lublin 3324
Nazwa załogi: zbYchEwka
Dołączył: 06 Lis 2016
Piwa: 10/7
Skąd: Bełchatów i okolice
Wysłany: 2019-12-12, 09:13   

Zrób sobiue maszynkę do cięcia styropianu - kawałek drutu z rozwiniętej grzałki, prostownik 12V (zwykły - nie taki przemądrzały) i jakiś stelaż z listewek uklecisz.
I wtedy albo odcinasz 5mm z grubości 25/ Albo lepiej kupić 50mm i przecinać go na pół. Ale popatrz jeszcze jakiej szerokości paski będziesz miał/potrzebował, bo może się okazać, że jedną większa grubością to opękasz tnąc ją na plasterki 20mm? :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2019-12-12, 18:05   

zbiegusek napisał/a:
Zrób sobiue maszynkę do cięcia styropianu - kawałek drutu z rozwiniętej grzałki, prostownik 12V (zwykły - nie taki przemądrzały) i jakiś stelaż z listewek uklecisz.
I wtedy albo odcinasz 5mm z grubości 25/ Albo lepiej kupić 50mm i przecinać go na pół. Ale popatrz jeszcze jakiej szerokości paski będziesz miał/potrzebował, bo może się okazać, że jedną większa grubością to opękasz tnąc ją na plasterki 20mm? :)


Niegłupi pomysł :) Prostownik zwykły mam, drut oporowy trzeba będzie poszukać.
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2019-12-12, 20:29   

Cytat:
Prostownik zwykły mam,

No to już masz przecinarkę, drut to możesz spiralę z żelazka rozprostować. U mnie na str 15 masz jak szybko zrobić przecinarkę którą możesz ciąć o 1mm do... Ten ceownik przykręcasz w jednym narożniku, a po ustawieniu wymiaru drugą stronę łapiesz do płyty np.szczypcami zaciskowymi.
Cytat:
przód wystaje na ulicę

Połóż dwie deski i wjedź na trawnik, będziesz stał wzdłuż chodnika.
Cytat:
walczę o każdy milimetr

No za dużo urosłeś do tego modelu :-P
Na podłogę listwy 20 mm w doliny gęsto bo na podłogę sklejka 6 mm + wykładzina 2 mm. Jeżeli doliny masz tak jak w ducato 8 mm, to od górek masz 13+6+2=21,(13 bo pod listwy klej + śruby) alufox lub ekran zagrzejnikow-wymiar pomijalnu. Wypełnienie ze styroduru sobie natmiesz na wymiar, dziury uzupełnisz pianką.
Sufit-wklej listwy wzdłuż żebyś miał do czego sklejkę przykręcić i się nie pofalowała, oczywiście do wzmocnień również przykręcisz, 4 mm sklejka wystarczy.
Masz łącznie 21 mm+ 6 mm =28 mm, z jakąś tapetą na sufit powiedzmy 30 mm mniej z wysokości.
Jak włosy przystrzyżesz na krótkiego jeżyka to się wyprostujesz :mrgreen:
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2019-12-12, 20:50   

wlodo napisał/a:
No to już masz przecinarkę, drut to możesz spiralę z żelazka rozprostować.


Trzeba starego żelazka poszukać :)

wlodo napisał/a:
U mnie na str 15 masz jak szybko zrobić przecinarkę którą możesz ciąć o 1mm


Zaraz będę szukał :bajer

wlodo napisał/a:
Połóż dwie deski i wjedź na trawnik, będziesz stał wzdłuż chodnika.


To nie jest problem. Auto będzie stało większość czasu u kolegi pod warsztatem, tam tez będę większość prac wykonywał. Czasem będę pod dom podjeżdżał. Sąsiad będzie się musiał przyzwyczaić :) A na trawę nie wjadę, bo tam też są kwiaty i drzewka.

wlodo napisał/a:
Na podłogę listwy 20 mm w doliny gęsto bo na podłogę sklejka 6 mm + wykładzina 2 mm. Jeżeli doliny masz tak jak w ducato 8 mm, to od górek masz 13+6+2=21,(13 bo pod listwy klej + śruby) alufox lub ekran zagrzejnikow-wymiar pomijalnu. Wypełnienie ze styroduru sobie natmiesz na wymiar, dziury uzupełnisz pianką.


Będę mierzył doliny, jak wreszcie zdejmę sklejkę i wymyję blachy. Wtedy sie okaże, ile podniosę. Ale nawet myślałem o sklejce 9mm. W sumie racja - gęściejszy szkielet i można dać 6mm.

wlodo napisał/a:
Sufit-wklej listwy wzdłuż żebyś miał do czego sklejkę przykręcić i się nie pofalowała, oczywiście do wzmocnień również przykręcisz, 4 mm sklejka wystarczy.
Masz łącznie 21 mm+ 6 mm =28 mm, z jakąś tapetą na sufit powiedzmy 30 mm mniej z wysokości.


Taki jest plan na sufit. Listwy o wysokości wzmocnień i na to alufox i sklejka 4mm (chyba nawet 3,8mm).

wlodo napisał/a:
Jak włosy przystrzyżesz na krótkiego jeżyka to się wyprostujesz


No nie inaczej :haha:
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2019-12-12, 21:11   

Brodzik sobie sam zrób. Matę i żywice kup do tego topkot i mass brodzik na wymiar. Zrobisz każdy kształt. Polecam. Sprawdzone. Całość może 200zl. Ja bym zrobił cała kabinę teraz z żywicy.
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2019-12-13, 14:50   

KASZUB, w tym materiale jeszcze nic nie robiłem. Brodzik mogę kupić za ok 40e, pasujący mi wymiarem, z otworem standardowym na odpływ. Tobie poszło super, kto wie, może trzeba będzie się pobawić żywicą? :)
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2019-12-13, 15:19   

To proste jak budowa cepa. Matę ucinasz na paski. Smarujesz podłogę. I zakładasz pasek po pasku dodatkowo zakładasz żywice. Ja robiłem to pędzlem. Potem druga warstwa. Nierówności szpachlujesz i na to topkot pędzlem dwa razy.
Możesz położyć matę w jednym kawałku ale paskami jest łatwiej. Efekt super i kształt jaki chcesz. Najlepiej cała kabinę zrobić z sufitem
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2019-12-14, 06:52   

Potrzebuję poprzepinać przewody we wtyczkach od elektrycznych szyb i lusterek. Otóż moje guziczki od szyb są rozsypane i kupiłem nowy panel z przyciskami - niestety do wersji kontynentalnej... Czyli naciskam guziczek od kierowcy, a opuszcza się szyba pasażera. Chcę regulować lusterko pasażera, a rusza się kierowcy. Podejrzewam, że operacja przepięcia przewodów we wtyczkach nie będzie skomplikowana, ale - jakby ktoś miał schematy, jak jest to tam podłączone, to byłbym wdzięczny :)
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orys 
stary wyga


Twój sprzęt: Baza już jest ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sty 2017
Piwa: 58/13
Skąd: Glasgow
Wysłany: 2019-12-15, 13:47   

313 z tym silnikiem w firmie, w której pracowałem ważył na pusto ze mną w środku niecałe dwie tony. Podobno oficjalne kerb weight to niecałe 1900 kg...

A i z silnikami problemów nie było. Elektronika natomiast to zupełnie inna sprawa :-)
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
  Wysłany: 2019-12-19, 19:58   

orys, u mnie jest 315.

Miałem znów trochę czasu na zabawę. Zdemontowałem resztę sklejek, pousuwałem wystające wkręty z podłogi. Gródź też poleciała. Częśc sklejek zostawiłem, bo użyję ich do zrobienia małej wizualizacji układu, żeby zobaczyć, jak będzie się podróżować.

Jak już usunąłem wszystko, to postanowiłem skoczyć na wagę, żeby zobaczyć, na co sobie mogę pozwilić.



Taki pusty blaszak - 3 siedzenia, pół baku paliwa, płyny + kierowca. Całość 2340kg. Odliczając moje niecałe 100kg daje jakieś 2250kg. Wydaje się sporo... A w dowodzie stoi 2180kg.

Miałem okazję sobie pomierzyć budę. Od siedzeń do tylnych drzwi po podłodze ma 4,5 metra! Szerokość w najszerszym miejscu od blachy do blachy 189cm na wysokości chyba 86cm. Wysokość 194cm do wzmocnień sufitu.

Jak już miałem trochę miejsca, to zacząłem się bawić w model 3D :) Kupiłem kilka desek, stara sklejka i zacząłem budować na szybko układ wnętrza:

Stałe łóżko o długości 190cm oddalone od drzwi o 20cm (myślę zrobić ścianę, gdzie będzie można powiesić np. fotele rozkładane). Łóżko szerokie na 138cm, z boku szafki (czyli podobnie jak mam teraz). Górne łóżko o mniejszej szerokości, ale zamiast szafek będą otwarte półki, żeby dzieci mogły sobie tam jakieś książki czy zabawki włożyć.
Następnie idąc do przodu łazienka w poprzek o wymiarach 100x60cm. Do boku łazienki będzie przylegać kuchnia o długości 100cm i szerokości 50cm. No i opuszczany blat, który przedłuży kuchnię. Naprzeciw drzwi suwanych będzie stolik, za nim drugi rząd siedzeń. Za drugim rzędzem siedzeń jakaś mała szafa na kurtki i buty.

Narazie zrobiłem kształt łóżka dolnego (górne zaznaczę tylko poprzeczką, żeby "unaocznić" wysokość łóżka i odległości pomiędzy górnym a dolnym), łazienki i kuchni. Lało i wiało cały dzień, musiałem mieć drzwi zamknięte, bo już mi się błoto zaczęło w środku na podłodze robić. No i było ciemno. Narazie model wygląda tak:


1. Widok na przejście do sypialni. Po prawej ściana łazienki. Z boku po lewej wzdłuż auta są jeszcze dwie deski, które i zostały.


2. Widok na wejście do łazienki i kuchnię. Na ściance pomiędzy kuchnią a łazienką będzie wisiał gazowy przepływowy ogrzewacz, żeby zmniejszyć straty na ciepłej wodzie. Będzie z pieca blisko i do zlewu i do prysznica.


3. Kuchnia. Po lewej pod zlewem będzie lodówka o głębokości 49,5cm. Po prawej będzie butla 11kg. Będę musiał zrobić podłogę pod tą szafką, bo jak widać, wchodzi ona na stopień od drzwi przesuwnych, któe są bardzo szerokie w Mietku.

Tak tak wiem, zamiast budować, to on traci czas :) Zanim zacznę kupować graty, to najpierw chcę zobaczyć inwestując kilkanaście euro, jak będzie się tak podróżować :)
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***