Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Puste Baterie
Autor Wiadomość
Antoś 
trochę już popisał

Dołączył: 01 Sty 2018
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2019-12-31, 19:36   Puste Baterie

Witam jesteśmy właśnie po pierwszym wyjeździe naszym nowym nabytkiem i jak się okazało mało wiem i wasza pomoc jest konieczna .Pytanie o prąd w Detleffsie 7057 wersja zimowa , ogrzewanie gazowo/elektryczne .Pozostawiłem w firmowym garażu podłączonego pod prąd z ustawionym ogrzewaniem na 10 stopni ,na okres świąteczny w firmie zasilnie wyłączone jest z względu bezpieczeństwa to autko było odłączone przez tydzień od zasilania. okazało się że mam kompletnie puste dwa baterie od zabudowy , czy może wiecie co tak wydoiło baterie , bo nie chce mi się wierzyć że po wyłączeniu zasilania ogrzewanie elektryczne zasilone było z baterii .Szczęśliwego nowego roku i pięknych wypraw wam życzymy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2019-12-31, 19:50   

najprawdopodobniej tak właśnie było,
zasadniczo wszystkie urzadzenia powinny
mieć zdolność działania na zasilaniu bateryjnym, podłączenie do sieci nie jest wymagane.
....a dalej to już pojemność akumulatorów

..pełnych baterii Ci życze n Nowym Roku🍹
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Antoś 
trochę już popisał

Dołączył: 01 Sty 2018
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2019-12-31, 19:59   

Ja o elektryce nie wiem nic ale z sieci mamy 230v a baterie 12v ,myślisz że to mogło tak działać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2020-01-01, 10:24   

600 028 837 zadzwoń
to postaram sie Ci pokrótce wytłumaczyć
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2020-01-01, 13:39   

Z tego co wiem to ogrzewanie elektryczne truma lub alde to ma tylko na 230 volt. Jak masz podłączone 230 v to działa. Jak nie to tylko gaz. Wydoić baterie to mogło ci cokolwiek np. lampka pozostawiona lub coś podobnego. Jeśli akumulatory mają napięcie poniżej 10,5 volt to nawet jak je teraz naładujesz to są do kosza. Zamiast pełnej pojemności mogą mieć np. połowę.
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Antoś 
trochę już popisał

Dołączył: 01 Sty 2018
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2020-01-01, 13:57   

Napisz proszę czy można stan baterii jakoś sprawdzić . A drugie pytanie czy odstawiając kamperka na dłuższy postój masz jakiś sposób na zabezpieczenie baterii.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-01-01, 16:31   

Antoś, zostawiłeś włączone ogrzewanie gazowe bez dozoru?
Trochę ryzykowne, nie powinieneś tak robić.
.
Ogrzewanie i niemal wszystko na pokładzie obsługiwane jest z akumulatorów. 230V tylko je ładuje i wyręcza. Wyłączenie zasilania 230V na firmie, przestało dokarmiać akumulatory prądem, więc włączone urządzenie gazowe, sterowane elektronicznie + nawiew wyczerpało akumulatory do granicy samowyłączenia.
Te akumulatory powinieneś jak najszybciej podłączyć do ładowania, gdyż w stanie wyczerpanym postępuje ich zasiarczanie. Ja wierzę że da się je uratować, współczesne e-bloki odcinają zasilanie urządzeń poniżej pewnego progu napięciowego przed ich destrukcją.
.
Po naładowaniu , tak po mojemu to ze 3 dni kamper pod prądem musi być, potem sprawdź na ile wystarczy ci prądu po odłączeniu się od sieci.
.
Kampera na zimę raz miesiącu podłącz pod prąd na dobę. Tyle wystarczy. Oczywiście wszystko na OFF, bez konieczności zdejmowania klem.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
suzu4x4 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Wrz 2019
Piwa: 13/1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-01-01, 17:53   

nikita55 napisał/a:
(...)Jeśli akumulatory mają napięcie poniżej 10,5 volt to nawet jak je teraz naładujesz to są do kosza. Zamiast pełnej pojemności mogą mieć np. połowę.


nie koniecznie , dobra ładowarka z funkcją odsiarczania i oczywiście odpowiednim programem do danego typu akumulatora (gel, agm, kwasiak) i powinno się udać.

Mi osobiście udało się uratować kilka akumulatorów totalnie rozładowanych przy pomocy ładowarki Ctek mxs 5.0

oczywiście nie sprawdzałem ich pojemności w warunkach laboratoryjnych po takim zabiegu ale działać działają ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2020-01-01, 18:14   

na dzisiejszy dzien to https://www.camperteam.pl...ghlight=lifepo4
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Antoś 
trochę już popisał

Dołączył: 01 Sty 2018
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2020-01-01, 20:34   

Socale zostawiłem ogrzewanie elektryczne nie gazowe przełączyłem na sterowniku na prąd. A co do ładowania to oczywiście podłączyłem autko od razu i naładowałem do 13 volt.Mam taki porządny prostownik który naprawia baterie i je pielęgnuje więc myślę że odłączę raz jeden raz drugi i przez parę dni niech się ładują .Jako informacja moje ogrzewanie to Truma 6 plus.Na elektro bloku jest taki malutki wyłącznik ,czy jak odstawiasz autko powinno się go wyłączać czy to przesada.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-01-01, 20:42   

Ok, nawet jeśli bez gazu a tylko elektryczne grzałki 230V, to ich sterowanie obsługuje elektronika i dmuchawa zasilana z akumulatorów. Nie istnieje w kamperach ogrzewanie elektryczne, w których grzałki czerpią prąd z aku przez przetwornice 12/230V.
Ja do e-bloku nie zaglądam. Wyłączam tylko na pulpicie.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Antoś 
trochę już popisał

Dołączył: 01 Sty 2018
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2020-01-01, 20:52   

Może dwa słowa dlaczego chciałem zostawić włączone ogrzewanie na 10 stopni.Proste gospodarskie myślenie że tak jak w nie ogrzewanym domu wchodzi w niego wilgoć i niszczeje i tu kierując się tym myśleniem a mając jak mi się wydaje elektryczne ogrzewanie chciałem zostawić lekkie ogrzewanie.Piszecie sporo o wilgoci w zabudowach i to miał być na nią sposób. Jak to głupota to walcie prosto z mostu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-01-01, 21:16   

Głupota. :mrgreen:
Wilgoć zabójcza nie wynika z wilgoci w powietrzu.
Wilgoć zabójcza wynika z deszczu, braku szczelności wobec wody i takie kropelkowanie przez przeróżne możliwe nieszczelności jest dla dachu/ścian destrukcyjna.
Kamper stojący bezużytecznie, do wnętrza nabierze przez całą zimę 10 razy mniej wilgoci, niż jedna noc zimą z 2 osobami które w nim śpią.
Jak się obudzisz zimą w kamperze, zerknij na przednią szybę, zobaczysz o czym piszę :)
Tej wilgoci się nie obawiaj.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Antoś 
trochę już popisał

Dołączył: 01 Sty 2018
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2020-01-08, 20:34   

Witam kolegów jest wreszcie rozwiązanie problemu z pustymi bateriami.Muszę dodać że poprowadzenie mnie jak po sznurku przez kolegę Socale doprowadziło do zdemaskowania prądowego skryto żercy . Sprawdziliśmy miernikiem ile prądu autko pobiera gdy było wszystko odłączone i wskazał amperomierz 1,7.Tylko co pobiera tyle prądu jak nic nie działa przecież auto nowe, zaczęliśmy szukać i znaleźliśmy przy akumulatorach bezpiecznik jak się potem okazało od radia z ekranem nawigacji.Po wyjęciu pobór na mierniku zmalał do 0,03 A więc ok. W radiu są dwa przewody zasilające żółty podtrzymanie pamięci ustawień a drugi czerwony główny który normalnie powinien iść przez stacyjkę a że radio miało grac gdy autko stoi w lesie monter obydwa przewody podłączył bezpośrednio do baterii zabudowy.Wyłącznik dotykowy na ekranie jak się okazało wyłącza głośniki i podświetlenie ekranu ale urządzenie jak by działało dalej żrąc 1,7 A prądu .Zostało mi teraz przeciąć czerwony przewód i zamontować podświetlany mały estetyczny wyłącznik i temat wydaje się zamknięty .Opisuję ten przypadek bo być może ktoś ma lub będzie miał tokowy problem a o radiu które wygląda na wyłączone morze nie pomyśleć.. A na dodatek udało się po raz pierwszy wkleić zdjęcie .BRAWO JA

kamp.jpg
Plik ściągnięto 6523 raz(y) 142,93 KB

kamp 2.jpg
Plik ściągnięto 6523 raz(y) 142,06 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-01-08, 22:19   

BRAWO TY!!!
Rozwiązanie problemu i opisanie go jest pozytywnym zakończeniem. Często bywa że jak problem rozwiązany to już przyczyn nie chce się pisać - w przeciwieństwie wołania o pomoc.
Fajnie że drobiazg, diabełek w kabelkach siedział i się śmiał a teraz znikł. :mrgreen:
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***