Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Leasing kampera
Autor Wiadomość
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2020-02-29, 23:20   Leasing kampera

Leasing kampera na firmę, ale do tzw. użytku mieszanego, czyli i firmowo i prywatnie to przy obecnym stanie prawnym,możliwość odliczenia tylko 50% VAT i zaliczenie w koszty do kwoty jedynie 150 tyś.PLN. Trochę słabo.
Korzyść w stosunku do zakupu prywatnie za gotówkę taka, że przy leasingu nie angażujemy własnych środków i mała bo mała, ale zawsze jakaś ulga w podatkach, co finalnie obniża ostateczną cenę nabycia.
Zakup za gotówkę ale na firmę do użytku mieszanego to takie samo angażowanie własnych środków jak przy gotówce prywatnie , ale poziom odliczeń podatkowych jak przy leasingu (inny tylko czas zwrotu VAT i amortyzacji).
Aby odliczyć 100% VAT i wrzucić w koszty całe netto szybciej niż 5 lat amortyzacji to jedynie 2-3 letni leasing ale samochodu tylko z przeznaczeniem do użytku firmowego ...... ale wtedy zgłoszenie do US i kilometrówka .
Aby na firmowy nie trzeba było zgłoszenia do US i kilometrówki, a można było całość odliczyć, to jedynie pojazd przeznaczony do wynajmu lub dalszej odsprzedaży (i tylko do tego, a więc jakiekolwiek inne użycie nawet firmowo wymusza znowu US i kilometrówkę) ...........
Jakby się nie odwrócić , zawsze :dupa z tyłu :szeroki_usmiech

Ma Ktoś na to jakiegoś lepszego pomysła ?

Ja mam jeden, ale nie wiem, czy właściciel wypożyczalni może sam od siebie wypożyczyć kampera i na jakich zasadach ;)

Takie luźne dywagacje na weekendowy wieczór :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stander 
zaawansowany

Twój sprzęt: LMC LIBERTY EXPLORER I 720 G
Nazwa załogi: STANDER
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Mar 2015
Otrzymał 24 piw(a)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2020-03-01, 08:00   

Co bu za pomysła mieć ,żeby nie płacić tych głupich podatków a przy tym posyłać dzieci do darmowej szkoły ,korzystać za fri z bogatej oferty służby zdrowia,oddychać czystym powietrzem jadąc ścieżkami rowerowymi,wpaść w niedzielę do babci z wysoką emeryturą na kawkę i ciacho itd...itd... :shock:
To takie lużne dywagacje w niedzielny poranek :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
HENRYCZEK 
weteran

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 17 Lis 2011
Piwa: 81/131
Skąd: Południe
Wysłany: 2020-03-01, 09:58   Re: Leasing kampera

joko napisał/a:
i zaliczenie w koszty do kwoty jedynie 150 tyś.PLN. Trochę słabo.
:spoko


Kup 2 szt, będzie 300 tyś :mrgreen: :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2020-03-01, 11:41   

joko napisał/a:
czy właściciel wypożyczalni może sam od siebie wypożyczyć kampera i na jakich zasadach

pewnie może ale wyglądałoby to zapewne tak:

- joko-właściciel wypożycza kampera dla joko-klienta za kwotę "x",

- joko-właściciel wystawia joko-klientowi fakturę na w/w kwotę "x",

- joko-klient wnosi opłatę za fakturę,

- joko-właściciel wykazuje otrzymaną za wypożyczenie kampera kwotę jako przychód,
odprowadza od kwoty przychodu podatek PIT/CIT oraz VAT, (oczywiście fiskus może
zechcieć sprawdzić czy kwota za wypożyczenie kampera nie była zaniżona czyli czy była
kwotą tzw. "rynkową"...


pytanie: jaką korzyść odniósł Autor (joko) pytania?
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2020-03-01, 13:36   

HENRYCZEK napisał/a:
joko napisał/a:
i zaliczenie w koszty do kwoty jedynie 150 tyś.PLN. Trochę słabo.
:spoko


Kup 2 szt, będzie 300 tyś :mrgreen: :spoko


Heniu , było by to jakieś rozwiązanie , bo po stronie odliczeń wszystko pasuje ....... niestety po stronie wydatków już nie :spoko

Panowie, sprawa jest prosta. Potrzebuję kupić do firmy kampera (do firmy a nie na). Nie ma on być generatorem kosztów lecz narzędziem. Od dłuższego czasu używam do tego prywatnego kampera (wyjazdy na targi , oraz na montaż lub serwis u klienta ) i z racji jego statusu nie mogę z tego tytułu zaliczać kosztów jego eksploatacji ani amortyzacji do kosztów uzyskania przychodu.
Jestem za płaceniem podatków i od 25 lat prowadzenia własnego biznesu robię to sumiennie i w dużej ilości. Skoro ma być uczciwie to niech będzie. Podatki są należne od rzeczywistego dochodu , który jest różnicą pomiędzy realnymi przychodami a realnie poniesionymi do ich uzyskania kosztami. Skoro ponoszę koszty, których nie jestem w stanie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu to płacę podatki wyższe od tych jakie powinienem ....... a to już uczciwe w stosunku do mnie nie jest .
W obecnym stanie prawnym jaki obowiązuje w tych kwestiach mogę wprawdzie odliczyć 100% VAT w przypadku kiedy kupię i zarejestruję pojazd tylko i wyłącznie do użytku firmowego, ale ponieważ jest to samochód osobowy to limit 150 tyś PLN zaliczenia w koszty, stanowiący 1/3 realnych kosztów jest już delikatnie mówiąc mało uczciwy. Skoro ma to być narzędzie jak tokarka czy komputer to dlaczego w ich przypadku można a tutaj nie ?
Jest jeszcze kwestia użytku poza firmowego. Normalnym jest , że wydając kupę kasy na kampera , chciałbym z niego skorzystać również prywatnie . Sytuacja w której na placu stoi wypasiony kamper , a ja na wczasy jadę starym, była by lekko kuriozalna .
Owszem, ustawodawca przewidział taką opcję (użytek mieszany), ale w tej opcji mamy tylko 50% odliczenia VAT od zakupu , 75% kosztów eksploatacji i ten sam limit 150tys PLN do zaliczenia w koszty. W przypadku, kiedy kamper będzie używany głównie w firmie , a wyjazdy prywatne będą stanowiły 10-20%, to mamy ogromną dysproporcję.

Nie szukam sposobu na ominięcie prawa i unikanie podatków, lecz szukam takiego rozwiązania w ramach obowiązującego prawa, które pozwoli uczciwiej rozliczać realnie poniesione koszty, a tym samym uczciwiej rozliczać dochód.

Jedynym przypadkiem w którym firma może odliczyć 100% VAT i 100% kosztów, jest ten kiedy pojazd przeznaczony jest do wynajmu lub dalszej odsprzedaży . Jeśli taki pojazd jest wyłącznie wynajmowany (nie jeździ w ramach firmy) to nie ma obowiązku jego rejestracji w US ani prowadzenia kilometrówki . Jeżeli samochód jest i wynajmowany i uzytkowany w firmie (co miało by miejsce w mojej firmie), to występuje obowiązek rejestracji w US i prowadzenia kilometrówki (co samo w sobie nie jest jakimś wielkim problemem) , ale prawo do pełnych odliczeń nadal przysługuje.
Pozostaje kwestia możliwości użycia kampera przez właściciela firmy do celów prywatnych .

Ja widzę to w ten sposób jak opisał to Zeus. Biorąc kampera na prywatny wyjazd wynajmuję go od siebie , oczywiście po cenach rynkowych , firma wystawia fakturę i od tego normalnie płacone są podatki. Pytasz Zeus gdzie tu korzyść ? ..... a no taka, że firma wrzuciła cały pojazd w koszty i odliczyła cały VAT, oraz odlicza wszystkie koszty jego eksploatacji , bo użytkuje go do własnych celów , a faktury za użytkowanie prywatne generując podatki należne , obniżają wartość tych odliczeń w sposób proporcjonalny do intensywności tego nie firmowego użytkowania . Jest to jak sądzę najbardziej uczciwe rozwiązanie . Jeśli kampera prywatnie będę używał w 10% to 90% odliczeń zostanie na firmę , jeśli prywatnie będzie np. 70% , to firma skorzysta tylko w 30%. Uczciwiej się nie da.

Pozostaje pytanie czy właściciel firmy może sam sobie wynająć kampera , sam sobie wystawić fakturę i sam sobie ją zapłacić ?

Pytanie myślę najbardziej do właścicieli wypożyczalni , jak Oni robią kiedy jadą sami na wakacje ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2020-03-01, 13:44   

joko napisał/a:
Pozostaje pytanie czy właściciel firmy może sam sobie wynająć kampera , sam sobie wystawić fakturę i sam sobie ją zapłacić ?

Jeśli jedziesz na urlop z żoną, to wynajmij go jej i problem z głowy :szeroki_usmiech
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2020-03-01, 16:31   

Roberto napisał/a:

Jeśli jedziesz na urlop z żoną, to wynajmij go jej i problem z głowy


Dla pewności - czyjąś żoną :haha:
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2020-03-01, 20:49   

No tak, najlepiej było by na nie własną :-P

Ale jeśli rozmawiamy poważnie to uważam, że takie działanie nosi już znamiona jakiegoś kombinejszyn i wrazie W , może być powodem do zadawania głupich pytań.
Ja szukam rozwiązania w 100% pewnego i transparentnego . Jeśli mam wydać ponad pół bańki na coś z czym potem będę musiał robić kombinacje alpejskie , to ja to pierdzielę i wybiorę opcję z użytkowaniem mieszanym.
Nadal uważam jednak, że ten sposób działania jaki opisałem w jakikolwiek sposób nie narusza prawa a jedynym punktem nie jasnym jest to w jaki sposób przeprowadzić samowyporzyczenie .
W przypadku gdyby moja firma była jakąś spółką to tematu by nie było bo faktury na wspólników to normalna sprawa i nie ma tutaj o czym dywagować.
Stety/niestety mówimy o osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą , czyli przypadku gdzie firma to ja.
Czy faktura Vat za wynajem kampera ,wystawiona przez "FIRMA KOGUCIK, Antoni Brzęczyszczykiewicz", adres, nip, wystawiona na Antoni Brzęczyszczykiewicz , ten sam adres , bez nipu, jest czymś normalnym z punktu widzenia prawa podatkowego ?

Podobną sytuację mogą mieć właściciele wypożyczalni kamperów , albo firmy sprzedającej kampery nowe i używane. Wiadomo, że też korzystają ze sprzętu jaki mają na stanie i jak w takim przypadku rozwiązują ten problem ? Muszą mieć jakiś papier na czas kiedy poruszają się po drogach , bo w razie kontroli muszą udowodnić, że pojazd jest wypożyczony .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
HENRYCZEK 
weteran

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 17 Lis 2011
Piwa: 81/131
Skąd: Południe
Wysłany: 2020-03-01, 21:14   

Jeżeli zakup w leasingu, to dostajesz papier jako pełnoprawny użytkownik.
Na prywatne wyjazdy wystawiasz sobie paragon który nie zawiera danych person.Kto go ureguluje w kasie nieistotne, US otrzyma należyte podatki/Vat i dochód/a Ty spokój ducha.
Oczywiście działalność rozszerzona o wypożyczanie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2020-03-01, 21:53   

HENRYCZEK napisał/a:
...a Ty spokój ducha...


... i na koniec domiar. :spoko
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Anras 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Hobby T550 AK FS
Dołączył: 01 Paź 2018
Piwa: 6/57
Skąd: Wrocław okolice
Wysłany: 2020-03-02, 14:58   

Aby w 100% móc odliczyć koszty i VAT od kampera w firmie należy kupić/wyleasingować z DMC powyżej 3,5 t.
_________________
Pozdrawiam Bartek
__________________________
Był Hymer Camp 57 C25 2.5 td
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2020-03-02, 15:34   

Anras napisał/a:
Aby w 100% móc odliczyć koszty i VAT od kampera w firmie należy kupić/wyleasingować z DMC powyżej 3,5 t.


To raczej herezja.

"Pierwszą grupą pojazdów, które dają możliwość odliczenia 100 proc. VAT od ich nabycia, wydatków eksploatacyjnych z nimi związanych oraz zakupu paliwa, są samochody o masie powyżej 3,5 tony, które przez wzgląd na swoją konstrukcję są raczej w znikomym stopniu wykorzystywane w celach innych niż prowadzona działalność. W tym wypadku warunkiem skorzystania z przywileju pełnego odliczenia VAT-u jest posiadanie dokumentów oraz zaświadczeń dotyczące parametrów technicznych samochodu uzyskanych m.in. z okręgowej stacji kontroli pojazdów."


"Odliczenie 100 proc. VAT-u od samochodów przysługuje przy:

A. Pojazdach o masie powyżej 3,5 tony, których konstrukcja wyklucza korzystanie z nich w celach niezwiązanych z działalnością.
"
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Anras 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Hobby T550 AK FS
Dołączył: 01 Paź 2018
Piwa: 6/57
Skąd: Wrocław okolice
Wysłany: 2020-03-02, 15:46   

Regulacje 50% VAT i 75% dochodowego dotyczą pojazdów samochodowych do 3,5 tony. Powyżej nie ma tych ograniczeń. Oczywiście prawo jazdy kat. C, VIA TOLL itp. Ale jeśli jesteśmy w stanie udowodnić zasadność takiego zakupu do firmy (tak jak pisze joko) to według mnie nie ma przeszkód żeby to zrobić.
_________________
Pozdrawiam Bartek
__________________________
Był Hymer Camp 57 C25 2.5 td
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2020-03-02, 17:28   

Nie chcę powyżej 3,5t

Poniżej 3,5t też można odliczyć 100%

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0113-kdipt1-3-4012-585-2019-2-os-prawo-do-odliczenia-185072273

Większość to prawniczy bełkot i powtarzanie po 10 razy tego samego , ale

Cytat:
Jednakże, od zasady wynikającej z art. 86a ust. 1 ustawy przewidziano wyjątki. I tak, w świetle art. 86a ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 nie ma zastosowania:

1.
w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

a.
wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

b.
konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;


i dalej

Cytat:
Na mocy art. 86a ust. 4 ustawy, pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1.
sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2.
konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.


i jeszcze to

Cytat:
W myśl art. 86a ust. 5 ustawy, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych:

1.
przeznaczonych wyłącznie do:

a.
odprzedaży,

b.
sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,

c.
oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze

- jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika;


Czyli tak jak pisałem już w pierwszym wpisie , 100% odliczeń jeśli pojazd wyłącznie do użytkowania w firmie , ale wtedy obowiązkowo rejestracja w US i kilometrówka , a bez rejestracji i kilometrówki jeśli pojazd wyłącznie do odsprzedaży lub wynajmu.

Ponieważ w moim przypadku głównym zastosowaniem w firmie będą wyjazdy służbowe (targi, prezentacje u klientów) , oraz serwisowe (montaż i serwis moich produktów u klienta) , a wynajem będzie zastosowaniem dodatkowym mającym w założeniu generować dodatkowe zyski, to bez rejestracji w US i kilometrówki się nie obejdzie (nie jest spełniony warunek "wyłacznie" ). Będzie zapewne potrzeba stworzenia regulaminu korzystania z pojazdu w którym określi się , do jakich celów i przez kogo może pojazd być w firmie używany i na jego podstawie wszystkie koszty z takiego użytkowania będą mogły być również w 100% odliczane.
Każdemu takiemu służbowemu wyjazdowi będą towarzyszyły dokumenty takie jak faktura sprzedaży lub za wykonaną usługę, protokoły serwisowe, czy dokumenty potwierdzające uczestnictwo w targach więc udokumentowanie tych zdarzeń nie będzie problemem (wpisanie kilometrów tym bardziej)
W przypadku wyjazdów prywatnych płatny wynajem i tyle.

Dzięki Panowie za podpowiedzi odnośnie paragonów za wynajem :spoko Nie pomyślałem, bo ja mam sprzedaż wyłącznie na faktury i o paragonach zapomniałem .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2020-03-02, 18:11   

Z paragonem to nie jest dobry pomysł. Jeśli masz wypożyczalnię, to musisz ewidencjonować komu wypożyczasz. Żaden US nie przełknie tłumaczenia, że "ktoś okazał dowód i mu wypożyczyłem". Mandaty też przytulasz na siebie? Od razu załadują czynność pozorowaną i ... dostaniesz domiar.

Możesz wypożyczać sam sobie, ale tylko rób to na warunkach rynkowych, tak jak innym klientom, bo tacy też muszą się znaleźć. Czyni to sytuację dość kłopotliwą w realu.

Miałem ten sam dylemat i wziąłem go prywatnie. Też jeżdżę po inwestycjach prywatnym kamperem i też go nie mam w kosztach (zresztą na wakacje też całe biuro jeździ ze mną). Nie chciało mi się bawić w papiery, wynajmowanie choćby 2 razy w roku osobom postronnym itp. itd.
_________________
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***