Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Leasing kampera
Autor Wiadomość
moskit
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-C LINE
Nazwa załogi: moskit
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2014
Piwa: 117/43
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2020-11-17, 15:52   

Napisałem 9 maja 2020
Tutaj doradzał bym szczególna ostrożność prawną .
Będzie bardzo trudno udowodnić przeznaczenie pojazdu do innych celów jak wynajem. 6 lat dla użytkownika minie bardzo szybko ale dla US to kawał czasu aby po swojemu interpretować podstawy twojej działalności, twoich wyjazdów. Będziesz musiał tworzyć masę dokumentów potwierdzających swój wyjazd do klienta, dokumentów zbieżnych, potwierdzonych protokołem z czasem usługi serwisowej wraz z fakturą .
W dobie pełnej inwigilacji US jak bardzo chce to zawsze znajdzie punkt zaczepienia, w takim zastosowaniu jest za dużo mało precyzyjnych zmiennych.
Nie wiem jaką działalność prowadzisz ale musisz sam ocenić za i przeciw

Jeżeli jesteś pewny że możesz to zadaj pytanie US :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm

Wprowadzając do firmy zostawisz tyle śladów w dokumentach że niewidomy inspektor wyłuska przewał.
Może zastanów się nad kosztami i konsekwencjami korekty dokumentów od daty zakupu , tak na moje oko koszty przewyższą wartość zakupu
"Ale co tam przecież ja jestem najmądrzejszy , niezniszczalny"
_________________
Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość
Vincent Van Gogh
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
makaronek 
doświadczony pisarz

Dołączył: 10 Lip 2020
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2020-11-17, 21:48   

moskit napisał/a:
Napisałem 9 maja 2020
Tutaj doradzał bym szczególna ostrożność prawną .

"Ale co tam przecież ja jestem najmądrzejszy , niezniszczalny"


ale dlaczego nie możesz się po prostu zgodzić, że przy wykorzystaniu kampera w cyklu mieszanym (odliczenie połowy vatu), nie ma z tym większego problemu? tzn większego niż przy każdym innym koszcie firmowym?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2020-11-18, 06:42   

Czy to cykl mieszany od 50 % czy całkowite odliczenie Vat , to należy prowadzić dziennik przejazdów tzw. kilometrówka oraz należy spisać regulamin zasad użytkowania pojazdu.
I tu pojawia się problem , niektóre US przy częściowym odliczeniu vat np.50 % nie wymagają kilometrówki , a inne wymagają.
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
moskit
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-C LINE
Nazwa załogi: moskit
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2014
Piwa: 117/43
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2020-11-18, 11:57   

makaronek napisał/a:
moskit napisał/a:
Napisałem 9 maja 2020
Tutaj doradzał bym szczególna ostrożność prawną .

"Ale co tam przecież ja jestem najmądrzejszy , niezniszczalny"


ale dlaczego nie możesz się po prostu zgodzić, że przy wykorzystaniu kampera w cyklu mieszanym (odliczenie połowy vatu), nie ma z tym większego problemu? tzn większego niż przy każdym innym koszcie firmowym?


Bo to jest samochód specjalny kempingowy i w tym przypadku zawsze leasingobiorca jest na przegranej pozycji w US zwłaszcza jak jest 50/50
50/50 ustawodawca przewidział dla osobówek nawet busy jako ciężarowe nie mogą mieć 50/50 choć w bardzo wielu przypadkach są leasingowane i rejestrowane pomimo niezgodności z ustawą
Ze względu na ciągłe poszukiwanie kasy wrócono do zmiany zasad rejestracji pojazdów firmowych, rozważane jest wprowadzenie innych tablic dla firm łącznie z bankami nawet dla firm jednoosobowych co może być dużym problemem, jak w wielu krajach.
Zmiana taka rozwiąże wiele problemów i dyskusji zwłaszcza że US bardzo mocno rozbudowuje jednostki KS
_________________
Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość
Vincent Van Gogh
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krimar
Kombatant


Twój sprzęt: Euramobil 460 - Mitsubishi L300 - DAHAK
Nazwa załogi: Poszukiwacze Zagininej Dyszy
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Lip 2010
Piwa: 58/6
Wysłany: 2020-11-18, 12:39   

moskit napisał/a:
rozważane jest wprowadzenie innych tablic dla firm

ciekawe jakie dostaną firmowe elektryki
_________________
Krawat dodaje szyku.
Tadeusz napisał/a:

Jest tak jak mówi krimar.

Brat napisał/a:
(...) mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić, że rzeczywiście "jest tak, jak mówi krimar" ... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piasek1 
weteran

Twój sprzęt: W638 V230TD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Lis 2020
Piwa: 30/25
Skąd: Piotrków Kujawski
Wysłany: 2020-11-18, 13:50   

moskit napisał/a:
rozważane jest wprowadzenie innych tablic dla firm

a wszystko po to aby usankcjonować jeszcze większy rozrost tej rakowatej narośli na polskiej gospodarce jaką jest administracja. Oni już nawet nie widzą że zaczęli własny ogon gonić wydając rozporządzenia o nakazie pracy zdalnej będąc jednocześnie pogrążeni w absurdalnych przepisach wymagających dokumentów papierowych, pieczątek, stempli i stawiennictwa osobistego - z jednej, z drugiej obecna syt. epidemiologiczna jest kapitalnym usprawiedliwieniem "żadnej" (bo zerowa to jednak jakaś) wydajności w pracy i już nawet nie muszą przysyłać pism że 30-dniowy termin na rozpatrzenie został przesunięty o kolejne 30 dni...
Wracając do tablic: teraz zamiast do WK zarejestrować będziesz pewnie (jako przedsiębiorca) musiał się najpierw udać do KAS celem weryfikacji faktury zakupu pojazdu i przy okazji kontroli skarbowej czy aby na pewno zakup tego pojazdu na firmę nie jest sposobem na kreatywną księgowość i unikanie podatków a potem do TDT żeby też podbili kilka czerwonych pieczątek. W ogóle to proponuję wprowadzić obowiązek dozorowy UDT wszelkich pojazdów kupowanych na działalność. Nie ważne że tam jakieś przeglądy techniczne na SKP jak wszyscy. Dla firm wprowadzić jeszcze UDT niech tam płacą z 1500 na rok extra... "kapitalistyczne świnie, złodzieje co się nakradli i tylko lewe faktury wystawiają"

Swoją drogą na wielu forach moto widzę wysyp tematów dot. leasingów i najmów i wszędzie podobnie: jeden, dwóch wtórują co to za luksusy i jakież to profity z tych form posiadania. Chyba mocno pod kreskę zjechali żeby się uciekać do drenowania internetów w poszukiwaniu "źródeł utrzymania".
_________________
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=36109
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2020-11-18, 14:35   

moskit napisał/a:
rozważane jest wprowadzenie innych tablic dla firm łącznie z bankami nawet dla firm jednoosobowych

Odnoszę wrażenie, że takie rozwiązanie już kiedyś funkcjonowało, jak było 49 województw... :roll: Wszystkie pojazdy firmowe miały trzecią literę A w tablicy rejestracyjnej, do tego "prywaciarze" musieli mieć na drzwiach swojej Nysy "użytek własny"... :diabelski_usmiech
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krimar
Kombatant


Twój sprzęt: Euramobil 460 - Mitsubishi L300 - DAHAK
Nazwa załogi: Poszukiwacze Zagininej Dyszy
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Lip 2010
Piwa: 58/6
Wysłany: 2020-11-18, 15:03   

a w latach 90-tych (czarne tablice) auta z literą, a nie cyfrą na ostatniej pozycji były państwowe
dopóki nie zabrakło kombinacji i literę zaczęto dawać zwykłym ludziom - dostałem taki numer w 1996 jako jeden z pierwszych i policjant zapytał zanim poprosił o papiery czy też jestem z resortu
_________________
Krawat dodaje szyku.
Tadeusz napisał/a:

Jest tak jak mówi krimar.

Brat napisał/a:
(...) mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić, że rzeczywiście "jest tak, jak mówi krimar" ... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaGrab3 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: CamperVan
Dołączył: 16 Lis 2020
Postawił 1 piw(a)
Skąd: KRK
Wysłany: 2020-11-18, 15:08   

Andrzej 73 napisał/a:
Czy to cykl mieszany od 50 % czy całkowite odliczenie Vat , to należy prowadzić dziennik przejazdów tzw. kilometrówka oraz należy spisać regulamin zasad użytkowania pojazdu.
I tu pojawia się problem , niektóre US przy częściowym odliczeniu vat np.50 % nie wymagają kilometrówki , a inne wymagają.

Cześć, tak czy tam i czytam i coś mi nie pasuje, przecież jak masz rozliczenie 50/50 to nie ma obowiązku prowadzenia kilometrówki.
Przecież kamper może być używany jak zwykły samochód osobowy (<3.5T) czyli przy 50/50 nie musisz nic udowadniać gdzie i po co jechałeś - dzięki temu odliczasz tylko 50% VAT i 75% z PIT.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2020-11-18, 15:16   

krimar napisał/a:
a w latach 90-tych (czarne tablice) auta z literą, a nie cyfrą na ostatniej pozycji były państwowe

To było trochę później, wcześniej było np. WLA 1980, później masz rację, zamiast ostatniej cyfry dawano literkę :spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
moskit
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-C LINE
Nazwa załogi: moskit
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2014
Piwa: 117/43
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2020-11-18, 17:19   

JaGrab3 napisał/a:

Cześć, tak czy tam i czytam i coś mi nie pasuje, przecież jak masz rozliczenie 50/50 to nie ma obowiązku prowadzenia kilometrówki.
Przecież kamper może być używany jak zwykły samochód osobowy (<3.5T) czyli przy 50/50 nie musisz nic udowadniać gdzie i po co jechałeś - dzięki temu odliczasz tylko 50% VAT i 75% z PIT.


Czytaj ze zrozumieniem Jest SPECJALNY
_________________
Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość
Vincent Van Gogh
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaGrab3 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: CamperVan
Dołączył: 16 Lis 2020
Postawił 1 piw(a)
Skąd: KRK
Wysłany: 2020-11-18, 17:57   

moskit napisał/a:
JaGrab3 napisał/a:

Cześć, tak czy tam i czytam i coś mi nie pasuje, przecież jak masz rozliczenie 50/50 to nie ma obowiązku prowadzenia kilometrówki.
Przecież kamper może być używany jak zwykły samochód osobowy (<3.5T) czyli przy 50/50 nie musisz nic udowadniać gdzie i po co jechałeś - dzięki temu odliczasz tylko 50% VAT i 75% z PIT.


Czytaj ze zrozumieniem Jest SPECJALNY


Tylko kto wam każe rejestrować to jako pojazd specjalny? Można przecież jako osobowy.
A nawet jeżeli nie to np.:
https://www.podatki.biz/a...ra_63_38964.htm
Można przeczytać na samym dole uzasadnienia - w tym temacie facet chciał odliczyć 100% vat.
Cytat:

Jak wynika z powołanych powyżej uregulowań art. 86a ustawy zasadą jest, że w przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ograniczonej wysokości.

Zatem w przypadku takich pojazdów samochodowych wykorzystywanych do działalności przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego z tytułu wydatków dotyczących nabycia, rat leasingowych oraz innych wydatków. Natomiast to ograniczone prawo nie ma zastosowania w przypadku wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro przedmiotowy pojazd nie jest pojazdem, o którym mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1-3 ustawy, jak również dla przedmiotowego kampera nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu oraz Wnioskodawca nie złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tym pojeździe na formularzu VAT-26, to ww. kamper nie może być uznany za pojazd wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. W związku z powyższym Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych użytkowaniem kampera takich jak: raty leasingowe, paliwo i wszelkie inne wydatki eksploatacyjne, o ile nie zachodzą wyłączenia zawarte w art. 88 ustawy.

Końcowo odnosząc się do stwierdzenia Wnioskodawcy zawartego we własnym stanowisku, że: „(…) w dowodach rejestracyjnych kamperów znajduje się opis: „samochód specjalny kempingowy”, a to oznacza, że w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym kamper nie jest zaliczany ani do samochodów osobowych, ani ciężarowych.”, należy stwierdzić, że prawo do 50% odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale także innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
[/quote]

I jeszcze tu:
https://www.prawo.pl/poda...owe,501225.html

Wyjasnione, jak decydujesz się na 50% rozliczasz tak jak osobówkę. Nie wiem skąd u was te wymogi kilometrówek.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
makaronek 
doświadczony pisarz

Dołączył: 10 Lip 2020
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2020-11-18, 22:54   

Piasek1 napisał/a:


Swoją drogą na wielu forach moto widzę wysyp tematów dot. leasingów i najmów i wszędzie podobnie: jeden, dwóch wtórują co to za luksusy i jakież to profity z tych form posiadania. Chyba mocno pod kreskę zjechali żeby się uciekać do drenowania internetów w poszukiwaniu "źródeł utrzymania".


tzn kto zjechał pod kreskę? :D
bo kolejny raz mam wrażenie, że sobie coś ubzduraliście - jestem w Barcelonie, nie sprzedaję leasingów, biorę leasingi (praktycznie co roku nowy na siebie, jakieś inne w Spółkach) - gdyby naprawdę był z nimi taki problem, po co miałbym się w nie pakować?

Kiedyś mnie wszyscy straszyli, jakie to opłaty drakońskie mi naliczy Dekra/PKOL jak będę oddawał auto... Oddałem w marcu auto, znaleźli sporo rzeczy - rysek, wgnieceń, ukrychniętą felgę i.... zero złotych - zużycie normatywne. Oczywiście pewnie z leasingami typu BMW VW i podobnymi może być ciężej (dlatego pewnie rozsmaruję leasing w BMW FS zamiast go oddawać)

fakt faktem, nie miałem nigdy nic zarejestrowane jako specjalny - zupelnie mi na tym nie zalezy, jak sie da, zarejestruje jako zwykly osobowy. Nie sadze natomiast, zeby kilometrówkę wymuszał pojazd kempingowy. Nie znalazłem natomiast żadnego źródła (proszę podajcie), w którym pojazd zarejestrowany jako specjalny powodował problemy z kosztami firmowymi lub wymuszał prowadzenie kilometrówki?

JaGrab3 napisał/a:


I jeszcze tu:
https://www.prawo.pl/poda...owe,501225.html

Wyjasnione, jak decydujesz się na 50% rozliczasz tak jak osobówkę. Nie wiem skąd u was te wymogi kilometrówek.


tu choćbyś przeskanował wyrok Sądu Najwyższego i zdjęcie na rybach z Ministrem Finansów, i tak wszyscy będą mądrzejsi w temacie podatków. To samo z leasingiem - jak jesteś jego zwolennikiem, znaczy, że go na pewno sprzedajesz i wszedłeś tutaj na forum łowić biedaków, co wezmą leasing i nie zasną już nigdy, bo w dowodzie rejestracyjnym nie będzie ich nazwiska, i sąsiadowi nie można powiedzieć, że to MÓJ:DD Idąc tym tokiem rozumowania, jak zachwalasz Mozarellę, na pewno masz fermę bawołu ;)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***