Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
OldNomad Van
Autor Wiadomość
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-09-22, 20:56   Montuję mokre webasto

Gdybym wiedział ile pracy wymaga przeróbka vana na kampera ... nie, podjął bym sie ponownie tej roboty tyle, że nie popełniał bym tylu kosztownych błędów. Na schematach wszystko wygląda wspaniale, w rzeczywistości jest to koszmar. Od trzech dni walczę (dosłownie) z montażem mokrego webasta i szlag mnie trafia :gwm

IMG_20200922_130438.jpg
Plik ściągnięto 37 raz(y) 206,7 KB

IMG_20200922_130522(1).jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 163,37 KB

_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Ostatnio zmieniony przez AndreLech 2020-09-24, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2020-09-22, 21:17   

pompka blizej baku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2020-09-23, 00:13   Re: Montuję mokre webasto

AndreLech napisał/a:
Gdybym wiedział ile pracy wymaga przeróbka vana na kampera ... nie, podjął bym sie ponownie tej roboty tyle, że nie popełniał bym tylu kosztownych błędów......


GOOSFRABA! :ok
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
interwoj 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: VW T4
Dołączył: 21 Mar 2014
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Folwarki k.Radomska
Wysłany: 2020-09-23, 09:00   

ja wlasnie zakonczylem motaz mokrego Ebespachera-Hydronic , zajelo mi to tydzien, zostalo mi kilka wezy i kolenek gumowych(90°)+ sterowanie , moge podeslac jak by Ci byly potrzebne, Jakie bedzie sterowanie? na pilota czy czasowe. Jesli masz pytania z podlaczeniem elektrycznym to wlasnie przerobilem temat i sluze pomoca (jakie to konkrektnie urzadzenie?) pozdrawiam
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darek Szczecin 
Kombatant

Twój sprzęt: JUMPER BLACK 205PS, VW T5 4Motion Seikel
Nazwa załogi: Darek&Anita&Maja
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Piwa: 113/163
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-09-23, 11:03   Re: Montuję mokre webasto

AndreLech napisał/a:
Gdybym wiedział ile pracy wymaga przeróbka vana na kampera ... nie, podjął bym sie ponownie tej roboty tyle, że nie popełniał bym tylu kosztownych błędów. Na schematach wszystko wygląda wspaniale, w rzeczywistości jest to koszmar. Od trzech dni walczę (dosłownie) z montażem mokrego webasta i szlag mnie trafia :gwm


Kurde zestaw masz od C8 i pokrewne, a próbujesz wepchać w miejsce które wchodzi dedykowane do PSA inne mocowania zupełnie,
też mnie to czeka, na tą chwilę walczę z kolejnym piecykiem , Jak nie pompa to palnik jak nie to i to to płytka :spoko , powoli doktoryzuję się z tematu diagnostyki i regeneracji, soft i interfejs już mam :szeroki_usmiech

WEBASTO-FIAT-DUCATO-06-1343815080.jpg
to jest do PSA W NADKOLE
Plik ściągnięto 6 raz(y) 42,61 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-09-27, 09:49   

Reaven22, przygotowuję się do podpięcia instalacji z webasto, rzuć okiem na te złączki

Ogrzeewanie podlogowe i cwu -aktualne.jpg
Plik ściągnięto 97 raz(y) 207,8 KB

_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2020-09-27, 10:31   

AndreLech, Miałem podłogówkę z Pexa, przy montażu podłogi przewierciłem jedną rurkę, założyłem skrętkę (str 20). Ostrzegano mnie wtedy, że po czasie może przeciekać i lepiej dać złącze zaciskane. Ty te wszystkie połączenia będziesz miał również schowane, więc dla ,,spokojności" lepiej zaciskane.
Igłe do poboru ropy ze zbiornika możesz zrobić sam za...2 zł, a wkręcasz ją w zbiornik obok nakrętki smoka (str 24)
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-09-27, 11:15   

wlodo napisał/a:
AndreLech, Miałem podłogówkę z Pexa, przy montażu podłogi przewierciłem jedną rurkę, założyłem skrętkę (str 20). Ostrzegano mnie wtedy, że po czasie może przeciekać i lepiej dać złącze zaciskane. Ty te wszystkie połączenia będziesz miał również schowane, więc dla ,,spokojności" lepiej zaciskane.
Igłe do poboru ropy ze zbiornika możesz zrobić sam za...2 zł, a wkręcasz ją w zbiornik obok nakrętki smoka (str 24)


Witaj Włodo, nie miałem dostępu do zaciskarki wiec zrobiłem połączenie skręcane. Mam do niego szybki dostęp w razie "W". Pozostałe połączenia będą na wierzchu na wykładzinie w części rekreacyjnej.
Mam oryginalną igłę do zbiornika (miedziana), a dostęp bezpośrednio z kabiny kierowcy. Wystapił u mnie problem z wiązką do webasta, ponieważ kable zasilające do aku pokładowego mają w przekroju 2.5mm, powinny mieć 6mm (7 m od aku do webasta). Nie mam pojęcia jak je przerobić :( Elektryk samochodowy (co już mnie przestało dziwić w tym kraju) rozkłada ręce.

kable webasto.jpg
Plik ściągnięto 1254 raz(y) 99,32 KB

_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2020-09-27, 11:35   

Nie rozumiem w czym problem ? Główny zasilający dajesz grubszy i po sprawie. Co nie rozumie elektryk w dwóch kabelkach?
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-09-27, 12:55   

wlodo napisał/a:
Nie rozumiem w czym problem ? Główny zasilający dajesz grubszy i po sprawie. Co nie rozumie elektryk w dwóch kabelkach?


Za dużo połączeń :) Pewnie mu się nie chce

IMG_20200927_125117.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 246,75 KB

_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2020-09-27, 14:05   

AndreLech napisał/a:
......
Mam oryginalną igłę do zbiornika (miedziana), a dostęp bezpośrednio z kabiny kierowcy. .....

Hej Andre, pamiętaj żeby dać ją na tyle wysoko w zbiorniku, żeby nie była w stanie wyssać rezerwy na dojechanie do stacji benzynowej.
Ja osobiście do tego założyłbym filterek na rurce. np odciąć jedną stronę filterka
umieszczanego na wężyku... ale to jaki dasz zależy też od tego jaki masz dostęp...


AndreLech napisał/a:
......
Wystapił u mnie problem z wiązką do webasta, ponieważ kable zasilające do aku pokładowego mają w przekroju 2.5mm, powinny mieć 6mm (7 m od aku do webasta). Nie mam pojęcia jak je przerobić :( ....

to jakie masz długie te przewody? Jeśli nie mają 7 m (a zapewne nie mają)
to daj jakąś złączówke.
Przy webasto po metrze (albo jak Ci pasuje - żeby łączenie było dostępne) utnij,
daj złączówkę rozłączną, np:
https://allegro.pl/oferta/obudowa-zlaczka-samochodowa-2-pin-6-3mm-zlacze-9418546083
a za złaczówką 6mm2 kabel pójdzie. i wszystko gra...

grubość kabla determinuje zarówno to czy wytrzyma prąd, jak również to
że w przypadku bardzo długiego kabla spadek napięcia na nim będzie na tyle
mały że zasilane urządzenie nie będzie świrować.
Ma to szczególnie znaczenie przy niskich napięciach zasilających.
Bo o ile spadek 2V na kablu podłączonym do 230V nie ma kompletnie znaczenia to
spadek 2V na kablu zasilającym coś z 12V aku spowoduje że urządzenie będzie
miało już tylko 10V i większość elektronik potraktuje to jako rozładowany aku.
Pomijam już straty energii i dłuższy start - np wolniejsze rozgrzewanie świecy webasta


AndreLech napisał/a:
....Elektryk samochodowy (co już mnie przestało dziwić w tym kraju) rozkłada ręce.


Pewno za dużo tym elektrykom marudzisz.... :diabelski_usmiech [/i]
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndreLech 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 3.0 160KM, 2007
Nazwa załogi: OldNomad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-09-27, 18:05   

robba napisał/a:

Hej Andre, pamiętaj żeby dać ją na tyle wysoko w zbiorniku, żeby nie była w stanie wyssać rezerwy na dojechanie do stacji benzynowej.


Będzie wysoko i tuż przy zbiorniku z filterkiem :)

robba napisał/a:
to jakie masz długie te przewody? Jeśli nie mają 7 m (a zapewne nie mają)
to daj jakąś złączówke. Przy webasto po metrze (albo jak Ci pasuje - żeby łączenie było dostępne) utnij, daj złączówkę rozłączną, np:
https://allegro.pl/oferta/obudowa-zlaczka-samochodowa-2-pin-6-3mm-zlacze-9418546083
a za złaczówką 6mm2 kabel pójdzie. i wszystko gra...


Co ja bym bez was zrobił? Niewiele. Długość kabla pomiędzy webasto i aku pokładowym to ok. 6.5 m. Czyli mogę pozostawić tę całą wiązkę, 1.5 m od webasto przeciąć kable zasilające i zastąpić je kablami 6mm? Jeśli jak piszesz tak można tak zrobię i zamknę instalację webasta.

robba napisał/a:
Pewno za dużo tym elektrykom marudzisz.... :diabelski_usmiech [/i]


Po kilku (sic!) wcześniejszych próbach konsultacji z lokalnymi elektrykami i hydraulikami tylko to forum mnie wspiera merytorycznie, a w szczególności ty i Reaven22 :brawo: W sumie to jesteście współautorami budowy mojego kampera. Więc będę was dalej bezwstydnie pytał o sprawy nie z mojej dziedziny :pifko
_________________
Memento Vivere! Buduję kamper https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2020-09-27, 18:33   

AndreLech napisał/a:
....
Długość kabla pomiędzy webasto i aku pokładowym to ok. 6.5 m. Czyli mogę pozostawić tę całą wiązkę, 1.5 m od webasto przeciąć kable zasilające i zastąpić je kablami 6mm? Jeśli jak piszesz tak można tak zrobię i zamknę instalację webasta.
......


oczywiście że można. Kostkę przejściową załóż gdzieś w okolicach webasta - im bliżej tym lepiej, choć bez szaleństw. kable możesz skrócić gdzie się Tobie podoba, w jakimś wygodnym miejscu do rozłączania na wypadek potrzeby zdemontowania wiązki czy czegoś .
Kostkę połączeniową oznacz oczywioście zgodnie z notacją na swoim schemacie, żebyś za 5 lat się nie zastanawiał o co kaman, że do webasta dochodzi 2,5mm2 a przy bezpiecznikach nie możesz znależć. Sukcesów i GOOSFRABA... ;)
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rviru 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2 3.0 HDI
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Cze 2019
Piwa: 4/5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2020-09-27, 22:17   

Kurcze podepnę się pod temat bo wygląda że teraz to ja tez mam problem :shock:

Chodzi mi o ten przekrój kabla zasilającego do webasto. Mam dokładnie taki sam zestaw jak AndreLech, wiązka i piec to samo, chyba u tego samego sprzedawcy kupiliśmy,

Webasto u siebie mam zamocowane pod podłogą za kierowcą, podobnie jak reaven22. Tam mam wyprowadzenie tej wiązki i do tego zabudowanego stopnia mam poprowadzone kable od aku z tyłu , długość maks do 4 metrów.

Niestety wszystkie kable jakie do tego stopnia puściłem są o przekroju 2,5 mm/kw.
Nie wiem gdzie popełniłem błąd w liczeniu przekroju (do teraz nie wiem :) ), ale wychodziło mi że te 2,5 mm wystarczy ! .
Przecież to webasto według producenta ma pobór mocy (W) moc pełna 46 W, moc częściowa 26W.
Kalkulator dla przewodu o przekroju 2,5mm/kw dla 60W (specjalnie dałem więcej) dla przewodu o długości 5m daje spadek napięcia 0.228V . Skąd więc te 6mm/kw ?

Mam wrażenie że strzeliłem babola :) ale nie wiem dlaczego :) .

Webasto sprawdzałem ale elektrowni nie mam jeszcze poskładanej i podpinałem bezpośrednio pod wiązkę i śmigało aż miło. Teraz to zaczynam się martwić co się stanie jak dołożą te 4 metry dodatkowego kabla.

Problem mam taki że już te kable z tyłu do przodu mam zabudowane , chyba trzeba będzie coś pruć.

Wydaje mi się że jestem wstanie bez prucia podmienić ok 2 metrowy odcinek na grubszy ale czy to da coś ?
Oczywiście kable z wiązki jeszcze skrócę maksymalnie ile się da, dobrze że chociaż luz duży zostawiłem.

Nie sądzę żeby to pomogło ale w razie czego mam dwa przewody po 2 żyły 2,5mm pociągnięte rezerwowo, ale czy takie połączenie równoległe będzie ok ?,Wtedy zasilanie puszczę dwoma przewodami po 2,5 mm/kw co łącznie da mi 5 mm/kw.

Na chwilę obecną webasta nie uruchomię bo spuściłem wodę i glikol jeszcze nie zalany, mam rozgrzebany obieg pod nagrzewnicę i dopóki nie skończę to nici ze sprawdzenia na dłuższych kablach.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2020-09-27, 22:58   

rviru napisał/a:
Kurcze podepnę się pod temat bo wygląda że teraz to ja tez mam problem :shock: ..............
Mam wrażenie że strzeliłem babola :) ale nie wiem dlaczego :) .
.....


nie przejmuj się. 2,5mm2 na pewno nie spowoduje problemów pożarowych, czyli wytrzyma.
Przy większej długości może się zdarzyć, że przy niższym napięciu akumulatora może
nie odpalić. Ale to raczej ekstremalnie. Ale AndreLech dysponuje takimi przewodami
i chce mieć po amerykańsku - naj... :diabelski_usmiech

PS. webasto może podczas pracy pobiera te 46Watt, ale podczas rozruchu grzeje świece
i jest to na pewno dużo więcej przez jakąś chwilę do odpalenia i wtedy właśnie przy słabym
aku może webasto przerwać procedurę startu wcześniej niż na grubym przewodzie
(spadek może być zbliżony do 0,8V). Ale to jedyny "problem" - dla jednych tak, dla innych to nie problem)
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Ostatnio zmieniony przez robba 2020-09-27, 23:18, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***