Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kontrola ciśnienia kół tpms
Autor Wiadomość
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-05-22, 10:16   kontrola ciśnienia kół tpms

Zanabyłem komplet 4 czujników tmps firmy Careud - dokładnie U906 NF.
Coś takiego jak w linku (choć jest tych odmian wiele)
https://www.solve24.pl/tpms-u903nf-p-2285.html
Dla porządku podam że są dwa rodzaje tych zestawów - pomiar bezpośredni - czyli montujemy w kołach czujniki - mamy rzeczywisty pomiar ciśnienia i temperatury kół, oraz pośredni - czyli nakręcamy na wentyl dużą nakrętkę która mierzy obwód koła i na tej podstawie określa ewentualny ubytek powietrza.
Więc - ja zakupiłem zestaw do pomiaru bezpośredniego. MOntaż tych czyjników to żaden kłopot - zainstalowały mi chłopaki z pierwszej wulkanizacji jaką napotkałem. Zgodnie z instrukcją ustawiłem parametry alarmu - górne ciśnienie i dolne, a także pozostałe sprawy - wybór BARy, stopnie C czy F itd. Wszystko się ustawiło i... nie mierzy...
Rzecz w tym że powinno po ustawieniu i załaczeniu zasilania wskazać ciśnienie kół, a u mnie nadal mrugają wszystkie 4 koła i pokazują 0... Co robię żle..?
Czy ktoś z szanownych posiada podobny chiński zestaw i może podzielić się swoją wiedzą na ten temat...?
_________________
Andrzej_Gdynia
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 13/35
Skąd: warszawa
Wysłany: 2020-05-22, 10:41   

mam jakiś tani zestaw nakręcany na wentylki (pomiar bezpośredni ciśnienia) plus wyświetlaczyk z solarkiem

działa bez problemu :ok konfiguracja też

znaczy działał bo bateryjki w czujnikach trzeba zmienić

https://allegro.pl/oferta/4x-czujniki-cisnienia-opon-w-kolach-tpms-solar-lcd-8640477618?reco_id=470daddf-9c10-11ea-bbbb-246e9677fe38&sid=3ec404f37aa2fad6253fa5dd6bb023427743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/117
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2020-05-23, 12:59   

Andrzej_Gdynia, testowałeś na postoju czy podczas jazdy?
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skorpion 
Kombatant
Normalny inaczej wariatek stary wyga


Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 224/1172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-23, 13:01   

Ja też to kupiłem kontrola ciśnienia kół tpms.
_________________


Tadeusz
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-05-23, 14:17   

NIe ruszałem z miejsca...
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/117
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2020-05-23, 14:39   

To przejedź się z 15kilometrów, prawdopodobnie czujniki muszą się obudzić.
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-05-23, 14:45   

Spróbuję, choć sądze że ma to sens i trzeba to zrobić w przypadku pomiaru pośredniego... ale obyś miał rację.... dam znac...
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 13/35
Skąd: warszawa
Wysłany: 2020-05-23, 17:31   

Andrzej_Gdynia napisał/a:
Spróbuję, choć sądze że ma to sens i trzeba to zrobić w przypadku pomiaru pośredniego... ale obyś miał rację.... dam znac...


Ma to sens 👍
Moje też biorą się do pracy po kawałku drogi. Szczególnie po dłuższym postoju.
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
OMEGA 
weteran

Twój sprzęt: LMC -- FORD
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Lip 2007
Piwa: 40/52
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-05-23, 17:46   

Ja mam oryginalne Oplowskie w Insigni i po zmianie całych kół zima/lato muszę przejechać ok 1 km i ruszają czy to w zimowych czy letnich kołach. Ruszaj w drogę i pisz czy ruszyły.
_________________
Marian

za stary by pracować , za młody by umierać , za to akurat do podróży bliskich i dalekich.
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=10387
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/117
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2020-05-30, 12:46   

Andrzej_Gdynia, działa?
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2020-05-31, 19:13   

I sprawdź czy zakres ciśnienia jakie może być w kołach jest odpowiedni. Są zestawy do osobówek i przeznaczone są do niższego ciśnienia niż w kamperze. Pierwszy taki kupiłem i nie chciał współpracować. Obecny mam już trzeci rok i działa OK. Raz zmieniałem bateryjki w czujnikach. Ciśnienie pokazuje cały czas, bez znaczenia czy w czasie jazdy czy na postoju.
Zdjęcia zrobiłem przed chwilą, auto nie jechało od miesiąca.

2020-05-31 19.53.22.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 82,86 KB

2020-05-31 19.53.58.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 152,03 KB

2020-05-31 19.52.46.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 232,71 KB

_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
OMEGA 
weteran

Twój sprzęt: LMC -- FORD
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Lip 2007
Piwa: 40/52
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-05-31, 21:40   

Zgłębiłem temat , może i ja bym zamontował ale widzę że wszystkie na al...... to do 3,5 atmosfery a kamper to pow 4 Atmosfery może ktoś podpowie gdzie szukać ???
_________________
Marian

za stary by pracować , za młody by umierać , za to akurat do podróży bliskich i dalekich.
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=10387
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2020-05-31, 22:01   

TU masz do 8 bar :spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-06-01, 15:50   

Okazało się że koledzy mieli rację. Po zamontowaniu w felgach czujników, wróciłem do domu i podłączyłem urządzenie - niestety wskazywał ciśnienie 0 na wszystkich kołach. W ten weekend wyjechałem z garazu i już właściwie przy wyjeżdzie - po zrobieniu 10 m czujniki cudownie ożyły, choć jeszcze wskazywały ciśnienie niezgodne z tym co miałem nabite. Po przejechaniu 2-3 km wskazania ustabilizowały się. Podjechałem jeszcze na pompkę i nabiłem na tył 4,5 atm. (przód 4,2). No i pięknie - wskazania dokładen co do 0,1... Musze jednak przyznać że zdziwiłem się kiedy podczas jazdy ciśnienie zaczęło wzrastać - i prosze bez wycieczek że nie uważałem na fizyce... Ciśnienie w trakcie jazdy wzrosło do 4,6 na przodzie i 5,1 na tyle - czyli ponad 10%. Oczywiście spowodowane podwyższeniem temperatury kół - z 19 stopni poszło na 38 - a nie była to ani szybka jazda, ani upalny dzień. Przypuszczam że latem będę dziwił się jeszcze bardziej jak ciśnienie potrafi wzrosnąć... Generalnie - nie mam udziału w sprzedaży tch urządzeń, ale uważam że to świetny gadżet, a ja uwielbiam gadżety.... Urządzenie jest na tyle czułe że wskazuje róznicę temperatury w kołach z tyłu - w lewym temepratura jest nieznacznie wyższa bo rura wydechowa daje trochę na to koło... Jeszcze raz - moja wersja to urządzenie do pomiaru bezpośredniego - czyli czujki montowane w felgach. Czytałem gdzieś że te z pomiarem pośrednim (w główkach wentyli) nie jest tak czułe i wskazuje różnice gdzy sięgają 20%...
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2020-06-01, 18:09   

Andrzej_Gdynia napisał/a:
Jeszcze raz - moja wersja to urządzenie do pomiaru bezpośredniego - czyli czujki montowane w felgach. Czytałem gdzieś że te z pomiarem pośrednim (w główkach wentyli) nie jest tak czułe i wskazuje różnice gdzy sięgają 20%...

Zdaje mi się, że trochę nie tak. I to które montowane jest w felgach i to nakręcane na wentyle działa na takiej samej zasadzie, obydwa mierzą realne ciśnienie w kołach. Te nakręcane na wentyl powodują naciśnięcie tego czopika w wentylu, otwarcie go i ciśnienie wewnątrz nasadki jest takie jak w oponie.
Pomiar pośredni polega na czym innym, polega na pomiarze ilości obrotów kół. Jeżeli któraś opona ma mniejsze ciśnienie to koło staje się mniejsze i do przejechania konkretnej odległości obróci się więcej razy niż koło bardziej napompowane. W niektórych samochodach, w VW niektórych jest to zaimplementowane fabrycznie i obroty kół pobierane są z czujników ABS. W takim wypadku ciśnienie w kołach jest wyliczane a nie mierzone. Kierowca dostaje informację o spadku ciśnienia w którymś kole a nie o dokładnym ciśnieniu. :spoko
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***