Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gniazda od zapalniczki - zasilanie klimatyzacji
Autor Wiadomość
PiciuM 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Hymer '98
Dołączył: 16 Wrz 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2020-06-09, 17:54   Gniazda od zapalniczki - zasilanie klimatyzacji

Czesc,

Jako, ze lato sie zbliza, a wyprawa zamiast na polnoc, pewnie odbedzie sie na poludnie, przydalaby sie klima.

Jedyne, co ma sens, to klima przenosna.
Sprawdzilem jeden model i bierze on 307W, 1.6A.

Pytanie 1:
Mam przetwornice na 350W, ale czy gniazdo zapalniczki, ktore mam w szafce, pociagnie 1.6A?

Pytanie 2:
Czy ma ktos rozpiske bezpiecznnikow do Swing 544? Gdzie sa bezpieczniki do zabudowy i reszty urzadzen?

Pytanie 3:
Czy ktos wie, jaki jest alternator w Swing 544? Mam silnik 1.9TD. Autem bede jezdzil codziennie ok 2-3 godziny, wiec licze, ze akumulator sie doladuje. Ale za bardzo nie wiem, jak to policzyc. Planuje wrzucic nowy aku zabudowy 120Ah

Dzieki z gory za pomoc, plywam w tym temacie strasznie, a nie chce pchac sie na zywiol...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/88
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2020-06-09, 18:04   Re: Gniazda od zapalniczki - zasilanie klimatyzacji

PiciuM napisał/a:


Pytanie 1:
Mam przetwornice na 350W, ale czy gniazdo zapalniczki, ktore mam w szafce, pociagnie 1.6A?


Gniazdo zapalniczki spokojnie da radę pociągnąć 1,6A tylko, że 350W przy 12V to ponad 25A a takiego prądu nie wytrzyma gniazdo i jego kabelki. :-/
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PiciuM 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Hymer '98
Dołączył: 16 Wrz 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2020-06-09, 18:24   

Ale 350W to max wyjsciowa moc przetwornicy przy 230V.
Czy przetwornica nie 'robi tez cudow' w temacie natezenia? Bo wtyczka od przetwornicy 12V jest normalna.

Kurde, trzeba bylo na fizyce uwazac, to moze bym sie nie czul jak idiota teraz...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/88
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2020-06-09, 18:39   

Oj trzeba było ;) P=U*I
Temat był już wałkowany jeśli chodzi o sens, sposób takiego rozwiązania i poczytaj o tym na forum. Pomijam krótki czas pracy na akumulatorze, ale ta 350watowa przetwornica (nadaje się do golarki, laptopa itp.) nie pociągnie tej klimatyzacji, musi być wielokrotnie silniejsza i z sinusem bo klima w ogóle nie wystartuje.

Osobiście odradzam takie rozwiązanie bo tanie nie będzie a i funkcjonalność wątpliwa. Jeszcze raz polecam wnikliwą lekturę forum, są tam różne rozwiązania i doświadczenia Kolegów.
:spoko
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PiciuM 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Hymer '98
Dołączył: 16 Wrz 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2020-06-09, 19:23   

Dzieki za info.

Pomysl przenosnej klimy wzialem wlasnie z tego forum, z tematu o klimie dachowej, ale poszukam dalej :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2020-06-09, 21:25   

PiciuM napisał/a:
Pomysl przenosnej klimy wzialem wlasnie z tego forum, z tematu o klimie dachowej, ale poszukam dalej


Poszukaj tematyu o wiatraczkach na szybę :lol: :spoko
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-06-09, 22:40   

PiciuM napisał/a:
Dzieki za info.

Pomysl przenosnej klimy wzialem wlasnie z tego forum, z tematu o klimie dachowej, ale poszukam dalej :)

PiciuM nie szukaj, nie znajdziesz.
Jeszcze nie ma patentu na skuteczną klimatyzację zasilaną z akumulatora przez przetwornicę 12/230V
Ja uważałem na fizyce i sądziłem że Einstein do pikuś a ja potrafię więcej. Nie, nie potrafię.
Z gniazda zapalniczki to dobrze zadziała np. wentylator.
.
Jeśli jedziesz na południe to będziesz miał na każdym kempingu 230V i te instalacje przewidują używanie klimatyzacji ze względu na klimat, z tego korzystaj.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
suzu4x4 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Wrz 2019
Piwa: 13/1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-06-09, 23:18   

Socale napisał/a:
(...)
Jeszcze nie ma patentu na skuteczną klimatyzację zasilaną z akumulatora przez przetwornicę 12/230V
Ja uważałem na fizyce i sądziłem że Einstein do pikuś a ja potrafię więcej. Nie, nie potrafię.
Z gniazda zapalniczki to dobrze zadziała np. wentylator.
.
Jeśli jedziesz na południe to będziesz miał na każdym kempingu 230V i te instalacje przewidują używanie klimatyzacji ze względu na klimat, z tego korzystaj.


ale czemu ? patent jest i działa 8-) . przynajmniej u mnie

przetwornica 3 kW czysty sinus, kable do aku 35mm2 , bezpiecznik 150 A , hebel 200A i normalna klima dachowa. :bigok

trzeba tylko pamiętać ile to pobiera prądu u mnie od 25 do nawet 80 A jak pracuje sprężarka.

Jak ktoś ma AKU z 300Ah to może na pół dnia wystarczy ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-06-09, 23:42   

suzu4x4 napisał/a:
Socale napisał/a:
(...)
Jeszcze nie ma patentu na skuteczną klimatyzację zasilaną z akumulatora przez przetwornicę 12/230V
Ja uważałem na fizyce i sądziłem że Einstein do pikuś a ja potrafię więcej. Nie, nie potrafię.
Z gniazda zapalniczki to dobrze zadziała np. wentylator.
.
Jeśli jedziesz na południe to będziesz miał na każdym kempingu 230V i te instalacje przewidują używanie klimatyzacji ze względu na klimat, z tego korzystaj.


ale czemu ? patent jest i działa 8-) . przynajmniej u mnie

przetwornica 3 kW czysty sinus, kable do aku 35mm2 , bezpiecznik 150 A , hebel 200A i normalna klima dachowa. :bigok

trzeba tylko pamiętać ile to pobiera prądu u mnie od 25 do nawet 80 A jak pracuje sprężarka.

Jak ktoś ma AKU z 300Ah to może na pół dnia wystarczy ;)

Ta... a akumulatory wydojone na klimę za dnia, ampery w nocy pobiorą ze światła księżyca i gwiazd. A co jak księżyc nie będzie pełni?
Piszemy tu o spokoju energetycznym.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PiciuM 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Hymer '98
Dołączył: 16 Wrz 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2020-06-10, 09:36   

Z zasady klima miala byc uzywana tylko na 1-2godz do schlodzenia przed snem, wiec teoretycznie z aku by pociagnela. Natomiast nie mam czasu, ani mozliwosci przerabiania obecnie instalacji, zeby te Ampy poszly.

Oczywiscie jest juz teraz dla mnie jasne, ze z zapalniczki to moge se telefon podladowac, no, moze laptopa ;) Czlowiek jednak naiwny czasem jest :)

Na razie zastanawiam sie nad wymuszeniem jakiegos obiegu powietrza - w alkowie mam wentylator, potrzebuje jeszcez jeden w tylnym oknie, ale to juz inny temat. W ostatecznosci bede spal w hamaku, a zona lubi cieplo, wiec spoko.

Zauwazylem, ze bardzo latwo popasc w totalna gadzetomanie - klima, generator, rury, cuda. Kamper nawet w tej podstawowej postaci daje nam juz ogromne mozliwosci, wiec postanowilismy sprobowac na spokojnie bez klimy. Jak sie nie da, to pojedziemy w gory, albo wrocimy wczesniej bogatsi o nowe doswiadczenia :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PiciuM 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Hymer '98
Dołączył: 16 Wrz 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2020-06-10, 09:39   

Socale napisał/a:

Jeśli jedziesz na południe to będziesz miał na każdym kempingu 230V i te instalacje przewidują używanie klimatyzacji ze względu na klimat, z tego korzystaj.


Zalozenie jest, ze bedziemy sie starali spac na dziko, jak sie tylko da, stad glowienie sie nad zasilaniem z aku. Moze faktycznie kupie tylko klime, bo miejsce mam, zeby ja wozic zamiast jednego pasazera I jak nas przysmazy, to na kamping.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PiciuM 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Hymer '98
Dołączył: 16 Wrz 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2020-06-10, 09:40   

Bim napisał/a:
PiciuM napisał/a:
Pomysl przenosnej klimy wzialem wlasnie z tego forum, z tematu o klimie dachowej, ale poszukam dalej


Poszukaj tematyu o wiatraczkach na szybę :lol: :spoko


Wiatraczek na szybe juz 'zamowiony' jako prezent imieninowy :)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-06-10, 23:32   

PiciuM napisał/a:
Z zasady klima miala byc uzywana tylko na 1-2godz do schlodzenia przed snem...

To są w moich doświadczeniach błędne przemyślenia i oczekiwania.
Włączysz, będziesz chłodził 2h, schłodzisz, wyłączysz (lub aku zdechnie) i po 10 minutach czujesz ukrop.
W gorące dni i noce, rozgrzane ludzkie ciała mają niesamowitą wydajność cieplną.
Osoba 100kG = farelka 2kW
Serio.
Jeśli już, to po schłodzeniu klimą koniecznie jakiś wiatrak żeby dmuchał wnętrze, jak organizm się uspokoi termicznie, wówczas dopiero zasypiamy.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PiciuM 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Hymer '98
Dołączył: 16 Wrz 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2020-06-11, 16:32   

Jako, ze to moj pierwszy kamper, to brak mi doswiadczenia. Nie wiem jak bardzo sie to nagrzewa i jak szybko schladza, wiec na spokojnie pojedziemy doswiadczyc tego na wlasnej skorze :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2020-06-11, 18:04   

Proponuję trochę bliżej się zapoznać z klimatyzacją i z jej użytkowaniem , aby móc kombinować z doraźnymi metodami zasilania.
Z aku nie zasilisz klimy , chyba że na chwilę , jednak w moim odczuciu to nie jest rozwiązanie.
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***