Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lodówka 12V/230V
Autor Wiadomość
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-06-14, 09:11   Lodówka 12V/230V

Trochę przygrzało słoneczko i... stwierdziłęm 14 stopni w mojej lodówce absorbcyjnej...
Jest na forum wiele ciekawych informacji - kolega moderator wyłożył sprawę podłączenia lodówki + przetwornicy, ja jednak przeczytałem ogłoszenie człowieka o tym że przerabia lodówkę na 12 V.
Rozumiem że do zwykłej domowej montuje sprężarkę pracującą na 12V. Czy ktoś z szacownego grona kupił od niego taki patent? jak sie to sprawuje? jak z trwałościa? Może polecić ? Przekonuje mnie takie rozwiązanie bo nie wymaga wielkich zmian....
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Neno 
zaawansowany


Dołączył: 14 Lip 2011
Piwa: 73/24
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2020-06-14, 10:12   

Andrzej, ale napisz może od kogo (kogo masz na myśli), bo z tego co się orientuję to min. 2 osoby proponują takie zabiegi.
_________________
https://www.youtube.com/c...idC1vPGRfkTj4GA
https://www.facebook.com/PERYPETIE-323246362400502
https://www.instagram.com/_perypetie/
http://www.przezswiat.eu/blog
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-06-14, 10:38   

Wszystko jedno - jeśli ktoś ma dobre doświadczenia - skorzystam z tej informacji, podobnie jak z informacjami negatywnymi.. ;)
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2020-06-14, 10:49   

Ja mam od Marcina z Prudnika 606317089
Koledze teraz przerabiał kampera i ok
Terminy ma niestety ale dzwonić i się dowiedzieć co i jak :spoko
Szybko dochodzi to żądanej temperatury .U mnie do -20 ale chodzi około 0
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2020-06-14, 14:08   

Ja mam jedną z pierwszych od MArcina z Prudnika. Działa bez wyłaczenia od 2 lat. Tylko z solarow, nawet w zimie.
I nie da sie tego porownac do tych zabawkowych absorbcyjnych wymyślonych 150 lat temu.
W tej sprezarkowej ustawisz 2 stopnie i masz dwa stopnie niezaleznie od wszystkiego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zbynek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Był: Knaus Boxstar 600
Dołączył: 22 Kwi 2017
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Białystok

Wysłany: 2020-06-14, 19:14   

Neno napisał/a:
Andrzej, ale napisz może od kogo (kogo masz na myśli), bo z tego co się orientuję to min. 2 osoby proponują takie zabiegi.


Mi na myśl przychodzą 2 osoby: MarcinPK i użytkownik coldkamper ogłoszenie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Woj-tek 
zaawansowany


Twój sprzęt: wilk, Iveco Daily, Jumper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Cze 2012
Piwa: 5/45
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2020-06-14, 20:06   

Niestety mnie też czeka pilna przeróbka lodówki. :(
Ciekawe jak z terminami. W pn muszę zadzwonić.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2020-06-15, 09:54   

Jeśli masz > 200W solara to spokojnie możesz do domowej lodówki zakładać przetwornicę,
AZO SINUS IPS-1000S.
Różnica w zużyciu prądu jest zauważalna ale nie krytyczna.

Lodówka z przetwornicą pobiera podczas pracy 5A, ta sama przerobiona na 12V 3A.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-06-15, 11:13   

Rozumiem że jest taka możliwość. Tak jak pisałem - czytałem kilka na ten temat watków - a nade wszystko informacje moderatora tego tematu - Świstaka, który zadał sobie sporo trudu opisując całe zagadnienie. Ja jednak coraz bardziej jestem przekonany do do lodówki której konstrukcja jest przemyslana i z góry przystosowana do 12V. Przetwornica sama w sobie zużywa sporą część energii tylko na to by pracować. Strata przy przemianie jest duża. Sam piszesz 3A - a przetwornica 5A ta różnica wcale nie jest mała!. Do tego doszedł nowy aspekt (z lodówek można zrobić doktorat) - Lodówka domowa jest konstryukcyjnie przygotowana do pracy w temp. zewnętrznej 20-30stopni - temp. pokojowa. W kamperze nie raz temperatura przekracza 40...
Jesli konstrukcja przewiduje takie warunki pracy - to mnie taka konstrukcja przekonuje. (Izolacja, praca spreżarki w wys. temp. itp). Dlatego z uporem nie chcę rozwiązania z przetwornicą. W dodatku brzęczenie przetwornicy potrafi byc upierdliwe.
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zyga63 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Mar 2020
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: małopolska
Wysłany: 2020-06-15, 12:37   

Praktycznie sprawdziłem lodówkę zasilana przetwornicą i tę sama przerobioną na 12 v ,przez coldkamper ogłoszenie na tym forum
Mam akumulator 100 AH i panele 200 W przetwornica piszczała nad ranem (11,5 V) natomiast po przeróbce sam akumulator wytrzymuje ponad 2 doby (Przerobiona lodówka pracuje do 10.6 V)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-06-15, 13:15   

dzięki za info - to już mamy konkret. Klient zadowolony z 12V i przerobił obie wersje... dzięki za info.
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Neno 
zaawansowany


Dołączył: 14 Lip 2011
Piwa: 73/24
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2020-06-15, 15:12   

Andrzej_Gdynia napisał/a:
Lodówka domowa jest konstryukcyjnie przygotowana do pracy w temp. zewnętrznej 20-30stopni - temp. pokojowa. W kamperze nie raz temperatura przekracza 40...
Jesli konstrukcja przewiduje takie warunki pracy - to mnie taka konstrukcja przekonuje. (Izolacja, praca spreżarki w wys. temp. itp). Dlatego z uporem nie chcę rozwiązania z przetwornicą. W dodatku brzęczenie przetwornicy potrafi byc upierdliwe.

Andrzej, ale to nadal ta sama lodówka, przeznaczona do "stania" w domu, ta sama izolacja - różnią się sprężarką i kilkoma dodatkami. Jestem ciekawy spostrzeżeń po 2 latach kogoś kto dużo jeździ lub stoi w nietypowych miejscach (skosy/przechyły).
Sam zastanawiam się nad taką i najpraktyczniejsza wydaje mi się ta od Marcina PK (jeśli pomyliłem nicki - to sorki) - z szufladami (najłatwiej chyba będzie w warunkach samochodowych utrzymać tam jako taki ład i porządek).
_________________
https://www.youtube.com/c...idC1vPGRfkTj4GA
https://www.facebook.com/PERYPETIE-323246362400502
https://www.instagram.com/_perypetie/
http://www.przezswiat.eu/blog
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
cebek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: vw t4 multivan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Wrz 2008
Piwa: 5/5
Skąd: kowary
Wysłany: 2020-06-16, 14:10   

Ja mam lodówkę amica w vw t4 syncro. Zasilanie przez starą przetwornicę Azo digital bez eco mode, więc mam dodatkowy elektroniczny termostat który załącza przetwornicę. Nawet zimą nie zauważyłem żeby napięcie spadło mi poniżej 12V. Mam dwa akumulatory 95A, i do tego 340W solarów na dachu. Jeżdżę w różnych warunkach i na razie jedyny problem pojawił sie w niskich temperaturach. Jak temperatura w aucie długo utrzymuje się koło zera to lodówka się nie załącza i rozmraża się zamrażalnik. W wysokich temperaturach pracuje już ponad rok i nie widzę żadnych problemów z wypoziomowaniem itd. Wcześniej miałem gazową i był duży problem bo jak krzywo stanąłem to nie chciała chłodzić.
Ostatnio zmieniony przez cebek 2020-06-22, 22:59, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2020-06-16, 18:12   

Neno napisał/a:
Andrzej_Gdynia napisał/a:
Lodówka domowa jest konstryukcyjnie przygotowana do pracy w temp. zewnętrznej 20-30stopni - temp. pokojowa. W kamperze nie raz temperatura przekracza 40...
Jesli konstrukcja przewiduje takie warunki pracy - to mnie taka konstrukcja przekonuje. (Izolacja, praca spreżarki w wys. temp. itp). Dlatego z uporem nie chcę rozwiązania z przetwornicą. W dodatku brzęczenie przetwornicy potrafi byc upierdliwe.

Andrzej, ale to nadal ta sama lodówka, przeznaczona do "stania" w domu, ta sama izolacja - różnią się sprężarką i kilkoma dodatkami. Jestem ciekawy spostrzeżeń po 2 latach kogoś kto dużo jeździ lub stoi w nietypowych miejscach (skosy/przechyły).
Sam zastanawiam się nad taką i najpraktyczniejsza wydaje mi się ta od Marcina PK (jeśli pomyliłem nicki - to sorki) - z szufladami (najłatwiej chyba będzie w warunkach samochodowych utrzymać tam jako taki ład i porządek).


Szuflady mają jeszcze jedna zalete, wycigasz zarcie z jednej to nie wypuszczasz schlodzonego powietrza z innych szuflad.
Ja korzystam z auta cały rok w roznych warunkach, lodówka ( a dokladniej zamrazarka ) jest właczona od pierwszego dnia NON STOP. Wczesniej miałem na gaz, teraz aż mnie trzęsie jak pomysle o tym badziewiu na gaz. Ta jest jak w domu, poprostu jest i działa, zapominasz o niej, nie pilnujesz, nie regulujesz, nie martwisz się, nie slyszysz jej. Otwierasz i masz zimne piwo.
Wada jest taka że nie ma zamrażarnika, ale my używamy temp roboczej około 1-2 stopnie, wtedy piwo nie zamarznie a miecho nie rozmarznie w jeden dzien.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2020-06-17, 10:16   

Neno napisał/a:
Andrzej, ale to nadal ta sama lodówka, przeznaczona do "stania" w domu, ta sama izolacja - różnią się sprężarką i kilkoma dodatkami. Jestem ciekawy spostrzeżeń po 2 latach kogoś kto dużo jeździ lub stoi w nietypowych miejscach (skosy/przechyły).


Jeżdżę 2 sezony z lodówką domową MPM, na przetwornicy.
Byliśmy na południu Grecji, i we Włoszech, upały niestraszne, lodówka zawsze trzyma lód w zamrażarce i temperaturę 2'C w reszcie objętości. Prądu nigdy nie zabrakło.
Załączam wiosną wyłączam na zimę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***