Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
RATVAN czyli szczurek na pierwszy rzut oka
Autor Wiadomość
Wojadżer 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: iveco daily 35s17 max (plan na 4 osoby)
Nazwa załogi: kwartet
Dołączył: 18 Wrz 2017
Piwa: 5/4
Skąd: Warszawa Wilanów
Wysłany: 2023-07-30, 09:55   

Koło zapasowe na drzwiach.





Szkoda miejsca w bagażniku więc koło powędrowało na drzwi - stricte na drzwi, nie na ramę do zawiasów. Wszakże wiele terenówek ma takie mocowanie i klapa nie odpada od ciężaru - mam nadzieję, że i u mnie drzwi wytrzymają. Element montażowy to profil alu 30x30x3mm i śruby nierdzewne, do drzwi M8, od tyłu sklejka 10mm jako podkładka, do koła M12. Plus gumowy odbój jako trzeci punkt podparcia koła dla stabilizacji. Cienka guma podłożona między poszyciem a profilem.

Wcześniej musiałem jeszcze tablicę rejestracyjną przenieść na prawe drzwi - wszystko pasowało, wnęka jest taka sama. Przy okazji pytanie - czemu pod oświetlenie tablicy podchodzą aż trzy przewody :?:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-07-30, 10:21   

Wojadżer napisał/a:
czemu pod oświetlenie tablicy podchodzą aż trzy przewody

Pozycja prawa, lewa i masa.
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojadżer 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: iveco daily 35s17 max (plan na 4 osoby)
Nazwa załogi: kwartet
Dołączył: 18 Wrz 2017
Piwa: 5/4
Skąd: Warszawa Wilanów
Wysłany: 2023-07-30, 10:25   

Czyli mogę z jednego zrezygnować i podpiąć obie żarówki tablicy pod jeden plus. To mi uwolni styk w drzwiach (oryginał ma 4) i zmieści mi się sterowanie zamka centralnego (2 przewody).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bogdaj 
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Lip 2023
Piwa: 1/5
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2023-07-30, 10:30   

Takie wąskie podparcie tego koła? Słabo to widzę. Koło swoją masę ma, przydałyby się jakieś punkty podparcia na krzyż.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojadżer 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: iveco daily 35s17 max (plan na 4 osoby)
Nazwa załogi: kwartet
Dołączył: 18 Wrz 2017
Piwa: 5/4
Skąd: Warszawa Wilanów
Wysłany: 2023-07-30, 11:01   

Jest trzeci punkt oparcia - gumowy odbój na którym opiera się bok opony. Po lewej stronie, nie ma na zdjęciu. Ale fakt - zastanawiałem się czy dwie śruby zapewnią stabilność (bo wagę uniosą), tyle, że jeden profil był prosty do zrobienia, a dla kolejnej śruby sprawa się nieco komplikuje, dlatego tylko odbój. Na razie uznałem że "jeżdżę i obserwuję".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 127/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2023-07-30, 18:54   

problemem nie sa sruby czy profil, a blacha drzwi ew zawiasy
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2023-07-30, 19:30   

Wojadżer napisał/a:
Koło zapasowe na drzwiach.


Nie zabezpieczysz go przed kradzieżą ? :chytry
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojadżer 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: iveco daily 35s17 max (plan na 4 osoby)
Nazwa załogi: kwartet
Dołączył: 18 Wrz 2017
Piwa: 5/4
Skąd: Warszawa Wilanów
Wysłany: 2023-07-31, 12:00   

Tak, blacha - troszkę "chodzi" mimo podłożonej sklejki. Gumowy odbój stabilizuje ale nie idealnie. Może jednak dorobię trzeci profil lekko po skosie, kolejną śrubę ze sklejką w drzwi i trzecią śrubę koła. Albo samą sklejkę przykręcę szerzej do blachy.

Kradzież - nie pomyślałem przyznam. Tablice rejestracyjne zrobiłem antykradzieżowo. A kradną teraz stare koła?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojadżer 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: iveco daily 35s17 max (plan na 4 osoby)
Nazwa załogi: kwartet
Dołączył: 18 Wrz 2017
Piwa: 5/4
Skąd: Warszawa Wilanów
Wysłany: 2023-07-31, 12:04   

Kolejne zagadnienie. Zakupiona przetwornica AZO DIGITAL IPS2000 ECOMODE.

I dwa pytania mam:
Przetwornica ma możliwość zdalnego włączania przez podanie plusa na osobny zacisk - ale jaki przekrój przewodu? sądziłem, że wystarczy zwykłe 1mm2 ale załączony wtyk sugeruje znacznie większy przekrój, tam jakiś istotny prąd popłynie?


Kable przyłączeniowe. Czytałem tu na forum, że powinno się przyjmować 1mm2 przekroju przewodu na każe 100W przetwornicy, czyli w tym przypadku 20-25mm2 ale to co dostałem w zestawie wygląda na cieńszy - obok dla porównania nieobrobione 16mm2. Zmienić :?:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-07-31, 12:35   

Wojadżer napisał/a:
Kolejne zagadnienie. Zakupiona przetwornica AZO DIGITAL IPS2000 ECOMODE.

I dwa pytania mam:
Przetwornica ma możliwość zdalnego włączania przez podanie plusa na osobny zacisk - ale jaki przekrój przewodu? sądziłem, że wystarczy zwykłe 1mm2 ale załączony wtyk sugeruje znacznie większy przekrój, tam jakiś istotny prąd popłynie?
Obrazek

Kable przyłączeniowe. Czytałem tu na forum, że powinno się przyjmować 1mm2 przekroju przewodu na każe 100W przetwornicy, czyli w tym przypadku 20-25mm2 ale to co dostałem w zestawie wygląda na cieńszy - obok dla porównania nieobrobione 16mm2. Zmienić :?:


1. zdalne załączanie, wystarczy 1mm
2. w komplecie dają za cieńkie przewody, do AZO 1000 dali mi 6mm, zmieniłem na 12mm
u Ciebie powinno być 16-25 mm (w zależności od odległości, ale zakładam, że montujesz to dość blisko), przyjmuje się 1mm na 10A (wersja minimum) lub 1mm na 6A (wersja na wypasie), dasz 20mm, będzie w sam raz
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojadżer 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: iveco daily 35s17 max (plan na 4 osoby)
Nazwa załogi: kwartet
Dołączył: 18 Wrz 2017
Piwa: 5/4
Skąd: Warszawa Wilanów
Wysłany: 2023-07-31, 13:15   

Dziękuję Tomek84
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojadżer 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: iveco daily 35s17 max (plan na 4 osoby)
Nazwa załogi: kwartet
Dołączył: 18 Wrz 2017
Piwa: 5/4
Skąd: Warszawa Wilanów
Wysłany: 2023-08-19, 22:44   

Jest pytanie :?:
Kabelki łączę, posiłkuję się tutejszą wiedzą ale to nie moja branża. Czy panel Trina Solar Vertex 390Wp to byłby dobry zakup do regulatora Tracer 30A. Czy wszystko pasuje?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-08-30, 18:30   

Wojadżer napisał/a:
Jest pytanie :?:
Kabelki łączę, posiłkuję się tutejszą wiedzą ale to nie moja branża. Czy panel Trina Solar Vertex 390Wp to byłby dobry zakup do regulatora Tracer 30A. Czy wszystko pasuje?


będzie git, w teorii na styk

ja mam co prawda Tracera 40A, ale panel jeśli dobrze pamiętam to Trina solar, ale 325W

tam nie bardzo ma co nie pasować, byleś polaryzacji nie pomylił
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojadżer 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: iveco daily 35s17 max (plan na 4 osoby)
Nazwa załogi: kwartet
Dołączył: 18 Wrz 2017
Piwa: 5/4
Skąd: Warszawa Wilanów
Wysłany: 2023-09-03, 20:26   

Elektryka 12v właściwie ogarnięta (230 była już wcześniej).

Parę fotek z montażu paneli z włącznikami przy słupkach drzwiowych, cienka sklejka oklejona tkaniną:





Rozdzielnia 12v umieszczona jest w szafce wiszącej, zawiera regulator 30A TRACER 3210an, skrzynkę bezpieczników oraz rozłączniki aku i solara - po dyskusji w wątku elektrycznym https://www.camperteam.pl...p=927108#927108 zdecydowałem dać je obok siebie właśnie tu - czy to odłączając serwisowo czy awaryjnie mogę odpiąć oba źródła na raz bądź osobno we właściwej kolejności:




Do zrobienia mam jeszcze panel kontrolny, który będzie w drzwiczkach zamykających rozdzielnię: wskaźnik poziomu wody czystej, kontrolki poziomu wody szarej, włączniki obwodu wody, obwodu chinbasto i przetwornicy, oraz okienko na wyświetlacz regulatora.


Główne magistrale kablowe poprowadzone w szafie (na dole jest zaraz akumulator)




normalnie zasłonięte panelami z płyty kanalikowej pp oklejonej tkaniną - sztywność jest, waga niemal zerowa




Obok szafy pod łóżkiem komora z akumulatorem - klasyczny kwasiak 180Ah (kable jeszcze nie wpięte), separator cyrix 120, a obok w bagażniku przetwornica AZO DIGITAL IPS2000 ECOMODE, a także wyprowadzone kable do prostownika-ładowarki zakończone złączkami modelarskimi, na kablach prostownika też sobie takie zakładam.




Ostatecznie zrealizowana instalacja elektryczna wygląda na schemacie tak:




Panel fotowoltaiczny zakupiony 390W (ten o który się pytałem wcześniej), pozostaje jego montaż na dachu i podpięcie. Oraz podpięcie kabli do aku samochodu - bo położone już są.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojadżer 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: iveco daily 35s17 max (plan na 4 osoby)
Nazwa załogi: kwartet
Dołączył: 18 Wrz 2017
Piwa: 5/4
Skąd: Warszawa Wilanów
Wysłany: 2023-09-22, 00:36   

Gonię z robotą...

Na dachu wreszcie panel - leży na konstrukcji z rur aluminiowych, poprzeczki 25x15x2, relingi 40x20x2 na uchwytach montażowych CRUZ CR 934-406. Całość bardzo lekka, ktoś może powiedzieć, że za lekka - ale w założeniu to konstrukcja wyłącznie pod panel - żadnego chodzenia czy jakiś klamotów.




Jak już jest prąd to i woda będzie - i wreszcie można jechać :mikolaj
Już jutro pierwszy, testowy, wyjazd na mazury w ramach jesiennego zlotu fejsbukowych kampermajstrów.

PS. kamper zyskał nazwę to i w nazwie tematu pojawiła się zmiana.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***