Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Winietki na Węgrzech
Autor Wiadomość
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 71/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2023-07-11, 00:42   

andrzej627 napisał/a:
Z tego wynika, że nie wystarczą rubryki J, F.1 and S.1. Ważne są też inne dane, o których nie ma mowy na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ .

Trochę mnie ten temat intryguje, bo jak państwowa firma odpowiednik naszej GDDiA może robić zwyczajnie ludzi w bambuko.
Ta strona to jest oficjalna strona państwowego węgierskiego operatora dróg i autostrad. Coś jak nasze GDDiA. Z informacji tam zawartych wynika czarno na białym, że kamper do 7 osób, do 3,5t z wpisanym w rubr. J M1 kwalifikuje się jako D 1. Zresztą w dziale pomocy przy wyborze rodzaju pojazdu jest obrazek kampera z opisem RV czyli Recreational Vehicle prowadzi nas ten obrazek w końcu do D 1. Próbowałem doszukać się na węgierskich stronach jakiejkolwiek podstawy uznawania mimo wszystko KAZDEGO kampera do kat.D 2. Nic nie znalazłem. Taka sytuacja to jest jakiś bardak, który u nas jest raczej nie do pomyślenia. Bo gdyby na oficjalnej stronie GDDiA było jedno a na mandatach co innego to każdy pierwszy z brzegu sąd wyśmiałby taką sytuację. Zadzwoniłem do pani w PZMOT dlaczego oni uważają że każdy kamper jest D 2 skoro na oficjalnej państwowej stronie węgierskiej stoi inaczej. Pani powiedziała że próbowali to uzgadniać z Węgrami - ale oni powiedzieli to samo - że ma być D 2 i koniec kropka! Widocznie u nich tak można - więc ja raczej pojadę zwykłymi drogami i to nie ze sknerstwa ale bo nie lubię być robiony w balona.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 337/144
Skąd: Francja
Wysłany: 2023-07-14, 09:58   

Auto Świat:
Na węgierskich autostradach łatwo o kosztowny błąd. Polacy często go popełniają
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 444/328
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2023-07-14, 10:09   

andrzej627 napisał/a:
Auto Świat:
Na węgierskich autostradach łatwo o kosztowny błąd. Polacy często go popełniają


W artykule jak krowie łopatą do głowy ładowane:
Kamper na Węgrzech tylko D2!
I tyle w temacie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 367/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2023-07-14, 12:32   

LukF napisał/a:
W artykule jak krowie łopatą do głowy ładowane

No wiesz, krowa to ma duży łeb. :spoko
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 444/328
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2023-07-14, 13:29   

JaWa napisał/a:
LukF napisał/a:
W artykule jak krowie łopatą do głowy ładowane

No wiesz, krowa to ma duży łeb. :spoko


Dlatego jej trzeba łopatą :mrgreen: Niektórym też :bajer
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-07-14, 13:44   

Czy w tym temacie tylko Polacy są są podobnie do Zawiszy Czarnego? :chytry
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/122
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2023-07-14, 18:41   

co nie zmienia faktu że na oficjalnej stronie dalej są błędne informacje...
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jacek L. 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Boxer L2H2 Pössl 2015
Nazwa załogi: Dorota & Jacek
Dołączył: 28 Wrz 2021
Piwa: 37/32
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-07-22, 17:45   

Kazik II napisał/a:
andrzej627 napisał/a:
Z tego wynika, że nie wystarczą rubryki J, F.1 and S.1. Ważne są też inne dane, o których nie ma mowy na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ .

Trochę mnie ten temat intryguje, bo jak państwowa firma odpowiednik naszej GDDiA może robić zwyczajnie ludzi w bambuko.
Ta strona to jest oficjalna strona państwowego węgierskiego operatora dróg i autostrad. Coś jak ....


To ja już nic nie rozumiem. Wracałem w ubiegłym tygodniu z Rumunii. Zgodnie ze wskazówkami na stronie oficjalnej, wykupiłem D1 za 5500Ft. Węgrzy sprawdzali mnie od razu na granicy i nie było żadnego problemu.
O ile nie są tak perfidni, że widząc złą winietę puszczają takich klientów dalej, żeby koledzy sobie zarobili. O tym nie pomyślałem, ale teoretycznie jest to możliwe. Jeśli mnie wrobili, to pewnie niedługo się dowiem.

Pozdrawiam
JL
_________________
JL
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jacek L. 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Boxer L2H2 Pössl 2015
Nazwa załogi: Dorota & Jacek
Dołączył: 28 Wrz 2021
Piwa: 37/32
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-07-22, 19:34   

Po ponownym dokładnym przestudiowaniu informacji na oficjalnej stronie: https://nemzetiutdij.hu/api/uploads/Motorhomes_and_caravans_EN_pdf_c152be9b50.pdf
widzę, że kluczowe jest jedno zdanie:
"If in the registration document of a vehicle with maximum authorised mass of 3,500 kg field J is empty and the vehicle registration does not contain the term "passenger vehicle/passenger transport vehicle" in the language of the country of origin, then a D2 vignette must be purchased for the vehicle. "
Ja mam pole J puste i w opisie Samochód specjalny/kempingowy, nie ma więc właściwego słowa "osobowy". I tu jest chyba pies pogrzebany.
Drugi szczegół, to moment, gdy przy zakupie wybiera się pojazd RV i na końcu trzeba klepnąć OK - tam jest drobne info, że pojazd jest kat. M1, co można tylko potwierdzić, albo wycofać się z zakupu.
Teraz widzę, że kupiłem złą winietę a kontrolerzy na granicy olewają sprawę i puszczają dalej, żeby klient zarobił mandat.
Spisek!

Ale Andrzej627 pisał, że M1 nic nie daje, ale to wpis sprzed 3 lat. Może chociaż to się zmieniło?

Pozdrawiam i przepraszam za niepotrzebne zamieszanie.
JL
_________________
JL
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 337/144
Skąd: Francja
Wysłany: 2023-07-22, 20:39   

Jacek L. napisał/a:
Ale Andrzej627 pisał, że M1 nic nie daje, ale to wpis sprzed 3 lat. Może chociaż to się zmieniło?

Nie jestem żadnym autorytetem w tej sprawie. Okazuje się, że to co jest napisane na oficjalnej stronie, nie jest w praktyce wiarygodne. :(
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 15/36
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-07-22, 22:45   

Jacek L. napisał/a:

Teraz widzę, że kupiłem złą winietę a kontrolerzy na granicy olewają sprawę i puszczają dalej, żeby klient zarobił mandat.
Spisek!


jaką kontrolę miałeś na granicy ?
można mieć kontrolę na autostradach, na granicy nigdy nikt nie sprawdzał
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2023-07-23, 15:19   

chris_66 napisał/a:
........

jaką kontrolę miałeś na granicy ?
można mieć kontrolę na autostradach, na granicy nigdy nikt nie sprawdzał


A nie byli to przypadkiem celnicy ? :chytry
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jacek L. 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Boxer L2H2 Pössl 2015
Nazwa załogi: Dorota & Jacek
Dołączył: 28 Wrz 2021
Piwa: 37/32
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-07-23, 20:06   

MILUŚ napisał/a:
chris_66 napisał/a:
........

jaką kontrolę miałeś na granicy ?
można mieć kontrolę na autostradach, na granicy nigdy nikt nie sprawdzał


A nie byli to przypadkiem celnicy ? :chytry


Wjechałem z Rumunii przejściem Bors II (od Oradei) na autostradzie M4 (47.19893631338194, 21.849796471621215). Po normalnej kontroli dokumentów i zawartości kampera przy budce, za szlabanem skierowali nas na bok na parking i zapytali o winietę. I tylko winieta ich interesowała. Pokazałem im na telefonie dokument zakupu D1. Obejrzeli i nie mieli żadnych zastrzeżeń, więc spokojnie pojechaliśmy dalej. Potem na autostradzie już nikt nas nie kontrolował.
A było to w ubiegły piątek 14 lipca.

Pozdrawiam
JL
_________________
JL
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
admiral_korkov 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Adria Sport 660 DP
Dołączył: 01 Lis 2020
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2023-07-23, 21:05   

Na początku lipca zakupiłem D1 kierując się informacją z strony https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ (załącznik). Przyznam że nie doczytałem wtedy informacji małym druczkiem.Dziś sprawdziłem i mam wpisaną w dowodzie  kategorie M1 w polu J. Czyli nie każdy kamper oznacza automatycznie winietę D2.

IMG_8579.png
Plik ściągnięto 0 raz(y) 239,1 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-07-26, 00:27   

Jacek L. napisał/a:


Po normalnej kontroli dokumentów i zawartości kampera przy budce, za szlabanem skierowali nas na bok na parking i zapytali o winietę. I tylko winieta ich interesowała. Pokazałem im na telefonie dokument zakupu D1. Obejrzeli i nie mieli żadnych zastrzeżeń, więc spokojnie pojechaliśmy dalej. Potem na autostradzie już nikt nas nie kontrolował.


Na węgierskich autostradach działa system kontroli video i sprawdzany jest każdy wjeżdżający na nie samochód , więc kontrola policji pod tym kątem jest w większości przypadków niepotrzebna.
To, że zobaczyli D1 i nie mieli zastrzeżeń nie oznacza , że jest ok.
Na autostradzie zatrzymują i na miejscu wlepiają mandaty za brak winiety tylko tym, których system nie zidentyfikował ..... pozostali dostają mandaty do domu, często długo po czasie.
Jak im wyjdzie po rejestracji, że specjalny kempingowy a nie ma aktywnej winiety , albo ma D1 to mandat z automatu ..... a weź się później od tego odwołaj :spoko

Piszemy w tym wątku od dawna , że kamper na Węgrzech to D2 w każdym przypadku i nie ma od tego wyjątków.
Wpisy typu "kupiłem D1 i nikt się nie przyczepił" są SZKODLIWE :stop: , bo wprowadzają innych w błąd i narażają na niepotrzebne koszty i problemy.
To, że na stronie pisze , że z M1 są na D1 ..... to pisze . Może i mają faktycznie takie regulacje tyle, że nikogo to nie interesuje , bo w praktyce działa to tak jak opisałem powyżej .
Kamera rejestruje wjazd i zjazd z autostrady (każdego pojazdu bez wyjątku) , system identyfikuje numery rejestracyjne, na tej podstawie określa rodzaj pojazdu i sprawdza czy i jaka winieta jest aktywna . Jeśli specjalny kempingowy to ma być D2 i nikogo nie interesuje co masz wpisane w rubryce J w DR (nawet jeśli oficjalnie powinno).
Jeśli system nie jest w stanie zidentyfikować pojazdu to patrol policji dostaje zdjęcie i informację, aby taki pojazd zatrzymać i sprawdzić.
Kupując winietę podaje się numer rejestracyjny i kraj rejestracji , czyli tym samym wpisuje się te dane do ich systemu . Jeśli system nie może pojazdu zidentyfikować to oznacza, że albo numery są nie czytelne , albo nie było w ogóle zakupu winiety.
Jeśli kupisz D1 i podasz numer rejestracyjny to oni już od razu wiedzą że jesteś kandydatem do "opłaty specjalnej" , jeszcze zanim w ogóle na autostradę wjedziesz. To, że miałeś taką wyrywkową kontrolę to tylko potwierdza to o czym piszę (potrzebowali potwierdzić "w naturze" to co im wyszło z systemu). Nic Ci nie powiedzieli i mandatu nie wlepili bo wiedzieli , że przyjdzie "z automatu" ....... a to czy będzie to lada dzień , czy za dwa lata, zalezy tylko od tego jak szybko ustalą komu i gdzie mają posłać :spoko
W sumie lepiej jak to szybko przyjdzie bo będzie okazja aby szybko zapłacić i mieć to z głowy . W przeciwnym przypadku będziesz miał zagwozdkę chcąc jechać tam ponownie ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***