Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Winietki na Węgrzech
Autor Wiadomość
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 258/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2023-07-26, 09:36   

Dodam do wpisu Joko , że policja węgierska z reguły nie zatrzymuje i nie rozmawia bo i tak ich nie rozumieją. Dlatego mają tak dobrze rozbudowany system kontroli winet i prędkości.
Wysyłają mandaty do domu i po sprawie.
Potwierdzam , kamper na Węgrzech to winetka D2 !!!
Pisałem w tym temacie , że panie często podsuwały mi D1 , ale nie przyjąłem. Jak podpiszę to przyjmuję na własną odpowiedzialność. Obowiązkiem kierowcy jest wiedzieć więcej od sprzedawcy winet. :spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 15/36
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-07-26, 09:40   

Jacek L. napisał/a:
zapytali o winietę. I tylko winieta ich interesowała. Pokazałem im na telefonie dokument zakupu D1. Obejrzeli i nie mieli żadnych zastrzeżeń,
JL


i chodzi w takiej kontroli tylko o POSIADANIE winiety , kwestie jak kategoria pojazdu i winiety rozważana jest przez automatyczny system, kontrolowana przez człowieka a potem windykowana przez autobahninkasso
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jacek L. 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Boxer L2H2 Pössl 2015
Nazwa załogi: Dorota & Jacek
Dołączył: 28 Wrz 2021
Piwa: 37/32
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-07-26, 11:29   

[quote="joko"]
Jacek L. napisał/a:

.....
Jeśli kupisz D1 i podasz numer rejestracyjny to oni już od razu wiedzą że jesteś kandydatem do "opłaty specjalnej" , jeszcze zanim w ogóle na autostradę wjedziesz. To, że miałeś taką wyrywkową kontrolę to tylko potwierdza to o czym piszę (potrzebowali potwierdzić "w naturze" to co im wyszło z systemu). Nic Ci nie powiedzieli i mandatu nie wlepili bo wiedzieli , że przyjdzie "z automatu" ....... a to czy będzie to lada dzień , czy za dwa lata, zalezy tylko od tego jak szybko ustalą komu i gdzie mają posłać :spoko
W sumie lepiej jak to szybko przyjdzie bo będzie okazja aby szybko zapłacić i mieć to z głowy . W przeciwnym przypadku będziesz miał zagwozdkę chcąc jechać tam ponownie ;)


Dzięki, teraz rozumiem jak to działa. Niestety, to najgorszy scenariusz.
Naiwnie sądziłem, że coś się zmieniło na lepsze :-(
Ale widać, ze w tym kraju nie można na to liczyć.

Pozdrawiam
JL
_________________
JL
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2023-07-26, 12:30   

Dwa lata temu jechałem od Bratysławy na Seged.Gdzieś pomiędzy Kecskemet a Segedem przepuszczali samochody przez stację benzynową na wyjeżdzie z której skanowali tabletami numery.
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
admiral_korkov 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Adria Sport 660 DP
Dołączył: 01 Lis 2020
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2023-07-26, 12:44   

No to doleję troch oliwy do ognia :diabelski_usmiech
Po przeczytaniu powyższych wiadomości zadzwoniłem na infolinię podaną na stronie operatora:
https://nemzetiutdij.hu/en/about-us/contact.

Zapytałem o typ winiety jaki powinienem kupić dla mojego kampera.
Pani grzecznie spytała:
- o wpis w dowodzie w polu F1. (3500kg)
- o wpis w dowodzie w polu S1 (6)
- o kategorię wpisaną w polu J (M1)

I odpowiedziała że kategoria winiety którą mam kupić to D1.

Na koniec rozmowy spytałem, czy fakt że mój samochód ma wpisany rodzaj pojazdu jako specjalny z przeznaczeniem kempingowy, odpowiedziała że to nie ma znaczenia.

Pani bardzo płynnie mówiła po angielsku, niewykluczone że obsługują też język niemiecki, dlatego jeżeli tylko znacie któryś z tych języków polecam zadzwonić i samemu się spytać (trwało to max 10 minut włącznie z oczekiwaniem na linii).

Pozdrawiam

Update:
Nawet ADAC informuje że odpowiednie wpisy w F1, S1 , J upoważniają do winiety D1 dla kamperów, i obejmuje to również starsze pojazdy które mają wpisane 'SonderKfz Wohnmobil' czyli nasz 'Specjalny Kempingowy'.
Źródło: https://www.adac.de/reise...ignette/ungarn/
Tlumaczenie: https://www-adac-de.translate.goog/reise-freizeit/maut-vignette/ungarn/?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Ostatnio zmieniony przez admiral_korkov 2023-07-26, 18:40, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 337/144
Skąd: Francja
Wysłany: 2023-07-26, 14:05   

admiral_korkov napisał/a:
No to doleję troch oliwy do ognia

:spoko :spoko :spoko
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-07-26, 20:52   

kimtop napisał/a:
Dwa lata temu jechałem od Bratysławy na Seged.Gdzieś pomiędzy Kecskemet a Segedem przepuszczali samochody przez stację benzynową na wyjeżdzie z której skanowali tabletami numery.


Pewnie robili aktualizację systemu i coś poszło nie tak i musieli przejść na "tryb ręczny" :wyszczerzony:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-07-26, 21:23   

admiral_korkov napisał/a:
No to doleję troch oliwy do ognia :diabelski_usmiech


To nie jest dolewanie oliwy do ognia, tylko robienie złej roboty i świadome wpuszczanie innych w kłopoty.
Czym ta informacja uzyskana od pani z infolinii różni się od tej umieszczonej na ich stronie ,tej jaką uzyskuje się od pani sprzedającej winietki czy pana policjanta ? ....... i co nowego wnosi to do tematu poza dalszym mąceniem ludziom w głowach ?
Nie dyskutujemy o tym jak powinno być , tylko o tym jak jest a jest tak, że jak ktoś chce spokojnie i bez robienia sobie kłopotów przejechać kamperem po węgierskich autostradach , to musi wykupić winietę D2. Tak ten system tam po prostu działa i nie ma znaczenia czy jest to zgodne z przepisami, prawem czy zapewnieniami pani z infolinii.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robert-4 
stary wyga

Twój sprzęt: Burstner TravelVan T690
Dołączył: 26 Maj 2020
Piwa: 22/30
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2023-07-26, 22:23   

10 stron o winiecie gdzie różnica na dziesięciodniowej to 30 zł, a miesięcznej 55 zł. :?: :-/
_________________
Pozdrawiam
Robert
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
admiral_korkov 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Adria Sport 660 DP
Dołączył: 01 Lis 2020
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
  Wysłany: 2023-07-26, 22:49   

Cytat:
To nie jest dolewanie oliwy do ognia, tylko robienie złej roboty i świadome wpuszczanie innych w kłopoty.
Czym ta informacja uzyskana od pani z infolinii różni się od tej umieszczonej na ich stronie ,tej jaką uzyskuje się od pani sprzedającej winietki czy pana policjanta ? ....... i co nowego wnosi to do tematu poza dalszym mąceniem ludziom w głowach ?
Nie dyskutujemy o tym jak powinno być , tylko o tym jak jest a jest tak, że jak ktoś chce spokojnie i bez robienia sobie kłopotów przejechać kamperem po węgierskich autostradach , to musi wykupić winietę D2. Tak ten system tam po prostu działa i nie ma znaczenia czy jest to zgodne z przepisami, prawem czy zapewnieniami pani z infolinii.


Z całym szacunkiem, przyznam szczerze, że mnie poważnie zaskoczyłeś.
Liczyłem na to że suche fakty takie jak:
- oficjalna informacja na infolinii operatora który obsługuje winiety
- oficjalna informacja na stronie operatora która obsługuje winiety
- informacja od ADAC uwzględniająca nawet przypadek kamperów sprzed 2009 roku

Bedą wystarczająco wiarygodne by zaakceptować fakt, że przepisy dotyczące opłat za winiety na Węgrzech dla kamperów zostały doprecyzowane, a informacje powtarzane na tym forum mogą być nieaktualne.

Proszę nie traktować tego jako świadome wpuszczanie innych w kłopoty, bo sam w tym roku już raz kupiłem winietę D1 na mojego kampera i za 2 tygodnie zrobię to ponownie, pewien że będzie to 100% zgodne z obowiązującymi na Węgrzech przepisami.

Cytat:
Nie dyskutujemy o tym jak powinno być , tylko o tym jak jest a jest tak, że jak ktoś chce spokojnie i bez robienia sobie kłopotów przejechać kamperem po węgierskich autostradach , to musi wykupić winietę D


Nikomu nie życzę żeby system IT na Węgrzech sprawdzał czy posiadasz winietę odpowiedniej kategorii przeznaczonej dla danego pojazdu.
Równie dobrze mogą traktować zakup D2 (gdy wymagane jest D1) jako błąd równoważny z błędnym kodem kraju lub wprowadzonym numerem rejestracyjnym. Jeżeli są tacy przebiegli (albo tak zaprojektowali system IT) to nie dość że zarobią na droższej winiecie, to jeszcze na ukaraniu kierowcy za błędny wybór.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
admiral_korkov 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Adria Sport 660 DP
Dołączył: 01 Lis 2020
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2023-07-26, 22:52   

Robert-4 napisał/a:
10 stron o winiecie gdzie różnica na dziesięciodniowej to 30 zł, a miesięcznej 55 zł. :?: :-/


Tutaj nie tylko chodzi o kasę (chociaż wolałbym przeznaczyć te 55zł na zimnie piwko lub Caritas), ale rownież o zgodność z aktualnymi przepisami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-07-27, 00:07   

admiral_korkov napisał/a:

Liczyłem na to że suche fakty takie jak:
- oficjalna informacja na infolinii operatora który obsługuje winiety
- oficjalna informacja na stronie operatora która obsługuje winiety
- informacja od ADAC uwzględniająca nawet przypadek kamperów sprzed 2009 roku

Bedą wystarczająco wiarygodne by zaakceptować fakt, że przepisy dotyczące opłat za winiety na Węgrzech dla kamperów zostały doprecyzowane, a informacje powtarzane na tym forum mogą być nieaktualne.


O jakim doprecyzowaniu przepisów mówisz ?
Nic z tych rzeczy które wymieniłeś nie jest żadną nowością , a taki stan rzeczy jaki jest w rzeczywistości jest niezmienny od dawna i z pewnością trwa wiele dłużej niż ten wątek.

admiral_korkov napisał/a:

Proszę nie traktować tego jako świadome wpuszczanie innych w kłopoty, bo sam w tym roku już raz kupiłem winietę D1 na mojego kampera i za 2 tygodnie zrobię to ponownie, pewien że będzie to 100% zgodne z obowiązującymi na Węgrzech przepisami.


To, że wykupiłeś winietę D1 i zrobisz to ponownie, to jest Twoja osobista sprawa , podobnie jak to , że 100% pewności co do zgodności z przepisami , zapewne nie uchroni Cię od mandatu (tym bardziej bolesnego, że z pewnością uznasz go za bezprawny a nic z tym zrobić nie będziesz mógł)
Weź jednak pod uwagę, że ktoś inny może podjąć podobną decyzję opierając się na Twoim przekonaniu co do słuszności takiego kroku .


admiral_korkov napisał/a:
Nikomu nie życzę żeby system IT na Węgrzech sprawdzał czy posiadasz winietę odpowiedniej kategorii przeznaczonej dla danego pojazdu.
Równie dobrze mogą traktować zakup D2 (gdy wymagane jest D1) jako błąd równoważny z błędnym kodem kraju lub wprowadzonym numerem rejestracyjnym. Jeżeli są tacy przebiegli (albo tak zaprojektowali system IT) to nie dość że zarobią na droższej winiecie, to jeszcze na ukaraniu kierowcy za błędny wybór.


Ja nie wiem czy są tacy przebiegli, chciwi i wyrachowani, czy po prostu ich techniczne możliwości weryfikacji poprawności doboru winiety nie nadążają za przepisami które sami stworzyli (albo i jedno i drugie) , ale w sumie niewiele mnie to obchodzi. Dla mnie najistotniejszy jest fakt, że zakupując winietę D2 mam spokój i pewną sytuację .
Z dwojga złego wolę parę groszy teoretycznie przepłacić , niż równie teoretycznie zaoszczędzić i dać się świadomie wpuścić w haracz .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
admiral_korkov 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Adria Sport 660 DP
Dołączył: 01 Lis 2020
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2023-07-27, 00:48   

Cytat:
To, że wykupiłeś winietę D1 i zrobisz to ponownie, to jest Twoja osobista sprawa , podobnie jak to , że 100% pewności co do zgodności z przepisami , zapewne nie uchroni Cię od mandatu (tym bardziej bolesnego, że z pewnością uznasz go za bezprawny a nic z tym zrobić nie będziesz mógł)
Weź jednak pod uwagę, że ktoś inny może podjąć podobną decyzję opierając się na Twoim przekonaniu co do słuszności takiego kroku .


Skoro przepisy jasno stanowią, to dlaczego ktoś miałby kupić inną winietę niż sugerują oficjalne źródła? Chyba że sugerujesz że na Węgrzech nie są respektowane przepisy, w takim wypadku można rzeczywiście popaść w paranoję i na autostradzie jechać 70km/h na wszelki wypadek by mandatu za przekroczenie prędkości nie dostać... Ale wtedy to i winiet nie trzeba i landówkami można jechać... a może jednak na wszelki wypadek warto kupić nawet na landówki bo mandat przyjdzie?
Jakimś cudem na forach niemieckojęzycznych nie ma takiej dyskusji jak tutaj (przypomnę stanowisko ADAC w tej sprawie i ilość niemieckich kamperów na drogach)

Czy jest na tym forum ktoś, to pomimo odpowiednich wpisów w polach F1, S1, J otrzymał w ciągu ostatnich 12 miesięcy mandat za zakup winiety D1, czy jest to po prostu powtarzany wyłącznie przez niektórych 'urban legend'?

Jak pisałem wcześniej, polecam zadzwonić lub poczytać w wiarygodnych, oficjalnych źródłach, nie koniecznie sugerować się wpisami na forum bo mogą być nieaktualne - i na tej podstawie podjąć samemu decyzję.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 258/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2023-07-27, 09:07   

Są tacy co dostali mandat za zakup winiety D1 , więc po co ta dyskusja sie pytam.
Uważam że ważniejsze od informacji jakiejś pani z infolinii jest to co weryfikuje Niemiecka windykacja która zajmuje sie ściąganiem mandatów na Węgrzech. :spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 71/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2023-08-13, 20:20   

1. W trakcie mojej tegorocznej wyprawy na Bałkany jechałem przez Węgry tam i z powrotem. Nie kupowałem winiety i autostrady ominąłem - zwykłe drogi na kierunku PN-Płd. są na ogół w całkiem niezłym stanie. Więc jeżeli oni robią takie cyrki z winietami dla kamperów to uznałem, żeby się wypchali.
2. Tak czy owak pomimo wątpliwości jeśli już ktoś jedzie autostradą to faktycznie lepiej kupić D 2 niż szarpać się z ichnim NIEUCZCIWYM systemem.
3. Dyskusja w tej sprawie ma raczej charakter rozważań formalnych, bowiem jest pewnym kuriozum że europejski kraj należący do UE pozwala sobie na robienie takich cyrków. Fakt, lepiej kupić D 2 niż potem się z nimi szarpać i rozbierać włos na czworo. Co nie zmienia faktu, że coś tam jest u nich nie w porządku.
"If in the registration document of a vehicle with maximum authorised mass of 3,500 kg field J is empty and the vehicle registration does not contain the term "passenger vehicle/passenger transport vehicle" in the language of the country of origin, then a D2 vignette must be purchased for the vehicle.
Zwracam uwagę na fragment "jeżeli pole J jest puste i DR nie zawiera określenia samochód osobowy wtedy opłata jest D 2"
Otóż po pierwsze, koniunkcja dwóch zdań p i q jest zdaniem prawdziwym wtedy i tylko wtedy, gdy oba zdania p, q są zdaniami prawdziwymi.
Więc wymóg ten ma ważność tyko i wyłącznie wtedy, gdy oba warunki są spełnione tzn brak wpisu w rubr. J oraz brak wpisu "samochód osobowy". Jeśli tylko jedno jest prawdziwe - wtedy ten wymóg jest nieważny.
I po drugie, co szczególnie pikantne: Na stronie jest rysuneczek kampera i określenie Recreational Vehicle (czyli po prostu kamper) jako łącznie z wpisem M 1 uprawniające do kat. D 1. A gdzie indziej piszą że musi być wpis "samochód osobowy"


Węgrzy powinni puknąć się porządnie w głowy i wyprostować ten bajzel bo narażają się po prostu na śmieszność. Swoją drogą, ile oni mogą zarobić na tym przekręcie z kamperami żeby urządzać takie hocki - klocki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***