Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
CamperWagen Ducato L4H3 2+2
Autor Wiadomość
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-05-05, 11:52   

Pytanie techniczne.
Mam pompkę Seaflo, ciśnieniowa, chyba seria 43.
Jest to tak zamontowane, że w środku zbiornika mam rurkę, która pobiera wodę z dna zbiornika (okolo 70cm), potem przejście przez zbiornik u góry i kolejny kawałek węża około 50 cm i pompka, z tym, że obecnie pompka leży luźno na zbiorniku, na kawałku materiału amortyzującego

ale nie pasuje mi to trochę i chciałbym przenieść pompkę na drugą stronę auta, więc wąż miałby długość około 2 metrów + te 70cm w zbiorniku

i pytanie, czy w takim układzie pompka zaciągnie mi wodę ze zbiornika?

wiem, że mogę zrobić i sprawdzić :wyszczerzony: , ale szkoda mi na to czasu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2023-05-05, 19:47   

Te pompy zaciągną wodę z poziomu Minus 180cm o ile dobrze pamiętam. Też mam taką jakas...
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-05-05, 21:52   

decumanus napisał/a:
Te pompy zaciągną wodę z poziomu Minus 180cm o ile dobrze pamiętam. Też mam taką jakas...
R


czyli pozostaje mi przerobić i zobaczyć, czy będzie działać
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-05-05, 22:08   

[quote="Tomek84"

2. Na suficie jest najzwyklejsza boazeria (lub deska elewacyjna) sosnowa grubości 9-10mm[/quote]
Dziękuję za odpowiedź, chciałem iść trochę w inną stronę ale skoro Twój sposób okazał się skuteczny nie będę wyważał otwartych drzwi. Proszę o wyjaśnienie, dlaczego wybrałeś sosnę a nie na przykład świerk? Podobno sosna ma dużo żywicy, która może nastręczać problemów przy użytkowaniu. Cieszysz się już od jakiegoś czasu Swoim projektem dlatego proszę o obiektywną ocenę wybranego materiału.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2023-05-06, 08:59   

Tomek84 napisał/a:

czyli pozostaje mi przerobić i zobaczyć, czy będzie działać

A ciśnienie regulowałeś? Bo one dają fabrycznie coś pod 4 ATM, a np kible z thetforda są na chyba 2. Na pompie są dwa pokrętła, jedno od ciśnienia a drugie od histerezy - nie wiem czy użyłem właściwego zwrotu 🤣 - musiałem nim pokręcić bo pompa miała czkawkę.
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-05-07, 10:03   

kubas72 napisał/a:
Dziękuję za odpowiedź, chciałem iść trochę w inną stronę ale skoro Twój sposób okazał się skuteczny nie będę wyważał otwartych drzwi. Proszę o wyjaśnienie, dlaczego wybrałeś sosnę a nie na przykład świerk? Podobno sosna ma dużo żywicy, która może nastręczać problemów przy użytkowaniu. Cieszysz się już od jakiegoś czasu Swoim projektem dlatego proszę o obiektywną ocenę wybranego materiału.


ja nie rozróżniam sosny od świerka, to też używam tych gatunków zamiennie,
ale sprawdziłem na stronie gdzie to kupowałem, nadal mają w asortymencie, opisane jako "świerk"

decumanus napisał/a:

A ciśnienie regulowałeś? Bo one dają fabrycznie coś pod 4 ATM, a np kible z thetforda są na chyba 2. Na pompie są dwa pokrętła, jedno od ciśnienia a drugie od histerezy - nie wiem czy użyłem właściwego zwrotu 🤣 - musiałem nim pokręcić bo pompa miała czkawkę.


i tak i nie
coś tam regulowałem, ale chyba nie było większego efektu
u siebie za zbiornikiem wyrównawczym mam reduktor ciśnienia, nie pamiętam dokładnie ile na nim jest, ale kibla jeszcze nie rozsadziło :wyszczerzony:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-05-15, 19:09   

Pytanie w celu upewnienia się.
Mam klimatyzator FRAL FSC03 i ma on ten nieszczęsny panel kontrolny na obudowie, a pilot prawie zerowy zasięg.
Chcę przenieść panel sterowania w jakieś sensowne miejsce.

Czy wystarczy, że przetnę kabel w połowie i go przedłużę używając do tego przewodu UTP?
Czy czekają mnie jakieś większe historie.
Mam nadzieję, że nie ma tam więcej jak 8 żył i utep starczy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-08-07, 17:14   

Witam ponownie

Nudzi mi się trochę i postanowiłe przerobić trochę bagażnik/garaż.

przerobię rury od klimy i wentylacji na kanały płaskie, zabuduję klimatyzator, przeniosę pompę wody na drugą stronę auta, przeniosę w inne miejsce obie przetwornice, dołożę szafki, wymienię podłogę gumową na wykładzinę dywanową, itp

i tutaj garść pytań

1. przetwornica AZO 1000 - jaki maksymalna długośc kabla zasilającego, obecnie jest 2x2x6mm, ale zmienię to na 2x10mm, tak 2 metry będzie OK? (oczywiście zdaję sobie sprawę, że najlepiej jak najmniejsza odległość)

2. przetwornica chinska Edecoa 2500W - jaki maksymalna długośc kabla zasilającego, obecnie jest chyba 2x25mm, czy np. 3 metry będzie OK? (oczywiście zdaję sobie sprawę, że najlepiej jak najmniejsza odległość)

3. klimatyzator i bojler chciałbym zasłonic jakimś panelem z cienkiej sklejki (tak mam zasłonięte baterie), pytanie o jakiś patent na demontowalność owego rozwiązania
panel maskujący baterie mam przyczepiony na rzepach, ale średnio to wygodne w montażu
nic innego poza magnesami nie przychodzi mi jednak do głowy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/174
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2023-08-07, 21:36   

Tomek84 napisał/a:
.....
1. przetwornica AZO 1000 - jaki maksymalna długośc kabla zasilającego, obecnie jest 2x2x6mm, ale zmienię to na 2x10mm, tak 2 metry będzie OK? (oczywiście zdaję sobie sprawę, że najlepiej jak najmniejsza odległość)

czyli dajesz cieńszy? było 2x12 (jak wnioskuję z opisu)?
teoretycznie 10mm2 jest OK na styk. lekko może być ciepły przy maksymalnym obciążeniu dłuższy czas.
ro=1,72x10^-8 Ohm*m
R=2*ro*L/S
czyli R=2*1,72*10^-8*1[m]/10*10^-6[m^2]=1,72*10^-6=0,00344Ohm
czyli spadek napięcia na przewodzie to
U=I*R=0,00344*85A=0,29V
czyli na każdym metrze pzewodu przy maksymalnym obciążeniu spadnie Tobie napięcie
o 0,29V. czyli 3m to już prawie Volt (0,87). Czyli jak na aku będzie jeszcze 11,4V to na przetwornicy 10,5, więc pewno przetwornica przyjmie że aku jest już rozładowany...
Po prostu wcześniej się wyłączy.... może też trochę swirować (włączać się wyłączać naprzemiennie). Zapewne jakiś margines jest przyjęty przez program sterujący w przetwornicy, ale nie masz na niego wpływu...
Dwa razy większy przekrój będzie mieć też dwa razy mniejszy spadek napięcia.
W takim połączeniu nie liczy się tylko czy przewód się nie uszkodzi, ale też jaki będzie na nim spadek napięcia. Dla układów 230V kilka Votl mniej nie ma znaczenia dla odbiornika.
Jak masz zasilanie 12V to już ma to wielkie znaczenie.
Dlatego w niskonapięciowych połączeniach oprócz wytrzymałości ma też duże znaczenie spadek napięcia...
nie bez powodu nad drogami widzisz linie 110 000 V, albo 220 tys V, a nawet 400tys V


Tomek84 napisał/a:
.....
2. przetwornica chinska Edecoa 2500W - jaki maksymalna długośc kabla zasilającego, obecnie jest chyba 2x25mm, czy np. 3 metry będzie OK? (oczywiście zdaję sobie sprawę, że najlepiej jak najmniejsza odległość)

2500W/12V => około 215A. czyli na kazdy mm2 przypada 8,6A, czyli zapasu niewiele.
też pewno się leciutko grzeje (tak że lekko letnie czuć) przy maksymalnym obciazeniu.
Pytanie czy tak obciążasz długotrwale? (choć tego to pewnie przetwornica by nie przeżyła :)
I tu znów metr kabla to rezystancja 0,001376 Ohma, czyli dla maksymalnej mocy na każdym metrze spada Tobie napięcie o około 0,29V, czyli praktycznie jak przy tamtej
(w końcu 1000W - 100mm2, 2500W - 25mm2 - czyli proporcje to 1:1 :)

A jak wiesz jak wykorzystujesz te przetwornice to sam sobie odpowiedz na pytania powyzej....
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-08-08, 08:57   

robba napisał/a:

czyli dajesz cieńszy? było 2x12 (jak wnioskuję z opisu)?


dobrze wnioskujesz

co śmieszne, to producent do tej przetwornicy daje przewody 6mm
miałem wymienić na 10mm, ale nie chciało mi się do sklepu jechać, a miałem pod ręką 6mm, to podwoiłem przewodu, na zasadzie "kiedyś wymienię"

oczywiście wiem, że lepiej by było dać 16mm, ale lodówka ma około 85-95W, a nic innego do tej przetwornicy nie podepnę

słuszna uwaga odnośnie spadków napięcia, może faktycznie dam grubszy przewód, w zależności od tego gdzie ją finalnie zamontuję, bo możliwe, że tylko ją lekko przesunę na obecnych przewodach


robba napisał/a:

2500W/12V => około 215A. czyli na kazdy mm2 przypada 8,6A, czyli zapasu niewiele.


sprawdziłem jeszcze raz i faktycznie mam 35mm, nie 25mm
a producent w ogóle dał przewody 16mm w komplecie z przetwornicą

niemniej jednak - tutaj też jest to (35mm) na wyrost, bo najwięcej co podpinałem to ekspres do kawy 1500W, który chodzi minutę
jedyna rzecz, która chodzi dłużej to pewnie suszarka do włosów

dzięki za podpowiedź
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2023-08-08, 10:53   

Tomek84 napisał/a:
1. przetwornica AZO 1000 - jaki maksymalna długośc kabla zasilającego, obecnie jest 2x2x6mm, ale zmienię to na 2x10mm, tak 2 metry będzie OK? (oczywiście zdaję sobie sprawę, że najlepiej jak najmniejsza odległość)


Ta mniemam że do lodówki, jeśli tak to problemu nie będzie, choć wolał bym przetwornice upłynnić a do lodówki wstawić kompresor 12V.

Tomek84 napisał/a:
2. przetwornica chinska Edecoa 2500W - jaki maksymalna długośc kabla zasilającego, obecnie jest chyba 2x25mm, czy np. 3 metry będzie OK? (oczywiście zdaję sobie sprawę, że najlepiej jak najmniejsza odległość)


Tą im bliżej akumulatora tym lepiej, każdy metr to niepotrzebne straty albo fundusz na grube przewody.
3metry 35mm2 przy 200A( c/a 2kW obciążenia) to 0,3V spadku napięcia, W rzeczywistości będzie więcej bo dochodzi opór na oczkach, złączkach czy bezpieczniku.
Jeśli masz 3m w jedna stronę to sumarycznie 6m przewodu i spadek 0,6V, a w rzeczywistości bliżej 0,8-1V.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-08-08, 11:18   

reaven22 napisał/a:
reaven22 napisał/a:

Ta mniemam że do lodówki, jeśli tak to problemu nie będzie, choć wolał bym przetwornice upłynnić a do lodówki wstawić kompresor 12V.


też bym pewnie wolał, ale to przerasta moje możliwości i chęci też
pewnie gdybym budował drugi raz, to bym poszedł w lodówkę 12V, ale to co mam obecnie jest na moje potrzeby ok i sprawdza się

reaven22 napisał/a:
Tą im bliżej akumulatora tym lepiej, każdy metr to niepotrzebne straty albo fundusz na grube przewody.
3metry 35mm2 przy 200A( c/a 2kW obciążenia) to 0,3V spadku napięcia, W rzeczywistości będzie więcej bo dochodzi opór na oczkach, złączkach czy bezpieczniku.
Jeśli masz 3m w jedna stronę to sumarycznie 6m przewodu i spadek 0,6V, a w rzeczywistości bliżej 0,8-1V.


z tymi 3m to przesadziłem
tak gdzie chcę ją przenieść, to myślę, że starczy 2m przewodu, może 1,5m, choć wąpię, bo trzeba go trochę zamaskować

czy w takim razie, jeżeli podepnę "+" z akumulatora te ~2m, a "-" prosto do karoserii, to będzie lepiej (w sensie mniejszy spadek napięcia?), nie analizowałem jeszcze czy to będzie wykonalne, ale wtedy miałbym sumarycznie czerwonego i czarnego np. 2,5mb, a nie 4mb
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/174
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2023-08-08, 19:58   

Tomek84 napisał/a:
.....
czy w takim razie, jeżeli podepnę "+" z akumulatora te ~2m, a "-" prosto do karoserii, to będzie lepiej (w sensie mniejszy spadek napięcia?), nie analizowałem jeszcze czy to będzie wykonalne, ale wtedy miałbym sumarycznie czerwonego i czarnego np. 2,5mb, a nie 4mb

osobiście to dałbym sobie spokój z masą na karoserii, zbyt wiele z tym problemów.
może jakby zrbić porządne przyłącze albo przylutować...'
Ale nie na darmo we współczesnych autach wszedzie masa oddzielnie kablem....
oprócz silnika może dla rozrusznika i alternatora, ale jest to już jedna bryła aluminiowa....
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2023-08-09, 12:36   

Tomek84 napisał/a:
czy w takim razie, jeżeli podepnę "+" z akumulatora te ~2m, a "-" prosto do karoserii, to będzie lepiej (w sensie mniejszy spadek napięcia?


Przy prądach rzędu 200A nie ryzykował bym użycia karoserii jako masy.
Tylko 2 solidne miedziane przewody.

Tomek84 napisał/a:
też bym pewnie wolał, ale to przerasta moje możliwości i chęci też
pewnie gdybym budował drugi raz, to bym poszedł w lodówkę 12V, ale to co mam obecnie jest na moje potrzeby ok i sprawdza się


jak będziesz w okolicach Grodziska Maz to wpadnij, godzinka i będzie podmieniony :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-08-09, 12:51   

reaven22 napisał/a:
jak będziesz w okolicach Grodziska Maz to wpadnij, godzinka i będzie podmieniony :)


mówisz, że to tylko godzina roboty?
trzeba jeszcze doliczyć godzinę na demontaż lodówki, niestety coś źle dokonałem w obliczeniach i lodówkę mam wstawioną na styk, a miało być 1cm luzu, przez co ciężko się ją wyciąga
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***