Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przelew a może (lepiej) polecenie zapłaty
Autor Wiadomość
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 330/141
Skąd: Francja
Wysłany: 2020-11-13, 10:47   Przelew a może (lepiej) polecenie zapłaty

Barbara i Zbigniew Muzyk napisał/a:
Robie przelewy

Tłumaczyłem Basi, że wygodniej byłoby płacić rachunki automatycznie. Po co na wyjeździe pamiętać o takich rzeczach? Ciekaw jestem, jak inni podróżnicy sobie z tym radzą. Czy może po powrocie tradycyjnie idą na pocztę?
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Ostatnio zmieniony przez andrzej627 2020-11-14, 10:30, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2020-11-13, 11:18   

Zazwyczaj wyjeżam na "pracę zdalną" na cały okres wakacji, nawet jeśli w tym czasie bywam w domu to "na chwilę".

Ponieważ wszyscy dostawcy mediów i usług do domu dają możliwość wysyłki rachunków przez email lub ich strony, praktycznie nie odbieram już poczty papierowej. Kiedy przychodzi "prognoza" za prąd czy gaz, od razu planuję przelewy na przyszłość, z datami płatności poszczególnych rat. W ten sposób nie muszę pamiętać o terminach płatności. Rachunki które przychodzą "na bieżąco" czyli np. za wodę, reguluję także przez Internet. Na poczcie bywam już tylko wtedy kiedy jakiś odbiorca wymaga listu poleconego.

Nawet sprawy urzędowe obecnie łatwiej załatwia się online niż jeszcze pół roku temu. Z racji hobby mam sporo kontaktów z Policją, dla której jeszcze dwa lata temu wysyłka pisma przez ePUAP była problemem (drukowali pismo w jednej komendzie i wieźli do drugiej żeby je "załatwić"). Obecnie jest dużo lepiej. Pandemia także przyczyniła się do ułatwień. Elektroniczne recepty i zwolnienia weszły w samą porę. Wiele spraw których dawniej "nie dało się" załatwić przez telefon lub internet, obecnie nagle się da :)

Rozumiem że systemy bankowe, różne systemy "biur obsługi" u dostawców mediów, telefonów, itp. mogą być na początku onieśmielające i niezrozumiałe. Na szczęście ciężko jest "coś zepsuć" a oszczędność czasu oraz wygoda w porównaniu do ganiania na pocztę jest ogromna.
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 300/13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-13, 11:20   

ja energetykę i gazowników płacę przelewem stałym, nie reaguję na ich namowy, aby w każdym miesiącu płacić inną sumę.

płacę z naddatkiem i po dwóch latach sprawdzam, na ogół mam pół roku bez opłat i od nowa.

także mam spokój na dwa lata.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 330/141
Skąd: Francja
Wysłany: 2020-11-13, 11:28   

Cyryl napisał/a:
ja energetykę i gazowników płacę przelewem stałym, nie reaguję na ich namowy, aby w każdym miesiącu płacić inną sumę.

Brak zaufania?

Cyryl napisał/a:
płacę z naddatkiem i po dwóch latach sprawdzam, na ogół mam pół roku bez opłat i od nowa.

Po co robić prosto, jak można w sposób skomplikowany? :spoko
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2020-11-13, 11:33   

andrzej627 napisał/a:
..............
Po co robić prosto, jak można w sposób skomplikowany? :spoko


Co tu jest skomplikowane ? Polecenia przelewu ; opłaty on-line i tyle . Chyba najlepsze rozwiązanie w czasach pandemii .
Ktoś jeszcze chodzi na pocztę ?
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2020-11-13, 11:45   

Od dawna nie wiem co to poczta :mrgreen:
Podobnie jak Cyryl mam zlecenia stałe z rachunku i rozliczam na koniec roku :ok
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Matheus 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Renault Carrier
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Sty 2013
Otrzymał 18 piw(a)
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2020-11-13, 11:49   

to na poczcie da się zrobić przelew? :haha:
_________________

Renault Carrier - autobus kamper

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 300/13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-13, 12:13   

to nie jest brak zaufania, ale:

jeżeli w tamtym roku zapłaciłem w sumie za prąd 2500zł, to nie trzeba być Einsteinem, aby wyliczyć że 230zł miesięcznie powinno być nadto wystarczające.

natomiast energetyka za nasze grube pieniądze kupiła program do szacunków, gdzie według tego programu co miesiąc powinienem płacić inną sumę.

ja nie po to kupuje prąd od energetyki, aby żyć tym, ale żeby mieć najmniej kłopotów.
z gazownikami to samo.
wolę zapłacić więcej i nie myśleć o tym, niż co miesiąc przelewać inną kwotę.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 330/141
Skąd: Francja
Wysłany: 2020-11-13, 12:36   

Cyryl napisał/a:
wolę zapłacić więcej i nie myśleć o tym, niż co miesiąc przelewać inną kwotę

Mam na myśli taki sposób płacenia, że rachunki (np. za telefon), które co miesiąc mają różną wysokość, są płacone automatycznie przez bank, bez konieczności robienia za każdym razem przelewu.

We Francji tak płacę co miesiąc automatycznie za podatki, ubezpieczenie, prąd, gaz, wodę, telefon, Internet, autostrady, itd. Sam nie robię żadnych przelewów. Bank płaci tyle, ile jest na rachunku. Ja nic nie robię, tylko od czasu do czasu zaglądam przez Internet na konto. Rachunki dostaję wcześniej i w razie jakiegoś problemu mógłbym wstrzymać płatność. Myślę, że w Polsce też to jest możliwe. :spoko

O chodzeniu na pocztę to był żart, chociaż słyszałem, że niektórzy tak robią.
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Ostatnio zmieniony przez andrzej627 2020-11-14, 16:14, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 300/13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-13, 15:31   

za telefon płacę zawsze tyle samo, niezależnie od stopnia wykorzystania.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
antwad 
stary wyga

Twój sprzęt: Dethleffs Advantage T5801
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Sty 2007
Piwa: 17/63
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-13, 21:49   

andrzej627 napisał/a:
We Francji tak płacę co miesiąc automatycznie za podatki, ubezpieczenie, prąd, gaz, wodę, telefon, Internet, itd. Sam nie robię żadnych przelewów. Bank płaci tyle ile jest na rachunku.

W polskich bankach też jest/była taka usługa - polecenie przelewu - mocno promowana jakieś 10 lat temu. Za bardzo się nie przyjęła, klienci - odbiorcy faktur nie chcieli z niej korzystać.
Nie wiem czy w tej chwili jest jeszcze powszechnie oferowana.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2020-11-14, 09:16   

antwad napisał/a:
andrzej627 napisał/a:
We Francji tak płacę co miesiąc automatycznie za podatki, ubezpieczenie, prąd, gaz, wodę, telefon, Internet, itd. Sam nie robię żadnych przelewów. Bank płaci tyle ile jest na rachunku.

W polskich bankach też jest/była taka usługa - polecenie przelewu - mocno promowana jakieś 10 lat temu. Za bardzo się nie przyjęła, klienci - odbiorcy faktur nie chcieli z niej korzystać.
Nie wiem czy w tej chwili jest jeszcze powszechnie oferowana.


Tak, polecenie przelewu nadal jest dostępne - można je uruchomić do rachunków wystawianych przez większe ("znane") podmioty typu Tauron, PGE, operatorzy komórkowi itp. Faktycznie popularność jest znikoma - widać Polacy wolą wiedzieć ile zostanie przelane, a nie ze ktoś w Tauronie się pomyli, przyśle rachunek na parę tysięcy i pieniądze znikną z konta :)
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 330/141
Skąd: Francja
Wysłany: 2020-11-14, 09:30   

dulare napisał/a:
Polacy wolą wiedzieć ile zostanie przelane, a nie ze ktoś w Tauronie się pomyli, przyśle rachunek na parę tysięcy i pieniądze znikną z konta :)

Rachunek powinien chyba przyjść przed terminem płatności, aby w razie pomyłki można było anulować płatność.
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2020-11-14, 09:44   

andrzej627 napisał/a:
dulare napisał/a:
Polacy wolą wiedzieć ile zostanie przelane, a nie ze ktoś w Tauronie się pomyli, przyśle rachunek na parę tysięcy i pieniądze znikną z konta :)

Rachunek powinien chyba przyjść przed terminem płatności, aby w razie pomyłki można było anulować płatność.


Powinien przyjść rachunek wcześniej :) dodatkowo - transakcję KIR (z polecenia zapłaty) można reklamować przez dłuższy czas niż klasyczny przelew. W mBanku ten czas na reklamację dochodzi bodaj do 13 miesięcy. Więc teoretycznie jest bezpiecznie. A w praktyce:

Cytat:
W przeliczeniu na jednego Polaka liczba poleceń zapłaty wynosi… 0,7, średnia dla strefy euro to 60,7, a dla Unii Europejskiej – 48,6. Pod względem popularności tego rodzaju transakcji Polska zajmuje na Starym Kontynencie trzecie miejsce od końca, wyprzedzając nieznacznie Rumunię i Łotwę. Węgrzy, Czesi i Słowacy używają polecenia zapłaty 7-10 razy częściej niż Polacy, a Słoweńcy prawie trzydzieści razy.


Cytat za: https://www.cashless.pl/4...a-sie-jak-ognia
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 330/141
Skąd: Francja
Wysłany: 2020-11-14, 10:01   

dulare, dzięki za wyjaśnienia. Teraz już rozumiem, dlaczego Basia bierze w podróż do Grecji laptop, który jej służy tylko do robienia przelewów. :lol:

Tytuł artykułu jest wymowny. :spoko
Cytat:
Polecenie zapłaty. Wygodne rozwiązanie, którego Polacy boją się jak ognia
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***