Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czasowe wyrejstrowanie kampera
Autor Wiadomość
mgF3 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: CI magis XT 65
Dołączył: 02 Kwi 2018
Skąd: kielce
Wysłany: 2021-01-01, 22:22   Czasowe wyrejstrowanie kampera

Rząd pracuje nad nowym przepisem o czasowym wyrejstrowaniu, ale to jakiś chyba żart bo będzie można to zrobić raz na trzy lata to samo tyczy motocykli. Jeśli coś pokręciłem to proszę mnie poprawić
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-01, 22:36   

Pewnie wzięli pod uwagę bardziej jakieś grubsze remonty pojazdów niż sezonowość np. kamperowania. Poza tym sama możliwość czasowej rezygnacji z rejestracji nic nie daje jeżeli w parze nie idzie jakaś regulacja obniżająca koszty ubezpieczenia w tym samym czasie.
No i jak rozwiążą temat powtórnego dopuszczenia do ruchu? Czyżby był do przejścia cały młyn pt. miękki dowód plus zrobienie przeglądu technicznego, czy tylko aktualny dokument będą brać w jakiś depozyt?
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robold 
zaawansowany


Twój sprzęt: Samodzielnie zbudowany Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Cze 2007
Piwa: 17/17
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2021-01-02, 13:21   

Ponieważ nie jeżdżę zimą, to od paru już lat na zimę wycofuje czasowo z ruchu mojego kampera.
Za tą operację w WK płacę około 100 zł ale za czas wycofania dostaję zwrot OC w wysokości 95%
i w zależności od ubezpieczyciela około 80% AC. O ile z OC odbywa się to bez problemu to o zwrot AC trzeba "walczyć"
Przegląd robię zawsze pod koniec maja więc już po odebraniu DR z WK.
_________________
Na wschód i nie tylko... :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
@ndrzej 
weteran


Twój sprzęt: Laika Ecovip 309
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Lip 2007
Piwa: 131/203
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2021-01-02, 15:49   

Robold napisał/a:
Ponieważ nie jeżdżę zimą, to od paru już lat na zimę wycofuje czasowo z ruchu mojego kampera.
Za tą operację w WK płacę około 100 zł ale za czas wycofania dostaję zwrot OC w wysokości 95%
i w zależności od ubezpieczyciela około 80% AC. O ile z OC odbywa się to bez problemu to o zwrot AC trzeba "walczyć"
Przegląd robię zawsze pod koniec maja więc już po odebraniu DR z WK.


Mógłbyś napisać jak to wygląda w praktyce?


Np. Czy WK nie robi trudności?
Czy trzeba zdać tablice rejestracyjne w WK?
Co z badaniami technicznymi? Czy wykonuje się je jak dotychczas, raz do roku?
W jakiej firmie ubezpieczasz kampera?

W tym roku nie będę wprawdzie do tego podchodził, ale w przyszłym... kto wie. :spoko
_________________
Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym!
Heraklit
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robold 
zaawansowany


Twój sprzęt: Samodzielnie zbudowany Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Cze 2007
Piwa: 17/17
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2021-01-02, 16:19   

@ndrzej napisał/a:


Mógłbyś napisać jak to wygląda w praktyce?


Np. Czy WK nie robi trudności?
Czy trzeba zdać tablice rejestracyjne w WK?
Co z badaniami technicznymi? Czy wykonuje się je jak dotychczas, raz do roku?
W jakiej firmie ubezpieczasz kampera?

W tym roku nie będę wprawdzie do tego podchodził, ale w przyszłym... kto wie. :spoko


Tu masz wszystko o procedurze
https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/czasowe-wycofanie-pojazdu-z-ruchu
Nie ma żadnych problemów z WK i przeglądem technicznym. Tylko radziłbym tak zaplanować przegląd aby nie wypadł w trakcie wyłączenia z ruchu.
Ubezpieczenie OC - każda firma jest dobra, bo jest zobowiązana ustawą do zwrotu 95% za czas wyłączenia z ruchu.
AC to już trzeba samemu sprawdzić gdzie będzie najlepiej.
Aby odzyskać część składki AC trzeba powołać się na art. 816 k.c. ( jest on zapisany w OWU każdego ubezpieczyciela ) trzeba też mieć dużo cierpliwości i nie poddawać się.
_________________
Na wschód i nie tylko... :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
@ndrzej 
weteran


Twój sprzęt: Laika Ecovip 309
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Lip 2007
Piwa: 131/203
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2021-01-02, 16:39   

Dzięki za info! :)

Do tej pory było sporo nieścisłości w tym temacie, ale jak widać - jak się chce, to można.
Szczerze mówiąc nie interesowałem się tym tematem, kiedy ubezpieczenia OC (AC nie mam) były stosunkowo tanie, a załatwianie sprawy w WK związane było ze stratą kilku godzin w kolejkach w urzędzie. Teraz, chyba dzięki komputeryzacji i zatrudnieniu większej ilości urzędników, kolejek praktycznie nie ma, a i oszczędność na składkach OC jest większa. :spoko
_________________
Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym!
Heraklit
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mgF3 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: CI magis XT 65
Dołączył: 02 Kwi 2018
Skąd: kielce
Wysłany: 2021-01-02, 17:18   

Znalazłem w necie taką informację
Czasowo wycofasz z ruchu samochód, ale tylko rozbity
Nowym rozwiązaniem, które zakładają przygotowane w ministerstwie infrastruktury przepisy, jest rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe.

– Będzie to jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów – zapowiedział Hutryś. – W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu – wyjaśnił.

Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

– O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji w komunikacie – wskazał rzecznik resortu infrastruktury.

Można spodziewać się, że ta zmiana nie ucieszy wszystkich kierowców. Nie przewidziano w tym katalogu miejsca na czasowe wyrejestrowanie "pojazdów sezonowych", czyli np. motocykli, kabrioletów, kamperów czy aut zabytkowych... Szkoda.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-02, 18:48   

@ndrzej napisał/a:
... załatwianie sprawy w WK związane było ze stratą kilku godzin w kolejkach w urzędzie. Teraz, chyba dzięki komputeryzacji i zatrudnieniu większej ilości urzędników, kolejek praktycznie nie ma ...


Kolega raczy żartować. Teraz to jest dopiero rzeźnia. Pomijając fakt, że cała ta komputeryzacja przedłuża wizytę trzykrotnie (osoba w okienku stale coś pisze, drukuje formularze, odkłada na półeczkę, naklejki wkleja w jeszcze inne zeszyty i formularze, drukuje coś do podpisania, skleja, zszywa, znów coś pisze...) to w ramach pandeparampampam obowiązuje wyłącznie rejestracja przez internet oraz limit osób. W efekcie w dużych miastach takich, jak moje system proponuje daty wizyty na dwa tygodnie w przód od momentu wejścia w formularz rejestracji wizyty...

@ndrzej napisał/a:
... Teraz ... oszczędność na składkach OC jest większa


To pewnie zależy gdzie i jak kupowało się ubezpieczenie. Jeżeli kupujemy na rok z góry to ubezpieczyciel może nie chcieć wycinać z tego części procentowo i nam oddawać, szczególnie, gdy opłacenie roku z góry objęte jest jakąś dodatkową zniżką za nie dzielenie na raty. Plus zapewne odejmie sobie tą zniżkę i doliczy coś ekstra za przeliczanie całości na nowo (czas pracownika i sprzętu) - ot, choćby dla zniechęcenia Klienta. Innymi słowy: jak usłyszę potwierdzone info, że ktoś urwał konkretny kawał pieniądza, to uwierzę ;)

No i ciekawe jak potem obliczać będą amortyzację auta, które miało szkodę a po drodze miało też takie czasowe wyłączenia? Przecież ubezpieczalnie nie będą dokładać do biznesu, na cięcia w zyskach też bym nie liczył.
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robold 
zaawansowany


Twój sprzęt: Samodzielnie zbudowany Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Cze 2007
Piwa: 17/17
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2021-01-02, 19:42   

Monter napisał/a:
@ndrzej napisał/a:
... załatwianie sprawy w WK związane było ze stratą kilku godzin w kolejkach w urzędzie. Teraz, chyba dzięki komputeryzacji i zatrudnieniu większej ilości urzędników, kolejek praktycznie nie ma ...


Kolega raczy żartować. Teraz to jest dopiero rzeźnia. Pomijając fakt, że cała ta komputeryzacja przedłuża wizytę trzykrotnie (osoba w okienku stale coś pisze, drukuje formularze, odkłada na półeczkę, naklejki wkleja w jeszcze inne zeszyty i formularze, drukuje coś do podpisania, skleja, zszywa, znów coś pisze...) to w ramach pandeparampampam obowiązuje wyłącznie rejestracja przez internet oraz limit osób. W efekcie w dużych miastach takich, jak moje system proponuje daty wizyty na dwa tygodnie w przód od momentu wejścia w formularz rejestracji wizyty...

W moim mieście umawiam się telefonicznie na wizytę w WK, druczek wypełniam w domu i sprawę załatwiam w 20 minut

@ndrzej napisał/a:
Innymi słowy: jak usłyszę potwierdzone info, że ktoś urwał konkretny kawał pieniądza, to uwierzę ;)

Od 4 lat dostaje zwrot 95% OC ( tylko za okres czasowego wyłączenia z ruchu ) jest tak jak pisałem - ubezpieczyciel nie ma nic do "gadania" załatwiają to odpowiednie przepisy.
AC to tylko dla tych co mają czas i cierpliwość - w najgorszym przypadku sąd.
_________________
Na wschód i nie tylko... :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robold 
zaawansowany


Twój sprzęt: Samodzielnie zbudowany Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Cze 2007
Piwa: 17/17
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2021-01-02, 19:45   

Zwrot AC - przepis art. 816 k.c. przewiduje, że w razie ujawnienia okoliczności, która pociąga za sobą istotną zmianę prawdopodobieństwa wypadku, każda ze stron może żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki, poczynając od chwili, w której zaszła ta okoliczność, nie wcześniej jednak niż od początku bieżącego okresu ubezpieczenia. W razie zgłoszenia takiego żądania druga strona może w terminie 14 dni wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.
_________________
Na wschód i nie tylko... :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
@ndrzej 
weteran


Twój sprzęt: Laika Ecovip 309
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Lip 2007
Piwa: 131/203
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2021-01-02, 23:00   

Monter napisał/a:
@ndrzej napisał/a:
... załatwianie sprawy w WK związane było ze stratą kilku godzin w kolejkach w urzędzie. Teraz, chyba dzięki komputeryzacji i zatrudnieniu większej ilości urzędników, kolejek praktycznie nie ma ...


Kolega raczy żartować. Teraz to jest dopiero rzeźnia.


Z wydziału komunikacji w Piasecznie korzystam od trzydziestu lat. Załatwiałem tam wiele spraw związanych z rejestracją i wyrejestrowaniem wielu pojazdów, zarówno kupionych w kraju jak i zagranicą. Niejednokrotnie musiałem brać wolny dzień w pracy żeby coś załatwić, a kolejki ustawiały się tam już o piątej rano.

Ostatnio czterokrotnie byłem w tym samym (choć w innym, większym budynku) wydziale komunikacji i ze zdziwieniem stwierdziłem, że kolejki, które do niedawna spędzały człowiekowi sen z powiek przed każdą wizytą tamże - nagle zniknęły. Teraz można umówić się telefonicznie lub mailowo na konkretną godzinę i załatwia się sprawę w dwadzieścia minut.
Być może mniejsza ilość interesantów spowodowana jest pandemią i związaną z tym ograniczoną ilością rejestracji pojazdów.
Zauważyłem jednak również dużo lepszą organizację pracy urzędu. Pracownicy sami kserują część dokumentów, a płacić można na miejscu kartą. Kiedyś rozpoczynało się załatwianie sprawy od zrobienia ksera po drugiej stronie ulicy i w trakcie rejestracji wychodziło się do agencji bankowej w celu dokonania opłat.

Żeby było jasne - nie jestem zwolennikiem "dobrej zmiany" i większości wprowadzanych przez obecny rząd porządków. Przyznać jednak muszę, że w sprawach urzędowych związanych z komunikacją, dzięki komputeryzacji nastąpił znaczący postęp. Choćby aplikacja "mObywatel" pozwalająca na nie wożenie ze sobą dokumentów, a także likwidacja karty pojazdu - za którą do tej pory trzeba było płacić, czy też likwidacja nalepki na szybę z numerem rejestracyjnym. Itp.itd.

Może w Poznaniu jest inaczej, a ponieważ połowa mojego serca jest z Wielkopolski, jest mi z tego powodu smutno... ;)
:spoko
_________________
Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym!
Heraklit
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-03, 04:46   

Ja korzystałem dwukrotnie w październiku i w listopadzie 2020. Nie zdziwi mnie jednak, jeżeli się okaże, że każdy urząd działa inaczej.

Najlepsze jest to, że rejestrujesz się na stronie, dostajesz kod potwierdzenia i PDF z kodem QR, a po odstaniu swojego w kolejce i tak robi się po otwarciu drzwi o 7:30 kolejna do dwóch jedynych "kiosków", do których trzeba ręcznie wklepać swój PESEL i kod rezerwacji w celu pobrania bilecika... Żadnych czytników, nic. Jedyny plus tych bilecików jest taki, że mimo rezerwacji na daną godzinę rano pełno cwaniaczków pcha się do sali i stoi w kolejce, ale system woła po godzinie na jaką się człowiek zarejestrował przez internet a nie w jakiej się dopchał do tego urządzenia z bilecikami.

Niestety tu chyba nadal ludzie tkwią w przekonaniu, że można się wepchać przed innych, choć pewnie czasem się może udać, bo jak po wywołaniu ktoś przez kilka minut do okienka nie dotrze to system woła kolejne numerki.

Płatność kartą jest już wszędzie i jest powszechna, dlatego o tym nie wspominałem. Wygłupili by się gdyby płatności kartą nie było.

W poznaniu nadal jednak ksero umowy trzeba sobie zrobić samemu co wygląda tak, że z sali obsługi trzeba wyjść i w holu jest bezpłatne ksero.
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mgF3 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: CI magis XT 65
Dołączył: 02 Kwi 2018
Skąd: kielce
Wysłany: 2021-01-03, 10:54   

A co kserujesz?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-03, 16:43   

Umowę kupna-sprzedaży. I potem Urząd tę kopię sobie zabiera.
Po co im to, i dlaczego nie mają skanera do zrobienia sobie od razu wersji elektronicznej, to mnie nie pytajcie :)
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mgF3 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: CI magis XT 65
Dołączył: 02 Kwi 2018
Skąd: kielce
Wysłany: 2021-01-03, 16:53   

Umowę kupna-sprzedaży? To w dowodzie rejestracyjnym jest inny właściciel?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***