Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zabezpieczenie AKU przed przetwornicą
Autor Wiadomość
szkl 
zaawansowany


Twój sprzęt: Carthago
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Mar 2020
Piwa: 12/2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-04-12, 17:28   zabezpieczenie AKU przed przetwornicą

dość przewrotny temat ale mam pytanie - jak zabezpieczyć aku zabudowy przed zajechaniem przez nieużywaną przetwornicę. Już dwa razy zapomniałem wyłączyć przetwornicy z przycisku sterującego (żółty Volt sinus 1500/3000) i on pomalutku drenował mi aku aż do wyczerpania prawie. Włączyć i zrobić kawę to luz ale pamiętać aby wyłączyć to już gorzej więc może jakiś patent który wyłączy automatycznie gdy nie będzie używana - czyli pobór 230V = 0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-04-12, 20:22   

Wymontuj włącznik sterujący bistabilny na monostabilny i zastosuj taki przekaźnik opóźniający wyłączenie do max 25minut.
W efekcie, naciszniesz guziczek na jedną sekundę a przetwornica będzie pracowała co najmniej 25minut.
Na kawkę chyba wystarczy.
https://allegro.pl/oferta/przekaznik-czasowy-wydluzajacy-p3srp1500-do-25-min-7413251351
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
szkl 
zaawansowany


Twój sprzęt: Carthago
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Mar 2020
Piwa: 12/2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-04-12, 20:30   

Socale, nie głupie. Ale czy coś takiego mogę dać pomiędzy włącznikiem już zamontowanym w ścianie a przetwornicą aby nie robić nowej dziruy bo te włączniki są inne i nie chce szpecić więc skoro zapodam prąd przez włączenie starego to czy automatycznie nowy monostabilny przekaże impuls na 25min a potem wyłączy wszystko?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-04-12, 20:36   

Nie nie , troszkę inaczej. Włącznik na ścianie musisz wymienić na taki samoodbijający (dzwonkowy)
Monostabilny poda impuls start do przekaźnika, a po puszczeniu włącznika, przekaźnik nadal będzie odgrywał obecną rolę włącznika bistabilnego jaki masz do włączania/wyłączania przetwornicy w określonym czasie.
Jak nie będziesz mógł sobie z tym poradzić to ulepię Ci schemat albo przyślij do mnie to ci zrobię.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
szkl 
zaawansowany


Twój sprzęt: Carthago
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Mar 2020
Piwa: 12/2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-04-12, 21:17   

Socale, teraz mój nieelektryczny umysł ogarnął. Dzięki za koncepcję. Zastanawiam się czy 25min wystarczy - muszę się zastanowić po co mi dłużej - ewent. ładowanie rowerów może być minusem w takiej sytuacji. Myślałem bardziej o czymś typu smart że jeżeli nie ma poboru 230V (nic nie ciągnie prądu) to wyłączana jest przetwornica co pozwoli po zrobieniu kawy i upływie np tych 25min wyłączyć przetwornicę ale jeżeli podłączę ładowarkę roweru, komputera i będzie jakiś tam pobór prądu to jej nie wyłączy automatycznie po tych 25min.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-04-12, 21:52   

Socale napisał/a:
Monostabilny poda impuls start do przekaźnika, a po puszczeniu włącznika, przekaźnik nadal będzie odgrywał obecną rolę włącznika bistabilnego jaki masz do włączania/wyłączania przetwornicy w określonym czasie.

Przydał by się i drugi by można by było wyłączyć szybciej niż automatyka.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-04-14, 20:12   

szkl napisał/a:
Socale, teraz mój nieelektryczny umysł ogarnął. Dzięki za koncepcję. Zastanawiam się czy 25min wystarczy - muszę się zastanowić po co mi dłużej - ewent. ładowanie rowerów może być minusem w takiej sytuacji. Myślałem bardziej o czymś typu smart że jeżeli nie ma poboru 230V (nic nie ciągnie prądu) to wyłączana jest przetwornica co pozwoli po zrobieniu kawy i upływie np tych 25min wyłączyć przetwornicę ale jeżeli podłączę ładowarkę roweru, komputera i będzie jakiś tam pobór prądu to jej nie wyłączy automatycznie po tych 25min.

Aaaa to zmienia całokształt, pisałeś o ekspresie do kawy.
Cóż, układ który mam w głowie można przerobić wydłużając czas do kilku godzin, podczas odliczania czasu każde naciśnięcie przycisku resetuje i odlicza od nowa.
Taki Smart OFF też jest możliwy, amperometryka, ale małych poborów prądowych ona może nie zauważać i komplikuje prostotę.
.
darek 61 napisał/a:

Przydał by się i drugi by można by było wyłączyć szybciej niż automatyka.

A to już najmniejszy problem :)
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***