Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Błękitny Fiat Ducato 3.0 L4H2 do przebudowy
Autor Wiadomość
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-10-12, 15:25   



Wymiennik płytowy raczej powinien być w pionie. Tak jak jest obecnie będzie problem go opróżnić z wody przed zimą. Odpowietrzenie obwodu od webasta również może być problemem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-12, 15:58   

reaven22 napisał/a:
kubas72 napisał/a:
Mam elektrozawór z BMW, który zapewne ma otwarty jeden obwód.
Błędnie zakładałem, że obydwa są otwarte skoro nie podałem napięcia.


Założenie jest słuszne, niepodpięty zawór BMW ma otwarte oba obiegi.

Zaciśnij jakimś morsem przewód od grzania wody tak aby cały przepływ poleciał na ogrzewanie, może przepchnie jakiś bąbel powietrza albo coś co blokuje.

Pomogło drugi układ ciepły, jednak Webasto włącza się na parę minut następnie wyłącza się i tak w kółko. Wyraźnie walczy.

EA3A7BE9-94B1-4619-A7BE-886A24437E33.jpeg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 328,01 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-10-12, 21:04   

Co masz w obiegu ogrzewania ??
jakie przekroje ?
jakie długości ?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-13, 00:15   

reaven22 napisał/a:
Co masz w obiegu ogrzewania ??
jakie przekroje ?
jakie długości ?

W układzie jest woda, która miała ujawnić nieszczelności. Jak podpowiedział wlodo, rzeczywiście podpięcie się do sieci i wtłoczeniem wody było łatwe.
Z powodu trudności w pracy webasto postanowiłem wymienić jutro wodę na płyn docelowy. Zobaczymy co będzie. W tej chwili pracuje bardzo nerwowo. Twoja diagnoza była słuszna, po odcięciu podgrzewania wody, ciepła woda pojawia się na początku układu podłogówki chodzi przez chwilę i wyłącza się. Pracuje jak silnik rakietowy, po pewnym czasie wypuszcza białe spaliny po czym rusza pompka zaczyna grzanie. Po minucie pompka przestaje pracować i zaczyna „startować silnik rakietowy”, w tym czasie szumi ale bez reakcji. Po jakimś czasie włącza się i sytuacja się powtarza. Koniec układu podłogówki zimna, choć słychać przelewającą się wodę. Jak odblokowałem ponownie podgrzewanie wody webasto pracuje poprawnie. Temperatura w układzie bardzo wysoka.
Zastosowałem do układu rurki pex 16 o długości 32 Mb.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-13, 00:21   

reaven22 napisał/a:
Obrazek

Wymiennik płytowy raczej powinien być w pionie. Tak jak jest obecnie będzie problem go opróżnić z wody przed zimą. Odpowietrzenie obwodu od webasta również może być problemem.


Mam już nagrzewnicę, którą chcę włączyć do układu. Jeśli lepszym rozwiązaniem jest ustawienie wymiennika w pionie to spróbuję go tak ustawić. Dzięki za zwrócenie uwagi na ten szczegół.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-13, 00:43   

reaven22 napisał/a:
Przylutuj zasilanie 12V jak na zdjęciu, powinno działać.

Przekaźnik sterujący będzie dostępny pomiędzy pinami 2 i 4 z oryginalnej kostki.

Przyjrzałem się miejscu gdzie powinienem się podłączyć. Widzę pewne trudności. Możesz podpowiedzieć co zrobić aby dwa przewody wlutowane w te miejsca były bezpiecznie i na stałe zamocowane aby podczas jazdy nie odpadły :oops:
Nie chciałbym nadwyrężać Twojej cierpliwości ale czy znalazłbyś trochę czasu aby podpowiedzieć jak zorganizować zasilanie z webasto podgrzewania wody i ogrzewania podłogowego ze wspomaganiem nagrzewnicy mając takie dane? Włącznik, który już rozgryzłeś będzie zlokalizowany przy łóżku. Włącznik do cieplej wody zlokalizuję pewnie w innym miejscu pewnie w okolicy kuchni.

7C73FCBE-AE34-47FA-896F-BC1EFAD0E66B.jpeg
Typowy chyba włącznik webasto
Plik ściągnięto 1 raz(y) 183,91 KB

CFE58656-3F40-4BEF-8B71-6531C28B1EFB.jpeg
Kostka z nagrzewnicy
Plik ściągnięto 0 raz(y) 168,32 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-10-13, 12:45   

kubas72 napisał/a:
Po minucie pompka przestaje pracować i zaczyna „startować silnik rakietowy”, w tym czasie szumi ale bez reakcji. Po jakimś czasie włącza się i sytuacja się powtarza. Koniec układu podłogówki zimna, choć słychać przelewającą się wodę.


Nie ma przepływu czynnika. Webasto grzeje do 80'C i się wyłącza. Coś nie jest drożne.

Nie zalewaj płynem dopóki wszystkiego nie sprawdzisz. To nic nie zmieni a jest upierdliwy przy wyciekach albo przy przerabianiu instalacji.

kubas72 napisał/a:
Widzę pewne trudności. Możesz podpowiedzieć co zrobić aby dwa przewody wlutowane w te miejsca były bezpiecznie i na stałe zamocowane aby podczas jazdy nie odpadły


Wystarczy linka 0,5mm2, jak przylutujesz zaznaczone punkty to nic się nie stanie.
Czasem jak widzę potencjalne miejsce problemów to łapie przewód gdzieś do obudowy trytytką.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-13, 16:29   Wymiennik płytowy

Dzisiaj nie miałem zbyt dużo czasu, jednak wystarczyło tyle aby skorzystać z reaven22 rady. Postanowiłem zmienić pozycje wymiennika i tu zagwostka. Czy przypadkiem przy podłączaniu w układ nie popełniłem błędu :gwm ?
Od dołu idzie płyn z webasto.

Choć może nie.

017356C9-C18F-4103-ABD4-833C19119182.jpeg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 263,77 KB

50F91846-2FF0-4CD7-91DF-B657E71648CA.jpeg
Schemat producenta
Plik ściągnięto 4 raz(y) 86,79 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robertunio 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 7/6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-10-13, 18:30   Wymiennik ciepła

https://www.camperteam.pl...er=asc&start=75
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-13, 20:47   Re: Wymiennik ciepła

Robertunio napisał/a:
https://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=35205&postdays=0&postorder=asc&start=75

Wiem Robertunio, ta przebudowa to skarbnica wiedzy. Na moim wymienniku nie mam cyferek, dlatego wpiąłem się na logikę. Po teście mogę tylko stwierdzić, że gorący płyn wpłyną i wypłyną drugim końcem. Ponieważ nie wszystko działa dobrze, zaczynam dłubać w układzie. Glikol u mnie jest w tej chwili wpięty tam gdzie AndreLech wpiął wodę.
Teraz zastanawiam się co zrobić?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-10-13, 23:39   Re: Wymiennik ciepła

kubas72 napisał/a:
Glikol u mnie jest w tej chwili wpięty tam gdzie AndreLech wpiął wodę.
Teraz zastanawiam się co zrobić?


Ustaw w pionie, glikol ma płynąć z góry w dół, ogrzewana woda z dołu w górę.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
BikerB 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: L4H2 2015
Dołączył: 02 Lip 2021
Piwa: 6/1
Skąd: UK
Wysłany: 2022-10-15, 13:40   

cze
poruszasz sie szarym obszarze, webasto z samochodow osobowych nie bylo pod to projektowane bedzie albo nie bedzie dzialac w sumie trudno powiedziec dlaczego
narysuj schemat bedzie latwiej analizowac
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-16, 11:16   Webasto jak zmywarka do naczyń

BikerB napisał/a:
narysuj schemat bedzie latwiej analizowac

Dziękuję, że chcesz pomóc rozwiązać problem, który może być wyłącznie wynikiem mojej niewiedzy. Staram się podążać przetartymi ścieżkami „wyrąbanymi maczetami” :szeroki_usmiech przez kolegów z forum. Jednak może ktoś z forum zechciałby przeanalizować co napiszę po niżej i wskazać gdzie tkwi problem a czym się nie przejmować.
Muszę się w tym miejscu przyznać do lekkiego „druciarstwa”, które może mieć wpływ na sprawność całego układu. Nie mam jeszcze aku do zabudowy, dlatego korzystam do zasilania webasto z ośmioletniego akumulatora 100Ah (startowego). Zasilanie za pomocą linki 2.5 na końcach krokodyli (trudno mówić o dobrym połączeniu) Czytałem na forum, że słaby aku może mieć wpływ na uruchomienie webasto. Choć moje suche webasto startuje bez problemów (oczywiście jest różnica w mocy). Ale od początku.
Narysowałem schemat mojej instalacji. Pierwszy rozdzielacz 1 tuż za webasto główny kierunek prowadzi do elektrozaworu z BMW oraz wąż fi 8 do zbiorniczka wyrównawczego wpiętego od góry. Główny nurt fi 20 trafi do elektrozaworu od BMW. Lewy - (podgrzewanie wody) wąż fi 20 prowadzi do wymiennika płytowego (ustawionego w pionie - dzięki reaven22 )[/b]) Prawy górny wąż fi 20 trafia do rozdzielacza nr 2 - ( ogrzewanie). Dzielę nim na ogrzewanie nagrzewnicą i ogrzewanie podłogowe widoczny pex- 16 plus zawór dławiący ( otwarty na maxa). Wszystkie nitki trafiają w końcu do rozdzielacza nr 3, który w założeniu powinien kierować płyn do webasto. I tak od lewej powrót ze zbiorniczka wyrównawczego podpiętego od dołu fi 18, kolejny będzie powrotem z nagrzewnicy fi 16, kolejny powrót z wymiennika płytowego fi 20, kolejny powrót pex ogrzewanie podłogowe i na końcu odejście do webasto fi 18.
A teraz działanie samego webasto.
Tak jak już pisali koledzy układ ogrzewania podłogówki było mocno zapowietrzony. W zbiorniku wyrównawczym sporo się działo. Płyn wędrował góra-dół i dużo powietrza. Dopiero wczoraj się to ustabilizowało ( po trzech dniach, bez mojej pomocy).
Webasto jak dla mnie bardzo szybko rozgrzewa płyn do wysokiej temperatury. Elektrozawór gorący płyn kieruje do wymiennika, na powrocie również gorący powraca do webasto, które po pewnym czasie się wyłącza. Ale mimo, że elektrozawór nie jest podłączony do zasilania nie kieruje płynu do rozdzielacza nr 2 (ogrzewanie). Gorący płyn płynie przez rozdzielacz nr 2 dopiero po zablokowaniu (za pomocą ścisku) dopływu do wymiennika. Płyn gorący robi pełen obieg w podłogówce. Płyn na wejściu ma bardzo wysoką temperaturę oraz bardzo ciepłą na wyjściu. Po pewnym czasie webasto się wyłącza.
W przypadku podgrzewania wody jaki i ogrzewaniu podłogowemu webasto się już nie włączyło, pomimo wyraźnego obniżenia temperatury w obiegu. Z webasto wydobywały się charakterystyczne dźwięki jak w zmywarce kiedy myje naczynia, przelewania się wody. Czuć było wyraźnie przepływ wody pod ręką. Innym razem dźwięk jednostajnym podobny do wydawanego przez prostownik.
Jeśli wyłączę webasto i po chwili włączę ponownie, webasto zaczyna grzać.
W jednym przypadku zabrakło mi już cierpliwości i uruchomiłem silnik, webasto po chwili zaczęło pracować (może to tylko przypadek).
I na koniec.
W tym pierwszym i jak na razie ostatnim razie, kiedy ogrzewanie podłogowe grzało czułem się jak bym siedział na rozgrzanym słońcem piasku. Podłoga była ciepła i wyraźnie odczuwałem promieniowanie temperatury. Od tego momentu nie żałuję ani jednej godziny poświęconej budowę podłogówki.
Ja widzę tutaj dwa problemy:
elektrozawór, który nie puszcza gorącego płynu w dwa obiegi,
webasto, które po ogrzaniu płynu nie włącza się ponownie.
Ktoś ma może dobrą radę?

1AC535CB-2FC5-4D37-84F9-C4EAF8192C4B.jpeg
Schemat instalacji
Plik ściągnięto 9 raz(y) 452,57 KB

8DECF02C-02EC-4143-B7B2-0C80304F2E39.jpeg
1 rozdzielacz z odprowadzeniem do zbiorniczka wyrównawczego
Plik ściągnięto 1 raz(y) 396,64 KB

2B9CBBB9-1F90-484F-81C2-037A107242FB.jpeg
Elektrozawór BMW
Plik ściągnięto 1 raz(y) 389,7 KB

57B6BAAD-D1D2-406E-962D-F84BFC0A0E0D.jpeg
2 rozdzielacz
Plik ściągnięto 2 raz(y) 327,74 KB

F7474344-74A6-4B6A-8DBF-18305257B079.jpeg
Rozdzielacz nr 3
Plik ściągnięto 2 raz(y) 303,44 KB

E1EA1E65-8A56-4DB1-B323-240373F0CEC0.jpeg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 386,08 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robertunio 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 7/6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-10-16, 19:47   Re: Webasto jak zmywarka do naczyń

[/quote]
Ja widzę tutaj dwa problemy:
elektrozawór, który nie puszcza gorącego płynu w dwa obiegi,
webasto, które po ogrzaniu płynu nie włącza się ponownie.
Ktoś ma może dobrą radę?[/quote]

Schemat jest OK, gdyby ez. nie przepuszczał płynu obiegiem podłogówki - nie powinien robić tego również po „zaciśnięciu” drugiego obiegu. Wg. mnie obwód podłogówki jest nadal zapowietrzony. Jeszcze raz na dłuższy okres czasu wykorzystaj poradę Reaven22 z zaciśnięciem, sprawdź wtedy jak pracuje Webasto. Jeśli możesz pojeździć autem po górkach i dolkach - to również może pomóc.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-16, 22:29   

Dzięki za radę Robertunio. Wrócę do tematu w połowie tygodnia. Służbowo muszę wpaść do Gdańska.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***