Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Błękitny Fiat Ducato 3.0 L4H2 do przebudowy
Autor Wiadomość
BikerB 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: L4H2 2015
Dołączył: 02 Lip 2021
Piwa: 6/1
Skąd: UK
Wysłany: 2022-10-16, 22:33   

oki
ja bym to testowal tak
powinno sie zaczas odwrotnie ale na nagrzewnicy masz przewody gumowa a w podlogowce plastik od samego rozdzielacza wiec tak troche od d.. strony
1.
a/pomin zawor tez z bmw i podlacz bezposrednio bez wymiennika plytowego (polacz kawalkiem rurki czy cos podobnego)
b/sciskiem zablokuj obwod nagrzewnicy
sprawdz czy dziala
- czy petla jest ciepla w calosci
-jak czesto wylacza sie webasto (bedzie czesto odbior ciepla jest za maly)
- po wlaczeniu obserwuj poziom plynu w zbiorniku wyrownawczym (IMVHO tu nie powinno byc przylacza do zbiornika bo ci csinienie ucieka no chyba ze zbiornik przeponowy )
jak bedzie slabo zablokuj ta rurke fi 8 ...alelale ... wczesniej gdzie masz odpowietrzniki ? ile masz wody w ukladzie ? tak +/-
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-10-16, 22:42   

kubas72 napisał/a:
webasto, które po ogrzaniu płynu nie włącza się ponownie.


Daj porządne zasilanie to się będzie włączać, kable 2,5 na krokodylach przy starym akumulatorze to dziwne że w ogóle się uruchomiło. :)


kubas72 napisał/a:
Ale mimo, że elektrozawór nie jest podłączony do zasilania nie kieruje płynu do rozdzielacza nr 2 (ogrzewanie). Gorący płyn płynie przez rozdzielacz nr 2 dopiero po zablokowaniu (za pomocą ścisku) dopływu do wymiennika.


Po to są elektrozawory, aby kierować płyn tam gdzie my chcemy. Jeśli oba są otwarte to płyn będzie płynął obiegiem o mniejszym oporze.

Czy po zaciśnięciu przewody do wymiennika płytowego nagrzewa się podłogówka i nagrzewnica ??
Jeśli tak to wszystko działa ok, tylko webasto ma za słabe zasilanie i nie startuje ponownie po obniżeniu temperatury.



Jeśli nagrzewnice zasilasz przewodem w oplocie stalowym to ma on za mały przekrój. Na nagrzewnicę powinno iść 18-20mm, to ona robi za główny odbiornik ciepła. Jeśli ciepło nie zostanie odebrane to webasto będzie sią załączać i wyłączać cyklicznie. To niekorzystne ze względu na zużycie prądu i paliwa.



Przewód do wyrównawczego powinien wychodzić pionowo w górę a nie poziomo, wówczas będzie wyłapywał bąble powietrza przelatujące przez ten rozdzielacz.
Ostatnio zmieniony przez reaven22 2022-10-16, 22:49, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-10-16, 22:47   

BikerB napisał/a:
- po wlaczeniu obserwuj poziom plynu w zbiorniku wyrownawczym (IMVHO tu nie powinno byc przylacza do zbiornika bo ci csinienie ucieka no chyba ze zbiornik przeponowy )
jak bedzie slabo zablokuj ta rurke fi 8 ...alelale ... wczesniej gdzie masz odpowietrzniki ? ile masz wody w ukladzie ? tak +/-


To jest zbiornik przelotowy, dzięki rurce fi8 układ się odpowietrza sam, tylko wymaga to trochę czasu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-17, 05:27   

BikerB napisał/a:
oki masz wody w ukladzie ? tak +/-

To jest dla mnie niewiadoma. Wodę wtłoczyła bezpośrednio z sieci. Celem było wykrycie nieszczelności połączeń w układzie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-17, 05:36   

Dzięki reaven22. Twoja odpowiedź sporo mi wyjaśniła. Odpiszę w szczegółach wieczorem. Muszę ruszać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-24, 21:35   Ogrzewanie podłogowe webasto

Zanim przeprowadzę modyfikację ogrzewania chciałbym się Was doradzić, czy dobrze kombinuję . Postanowiłem wymienić wodę z ogrzewania na docelowy glikol. Układ jest pewnie jeszcze zapowietrzony. Temperatura w układzie podłogówki jest jeszcze wciąż niestabilna. Za radą reavena22 pozyskałem do testów nowy aku 100 Ah(pożyczony) Webasto startuje i grzeje bez problemów ale niestety nie włącza się ponownie po ostygnięciu układu. Odnoszę również wrażenie, że webasto wyłącza się za wcześnie (w/m), to znaczy osiąga temperaturę właściwą ale w układzie podłogówki na powrocie temperatura jest niezadawalająca.
W moim układzie widzę chyba pewną niedoskonałość :diabelski_usmiech . Otóż powrót płynu ze zbiornika wyrównawczego oraz z nagrzewnicy jest chyba za krótka. I to jest powód wyłączania się webasto po osiągnięciu temperatury. Droga płynu w podłogówce jest sporo dłuższa i z tego powodu nie osiąga pożądanej temperatury. Wymyśliłem sobie, że zmienię kolejność przepływu czyli z rozdzielacza powrotnego wypnę powrót nagrzewnicy i wepnę w wejście do podłogówki.
Czy to poprawi sprawność układu, zakładam, że tak ale operacja jest trochę upierdliwa. Dlatego chętnie usłyszę Waszą opinię. Może po całkowitym odpowietrzeniu, temperatura się ustabilizuje na właściwym poziomie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2022-10-25, 10:39   

Cytat:
wypnę powrót nagrzewnicy i wepnę w wejście do podłogówki.

I tak powinno być. Pierwsza nagrzewa zimne wnętrze właśnie nagrzewnica, a podłogówka rozgrzewa się wolniej, więc od niej ciepło jest później. Ma to również wpływ na stabilną pracę webasta.
Z twoich opisów wygląda, że ono się po prostu przegrzewa. Tu dwa powody, za krótki lub mocno zdławiony obieg lub opór obiegu za duży i pompka nie daje rady przepchnąć płynu. Opisywane odgłosy (zmywarka) to, moim zdaniem, gotująca się woda w webaście. A potem konsekwencje - czujnik przegrzania wyłącza sprzęt.
Przy prawidłowym odbiorze ciepła, webasto powinno się załączać cyklicznie, tak długo aż nagrzeje wnętrze do żądanej temperatury i termostat/regulator temp. przerwie podawanie napięcia.
Jest jeszcze jedno, pompka powinna pracować jeszcze chwilę po wyłączeniu się webasta. To po to żeby właśnie się nie zagotowało na koniec pracy. Jeżeli tej zwłoki nie robi płyta webasta to musisz pompkę zasilić prze przekaźnik zwłoczny i na nim ustawić dalszą pracę przez np. 1 min.
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2022-10-25, 12:55   

wlodo napisał/a:
Jest jeszcze jedno, pompka powinna pracować jeszcze chwilę po wyłączeniu się webasta.

Dobrze prawisz inaczej temperatura usmaży elektronikę w piecu.
Mój przekaźnik trzyma jeszcze 2 min i drugi podtrzymuje pracę wiatraków w trzech nagrzewnicach przez 3-4 min.
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-10-25, 14:47   Re: Ogrzewanie podłogowe webasto

kubas72 napisał/a:
Webasto startuje i grzeje bez problemów ale niestety nie włącza się ponownie po ostygnięciu układu.


Zanim coś zmienisz trzeba zdiagnozować webasto.
Nawet jeśli byś połączył wlot z wylotem, i obieg byłby bardzo krótki to webasto powinno się wygasić po osiągnięciu 80'C a potem ponownie uruchomić jak temperatura spadnie poniżej 70'C. Nie ma tu znaczenia długość obiegu.
Jeżeli webasto się wyłącza i nie załącza ponownie to występuje jakiś błąd/usterka który powoduje blokadę działania.
Trzeba podpiąć pod komputer i zdiagnozować co jest przyczyną. Bez komputera będzie trudno ustalić przyczynę.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-10-25, 15:09   

W jaki sposób wyłącza się webasto po nagrzaniu ??

Powinno minutę czy 2 wentylować komorę spalania, potem wygasić się,
Pompa obiegowa, powinna pracować cały czas dopóki jest podana masa na sterowanie webasta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robertunio 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 7/6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-10-25, 18:15   

Kubas72,
Mógłbyś naszkicować schemat el. podpięcia przez Ciebie Webasta ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-26, 01:28   Ogrzewanie podłogowe za pomocą webasto

Dzisiaj miałem czas aby skorzystać z Waszych rad. Dziękuję za wsparcie. Do tej chwili walczyłem z zadaniem, które otrzymałem od reaven22. Dlatego dopiero teraz mogę odpowiedzieć i podziękować. Mam nadzieję, że podołałem. Mogłem Was nieświadomie wprowadzić w błąd. W tej chwili aktywuję webasto takim włącznikiem, który otrzymałem w zestawie. Czyli włącz - wyłącz.
reaven22 napisał/a:
kubas72 napisał/a:
Webasto startuje i grzeje bez problemów ale niestety nie włącza się ponownie po ostygnięciu układu.

Zanim coś zmienisz trzeba zdiagnozować webasto.
Trzeba podpiąć pod komputer i zdiagnozować co jest przyczyną. Bez komputera będzie trudno ustalić przyczynę.

Twoja sugestia pchnęła mnie do poszukania odpowiedzi u dostawcy mojego webasto. Telefonicznie otrzymałem zapewnienie, że webasto pracuje właściwie i aby pracowało cyklicznie muszę zastosować przekaźnik czasowy. W tej chwili webasto włącza się, grzeje i wyłącza po osiągnięciu temperatury i bez tego przekaźnika nie włączy się ponownie. Mam nadzieję, że włącznik, który pomogłeś mi przerobić rozwiąże problem.
A teraz od początku.
wlodo napisał/a:
Cytat:
wypnę powrót nagrzewnicy i wepnę w wejście do podłogówki.

I tak powinno być. Pierwsza nagrzewa zimne wnętrze właśnie nagrzewnica, a podłogówka rozgrzewa się wolniej, więc od niej ciepło jest później. Ma to również wpływ na stabilną pracę webasta..

wlodo Twoją diagnozę wynotowałem sobie i zapisałem parę lat temu, przy okazji śledzenia przebudowy AndreLech. Dokładnie to pisałeś wyrażając swoją opinię na temat upraszczania systemu ogrzewania. Ale z racji mojego wieku, pamięć niestety nie jest już taka sprawna. :szeroki_usmiech Zmieniłem kolejność przepływu czynnika, tak jak zasugerowałeś, tj najpierw gorący glikol skierowałem na nagrzewnicę a z niej w obwód ogrzewania podłogowego. Od razu nastąpiła zmianę pracy webasto. Praca stała się stabilna, rozpoczynając pracę spokojnie aż do maksymalnej mocy.
SlawekEwa napisał/a:
Mój przekaźnik trzyma jeszcze 2 min i drugi podtrzymuje pracę wiatraków w trzech nagrzewnicach przez 3-4 min.

Dokładnie tak się zachowuje po modyfikacji kończąc pracę. Niestety już się nie włącza ponownie samoczynnie aby podtrzymać temperaturę w vanie.
reaven22 napisał/a:
W jaki sposób wyłącza się webasto po nagrzaniu ??
Powinno minutę czy 2 wentylować komorę spalania, potem wygasić się,
Pompa obiegowa, powinna pracować cały czas dopóki jest podana masa na sterowanie webasta.

I tak się zachowuje. Webasto rozpoczyna grzanie spokojnie, po pewnym czasie rozkręca się do pełnej mocy następnie po ok 14 minutach zwalnia. Wyraźnie słychać spokojną pracę pompy, która po ok 3 minutach wyłącza się przestając pobierać paliwo. Co ciekawe dopiero po wyłączeniu pompki paliwa zaczyna wzrastać temperatura ogrzewania podłogowego. Cały czas czuć przepływ czynnika grzewczego w posadzce. Temperatura zaczyna spadać w układzie najpierw w rurach gumowych, później w podłodze. Gdyby webasto włączyło się samo po pewnym czasie, stwierdziłby, że wszystko jest Ok. Oczywiście w każdym momencie po wyłączeniu się grzania mogę zainicjować ponowne załączenie webasto za pomocą przełącznika.

154E93AA-0037-4CC2-B15C-973A1E7B5B06.jpeg
Przeróbka zasilania na 12 V
Plik ściągnięto 1 raz(y) 413,72 KB

C12D77D1-B75E-4037-997C-775D3ED8E0EA.jpeg
Włącznik do webasto
Plik ściągnięto 0 raz(y) 169,48 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-10-26, 08:43   

kubas72 napisał/a:
Twoja sugestia pchnęła mnie do poszukania odpowiedzi u dostawcy mojego webasto. Telefonicznie otrzymałem zapewnienie, że webasto pracuje właściwie i aby pracowało cyklicznie muszę zastosować przekaźnik czasowy. W tej chwili webasto włącza się, grzeje i wyłącza po osiągnięciu temperatury i bez tego przekaźnika nie włączy się ponownie. Mam nadzieję, że włącznik, który pomogłeś mi przerobić rozwiąże problem.
A teraz od początku.


Od czego jest to webasto ??
Praca jakby miało elektronikę od podgrzewacza a nie ogrzewania postojowego.

Jeśli masz kontakt do dostawcy to spytaj czy zmieni elektronikę na taką która działa cyklicznie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2022-10-26, 09:25   

kubas72 napisał/a:
Gdyby webasto włączyło się samo po pewnym czasie, stwierdziłby, że wszystko jest Ok. Oczywiście w każdym momencie po wyłączeniu się grzania mogę zainicjować ponowne załączenie webasto za pomocą przełącznika.

U mnie wyłącznik główny webasta służy do włączenia zasilania prądu na webasto i wyłączenia prądu.
Włączenie i wyłączenie pracy webasta reguluje termostat elektroniczny z zadaną przeze mnie temp włączenia i wyłączenia np taki https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termostat-elektroniczny-12v-11707860409
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-26, 09:58   

reaven22 napisał/a:
kubas72 napisał/a:
Twoja sugestia pchnęła mnie do poszukania odpowiedzi u dostawcy mojego webasto. Telefonicznie otrzymałem zapewnienie, że webasto pracuje właściwie i aby pracowało cyklicznie muszę zastosować przekaźnik czasowy. W tej chwili webasto włącza się, grzeje i wyłącza po osiągnięciu temperatury i bez tego przekaźnika nie włączy się ponownie. Mam nadzieję, że włącznik, który pomogłeś mi przerobić rozwiąże problem.
A teraz od początku.


Od czego jest to webasto ??
Praca jakby miało elektronikę od podgrzewacza a nie ogrzewania postojowego.

Jeśli masz kontakt do dostawcy to spytaj czy zmieni elektronikę na taką która działa cyklicznie.

Zamówiłem i odebrałem od znanego w naszym środowisku mieszkańca okolic Lublina/Świdnika
Zdjęcie zapożyczyłem z wątku AndreLech, przepraszam autora jeśli naruszyłem jego prawa autorskie :oops: w moim zestawie brak jest zegara, które widoczne jest na zdjęciu. Nie wykluczone, że zostało webasto zmodyfikowane tak jak twierdzisz. Stąd jego sugestia abym zamontował przekaźnik. Zasięgnę info od dostawcy. Samo urządzenie jest demontowalne ale wiązki już nie wyjmę. Nie wiem na czy miałoby polegać wymiana elektroniki.
Czy rozwiązanie podane przez
SlawekEwa napisał/a:
kubas72 napisał/a:
Gdyby webasto włączyło się samo po pewnym czasie, stwierdziłby, że wszystko jest Ok. Oczywiście w każdym momencie po wyłączeniu się grzania mogę zainicjować ponowne załączenie webasto za pomocą przełącznika.

U mnie wyłącznik główny webasta służy do włączenia zasilania prądu na webasto i wyłączenia prądu.
Włączenie i wyłączenie pracy webasta reguluje termostat elektroniczny z zadaną przeze mnie temp włączenia i wyłączenia np taki https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termostat-elektroniczny-12v-11707860409

Nie rozwiązałoby problemu?

C4EEDA17-1F6E-443B-9A91-4FAE1F628E5F.jpeg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 116,96 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***