Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Najlepszy wybór
Autor Wiadomość
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2021-03-08, 00:12   Najlepszy wybór

Szukam inspiracji i sensownych podpowiedzi w temacie wyboru następcy mojego obecnego kampera.
Wiem, że czas na wymianę kampera teraz nie najlepszy bo i problem z dostępnością i ceny podskoczyły, ale musu nie ma , że musi być już. Najważniejsza i najtrudniejsza sprawa to wybór konkretnego modelu, a jak już będę wiedział co, to się będę wtedy martwił gdzie i jak.
Mam tam jakieś swoje typy i preferencje, ale nie będę ich teraz ujawniał aby nie sugerować.
Jeśli macie ochotę, to traktując temat zupełnie na luzie , napiszcie co byście kupili , gdyby cena nie była priorytetem ..... i dlaczego akurat to.
Aby nie było tak łatwo i aby za bardzo nie "popłynąć" , to przyjmijmy pewne warunki progowe.
Kamper ma być do 3,5t w wersji pół, lub pełna integra, do użytkowania dla 2 osób , głównie w trybie zwiedzania (czyli dobra mobilność, częsta zmiana miejsca postoju, raczej "na dziko").
Nie chodzi mi o takie kwestie jak konkretny układ wnętrza, czy wyposażenie, bo tutaj każda z marek oferuje spory wybór, ale właśnie o konkretną markę i model , zwracając uwagę głównie na jakość wykonania, solidność i niezawodność. Duże znaczenie ma również wygląd i jakieś ciekawe innowacyjne rozwiązania. Dla mnie kamper to jednak bardziej samochód niż dom, więc szukam czegoś co zza kierownicy będzie się dobrze prezentowało jako samochód , będzie dobrze jeździło a we wnętrzu nie będzie" drewniane" (w sensie, że drewno ma być możliwie najmniej widoczne w wykończeniu mebli itp.).
Generalnie szukam sprzętu , który można by uznać za górną półkę w tym segmencie, ale nie koniecznie musi to być sprzęt najdroższy .
Zawsze jak przymierzam się do zakupu jakiegoś sprzętu, to w pierwszej kolejności staram sie ustalić co jest w danym momencie najlepsze (i zazwyczaj są to rzeczy również najdroższe , chociaż reguły tutaj niema ), a potem bazując na tym jako wzorcu, schodzę w dół do momentu w którym spadek jakości jest jeszcze akceptowalny i uzasadniony wymiernym spadkiem ceny.
Dlatego właśnie napisałem, że na tym etapie cena nie gra roli, bo w ten sposób można będzie wytypować tę górną półkę.
Tak więc szalejcie do woli i piszcie , co byście wybrali jakby np. ktoś zaproponował że sprezentuje Wam dowolnego kamperka jakiego byście sobie wymarzyli :lol:
Poza samym typem ważne jest również uzasadnienie dlaczego akurat taki a nie inny , czy chodzi o wykonanie , jakość materiałow, obszernosć, wygląd , wagę , czy jeszcze coś innego.
Z góry dzięki Tym, którzy zechcą się wypowiedzieć :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki

Wysłany: 2021-03-08, 09:12   

:kawka:
idąc na łatwiznę , to zamówić u producenta. :szeroki_usmiech

Mówisz dwie osoby ,mobilny,zwiedzanie.
To mam na myśli Polskiego busa na Ducato, tego przedłużanego ,który zajął pierwsze miejsce ze trzy lata wstecz.
Ale to zawsze bus, a nie puł-czy integra. :(
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZbigStan 
Kombatant


Twój sprzęt: Frankia I 65 SD
Nazwa załogi: Taborygenii, fani Frani.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Gru 2013
Piwa: 793/247
Skąd: Opole
Wysłany: 2021-03-08, 11:28   

joko, kierowaliśmy się podobnymi kryteriami. Odpowiedniego modelu szukaliśmy dwa lata, ale jak go zobaczyliśmy, to wiedzieliśmy, że to jest ten.
DMC do 3.5t, długość 6,40m, duży salon, gdzie gościliśmy już nawet 10 osob. Idealny dla dwóch osób.
Solidne wykonanie.
Resztę informacji u producenta FRANKIA, lub na priv. Pozdrawiam.
PS. Oczywiscie, że "każda sroczka swój ogonek chwali".
_________________
Grecja 2019
Normandia 2019
Czechy 2019
Narty, Włochy 2020
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 436/317
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-03-08, 18:49   

ZbigStan napisał/a:
joko, kierowaliśmy się podobnymi kryteriami. Odpowiedniego modelu szukaliśmy dwa lata, ale jak go zobaczyliśmy, to wiedzieliśmy, że to jest ten.
DMC do 3.5t, długość 6,40m, duży salon, gdzie gościliśmy już nawet 10 osob. Idealny dla dwóch osób.
Solidne wykonanie.
Resztę informacji u producenta FRANKIA, lub na priv. Pozdrawiam.
PS. Oczywiscie, że "każda sroczka swój ogonek chwali".


Jednym słowem Frankia od ZbigStana jest idealna dla dwojga. I bardzo mi się podoba. Siedziałem w środku więc już coś mogę powiedzieć :bukiet:
A ponieważ ZbigStan mówi o "każdej sroczce" to dodam, że na pierwszym miejscu będzie oczywiście moje Malibu :haha: A potem Frankia :bigok

Czyli już masz dwa do wyboru. Ale mój jest dla czworga więc jednak odpada :chytry
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
suzu4x4 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Wrz 2019
Piwa: 13/1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-03-08, 19:32   

zabudowa jak zabudowa wybierzesz jaka Ci się będzie podobać.

ja jestem trochę zdegustowany tym że podwozie trojaczków to konstrukcja sprzed kilkunastu lat co za tym idzie komfort jazdy i ergonomia trochę odbiega od współczesnych standardów .
Podwozie Forda już trochę lepsze ale znów problemy z wtryskami i BCM trochę zniechęcają, ponadto na Fordzie raczej nie znajdziesz zabudowy premium.

Chyba zostaje tylko Mercedes ale nie jeździłem żadnym kamperem na tym najnowszym więc ciężko mi powiedzieć czy jest bardziej komfortowy. Ciekawe czy dilerzy marek premium mają kampery do jazd testowych ? Nie chciałbym kupić kampera za pół bańki i po odbiorze dowiedzieć się że mi np. szumi okno dachowe czy trzeszczy łóżko nad szoferką.

Generalnie od podwozia w kamperze premium oczekiwałbym :

- wygłuszenia pozwalającego na komfortową jazdę przy 110 km/h
- świateł mijania/drogowych LED
- automatycznej skrzyni biegów
- dwustrefowej klimatyzacji
- aktywnego tempomatu
- fabrycznego radia z carplay czy android auto zamiast dokładanego chińskiego radia
- opcjonalnie lanassist, + pakiet czujników światła/ wycieraczki itd.

generalnie za kilka miesięcy ma wejść kolejny lift Ducato a z nim nowy środek, jeśli info które posiadam się spełni to większość z powyższego powinno być w wersji po lifcie więc może warto poczekać :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/99
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2021-03-08, 19:36   

Z preferencji joko, to chyba wygrywa niesmann bischoff :kawka:
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
fan 
zaawansowany

Twój sprzęt: Fleurette Discover 73 LM
Nazwa załogi: ola i benek
Dołączył: 19 Gru 2012
Piwa: 9/39
Skąd: slubice
Wysłany: 2021-03-08, 20:13   

to i ja przedstawię swojego faworyta. podróżujemy kamperem od wielu lat i wymieniamy co 4-5 lat a że nie bardzo stać nas na nowego sprowadzam z zagranicy samochód używany.
staram się by była to zabudowa w najwyższej technologi ,układ środka jest dla nas sprawą drugorzędna (jeździmy w 2 osoby)
ważne dla mnie
-rama AL-KO
-zabudowa GFK
-dach w jednym kawałku zachodzący na ściany (wysokie prawdopodobieństwo suchych ścian)
-możliwie duża ilość wody w obecnym standard 160 l
Flourette marka prawie w Polsce nie znana tak z resztą jak kilka innych NOTIN ,Esterel,LE VOYAGEUR
A to zdjęcia "floretki" która może będzie następną

florette.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 330,37 KB

florette.1.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 342,98 KB

_________________
Je ne cherche pas, je trouve
Pablo Picasso
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-03-08, 21:04   

Joko bierz Morelo.
Żarcik taki :bigok
.
Rozważ Hymer ML-t580. Jest zwrotniejszy bo krótszy, komfortowy bo na gwiazdce, jak lubisz trudniejszy dzicz to jest dostępna wersja 4x4 jest on wówczas wyżej zawieszony.
Wersja w jednakowym lakierze kabiny i budy świetnie harmonizuje wizualnie.
O prestiżu nie wspomnę, obecnie lecą już w najnowszym designie, bardzo świeżo to wygląda.
Oglądałem przedwczoraj w realu.
Cena też nie morduje.
.
Burstner również wskakuje wyżej i chyba w tym sezonie sięgnął po podobny nośnik spod najjaśniejszej gwiazdy.
Lyseo M660 Harmony jest trochę dłuższy od Hymera ale występuje tylko w zróżnicowanych barwach kabina/buda. Jest też niżej zawieszony i bez 4x4 w opcji.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/117
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2021-03-08, 21:11   

aviator napisał/a:
Z preferencji joko, to chyba wygrywa niesmann bischoff :kawka:

Gdybym miał nieograniczony budżet dla dwóch osób to też wybrałbym Niesmann+Bischoff.
Fajna felga (dla mnie ma znaczenie), niecodzienna stylistyka, wysoka jakość wykonania. Na drugim miejscu Laika :spoko
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 194/154
Skąd: Dębica

Wysłany: 2021-03-08, 23:03   

No, fajny temat. Niedawno podobny pojawił się odnośnie rowerów.
Dla mnie -
1) duży garaż na skuter ew. rowery elektryczne i wiele innych rzeczy jak choćby mokre kurtki, pianki do pływania czy ponton
2) ładowność - nasze auta zbliżyły się do granicy wagi i coś tu musi się zmienić ale na razie, dla kat.B prawa jazdy wiele kamperów odpada
3) pojemność silnika - niekoniecznie moc bo to co osiąga się na hamowni przy wąskim marginesie obrotów ma się nijak do komfortu jazdy
..i to, jak dla mnie jest podstawą a cała reszta kompletnie bez znaczenia !!
Złote klamki można mieć w domu i tyle. Kamper może być skromniejszy. Mając dobre ubezpieczenie i miły poziom środków na koncie nie ma kompletnie znaczenia marka i to czy Mercedes wytrzyma dwadzieścia lat dłużej niż "trojaczki" lub to, że "trojaczki" są tak popularne, że serwis znajdzie się wszędzie.
Kupiłem niedawno nowe auto. Sprzedałem stare :evil:
W starym (Peugeot Boxer ) woziłem skuter i miało trzy litrowy silnik. Jazda bez bólu, dynamiczna, prędkość przelotowa w granicach 140km/godz.z dużą rezerwą, nie męcząca. Brak komfortu ale wszelkie udogodnienia i możliwość przeróbek.
Nowy - może załadować 500kg chociaż po zważeniu może okazać się, że markiza, klimatyzacja, antena SAT nie wiadomo po co zamontowana ale miało być bogato ( w poprzednim zdemontowałem telewizor) ta pojemność jest mniejsza. Ale jestem za stary, za bardzo szanuję się aby użerać się z kimś odnośnie wagi. Silnik w nowym 2.0 160 KM. PORAŻKA !!!
Nie da się jechać szybciej niż 70-80km/godz. bo hałas i brak dynamiki ale i przy tej prędkości słuchanie radia lub rozmowa nie ma sensu.
W nowym jest aż za dużo miejsca ale po to był kupiony. Ma to znaczenie przy złej pogodzie.
I coś jeszcze - integra jest piękna w swej brzydocie ale maksymalnie trudna przy manewrowaniu przodem. To miłe wyzwanie i pretekst do montowania kamer/czujników ale można to odkryć dopiero gdy usiądzie się za kierownicą. Moja miłość do wyzwań słabnie z wiekiem i gdybym zamawiając auto miał okazję je obejrzeć mógłbym zmienić zdanie.
Jednak to integra robi wrażenie i ekscytuje.
Po wakacjach rozejrzę się jednak za mocniejszym silnikiem.. bo nie wydaje się możliwe przyzwyczaić się do obecnego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 194/154
Skąd: Dębica

Wysłany: 2021-03-08, 23:47   

I wersja zimowa - to znacząco może przedłużyć sezon ale dla mnie osobiście nie jest tak bardzo istotne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2021-03-09, 00:05   

Dzięki za propozycje i sugestie.... wszystkie zacne :spoko
Nie chciałem od razu zdradzać swoich typów , aby jak pisałem nie sugerować , ale po tych kilku wypowiedziach widzę Koledzy , że czujecie bazę :szeroki_usmiech , a to że Wasze propozycje i sugestie blisko są tego co już sobie w głowie poukładałem , utwierdza mnie tylko w słuszności mojego wyboru .
Trochę odkryję karty i powiem Wam, że na ten moment widzę to tak:

- Typ nadwozia ....i tutaj aż sam nie wierzę, że to piszę :-P , ale jednak Integra. Zawsze byłem za półintegrą , bo taki kamper przynajmniej w przedniej części jest samochodem z krwi i kości , ale jednak ten wygląd i spójność całości w integrze kusi , tym bardziej że stylistycznie jest coraz lepiej
- Marka Podwozia - do niedawna byłem za Fiatem (ewentualnie innym z trojaczków), ale od momentu jak pojawiły sie zdjęcia kamperów opartych na nowym Sprinterze , to wyboru już nie ma . To jest tak inne, tak świeże i tak zgodne z moim postrzeganiem kampera jako bardziej jednak samochodu niż domu , że nie wyobrażam już sobie , aby przez kolejne lata dalej patrzeć na deskę Ducato. Po drodze rozważałem również nowego Craftera , ale mało popularny w kamperach i teraz przy gwiazdce też nie daje rady.
Pozostaje kwestia jakości i niezawodności Mercedesa , bo z tym ostatnimi czasy różnie bywało , ale skłonny jestem zaryzykować. Skrzynia oczywiście automat .
- Marka Zabudowy,nie jest może sprawą pierwszorzędną , ale z punktu widzenia jakości wykonania ma jednak spore znaczenie. Rozważałem m.in Carthago, Hymera, Frankie, Laikę i kilka innych (może nie w takiej kolejności) , bo wszystkie wyróżniają się pod względem jakości jak i stylistyki , ale pomimo tego są jednak w wiekszości takie, jakby to powiedzieć "tradycyjne". Zmieniają się wprawdzie materiały wykończeń, wiecej jest wzorów "nie drewnianych" (a tego jak wspomniałem nie lubię) , ale gdzieś ta główna koncepcja konstrukcji i rozkładu wnętrza pozostaje przez lata niezmienna . Jest na pewno z roku na rok , ładniej , nowocześniej , ale brakuje mi tego przełomu .

Jest jedna marka, której udało się zrobić to lepiej od konkurencji i widzę , że nie tylko ja na to wpadłem .
Na ten moment tym wzorem o którym pisałem, do którego będę się odnosił w dalszych poszukiwaniach , jest :

Niesmann Bischoff iSmove oparty na Sprinterze w automacie :spoko

Wprawdzie nie jestem pewien czy produkują już ten model na Sprinterze , ale nawet jeśli nie już to pewnie za chwile.

Dlaczego akurat taki wybór ?
Jakość wykonania bezdyskusyjnie górna półka, a stylistyka wnętrza dokładnie to o co mi chodzi i co mam na myśli pisząc "bardziej samochód niż dom". Jest integra i jeszcze jakby był na sprinterze to wszystkie główne warunki spełnione.
Pełnym zaskoczeniem jest natomiast dla mnie cena, bo powiem szczerze myślałem, że będzie to jednak sporo droższe . Polski dealer z bodaj Dzierżoniowa wystawiał niedawno ten model za 530 000PLN, co nie jest niczym niezwykłym dla np.Carthago , Hymera czy Laiki. Znalezienie więc jakiejś wyraźnie tańszej alternatywy , która miała by podobne cechy będzie raczej trudne.

Póki co wzór , pozostaje więc jedynym słusznym wyborem.

Co sądzicie ? :bigok
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2021-03-09, 00:28   

Ten w tej kolorystyce na zdjęciu powyżej wyjątkowo trafia w moje gusta motoryzacyjne .
Samochód dla mnie powinien być albo perłowo czarny z chromowanymi dodatkami (ale kamper byłby wtedy karawanem :haha: ) , albo właśnie biały z czarno-pomarańczowymi dodatkami :szeroki_usmiech

Na dowód tego, jedna z moich zabawek ....... fajnie by wyglądały razem na jednym placu :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 436/317
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-03-09, 08:33   

Co sądzicie? A co możemy sądzić? Niesmann jest piękny. Właśnie taką stylistykę lubię. Dlatego integra wyglądająca jak wieloryb wyrzucony na brzeg mnie odrzuca. Gdzieś takiego wieloryba nawet na zdjęciach widziałem.
Dobrze, że wybrałeś to co wybrałeś. Ładne auto i też bym takie wybrał gdyby nie ograniczać się budżetem. Jedyne: czy to się mieści w 3,5T? Bo zdaje się, że pisałeś o takim warunku ? A może nie.
Jeszcze raz gratuluję wyboru :pifko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki

Wysłany: 2021-03-09, 11:12   

Niesmann u nas będzie następny.

Joko :ok
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***