Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
chwilowy zanik napięcia (chyba)
Autor Wiadomość
sławek w. 
stary wyga


Twój sprzęt: Fiat Ducato III
Nazwa załogi: Sławek W
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Piwa: 10/1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-06-11, 07:32   chwilowy zanik napięcia (chyba)

Nie mogłem znaleźć w innych tematach, więc szukam pomocy w nowym.
Podczas włączania przetwornicy wyłącza się na chwilę dekoder cyfry+ ITI ADB 2849ST/2450ST, który jest zasilany przez przetwornicę STEP DOWN LM2596S 1.5-35V DC ARDUINO, z tej samej przetwornicy zasilany jest telewizor i tu nie widać jakiegokolwiek zakłócenia. Jest to uciążliwe ponieważ trwa potem uruchamianie z szukaniem kanałów a to trwa kilka minut. Podłączyłem przez przetwornicę ustawioną na 12,5V ponieważ posiadam akumulator LIFEPO4 z napięciem ładowania 14,5V i bałem się, że to napięcie będzie zbyt duże do telewizora i dekodera. Spotkałem się z opinią, że być może jakiś kondensator należy podłączyć ale w elektryce nie jestem zbyt mocny, stąd prośba o pomoc.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2021-06-11, 15:45   

Zamiast przetwornicy dałbym 2 -3 diody prostownicze 3-5A szeregowo. na każdej masz spadek napięcia ok 0,7V.
Przetwornica na LM2596S będzie pracowała niestabilnie przy napięciu wejściowym wahającym się w okolicach pracy LFP. Zbyt mała różnica napięć we-wy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2021-06-11, 15:46   

Coś takiego załatwi temat.
https://allegro.pl/oferta/sb560-dioda-prostownicza-60v-5a-9514613768
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-06-11, 20:46   Re: chwilowy zanik napięcia (chyba)

sławek w. napisał/a:
...
dekoder cyfry+ ITI ADB 2849ST/2450ST, który jest zasilany przez przetwornicę
...

To rozwiązanie komplikuje "system".
Dekoder wymaga zasilania 12V (umowne) i pracuje w zakresie 10-15V a nawet 17V nie zrobi mu kuku bo ma wewnętrzne stabilizatory i całość pracuje na napięciu 5V, jedynie zasilania konwertera 13/19V realizowane są wewnętrznym układem podnoszącym to napięcie tylko do sterowania polaryzacją V/H.
.
Efekt o którym piszesz, to jest prawidłowa reakcja tej STEP DOWN LM2596S 1.5-35V DC ARDUINO na krótkotrwały spadek napięcia zasilającego poniżej ustalonego progu.
W chwili włączania dużej przetwornicy, podczas piku prądowego (zjawisko typowe) następuje proporcjonalny spadek/zanik napięcia dla wszystkich innych urządzeń, uniemożliwiający ich nieprzerwaną poprawną pracę.
.
Jeśli nie chcesz kombinować, to może pomóc w tym zjawisku zastosowanie dużego kondensatora na wejściu zasilania tej małej przetwornicy. Dobór spełniającego oczekiwaną rolę zależy od realnego poboru prądu przez tą przetwornicę, szacuję ze sporym zapasem na 100 000uF/25V (10x10 000uF równolegle połączonych).
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sławek w. 
stary wyga


Twój sprzęt: Fiat Ducato III
Nazwa załogi: Sławek W
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Piwa: 10/1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-06-11, 21:13   

Coś takiego załatwi temat.
https://allegro.pl/oferta/sb560-dioda-prostownicza-60v-5a-9514613768

OK. Dziękuję, spróbuję tak zrobić. :spoko
Tak na marginesie, czy napięcie 14,5V jest w stanie uszkodzić odbiorniki, które mają być zasilane zgodnie z instrukcją napięciem 12V. Dołączony do dekodera zasilacz 230/12V jest bez żadnej tolerancji napięcia (na obudowie).
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sławek w. 
stary wyga


Twój sprzęt: Fiat Ducato III
Nazwa załogi: Sławek W
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Piwa: 10/1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-06-11, 21:17   Re: chwilowy zanik napięcia (chyba)

Socale napisał/a:
sławek w. napisał/a:
...
dekoder cyfry+ ITI ADB 2849ST/2450ST, który jest zasilany przez przetwornicę
...

To rozwiązanie komplikuje "system".
Dekoder wymaga zasilania 12V (umowne) i pracuje w zakresie 10-15V a nawet 17V nie zrobi mu kuku bo ma wewnętrzne stabilizatory i całość pracuje na napięciu 5V, jedynie zasilania konwertera 13/19V realizowane są wewnętrznym układem podnoszącym to napięcie tylko do sterowania polaryzacją V/H.
.
Efekt o którym piszesz, to jest prawidłowa reakcja tej STEP DOWN LM2596S 1.5-35V DC ARDUINO na krótkotrwały spadek napięcia zasilającego poniżej ustalonego progu.
W chwili włączania dużej przetwornicy, podczas piku prądowego (zjawisko typowe) następuje proporcjonalny spadek/zanik napięcia dla wszystkich innych urządzeń, uniemożliwiający ich nieprzerwaną poprawną pracę.
.
Jeśli nie chcesz kombinować, to może pomóc w tym zjawisku zastosowanie dużego kondensatora na wejściu zasilania tej małej przetwornicy. Dobór spełniającego oczekiwaną rolę zależy od realnego poboru prądu przez tą przetwornicę, szacuję ze sporym zapasem na 100 000uF/25V (10x10 000uF równolegle połączonych).


W takim razie jak opisujesz, że wytrzyma 17V to może spróbować bezpośrednio z instalacji umownie nazywaną "12V", która teraz jest właściwie 14,5V i być może wtedy nie zauważy tego zjawiska.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/174
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2021-06-11, 22:00   Re: chwilowy zanik napięcia (chyba)

sławek w. napisał/a:
Socale napisał/a:
sławek w. napisał/a:
...
dekoder cyfry+ ITI ADB 2849ST/2450ST, który jest zasilany przez przetwornicę
...

To rozwiązanie komplikuje "system".
......
Efekt o którym piszesz, to jest prawidłowa reakcja tej STEP DOWN LM2596S 1.5-35V DC ARDUINO na krótkotrwały spadek napięcia zasilającego poniżej ustalonego progu.
....
Jeśli nie chcesz kombinować, to może pomóc w tym zjawisku zastosowanie dużego kondensatora na wejściu zasilania tej małej przetwornicy. Dobór spełniającego oczekiwaną rolę zależy od realnego poboru prądu przez tą przetwornicę, szacuję ze sporym zapasem na 100 000uF/25V (10x10 000uF równolegle połączonych).


W takim razie jak opisujesz, że wytrzyma 17V to może spróbować bezpośrednio z instalacji umownie nazywaną "12V", która teraz jest właściwie 14,5V i być może wtedy nie zauważy tego zjawiska.


tak jak pisze Wojtek możesz zrobić....
Ale jeśli chcesz to przy tak małej różnicy napięć wejściowego i wyjściowego
dobrze się spisze zwykły filtr przeciwzakłóceniowy. Nie ma żadnych algorytmów. :ok
Zastosowałbym
dioda, kondensator duży, cewka filtrująca, jeszcze jeden duży kondensator.
To powinno wystarczyć... i prawie o 1V obniży napięcie.
Cewkę weżmiesz ze spalonego zasilacza komputerowego na przykład... albo na inny toroidalny rdzeń spiekany nawiniesz kilkanaście zwoi drutem np fi 1mm...
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-06-11, 22:16   Re: chwilowy zanik napięcia (chyba)

sławek w. napisał/a:
...
jak opisujesz, że wytrzyma 17V to może spróbować bezpośrednio z instalacji umownie nazywaną "12V", która teraz jest właściwie 14,5V...

14,5V to w czasie jazdy, na postoju ze słupka mamy 13,7-13,9V, podobnie z solara.
12V jest umowne by określić urządzenia, czy są na 12 czy na 24V czy na 230V.
12Voltowe pracują poprawnie w dużej tolerancji, 24Voltowe podobnie i tak samo te na 230V.
1V nie robi różnicy, 200V różnicy... zrobi różnicę.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Grooby78 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Roller Team 298M
Dołączył: 19 Sie 2020
Piwa: 4/1
Skąd: Aleksandrów Łódzki
Wysłany: 2021-06-12, 12:44   

Ja mam TV podłączony bezpośrednio do zasilania 12V, które czasem staje się 14,4V od dawna i nic się nie dzieje. Pracuje stabilnie i bezawaryjnie, więc śmiało możesz tak podłączyć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-06-12, 17:54   

Grooby78 napisał/a:
Ja mam TV podłączony bezpośrednio do zasilania 12V, które czasem staje się 14,4V od dawna i nic się nie dzieje. Pracuje stabilnie i bezawaryjnie, więc śmiało możesz tak podłączyć.


Ja też tak mam więc nie wiem o czym Wy piszecie :shock:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sławek w. 
stary wyga


Twój sprzęt: Fiat Ducato III
Nazwa załogi: Sławek W
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Piwa: 10/1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-06-12, 21:10   

LukF napisał/a:
Grooby78 napisał/a:
Ja mam TV podłączony bezpośrednio do zasilania 12V, które czasem staje się 14,4V od dawna i nic się nie dzieje. Pracuje stabilnie i bezawaryjnie, więc śmiało możesz tak podłączyć.


Ja też tak mam więc nie wiem o czym Wy piszecie :shock:


OK. Nie przeczytałeś tematu od początku. Jak spojrzysz wyżej opisywałem dekoder, który wyłącza się w chwili włączenia przetwornicy wyłącza się i w sekundzie włącza się, nie byłby to problem ale uruchamianie całej procedury w dekoderze trawa, stąd moje zapytanie co z tym zrobić. Telewizor nie reaguje na tą sytuację. :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-06-13, 09:50   

sławek w.,
Czytałem. Nie wiedziałem, że dekoder Twój nie jest na 12V lecz tylko na 230V więc musi iść przez przetwornicę. Znam z domu tę procedurę uruchamiania i aktualizacji dekodera po podłączeniu do prądu. Strasznie to głupie kiedy człowiek jest już gotowy by zasiąść i oglądać :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-06-13, 10:05   

LukF napisał/a:
...
Nie wiedziałem, że dekoder Twój nie jest na 12V lecz tylko na 230V
...


12V.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 210,75 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sławek w. 
stary wyga


Twój sprzęt: Fiat Ducato III
Nazwa załogi: Sławek W
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Piwa: 10/1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-06-13, 11:30   

Jutro jadę do sklepu elektronicznego po kondensatory jak radził Socale, przetworniczkę wywalę bo skoro dekoder może działać na 14,5V to nie ma dla niej uzasadnienia a w w to miejsce tzn puszkę el. wstawię kondensator.
LukF - też to mam w domu :( a, że u mnie zasilanie okolicy jest napowietrzne to i częste wyłączanie zasilania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-06-13, 15:57   

sławek w. napisał/a:
Jutro jadę do sklepu elektronicznego po kondensatory
...

Na początek "uzbieraj" np 40000uF/25V, to będą 4 kondensatory o pojemności 10000uF/25V każdy, groszowe sprawy więc warto spróbować.
Jeśli dekoder nadal - mimo wywalenia przetworniczki, będzie zachowywał się podobnie i resetował, to wstaw w układ ładowania kondensatorów jedną diodę jak radził reaven22.
Nie w celu obniżenia napięcia lecz w celu zapory, by startująca duża przetwornica nie korzystała ze zgromadzonej w kondensatorach energii i nie odbierała jej dekoderowi.

10000-25.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 53,52 KB

kond.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 37,75 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***