Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Basenowa pompa ciepła jako klimatyzator
Autor Wiadomość
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2021-06-30, 00:37   Basenowa pompa ciepła jako klimatyzator

Takie mi coś ostatnio do głowy wpadło jak w basenie siedziałem... głupie, nie głupie, ale podyskutować zawsze można.

Przy basenie mam wolnostojący budynek gospodarczy z garażami i z racji tego, że jest tam prąd i woda , cała instalacja basenowa, pompa z filtrem, dozownik chemii i pompa ciepła są zainstalowane przy i w tym budynku.
Pompa ciepła zamiast tradycyjnie na zewnątrz , zainstalowana jest wewnątrz . Powody były dwa. Pierwszy taki, że zależało mi na tym, aby możliwie wydłużyć okres korzystania z basenu , a wymieniona pompa ma sensowne COP przy minimum 10-15 stopni (a wewnątrz nawet nie ogrzewanego budynku gospodarczego taka temperatura jest szybciej na wiosnę i dłużej na jesień niż na zewnątrz).
Drugi powód taki, że pompa grzeje wodę ciepłem odebranym z otoczenia, wobec czego to otoczenie schładza , czyli nijako przy okazji robi również jako klimatyzator . Montując ją na zewnątrz schładzał bym atmosferę , a tak w upały mam przy okazji chłodny garaż i warsztat .

Jak się to ma do klimy w kamperze ? A no tak, że w handlu dostępne są mini pompy ciepła do basenu o mocach grzewczych w granicach 2,5 - 4 kW (i rzeczywistym poborze mocy na poziomie 600-1000W) i taka pompa mogła by bez przeróbek ,tym samym prądem jednocześnie chłodzić wnętrze kampera i jednocześnie ogrzewać wodę użytkową.
Takie np 2,5kW mocy grzewczej/chłodniczej to tyle co przecietna dedykowana klima dachowa do kampera , ale tutaj mamy zdecydowanie lepsze COP bo rzeczywisty pobór mocy na poziomie 600W, a nie tak jak w przypadku klim kamperowych 1000-1100W. W klimie kamperowej ciepło z parownika ucieka do atmosfery, tutaj ciepła woda do kapieli za ekstra darmoszkę.
Przy 600W można by się również pokusić o zasilanie z samej fotowoltaiki, podobnie jak w przypadku klimatyzatorów FRAL03 (330W)

Pomysł taki z czapy na szybko , ale jakby się tak mocniej zastanowić to nie taki zupełnie bez sensu.
Skoro w przypadku basenu i budynku gospodarczego działa, to czemu miało by nie działać w kamperze ?
Tutaj wprawdzie pompa mocniejsza,woda zimniejsza niż ta potrzebna do prysznica czy mycia naczyń, ale i wody bez porównania więcej i kubatura budynku też tak z kilka kamperów ......

Tak dla przykładu pompa OKU Mini, Moc grzewcza/chłodnicza 3,5-4kW przy poborze 700-900W
Klima mocniejsza jak większość dachowych kamperowych przy mniejszym od nich poborze .
Mała , lekka , zgrabna. Przeznaczona do basenów do 28m3 . Potrafi dogrzać taką ilość wody do tych powiedzmy 28stC . Wiadomo, że przy tych 28m3 będzie to robiła ze 4 dni, ale te 30litrów przy tej mocy to pewnie zagotuje szybciej jak czajnik bezprzewodowy .
Oczywiście trzeba by tutaj jednak trochę podłubać, choćby po to aby faktycznie tej wody nie zagotować i pozbyć się nadmiaru mocy ...... ale to już by trzeba podjąć temat :spoko
Ja mam FRAL'a, działa .......... a jak działa to nie ruszać ;)

Pozostawiam pole do popisu innym Majsterklepkom :bigok
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piasek1 
weteran

Twój sprzęt: W638 V230TD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Lis 2020
Piwa: 30/25
Skąd: Piotrków Kujawski
Wysłany: 2021-06-30, 08:39   

joko napisał/a:
Oczywiście trzeba by tutaj jednak trochę podłubać, choćby po to aby faktycznie tej wody nie zagotować i pozbyć się nadmiaru mocy ...... ale to już by trzeba podjąć temat

własnie ten jeden problem widzę tutaj jako największy: ilość wody w camperowych zbiornikach którą bardzo szybko nagrzeje (i w sumie po co nam "wrzątek" w kranie w upalny dzień) a przez tak krótki czas pracy absolutnie nie zdąży wychłodzić nam campera. Klima działa wtedy skutecznie kiedy chłodzi lekko ale cały czas.
_________________
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=36109
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gżegżółka 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2020
Piwa: 4/6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-09-13, 10:57   

A gdyby nadmiar ciepła wykorzystywać jako ogrzewanie postojowe silnika? Jak nadal będzie za dużo to przepuścić przez samochodową chłodnicę i włączyć wiatrak?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2021-09-13, 21:52   

Gżegżółka napisał/a:
A gdyby nadmiar ciepła wykorzystywać jako ogrzewanie postojowe silnika? Jak nadal będzie za dużo to przepuścić przez samochodową chłodnicę i włączyć wiatrak?


Tylko po co taka rzeźba, skoro masz skuteczne sety gotowych klim do kampera? Mógłbym zrozumieć gdyby ktoś miał taką pompę za free i na siłę szukał jej zastosowania. A tak? Prościej kupić urządzenie dedykowane niż przerabiać pół auta.
_________________
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***