Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
GrandCalifornia
Autor Wiadomość
gabrjel 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: plan: GrandCalifornia
Dołączył: 29 Sie 2021
Skąd: Luxembourg/Lubuskie
  Wysłany: 2021-08-29, 23:38   GrandCalifornia

Witam

Chciałbym zasięgnąć rady starych wyjadaczy.

Chcielibyśmy kupić mobilny dom.

Najważniejsze cechy na następne 10 lat:
- pojemność 2 dorosłych + 2e dzieci do 10 lat.
- toaleta
- prysznic
- kuchnia
- łatwość jazdy (czytaj manewrowość)
- wygodne podróżowanie :
* asystent-y podróży (pas ruchu, acc jako minimum)
* skrzynia automat
* diesel
*3,5t DMC
* hak

Te opcje spełnia Grand California - ( rodzinie mamy same auta VW-pochodne, Ateca+Allroad - więc przyzwyczajenia....)

Minusy o których wiem - ale nie do końca jestem świadomy:
GC da radę w zimie w Rovaniemi z ogrzewaniem ?
Automatyczne spuszczenie płynów przy 3 stopniach to trochę zgrzyt...

Ale czy są też inne ? MB MarcoPolo ? PSA ... etc


budżet 60k€ może trochę więcej...

jedną już oglądaliśmy

2021-08-29 23_38_10-20210820_144633484_iOS.heic - IrfanView (Zoom_ 2517 x 1888).jpg
Ta oglądana
Plik ściągnięto 6 raz(y) 210,52 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2021-08-30, 00:08   

Ja bym szukał jakiejś zimowej wersji kamperka. Jak chcesz mieć coś na 10 lat to kieruj się przede wszystkim wygodą części mieszkalnej, gdzie zamierzasz przebywać w 4 osoby. Na początku przygody z karawaningiem, po przesiadce z osobówki wydaje się, że autko spore, ale jak przymierzysz się do "pełnowymiarowego" kamperka to dostrzeżesz różnice (porównaj jak wygląda część kuchenna, łazienka, czy choćby sypialniana dla 4 osób).

Oczywiście Twój wybór, ale proponowałbym rozszerzyć zakres zainteresowań choćby tylko po to, aby mieć punkt odniesienia.
_________________
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Oldzbig 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Grand California 4motion 680
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Kwi 2020
Piwa: 20/6
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2021-08-30, 04:20   

W zimie gdy używam GC cały czas jest włączone granie i wtedy wody nie zrzuca.Gdy nie ma mnie w aucie temperaturę zmniejszam na 8 stopni ale testowałem tylko do -10.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DC 
zaawansowany


Twój sprzęt: Rimor XGO Family 103
Nazwa załogi: Pingwiny
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Lip 2015
Piwa: 15/18
Skąd: Lniska
Wysłany: 2021-08-30, 07:59   

Do wygodnej jazdy i wypoczynku z dwójką dzieci szukałbym kampera z klasyczną zabudową. Taka California to raczej dla 2+piesek. :wyszczerzony:
_________________
Living a Boys Adventure Tale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piasek1 
weteran

Twój sprzęt: W638 V230TD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Lis 2020
Piwa: 30/25
Skąd: Piotrków Kujawski
Wysłany: 2021-08-30, 08:43   

Rav napisał/a:
Ja bym szukał jakiejś zimowej wersji kamperka.

DC napisał/a:
Do wygodnej jazdy i wypoczynku z dwójką dzieci szukałbym kampera z klasyczną zabudową.

jak wyżej. W miarę użytkowania będziecie mieć coraz mniej miejsca, dzieci rosną, za 2-3 lata GC będzie w zasadzie uciążliwą ale jedynie sypialnią a całe życie będzie się musiało odbywać przed autem. Latem nie problem, gorzej zimą.
Wszystkie te Marco Polo, California czy GC to auta docelowo dla zestawu 2, 2+pies, 2+dziecko

60tyś euro to bardzo pokaźny budżet pozwalający buszować w modelach nie starszych jak `17-`19r w alkowie a tam masz 2x więcej miejsca/przestrzeni niż w camper-vanie jakim jest GC która na dodatek (podobnie jak California na Trampku) są mega przewartościowane. Te wszystkie fabryczne zabudowy typu Cali czy Marco-Polo ostatni rok biły jakieś chore rekordy cenowe.
_________________
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=36109
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mireks5013 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Adria 600 stp family
Dołączył: 14 Wrz 2017
Piwa: 5/1
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-08-30, 11:14   

GrandCalifornia to dobry wybór kampera do 3,5 T dla aktywnych którzy lubią podróżować a nie dojechać na kamping gdzie pierwszą czynnością jest podłączenie do prądu , rozłożenie markizy, dywanu, krzesełek , stolika i obozowanie przez wiele dni. Nie trzeba wybierać czy umyć zęby czy twarz bo przecież zabrałem małą ilość wody żeby nie przekroczyć DMC, nie trzeba ograniczać ilości ew. rowerów etc. Wadą jest mała izolacyjność co ogranicza obozowanie pod stokami narciarskimi, ale trudno mi sobie wyobrazić jaka wilgotność musi panować w kamperze kiedy 4 osoby będą suszyć swoje kombinezony i buty
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2021-08-30, 12:42   

DC napisał/a:
Do wygodnej jazdy i wypoczynku z dwójką dzieci szukałbym kampera z klasyczną zabudową.
Do wypoczynku zdecydowanie tak - z jazdą wręcz odwrotnie - trudno mówić że dużą alkową jeździ się wygodniej niż Californią.

Rav napisał/a:
Ja bym szukał jakiejś zimowej wersji kamperka. ...... Na początku przygody z karawaningiem, po przesiadce z osobówki wydaje się, że autko spore, ale jak przymierzysz się do "pełnowymiarowego" kamperka to dostrzeżesz różnice........ proponowałbym rozszerzyć zakres zainteresowań choćby tylko po to, aby mieć punkt odniesienia.
W pełni zgadzam się z z argumentami Kol. Rav - przynajmniej spróbuj większego np. z wypozyczalni aby mieć punkt odniesienia

mireks5013 napisał/a:
trudno mi sobie wyobrazić jaka wilgotność musi panować w kamperze kiedy 4 osoby będą suszyć swoje kombinezony i buty....
W przypadku mocnej wydajnej wentylacji idzie wysuszyć wszystko nie będzie wilgotności większej niż w największej alkowie - tyle że zrodzi to konieczność b. mocnego grzania bo będzie b. duża wymiana powietrza i ciepło poleci w komin w wyniku pracy intensywnej wentylacji kolejnym aspektem więc jest tu zasób prądu - mozna nawet zrobić wydzielona suszarnię tyle że mamy tu za małe gabaryty pojazdu - to jest możliwe ale nie w Californi :) Jeśli chodzi o dużą ilość graciarni - tu też nie bardzo California

gabrjel napisał/a:
Najważniejsze cechy na następne 10 lat:
- pojemność 2 dorosłych + 2e dzieci do 10 lat.
- toaleta
- prysznic
- kuchnia
- łatwość jazdy (czytaj manewrowość)......


Generalnie uważam że nie ma szans połączyć wszystkich Twoich kryteriów i konieczne będą kompromisy
Pojemność - może na dzisiaj tak ale w kontekście 10 lat dzieci bardzo podrosną.
Sensowna łazienka i toaleta w tak małym aucie jak California po prostu musi spowodować ciasnotę.
Tak jak napisał Rav - zacząłem klecić Jumpera L3H2 - wydawało mi się to duże, zaszalałem z łazienką - dziś wydaje mi się nieco małe na mnie i żonę - to nie znaczy że nie można żyć małym w busie w 4 osoby - to znaczy że będzie bardzo ciasno i jeśli mówimy o 10 latach to należy zastanowić się czy akceptujemy i czy pasuje nam taka ciasnota na tak długi okres czasu i czy te niedogodności zrekompensuje nam wygoda manewrowania małym autem - tak właśnie postawiłbym pytanie zasadnicze w Twoim przypadku
Przed zakupem radziłbym tak po tygodniu wypożyczać alkowę, integre, vana - właśnie po to aby mieć porównanie
Sorry za szczerość - dziś masz plany,marzenia, założenia nie zweryfikowane praktyką - natomiast wydaje mi sie że nie masz realnego porównania wielkości i aby kupować kampera na 10 lat to wskazane by jednak było mieć nie tylko rady kolegów z forum ale przede wszystkim kapkę materiału porównawczego z realu za sobą bo to dość duży zakup i na długi czas.
Jeśli chodzi o wierność stajni fałweja - szczerze mówiąc olałbym to - największy udział w rynku kamperów maja trojaczki - ja też od lat stajnia fałweja a klece na żabojadzie :)
_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Brat 
Kombatant


Twój sprzęt: Merc310D/1995, Europa560
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Piwa: 187/875
Skąd: San Escobar
Wysłany: 2021-08-30, 13:22   

Koledzy wyżej dobrze gadają... :) rozważ inne (większe IMO) opcje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-08-30, 15:55   

moim zdaniem będziesz musiał chyba zmienić założenia, bo:

kamper jaki pokazałeś jest dla rodziny 2+2 dobry na lato, gdy całe życie kręci się pod markizą, a w kamperze się tylko śpi i gotuje.

w zimie gdy dzień jest krótki spędzanie czasu takiej rodziny w małym kamperze będzie trudne.

dodatkowo musisz pamiętać, że za 5-6 lat Twoje dzieci już nie będą chciały z Tobą jeździć, więc jeżeli kupisz dzisiaj alkowę wygodną dla Twojej rodziny dzisiaj, to za parę lat dla dwójki będzie już za duża, a ten kamper, który pokazałeś w sam raz.

więc raczej kup kampera na dzisiaj, czyli 4 osobowy, a co będzie za 10 lat?
po co się martwić na zapas?
_________________

Ostatnio zmieniony przez Cyryl 2021-08-30, 20:56, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2021-08-30, 16:14   

Z całą pewnością praktyka to pierwszy krok przy wyborze. Małe auto jak napisane jest super dla 2 osób i to latem. Jesień, zima, wiosna odpada w naszym klimacie. Duży kamper do olbrzymia przewaga ciepłego miejsca w chodne dni. Dzięki temu można jeździć cały rok. Przy ogrzewanym bagażniku ubranie zawsze jest suche. Woziłem mokre 4 kurtki narciarskie, spodnie i buty. Po nocy zawsze były suche. W żadnym małym kamperku czy busie przy kilku osobach będzie ciężko o taki efekt bo brakuje miejsca aby wszystko zawiesić.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Oldzbig 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Grand California 4motion 680
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Kwi 2020
Piwa: 20/6
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2021-08-30, 19:09   

Kup to co się Tobie podoba, przy czym mocniej bije serce a będziesz zadowolony. A jeśli nie to sprzedasz i kupisz coś innego. Sugestie kolegów bardzo cenne nie powinny być decydujące bo nie znają Twoich zainteresowań, sposobu spędzania czasu, zwiedzania, podróżowania itd itp. A już sugestia że doświadczony podróżnik czy kamperowiec nie wybierze Grand Californi to bzdura na co jestem przykładem. W moim podróżniczym życiu miałem i korzystałem z przyczepek towarowych, niewiadówki, sanitarki na uazie, autobusu sztabowego na starze 660, przyczepy hobby tqm prestige, kampera na fordzie transicie,, wyprawówek 4x4 z namiotem dachowym, zabudową w środku i ostatnio z kabiną ekspedycyjną o konfiguracjach mieszanych np terenówka ciągnąca motorówkę kabinową w której się mieszka, nie zapominając. Teraz nie patrząc na cenę, wady i sugestie ekspertów forumowych kupiłem Grand Californię z napędem 4 motion blokadą mostu, automatem 8 biegowym, tempomatem aktywnym i po lekkim doposażeniu hulam latem i zimą, często na trasach nie osiągalnych dla innych kamperów czego wszystkim życzę :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
suzu4x4 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Wrz 2019
Piwa: 13/1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-08-30, 20:11   

Oldzbig napisał/a:
po lekkim doposażeniu hulam latem i zimą, często na trasach nie osiągalnych dla innych kamperów czego wszystkim życzę :spoko


w dwie osoby dorosłe i z dwójką dzieci :?: :roll:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Oldzbig 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Grand California 4motion 680
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Kwi 2020
Piwa: 20/6
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2021-08-30, 21:26   

Suzu 4x4 tak wnuki 10 i 8 lat były z nami na paru wycieczkach i są zachwycone. Nie tylko dlatego że jesteśmy minimalistami ale gdy porównują to z jazdą z przyczepą gdy trwało to długo i się nudziły szczególnie gdy się szukało miejsca do zatrzymania albo gdy jeździliśmy hiluxem z kabiną i było ciasno to teraz nie marudzą.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 446/328
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-08-30, 21:48   

Oldzbig,

Wszystko co piszesz to prawda. Ale dla Ciebie.
Ja nie lubię offroad'u i wcale mnie to nie kręci. Nie potrzebuję w kamperze napędu 4x4 i blokady mostu lecz lubię i potrzebuję obszerne i wygodne wnętrze. Tego nie da się później dokupić. Dlatego sprzedałem swojego poprzedniego kampera tylko dlatego, że miał za małe łóżko dla syna i kupiłem obecnego z dwoma ogromnymi łóżkami. Również uważam, tak jak przedmówcy, że dla 4 osób blaszanka zawsze będzie za ciasna.
Ale szanuję Twój wybór. Pozdrawiam :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
suzu4x4 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Wrz 2019
Piwa: 13/1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-08-30, 21:52   

Oldzbig napisał/a:
Suzu 4x4 tak wnuki 10 i 8 lat były z nami na paru wycieczkach i są zachwycone. Nie tylko dlatego że jesteśmy minimalistami ale gdy porównują to z jazdą z przyczepą gdy trwało to długo i się nudziły szczególnie gdy się szukało miejsca do zatrzymania albo gdy jeździliśmy hiluxem z kabiną i było ciasno to teraz nie marudzą.


pytam bo miałem podobny dylemat jak kolega @gabrjel

pierwszy kamper jakiego oglądaliśmy to właśnie była california ale nie doszło nawet do jazdy próbnej bo już po wejściu do środka rozłożeniu łóżka dla dzieci i otwarciu mikroskopijnej lodówki stwierdziliśmy że nie ma szans komortowe całoroczne podróżowanie z dwójką naszych dzieci.

kupiliśmy normalnego kampera z dużym garażem i nie żałuję. W lecie spokojnie mieszczą się w nim dwa rowery (pozostałe dwa na bagażniku) + wszystkie sprzęty wodne , w zimie narty, sanki , wszystkie ciuchy i akcesoria narciarskie , garaż ogrzewany z nadmuchem ciepłego powietrza i jak pisze kolega @orkaaa po nocy wszystko suchutkie i zakładamy ciepłe buty.

Grandcaliforni w wypożyczalniach nie brakuje, kolego @gabrjel pożycz sobie na jeden weekend Granda a na inny normalnego kampera.

Sam się przekonasz co Wam będzie bardziej pasować .

Blaszak jest super dla dwóch osób, przy czteroosobowej rodzinie i zimowych wyjazdach - mocny kompromis.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***