Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Laptop czy tablet? A może inne propozycje...
Autor Wiadomość
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-24, 08:46   Laptop czy tablet? A może inne propozycje...

Jak w temacie - zastanawiam się co jest bardziej praktyczne i co się bardziej opłaca/przyda.

Mam już trochę latek i ze wzrokiem coraz słabiej. Pamiętam też czasy bez laptopów, tabletów a nawet telefonów komórkowych ;) Zaczynałem od komputera stacjonarnego i tu mi się do dziś najlepiej przegląda oraz pisze. Po przymusowej przesiadce na mobilną zabawkę widzę zalety szukania informacji "tu i teraz" czy korzystania z nawigacji, natomiast pisanie na czymś takim więcej niż kilku słów doprowadza mnie do szału. Dlatego myślałem o doposażeniu się w... no właśnie?

Szukam urządzenia jakie:
- w miarę długo działa na baterii a ładowanie go nie powoduje przygasania światła czy konieczności odpalania silnika (mam jakąś tam słabą przetwornicę 400W - bieda)
- ma ekran matowy, nie cierpię przeglądania się w lustrze
- ma co najmniej 10 cali i osobną klawiaturę
- nie jest przesadnie wielkie i ciężkie, bo jak nie wymyślę gdzie to chować to będę musiał zabierać każdorazowo do plecaka, a dużo łazimy i zwiedzamy
- nie jest to sprzęt z logiem jabłka, bo nie mam nic z tej rodziny i wejście w nią to zdaje się konieczność nauki odmienności obsługi oraz zakupu worka kabli i przejściówek
- sprzęt musi radzić sobie z aktualnymi stronami w sieci (które są czasem dość obciążające), YouTube, itd. i żeby nie było zaskoczenia czy zawieszek gdy otworzy się w przeglądarce kilka zakładek
- sprzęt musi mieć minimum WiFi żebym mógł udostępnić sobie neta z telefonu, opcjonalnie własny modem GSM. Jeśli ktoś poleci tablet to konieczne z dobrym GPS. Dotyku nie potrzebuję.
- sprzęt musi umieć odtwarzać filmy FullHD lub 4K bez zjedzenia 100% zasobów i grzania się do czerwoności. Póki co nie robię montażu filmów ale jak coś nagram telefonem to chcę móc to obejrzeć na większym ekranie (+ film na wieczór opcjonalnie)
- sprzęt NIE musi mieć aparatów foto, deską do krojenia krajobrazów focił przecież nie będę. Kamerki też może nie być, nie prowadzę telekonferencji
- sprzęt MUSI być w miarę solidny, żeby się zaraz nie rozpadł, nie połamał, nie uszkodziły zawiasy (laptop)
- MOŻE być używany, nie szukam kolejnej zabawki do kupienia wyłącznie na raty :diabelski_usmiech
- przyda się też poza kamperem, np. w domu - bo nie mieszkamy na stałe w kamperze (póki co)
- cena możliwie niska i adekwatna do osiągów/wyposażenia/zalet
- jak o czymś zapomniałem, wyjdzie (mam nadzieję) w dyskusji.

Liczę, że ktoś ten problem zna lub przerabiał i coś podpowie :ok
Ciekawe, czy istnieje cokolwiek na rynku spełniające takie wymagania :gwm
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-09-24, 09:12   

Dodaj jeszcze ile talarów chcesz przeznaczyć na to urządzenie. :spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-24, 09:27   

2 i 4 myślnik od dołu. Rozważę każdą sensowną propozycję, nie chcę z góry narzucać widełek od-do żeby nie ograniczyć pola do dyskusji. Mile widziane także porady typu "miałem XYZ, nie bierz tego, bo... (powód, wady)".
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-09-24, 09:38   

Biorąc pod uwagę pierwsze kryterium, wygrywa tablet, pozostałe kryteria też się pokrywają.
Za czapkę śliwek, to raczej nie kupimy, ale za niecałe 1300PLNów można nabyć całkiem dobry sprzęt o przyzwoitych parametrach. Do tego dokupić klawiaturkę, [np z padem (myszką) po BT] taką by Ci pasowała i będzie Pan zadowolonyyyyy.... :bigok
Taki powinien Cię uszczęśliwić ma wbudowane głośniki Harman Kardon, więc bez wsparcia da się jakieś filmy oglądać. Wgrasz aplikację, to będziesz miał i nawigację.
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-24, 10:08   

Banan - to co polecasz ma Android 8.0 - ile to będzie jeszcze miało wsparcia?
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-09-24, 11:10   

Monter napisał/a:
Banan - to co polecasz ma Android 8.0 - ile to będzie jeszcze miało wsparcia?

Zapewniam Cię, że na tyle długo, że zdążysz go "zajeździć" - to nie windows :bajer
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mrskoku 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Peugeot J5 1991
Dołączył: 12 Lip 2019
Piwa: 1/2
Skąd: wwa
Wysłany: 2021-09-26, 16:56   

nei wiem jaki masz budżet ale przekornie napiszę - macbook air m1.

obsługi można nauczyć się bardzo szybko. nie trzeba mieć worka kabli.
air m1 na 1 ładowaniu do 18 godzin pracy. po odłączeniu od zasilacza nie zwalnia..
ładowanie z usb-c - ja mam swoje ładowarki - działa bez problemów. w aucie mam samochodową 100W - bez problemów.
generalnie za często tego nie trzeba ładować.
wydajnościowo poradzi sobie ze wszystkim i to jeszcze przez dłuugi czas.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-09-26, 17:19   

Uuuuuuuu...
To teraz posypie się niekończąca lista propozycji :mrgreen:
W tym roku wyjątkowo zabrałem laptopa ze sobą na urlop, bo też mnie wqurza pisanie na 5" ekranie a strony są jakoś dziwnie inaczej i gęsto zaśmiecone przez co poruszanie się jest utrudnione.
Mam pełnowymiarowy laptop, ale jeszcze świeżutki więc lata bez jąkania i jest niezwykle lekki. Bateria na 4-5h lekkiej pracy typu YT, Alleportal, Mapy no i niewyłączalne forum CT :mrgreen:
Są jeszcze takie małe laptopy z ekranem około 10"
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2021-09-26, 19:42   

8- latek był u mnie tablet Samsung z górnej półki :ok Padła płyta główna :(
Mam już na oku Samsunga za około 1600 zł. :roll:
Obecnie :szeroki_usmiech HP Pavilion dv 6000 dziadziuś hula :ok
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Brodacz77 
stary wyga


Twój sprzęt: Challenger Mageo 163, 2.8JTD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sie 2016
Piwa: 47/277
Skąd: Snochowice
Wysłany: 2021-09-26, 21:09   

Nie będę rzucał producentami, ale dla mnie mały, solidnie zbudowany laptop z przyzwoitą baterią. może nie musi być 17 cali bo do plecaka ciężej będzie wcisnąć (ja teraz z 14 korzystam) ale będzie to zawsze działać (no chyba że jakiegoś ziemniaka oszczędnościowo zakupisz). Czy masz na pokładzie 7, 10 czy Bill wymyśli 15 okienek, możesz wrzucić pingwina (to już po bandzie) to jednak laptop przegryzie Youtube, popiszesz pracę, pooglądasz TV (i to dalej większy ekran bo nawet mini lapek 14 to więcej niż tablet 10), popiszesz na Camperteam z klawiatury a z tabletem na androidzie to już nie tak różowo. Google w porozumieniu z producentem tableta stwierdzi, że masz zakupić nowy, bo ten się już nachodził i "aktualizacje, poprawki bezpieczeństwa" sprawią, że nie da się strony otworzyć, doprowadzą Cię do szewskiej pasji i tablet wyląduje zgodnie z założeniami producenta :diabelski_usmiech na ścianie. Potem grzecznie za reklamami w mediach pobiegniesz (teoretyzuję oczywiście) za nowym hujałejem (bo Lewy taki nosi) - wiem, wiem - skończyła się sielanka hujałeja i guugla ale fajnie to zabrzmiało i przekazało część myśli, którą chciałem przekazać.

Podsumowując - na laptopa z okienkami albo linuksem mamy większy wpływ niż na jakikolwiek tablet z androidem. Google (czy jak ktoś lubi jabłko) nie zmusi mnie do wymiany sprzętu, bo tak im się podoba i chcą mi wcisnąć nowy sprzęt. I dlatego ciągle z lapka korzystam.
_________________
Odkupię każdą ilość używanych / zużytych / uszkodzonych baterii do laptopa / elektronarzędzi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-27, 00:52   

Brodacz77, dzięki za podsumowanie. Właśnie mi po głowie chodzi coś podobnego: tablet niewiele tańszy od używki biznesowej laptopa, a to drugie więcej możliwości posiada i bardziej uniwersalne jest. No ale cięższe i mniej przenośne. W tablecie boję się, że za chwilę jakieś coś ktoś pozmienia i tak, jak obecnie użytkowników androida poniżej 8.0 pozamiatano brakiem możliwości otwierania stron zabezpieczonych nowszymi certyfikatami https, tak to samo może spotkać kolejne wersje. I wtedy sprzęt do niszczarki tylko.
Linux nie jest mi obcy - adminuję serwerem, bawiłem się desktopem. Główne wymagania to trwałość, waga i czas pracy/prądożerność.
Apple odpada, to co mi zostaje?
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 300/13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-27, 05:56   

Moim zdaniem wygląda to tak:
Producenci poszli w kierunku telefonów i w tej samej cenie masz telefon o znacznie większych możliwościach niż tablet.

Więc albo laptop, albo telefon.
Ja w kamperze oprócz telefonu mam laptop 10', ale nawet nie pamiętam kiedy go używałem.
W domu leży tablet 9' też nieużywany.

O prawda telefon używam też w innych celach, mam na nim cały MS Office, mapę nie wymagającą internetu, mapę lasów państwowych (więc możesz go wziąć na spacer) i posługiwanie się nim jest dla mnie czymś naturalnym.

Telefon jest mały 6,2' w porównaniu z 10', ale mam okulary, które i tak do laptopa muszę używać.
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mrskoku 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Peugeot J5 1991
Dołączył: 12 Lip 2019
Piwa: 1/2
Skąd: wwa
Wysłany: 2021-09-27, 07:11   

Monter napisał/a:
Brodacz77, dzięki za podsumowanie. Właśnie mi po głowie chodzi coś podobnego: tablet niewiele tańszy od używki biznesowej laptopa, a to drugie więcej możliwości posiada i bardziej uniwersalne jest. No ale cięższe i mniej przenośne. W tablecie boję się, że za chwilę jakieś coś ktoś pozmienia i tak, jak obecnie użytkowników androida poniżej 8.0 pozamiatano brakiem możliwości otwierania stron zabezpieczonych nowszymi certyfikatami https, tak to samo może spotkać kolejne wersje. I wtedy sprzęt do niszczarki tylko.
Linux nie jest mi obcy - adminuję serwerem, bawiłem się desktopem. Główne wymagania to trwałość, waga i czas pracy/prądożerność.
Apple odpada, to co mi zostaje?


Trwalosc, waga i bez apple - to zobacz oferty poleasingowych laptopow lenovo (ale thinkpady tylko).
T4xx - 14 cali..
X2xx- 12 cali

One jeszcze przezyja niejednego nowego laptopa
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-27, 09:31   

mrskoku napisał/a:

Trwalosc, waga i bez apple - to zobacz oferty poleasingowych laptopow lenovo (ale thinkpady tylko).
T4xx - 14 cali..
X2xx- 12 cali

One jeszcze przezyja niejednego nowego laptopa


Ja także uważam, że poleasingowe laptopy są warte rozważenia. Ja i moja rodzina prywatnie używamy poleasingowych delli (seria biznesowa latitude) - są dobrze wykonane, cienkie i lekkie.
72xx 12 cali
74xx 14 cali
Osobiście do tabletów się nie przekonałem - pisanie na pseudo klawiaturach z malutkimi klawiszami to nieporozumienie (dla mnie). 12 calowy laptop (np 7280) jest poręczny, waży 1.3 kg, 14 cali (7480) dla mnie jest optymalny do pracy bez monitora - waży 1.4 kg. W teren zabieram telefon. Niestety w obecnych czasach laptopy poleasingowe znikają jak świeże bułeczki.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-09-27, 11:27   

marcincin napisał/a:
Osobiście do tabletów się nie przekonałem - pisanie na pseudo klawiaturach z malutkimi klawiszami to nieporozumienie (dla mnie).

Kto Ci każe podłączać jakieś małe klawisze? Używam pełnowymiarowej klawiatury z TouchPadem podłaczonej przez BT i jest OK :ok
Coś jak na obrazku poniżej:

KLAWIATURA-BEZPRZEWODOWA-TOUCHPAD-NA-PC-IOS-ALOGY-Kod-producenta-42819.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 57,46 KB

_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***