Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Laptop czy tablet? A może inne propozycje...
Autor Wiadomość
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-30, 10:34   

Dziękuję za podpowiedzi i rozważania.

Podsumowując...

1. Tablet. Są oczywiście za i przeciw.
Za byłaby mobilność, lekkość (zabierając ze sobą nie trzeba się nadźwigać); możliwość używania jako nawigacji w kabinie (po dokupieniu dużego uchwytu); w miarę niskie zapotrzebowanie na energię, łatwość zasilania i ładowania przez zwykłe USB; mnogość etui, różne klawiatury (z głaskadełkiem i bez)...
Przeciw byłoby: ograniczenie do Androida i zdanie się na jego łaskę i niełaskę - większość ma jakieś stare wersje systemu bez opcji wgrania nowszego, wystarczy jakiś myk jak ten z HTTPS i mamy bezużyteczne pudełko; ekran w zdecydowanej większości z połyskiem; mikro klawiatura w etui jednak może nie każdemu podpasować. W razie uszkodzenia - w zasadzie kosz.

2. Laptop. Także tu są za i przeciw:
Za przemawia oczywiście bliższe kuzynostwo z "normalnym" komputerem; w miarę normalna praca z klawiaturą; można używać te same programy co w domu na PC; można zgrywać materiał z telefonów i robić backup, przy mocniejszym sprzęcie pokusić się o montaż filmików; normalna obsługa poczty e-mail i takie tam... W razie awarii, normalna naprawa w serwisie PC lub zakup kolejnego po-leasingowca. Jest wybór systemów - jak kto lubi mogą być starsze okienka, może być i Linux.
Przeciw przemawia większa prądożerność, szczególnie silniejszej konfiguracji; zasilanie wymaga spec-kabla pod 12V a jak lapek jest na wyższe napięcie to trzeba kupić przetwornicę StepUp (bo po co marnować na podwójną konwersję 12V-230V-oryg. zasilacz); większego klamota ciężej schować lub zabierać ze sobą; do pracy podczas jazdy (pasażer) potrzeba już stolika jakiegoś...

3. Inne wynalazki...
Dziękuję joko za sprawne opisanie własnych perypetii, ale Surface ma chyba wszystkie zalety ale też i wszystkie wady jednocześnie ;) O ile przemiany w zależności od potrzeb są fajne, nadal toto przypomina zabawkę, Windows raczej słabo dostosowany do obsługi samym dotykiem powoduje, że klawiatura zawsze powinna być pod ręką. Duży zakres różnych konfiguracji, ale cena jest wciąż z kosmosu, szczególnie, że wedle internetów takie i5 w nim nie żre video FullHD i trzeba celować w i7. Do tego wygląda na to, że zwykły laptop nie potrzebuje specjalnych dodatków (może poza wspomnianą przetwornicą), do tabletu trzeba kupić etui, klawiaturę i ew. kabelki, o tyle do Surface wspomniałeś o spec-etui, uchwycie, podnóżku, itd. co jeszcze bardziej podnosi chorą cenę. Kabel do ładowania USB z magnesikiem można kupić też do tabletu, laptop będzie miał za duży pobór. Za drogie to, za delikatne (jak na mój gust), no i słynny Windows 10 ;)

Są trzy rodzaje prawdy, ale w tym wypadku chyba tylko jedna: każdy potrzebuje czegoś innego. Do okazjonalnego użycia wieczorkami (edycja strony, przerzucanie zdjęć, backup fotek z telefonu/aparatu, przejrzenie newsów) raczej albo skłonię się ku używanemu laptopowi (i będzie trzeba dorobić mu zamykany schowek) - albo... nie kupię nic. W końcu nie po to jeździ się w fajne miejsca kamperem aby ślęczeć potem w środku nad internetami :ok
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-30, 11:20   

No tak, ale są np. mecze jak z obecnie odbywających się MŚ U21 w siatkówcpokazywane tylko w sieci lub jesteś tam gdzie nie odbiera TV i wtedy zostaje smartfon, tablet, laptop.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piasek1 
weteran

Twój sprzęt: W638 V230TD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Lis 2020
Piwa: 30/25
Skąd: Piotrków Kujawski
Wysłany: 2021-09-30, 11:32   

Ja bym tu kierował się wyłącznie wygodą użytkowania. Jakkolwiek srajfon jakoś tam paluchem ogarniam tak w tablecie brakuje mi menu kontekstowego dostępnego normalnie pod prawym klawiszem myszy co mnie do szału doprowadza. Jakaś próba edycji tekstu, zaznaczania, kopiuj/wytnij-wklej. To nie na moje nerwy. Nawet do lapków mam myszy bo nie umiem korzystać z touchpada precyzyjnie. Banalne czynności zajmują mi wieki, po kilka prób nim się uda. Dochodzi jeszcze kwestia indywidualna: mam notorycznie suche dłonie, a że się fizycznie pracuje czasami jakimiś szpadlami itp ogródki, do tego dość twardą skórę na palcach. Wszelkie te dotykowe ustrojstwa nie działają przy takim "dotyku". Szczególnie pisanie na klawiaturach dotykowych: trafiam w właściwą literę a wyświetla się któraś z boku bo tam dotyk zadziałał.
_________________
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=36109
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-30, 11:48   

Kurczę, no właśnie Piasek1, mnie to też do szału doprowadza i całkiem zapomniałem, że w tablecie będzie to samo. Edycja tekstu - porażka. Dzięki za przypomnienie. Z pisaniem na dotyku u mnie też słabo, do tego wzrok siada, stale muszę powiększać i patrzeć co napłodziłem, poprawiać...

Cyryl, dla mnie nie problem, sportu raczej nie oglądam :) a TV wcale. Wyjątkiem była piłka, ale to chyba wszyscy wtedy oglądają.
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-30, 14:35   

Ja piłki kopanej nie oglądam, a takich jest więcej, więc nie wszyscy.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-09-30, 20:37   

Piasek1 napisał/a:
...
Nawet do lapków mam myszy bo nie umiem korzystać z touchpada precyzyjnie. Banalne czynności zajmują mi wieki
...

.
Monter napisał/a:
Kurczę, no właśnie Piasek1, mnie to też do szału doprowadza
...

Podzielam ów problem, choć paluszki mam chirurgiczne, to wolę myszkę i klawiaturę a nie umazany ekran czego również nie znoszę.
Ale... - i tu lekko zboczę.
Dziś w Trójce słuchałem audycji o winowajcach wypadków czyli srajfonach w rękach kierowców podczas jazdy.
Padło m.in. stwierdzenie, że my starzy (od 30...40+) mamy jeszcze w genach dbałość o poprawność pisania i przekazu.
Natomiast nastoletni używacze srajfonów, mają już tak wytrenowane kciuki i pozycje na ekranie srajfonów, że nawet nie patrzą w ekran gdy piszą, nie edytują i takie niechlujstwo wysyłają.
Mój syn też tak ma, wysyła do mnie jakieś krzaki i... po chwili dostaje ode mnie siarczysty opierdol. Po kilku takich dotkliwych akcjach, syn już do mnie nie pisze, raczej nagrywa się i wysyła wiadomość lub telefonuje.
1:0 dla taty :mrgreen:
.
Wracam ze zboczenia :bigok
Dlatego gdzieś tam wspomniałem, nie czytaj nas, idź głosem serca, widzisz, każdemu pasi co innego.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2022-01-16, 22:11   

Majster majstrowi nie równy.
Sledziłem temat bo mi tablet padł i .......

Dwóch w dużym mieście stwierdziło, nie opłaca się bo może paść ekran itd.

Kolega Juniora ,z małego miasteczka, dawaj jego sprawdzę. :roll:

Sprawdził to i tamto ,to jest :ok
Wyją baterię podał prund :mikolaj i hula :ok

Całkowicie padła bateria.
Jest już nowa, i hula że ho ho :mikolaj
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***