Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pogadajmy o rowerze jak go ładować w kamperze ?
Autor Wiadomość
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-01-26, 08:53   Pogadajmy o rowerze jak go ładować w kamperze ?

Wojtek chciał pogadać o rowerze na mięśnie za 2tyś PLN.
A stanęliśmy na zakupie elektryka za 10tyś. :mrgreen:


Ja chciałbym porozmawiać i dowiedzieć się czegoś na temat roweru elektrycznego.
Do rzeczy:
Otóż jak ładować baterię na wyjeździe kamperowym kiedy nie jesteśmy na kempingu i nie mamy możliwości podłączenia się do słupka 230V.
Przyklad: mam dwa rowery. W każdym bateria jest 36V. Ale w jednym jest system Boscha ze swoją ładowarką a w drugim system Yamahy ze swoją ładowarką. Jak to ładować z akumulatora/ alternatora/ solara przy instalacji 12V ??? Kupić przetwornicę 12V/230V i do niej obie ładowarki rowerowe? Pewnie da radę podczas jazdy kampera kiedy pracuje alternator. A może dokupić do każdego rowera swoją ładowarkę samochodową 12V/36V ? Tylko, że dwie takie ładowarki samochodowe kosztują z 800 do 1000zł czyli tyle co "zwykła" przetwornica pełny sinus której też nie mam i musiałbym kupić.
Co radzicie? Albo jak sobie z takim problemem radzą inni posiadacze elektryków + kamperów?

Pomożecie? :bajer
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
vIrek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Ducato 3.0 L3H2 automat
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lut 2012
Piwa: 17/10
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2021-01-26, 09:51   

Mam przetwornicę, która i tak obsługuje mikrofalę i czasem dodatkową grzałkę w bojlerze (jak jest za dużo słońca), więc nie ma problemu. Na wszelki wypadek mam przetwornicę step-up z końcówką do ładowania aku rowerowego, gdyby 230V zawiodło.
_________________
vIrek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
HENRYCZEK 
weteran

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 17 Lis 2011
Piwa: 81/131
Skąd: Południe
Wysłany: 2021-01-26, 12:02   

Przetwornica i dedykowana ładowarka spokojnie daje radę.

41CE01DA-8A01-40CE-B0E0-93308A2206A5_1_105_c.jpeg
Plik ściągnięto 7826 raz(y) 94,59 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-01-26, 12:17   

vIrek napisał/a:
mam przetwornicę step-up z końcówką do ładowania aku rowerowego, gdyby 230V zawiodło.


Prądowo jestem słaby. Więc jeśli możesz napisać prościej jaka to przetwornica step-up czyli co to znaczny?
I jaka jest ta końcówka do ładowania? Proszę, rozwiń myśl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-01-26, 12:20   

HENRYCZEK napisał/a:
Przetwornica i dedykowana ładowarka spokojnie daje radę.


Ile czasu potrzebujesz na naładowanie baterii do pełna? Pewnie tak samo jak w domu czyli 4-6 godzin?

U mnie jest tylko jeden akumulator 85 Ah. Jak nie stoję w słońcu to ładowanie jednej baterii rowerowej go wykończy a mam do ładowania dwie... :shock:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
vIrek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Ducato 3.0 L3H2 automat
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lut 2012
Piwa: 17/10
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2021-01-26, 12:28   

Też nie jestem guru od prądów. Kupiłem coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/przetwornica-step-up-cc-cv-400w-8-5v-60v-15a-8230529926
Założyłem na wyjściu kabelek z wtyczką jak do mojej baterii i mam na wypadek awarii układu przetwornica/zasilacz.
_________________
vIrek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
HENRYCZEK 
weteran

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 17 Lis 2011
Piwa: 81/131
Skąd: Południe
Wysłany: 2021-01-26, 12:53   

LukF napisał/a:
HENRYCZEK napisał/a:
Przetwornica i dedykowana ładowarka spokojnie daje radę.


Ile czasu potrzebujesz na naładowanie baterii do pełna? Pewnie tak samo jak w domu czyli 4-6 godzin?

U mnie jest tylko jeden akumulator 85 Ah. Jak nie stoję w słońcu to ładowanie jednej baterii rowerowej go wykończy a mam do ładowania dwie... :shock:


Nie liczę godzin.
Aku 2x80 Ah,panele 330 W.Niezależnie od stopnia rozładowania baterii, rower podpinam wieczorem i zostawiam na noc, rano bateria ful i na 2 kawki z ekspresu w aku zawsze jest ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-01-26, 14:25   

Używał ktoś z Was ładowarki rowerowej podłączonej do przetwornicy bez "pełnego" sinusa? Ładowarki rowerowe na 230V są impulsowe, więc teoretycznie powinny pracować poprawnie. Jeszcze nie testowałem mojej ładowarki z przetwornicą - mam przetwornicę 300W, ładowarka rowerowa ciągnie poniżej 200W.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-01-26, 14:48   

marcincin napisał/a:
Używał ktoś z Was ładowarki rowerowej podłączonej do przetwornicy bez "pełnego" sinusa? Ładowarki rowerowe na 230V są impulsowe, więc teoretycznie powinny pracować poprawnie. Jeszcze nie testowałem mojej ładowarki z przetwornicą - mam przetwornicę 300W, ładowarka rowerowa ciągnie poniżej 200W.


Ja używałem w poprzednim kamperze.
Parametry takie: przetwornica od Pana Chińczyka zwykła bez pełnego sinusa chyba z 600W + ładowarka do systemu Bosch. Nic się nie działo, naładowała się bateria za każdym razem. Myślę, że z 10 miałam takich ładowań.

Teraz już nie mam tej przetwornicy bo sprzedana. A baterie chcę ładować dwie razem. Lecz akumulator mam jeden i panel 160W też jeden. Czyli połowa tego co Henryczek.

Ktoś się jeszcze o prądach i rowerze wypowie ? :bigok
Ostatnio zmieniony przez LukF 2021-01-26, 14:49, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-01-26, 14:49   

Cytat:
U mnie jest tylko jeden akumulator 85 Ah. Jak nie stoję w słońcu to ładowanie jednej baterii rowerowej go wykończy a mam do ładowania dwie...

Jakie masz bateryjki do rowerów?
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-01-26, 14:54   

Banan napisał/a:
Cytat:
U mnie jest tylko jeden akumulator 85 Ah. Jak nie stoję w słońcu to ładowanie jednej baterii rowerowej go wykończy a mam do ładowania dwie...

Jakie masz bateryjki do rowerów?


Darek,
Mam dwie baterie z dwóch różnych rowerów z dwoma różnymi ładowarkami. 36V, 500mAh, system Bosch i Yamaha.
Ładowarka Bosch ciągnie 2A a Yamaha 4A.
Gdyby tak szło do jednej ładowarki (np.tej Yamahy bo szybsza bo 4A) podłączyć jakąś przejściówkę i używać jednej ładowarki do swoich różnych złączy: z Boscha i z Yamahy. Ale to jest mniej ważne.

Ważniejsze: jak ładować by było tanio i dobrze ???
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-01-26, 15:21   

Jak to mówią z pustego to i Salomon nie naleje :)
Jeśli masz dwie baterie 36V po 504Wh, to w przybliżeniu masz do naładowania 28Ah. Przy instalacji 12V robi się z tego 84Ah - z tego co napisałeś to masz kwasiaka 85Ah - jeśli w ciągu dnia rozładujesz te baterie do zera to nie starczy Ci akumulatora do ich pełnego naładowania przez noc, a jeszcze trzeba zabudowę zasilać. Panel 160W nie naładuje Ci tego kwasiaka (w pełni rozładowanego) w ciągu dnia.
Jeśli myślisz o niezależności to trzeba zainwestować w większy magazyn energii (np. LiFePO4) i więcej paneli. Przy odpowiednim magazynie będziesz mógł ładować dwie baterie jednocześnie.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-01-26, 15:29   

Łukasz, tak jak napisałeś kilka postów wyżej, słabo to wygląda prądowo, nie wiem, czy Ci to solar naładuje :(
Na dzikusa wystarczy 1 dzień bez słonka i zostaniesz bez prądu. Tak czy inaczej, czeka Cię modernizacja swojej elektrowni i jest kilka rozwiązań.
1. Dodatkowe (lub większe, czyt. LiFePo4) aku, do tego przetwornica 230V, dodatkowy solar też by się przydał.
2. Ewentualnie mały agregacik inwertorowy 1kW wystarczy, wpinasz jak pod słupek i nawet brak słonka Ci nie straszny.
3. Postój na kempingach... :haha:
Wszystko ma swoje plusy i minusy... koszty porównywalne, czyba że aku LiFePo4, to będzie drożej (kemping traktuję jako żarcik)
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 213/479
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2021-01-26, 15:33   

Banan napisał/a:
. Ewentualnie mały agregacik inwertorowy 1kW wystarczy, wpinasz jak pod słupek i nawet brak słonka Ci nie straszny.

Np taki https://www.raven-fishing.../product/65767/
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 184/395
Skąd: Kraków

Wysłany: 2021-01-26, 15:38   

LukF napisał/a:


Darek,
Mam dwie baterie z dwóch różnych rowerów z dwoma różnymi ładowarkami. 36V, 500mAh, system Bosch i Yamaha.


Aku yamachy są bardzo czule na nie oryginalne ładowarki, blokują się, koszt takiego odblokowania to 350zl,
aku trzeba wysyłać w Polskę do serwisu, miałem taki przypadek, każą stosować tylko ładowarki oryginalne.

Ja do ładowania mam agregacik 750 przez 4h trzeba słuchać pyrkania.

Screenshot_20210126_154758.jpg
Ja mam coś podobnego, działa
Plik ściągnięto 8 raz(y) 151,31 KB

_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***