Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Izolacja rur trumy
Autor Wiadomość
konczyna_17 
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Sie 2020
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-01, 15:12   Izolacja rur trumy

Rury od trumy w dużej części idą przez szafki czy bagażnik. Miejsca te nagrzewają się znacznie szybciej niż samo wnętrze kampera. Zależy mi na tym żeby ciepło w pierwszej kolejności ocieplało wnętrze. Zastanawiam się czym zaizolować rury od trumy na tych odcinakach. W pierwszej kolejności kupiłem tego tupu otulinę: https://allegro.pl/oferta/otulina-otuliny-izolacja-rur-szara-18-9-2-m-11373462550 Na aukcji niby piszą, że wytrzymuje 100stopni. Wprawdzie otulinę kupiłem w markecie budowlanym a nie na tej aukcji ale domyślam się, że to identyczny typ otuliny. Problem w tym, że otulina ta nie wytrzymała temperatury. Zwyczajnie zaczyna się topić.
Zastanawiam się zatem czym zaizolować te rury. Znalazłem taką taśmę: https://allegro.pl/oferta/tasma-aluminiowa-wysokotemperaturowa-kominkowa-8549232176
Pytanie tylko czy ona spełni swoją funkcję izolacyjną. Ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie lub może coś podpowiedzieć?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fordek 
stary wyga

Twój sprzęt: Eura Mobil PT 696 EB
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Piwa: 12/5
Skąd: Wyszków
Wysłany: 2021-11-01, 15:50   

Myślę ,że rura pianka w zupełności starczy . Jeżeli masz wątpliwości zmierz temperaturę rur po odpaleniu grzania . np termometrem bezdotykowym .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2021-11-01, 17:47   

Nie piszesz jaką masz zabudowę . Gdzie te rury idą .Szafki góra czy dół . Ile masz m2 100 czy tylko 9 :haha: . Jak 9 to zobacz na wylocie jaki jest pęd powietrza .Weź piwo usiądź w kamperku i zacznij myśleć . Po co ci otulina na rury :haha: Może wystarczy sam Nadmuch powietrza w odpowiednim miejscu i odpowiedni kierunek . Dalej sam myśl :bukiet:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-11-01, 19:04   Re: Izolacja rur trumy

konczyna_17 napisał/a:
...
Problem w tym, że otulina ta nie wytrzymała temperatury. Zwyczajnie zaczyna się topić.
Zastanawiam się zatem czym zaizolować te rury.
...

Odbierz to jako znak ostrzegawczy i wybij z głowy swej izolowanie odcinków w zakamarkach.
Inaczej będziesz miał poważniejszy problem z wilgocią w tych zakamarkach. Tam ciepło musi być, a nie odbiera Ci tego ciepła aż tak dużo jak się wydaje i nawet jak zrobisz próbę z izolowaniem, niewiele zyskasz i będą to raczej subiektywne odczucia.
Inżynierki dwoją się i troją jak równomiernie rozprowadzać ciepło szczególnie po ścianach przy podłodze a przy tym jak najszybciej pozbywać się zgromadzonej tam wilgoci, która jest rajem dla pleśni i konsekwencji później.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-11-01, 20:26   

Jeżeli w szafce jest za ciepło,może przydałby się mały otwór wentylacyjny.Sam myślałem by taki zamontować w obudowie Trumy.Podczas jej pracy w środku jest zdecydowanie za ciepło.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-11-01, 22:03   

Fajnie by było, gdyby autor tematu napisał chociaż o którą Trumę chodzi i jak ma to rozwiązane fabrycznie, dopiero potem można kombinować.

U mnie np. jest stara Truma 3002 bodajże, plus TrumaVent. Znajduje się pod szafą, której wnętrze jak u darek 61 też się solidnie nagrzewa gdy układ pracuje. Nad piecykiem mam takie dwa podłużne otwory wentylacyjne, planuję tam wsadzić jakiś wentylator wyciągający z szafy nadmiar ciepłego powietrza.
Dalej, fabrycznie rury są rozprowadzone po kamperze i jedna z nich idzie słupkiem w kabinie w górę i dmucha powietrzem pod materac w alkowie. Ale jak są inne kratki otwarte na full, tamtędy niewiele leci. Będę szukał rozwiązania na wymuszenie tam obiegu, pewnie też wentylatorkiem w rurze, bo nie chce mi się ciągle latać i otwierać oraz zamykać wszystkich kratek żeby dmuchało ciepłym pod materac.
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2021-11-02, 06:09   

Ciepło a często gorąco i wentylatorek .Na zasilaniu czy wylocie powietrza ? U mnie mocno grzeje w WC i tak zostaje .Po co kombinować i przedobrzyć . Webasto jak nagrzeje do ustawionej temperatury to wszystko wraca do normy . :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-11-02, 08:58   

Monter napisał/a:
U mnie np. jest stara Truma 3002 bodajże, plus TrumaVent. Znajduje się pod szafą, której wnętrze jak u darek 61 też się solidnie nagrzewa gdy układ pracuje. Nad piecykiem mam takie dwa podłużne otwory wentylacyjne, planuję tam wsadzić jakiś wentylator wyciągający z szafy nadmiar ciepłego powietrza.

By ten wentylator się sprawdził musisz mieć nawiew i wywiew,dlatego w tym wypadku na dole szafy zrobił bym małe otwory.Może to wystarczy i obejdzie się bez wentylatora.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-11-02, 09:03   

andi at, ale piszesz o Trumie czy o Webasto? Bo to dwa różne tematy.

Jeżeli pytanie było do mnie - wentylatorek w "wywietrznikach" szafy nad piecykiem, wypychający ciepłe powietrze. A co do rury w alkowie, gdzieś pod koniec przed wejściem w słupek chyba, to na razie plan, więc szczegóły wyjdą w praniu.
Ja też w łazience mam bardzo ciepło (gdy kratka otwarta, jest najbliżej pieca), z innych też leci ciepłe. Problem bierze się stąd, że te wszystkie kratki mają swobodny wypływ powietrza czego o wylocie pod materac powiedzieć nie można. Są tam kanały ale wylotu swobodnego jako takiego nie ma. A powietrze leci tam, gdzie ma łatwiej. Pozamykanie kratek poprawia stosunek przepływu (wszędzie ma ciężej), ale za to gratis bardziej się nagrzewa szafa, bo TrumaVent mieli i nie ma gdzie wypchnąć.

Ale to nie wątek o mnie. Autor nadal nie napisał szczegółów, o zdjęciu jakimś nie wspominając, a ja nie spotkałem się z topieniem otulin przez powietrze w Trumie, zatem wszystkie próby odpowiedzi na problem z pierwszego posta to trochę wróżenie z fusów.

darek 61 napisał/a:
By ten wentylator się sprawdził musisz mieć nawiew i wywiew,dlatego w tym wypadku na dole szafy zrobił bym małe otwory.Może to wystarczy i obejdzie się bez wentylatora.

Mam otwory oryginalne nad piecykiem. Otwory są dwa, jak dam w jednym wypychanie to tym obok sobie zaciągnie. Dołem przechodzą też inne przewody i rury z przestrzeni obok.
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wędrowiec 
weteran


Twój sprzęt: burstner privilege t690
Nazwa załogi: Marzena i Przemek
Dołączył: 15 Maj 2011
Piwa: 122/29
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2021-11-02, 12:23   

Bardzo pomogliście koledze. Pewnie się już nie odezwie. Napisał, że otulina z pianki się topi. Trochę wiem o czym pisze, bo moja Truma Combi też szaleje. W bagażniku gdzie jest zamontowana mam tropikalne temperatury.
_________________
wędrowiec
Cztery stolice
www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=30300
Norwegia
www.camperteam.pl/forum/v...hlight=norwegia

www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=33834
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2021-11-02, 18:27   

Całkowicie zgadzam się z Socale. Żadnych izolacji na rurach grzewczych. To jedyne co chroni przed wilgocią i wodą. Fizyka to nauka ściska. Różnice temperatur powodują skraplanie się wody tak jak na szybach. W środku masz powiedzmy 21 stopni a w szafce na dole, bez ogrzewania dużo, dużo mniej. Chyba ze szafki otwarte. Dlatego super że rury prowadzone są między podłogami i pod szafkami. Przecież to ciepło w szafce także jest izolacja cieplną kampera. Ja celowo w szafkach na dole koło łóżka zrobiłem otwory aby była wymiana powietrza inaczej wilgoć i grzyb.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/90
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2021-11-02, 19:33   

Właśnie wymontowałem toaletę i planuję zaizolować krótki odcinek rury grzewczej przebiegający pod kasetą. Zauważyłem, że mimo chemii podgrzane fekalia szybciej domagają się wylania. ;)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-11-02, 21:25   

Monter napisał/a:
...
fabrycznie rury są rozprowadzone po kamperze i jedna z nich idzie słupkiem w kabinie w górę i dmucha powietrzem pod materac w alkowie. Ale jak są inne kratki otwarte na full, tamtędy niewiele leci. Będę szukał rozwiązania na wymuszenie tam obiegu
...
żeby dmuchało ciepłym pod materac.

Nadmuch do alkowy pod materac nie jest niczym nadzwyczajnym ale koniecznym i dobrze że to masz, ideową rolą jest wentylacja czyli delikatne pompowanie świeżego powietrza, niekoniecznie ciepłego, gorącego.
Nie wymuszaj obiegu grzewczego pod materacem, chyba że chcesz mieć grzanie w sranie na spanie ale to komfortem żadnym nie jest. Lepszy jest termofor :bigok
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-11-03, 11:07   

Spróbuję coś sklecić testowo i najwyżej odstąpię od tematu. Ciepełko pod materac jest o tyle istotne, że w zimne dni alkowa będąca częściowo "na zewnątrz, a częściowo nad nie ogrzewaną szoferką ma w porze wieczornej ciut nieprzyjazne warunki temperaturowe.

Gdzieś kiedyś zapodawałem tu wątek z pytaniem, czy pomiędzy podsufitką w szoferce a blachą oryginalnego dachu jest cokolwiek, czy sama pusta przestrzeń. Nie uzyskałem wtedy żadnej odpowiedzi. Międzyczasie zajrzałem tam - jest pusto, dobrych kilka cm wolnej przestrzeni...
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-11-03, 23:46   

Równomierność temperaturową można uzyskać dzięki ruchowi powietrza wspomagając naturalną cyrkulację.
Wystarczy malutki wiatrak by wymuszał niewielki ruch powietrza w całej kubaturze kampera, ruch choć odrobinę większy od tego naturalnego, zbyt flegmatycznego.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***