Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
GasBank Zawór tankowania
Autor Wiadomość
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-21, 17:32   

Den-tal napisał/a:
No wlasnie !! Jak sie ma tank zamontowany na stale ,to nikt nie nie moze sie przypieprzyc. Za takie paski kolega dostal :stop: na przegladzie.One sa tylko dozwolone przy wyjmowanych butlach.Takie sa przepisy w EU, a ze roznie je przestrzegaja, to juz inna sprawa.

No ale to są dalej wyjmowane butle.

rjas napisał/a:
A czy przypadkiem zamocowanie wlewu wewnątrz schowka nie wymusza otwarcia go w trakcie tankowania ? A co z oficjalnym zakazem tankowania butli gazowych na stacji benzynowej ? Jak ktoś z obsługi zobaczy że tankujesz to może być lekka chryja. Raz się uda a raz nie - po co sobie stwarzać problemy
Nie lepiej na sztywnym ramieniu na zewnątrz pod schowkiem tak jak u mnie ? Widziałeś jak to wygląda.
Ja przed tankowaniem zamykam zawór butli i podjeżdżając na stację mam wszystko gotowe - podłączam pistolet, tankuję i do widzenia, bez otwierania schowka.


No tak by było najlepiej, ale tak czy siak muszę otworzyć schowek odkręcić butlę i przestawić zawory na tankowanie. Do tego musiał bym robić dziury w podłodze i błotniku co mi się na razie nie usmiecha :D
Na razie zamontuje w schowku a jak będą problemy to zawsze mogę przenieś na zewnątrz.
No i zawsze jak mi się nie spodoba to też nie będzie żadnych dziur przy odsprzedaży :D

Jedyny minus jaki widzę to te zawory przy tym zestawie gasbanaka dla bezpieczeństwa chyba trzeba będzie jeżdzić z zakręconymi butlami, albo pominąć zaworki.
Czekam jeszcze na lizaka do montażu zaworu LPg i dam go chyba jak na zdjęciu.

IMG_20211221_150006.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 633,83 KB

IMG_20211221_150025.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 396,39 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2021-12-22, 14:51   

Voku napisał/a:
tak czy siak muszę otworzyć schowek odkręcić butlę i przestawić zawory na tankowanie

musisz żonglowac zaworami bo masz rzeżbę.
w tych butlach jest zawór OPD ( a te w wielu krajach sa niedopuszczone do samodzielnego tankowania).
Oczywiście to nie prom kosmiczny i jak widac jest pomysłowość da sie to zrobic..
Aby nie było zabawy z zamykaniem zaworów butla musi byc wyposażona w multizawór lub być tzw czterotworowa, gdzie pobór i tankowanie są realizowane osobnymi wężami
i jeszcze jedno, jak zrobisz skuche z zakrecaniem zaworów i puścisz ciśnienie z pistoletu to reduktor może tego nie wytrzymać.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-22, 17:38   

papamila napisał/a:
musisz żonglowac zaworami bo masz rzeżbę.

Żeby nie mieć takiej rzeźby i mieć multizawór to trzeba dać za taki zestaw ze 3 razy tyle. Coś za coś jak zawsze.

papamila napisał/a:
jeszcze jedno, jak zrobisz skuche z zakrecaniem zaworów i puścisz ciśnienie z pistoletu to reduktor może tego nie wytrzymać

Teoretycznie przy tych zaworach nie da się tego zrobić bo albo otwierasz je do tankowanie a zmykasz na reduktor albo odwrotnie.

Wszystko mam już poskładane i jestem po pierwszym tankowaniu. Robota skończona butle napełnione :mrgreen:
Ostatecznie zawór dałem na zewnątrz a plastikowy błotnik/listwa okazała się aluminiową blachą :shock:
Niemiec jednak nie poszedł na łatwiznę :wyszczerzony:

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz co w przypadku gdy dajmy na to w butli zostanie na dnie trochę butanu?

IMG_20211222_120201.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 1,41 MB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wędrowiec 
weteran


Twój sprzęt: burstner privilege t690
Nazwa załogi: Marzena i Przemek
Dołączył: 15 Maj 2011
Piwa: 122/29
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2021-12-22, 19:53   

Dolejesz mieszanki, a butan wypalisz latem. A jeśli masz w schowku ciepło, to nie zostanie.
_________________
wędrowiec
Cztery stolice
www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=30300
Norwegia
www.camperteam.pl/forum/v...hlight=norwegia

www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=33834
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2021-12-22, 19:56   

Cytat:
co w przypadku gdy dajmy na to w butli zostanie na dnie trochę butanu?

zmniejszy sie pojemność zestawu
tyle że przy dwóch butlach ciężko będzie ci to wychwycić.
Naprawa problemu jest b. prosta, wypinasz butle i w bezpieczny i kontrolowany sposób ją opróżniasz.
Potem zapinasz z piwrotem i już.
I na tym polega plus "zbiornika w kształcie butli" wobec zbiornika stałego z którym będzie dużo więcej zachodu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2021-12-23, 00:33   

A jak już tak czyścić to obrócić do góry dupą . Niech syf też wyleci jak jest . A ochrona środowiska
pieprzyć ją :bukiet: :haha:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2021-12-23, 09:54   

Rozkminiałem temat z LPG bardzo ale to bardzo(!!!) szczegółowo i ponad wszelką wątpliwość nie można tankować LPG z dystrybutora na stacji butli bez zaworu (multizaworu), który nie ma homologacji na automatyczne odcięcie dopływu gazu przy osiągnięciu 80% pojemności butli. Jeśli takiego zaworu nie ma to stwarza się BARDZO DUŻE RYZYKO dla siebie i innych!!! Nie można pochwalać takich rozwiązań bo jak dojdzie nie daj BÓG do nieszczęścia to zaostrzą przepisy i nawet ci z nas, którzy mają gasbanki z homologowanymi multizaworami dostna zakaz tankowania! Należy potępić takie działania, które są NIEODPOWIEDZIALNĄ PROWIZORKĄ!!!! Nieodpowiedzialny "konstruktor" sam się zastanawia co będzie jak mu "butanu" w butli zostanie??? Co będzie nie wiem ale co może być to wszyscy wiemy!!! Poza tym w kontekście tego co ten "koństruktor" napisał wcześniej o cenie zestawu - jak mnie nie stać na Ferrari to jeżdżę taczką ale nie stwarzam niebezpieczeństwa dla innych!!!
Ostatnio zmieniony przez JanusS 2021-12-23, 10:04, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-12-23, 09:54   

andi at napisał/a:
jak już tak czyścić to obrócić do góry dupą . Niech syf też wyleci jak jest .


Koledze chyba chodzi o to , czy przy obróceniu zawór w butli nie zawiesi się. Ale to juz specjalista Papamila najlepiej wyjaśni. :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
moskit
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-C LINE
Nazwa załogi: moskit
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2014
Piwa: 117/43
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2021-12-23, 10:45   

JanusS napisał/a:
Rozkminiałem temat z LPG bardzo ale to bardzo(!!!) szczegółowo i ponad wszelką wątpliwość nie można tankować LPG z dystrybutora na stacji butli bez zaworu (multizaworu), który nie ma homologacji na automatyczne odcięcie dopływu gazu przy osiągnięciu 80% pojemności butli. Jeśli takiego zaworu nie ma to stwarza się BARDZO DUŻE RYZYKO dla siebie i innych!!! Nie można pochwalać takich rozwiązań bo jak dojdzie nie daj BÓG do nieszczęścia to zaostrzą przepisy i nawet ci z nas, którzy mają gasbanki z homologowanymi multizaworami dostna zakaz tankowania! Należy potępić takie działania, które są NIEODPOWIEDZIALNĄ PROWIZORKĄ!!!! Nieodpowiedzialny "konstruktor" sam się zastanawia co będzie jak mu "butanu" w butli zostanie??? Co będzie nie wiem ale co może być to wszyscy wiemy!!! Poza tym w kontekście tego co ten "koństruktor" napisał wcześniej o cenie zestawu - jak mnie nie stać na Ferrari to jeżdżę taczką ale nie stwarzam niebezpieczeństwa dla innych!!!


Całkowicie popieram, już nie raz pisałem że do gazu to trzeba fachowca który się podpisze pod wykonaną instalacją.
Tak jak pisze JanusS może zakończyć się zakazami lub innymi restrykcjami.
Na takie promowanie wykonywania samemu i niezgodnie z przepisami instalacji powinien zareagować Administrator takie sugestie można pisać na prywatne adresy
_________________
Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość
Vincent Van Gogh
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-23, 16:08   

JanusS napisał/a:
Rozkminiałem temat z LPG bardzo ale to bardzo(!!!) szczegółowo i ponad wszelką wątpliwość nie można tankować LPG z dystrybutora na stacji butli bez zaworu (multizaworu), który nie ma homologacji na automatyczne odcięcie dopływu gazu przy osiągnięciu 80% pojemności butli. Jeśli takiego zaworu nie ma to stwarza się BARDZO DUŻE RYZYKO dla siebie i innych!!! Nie można pochwalać takich rozwiązań bo jak dojdzie nie daj BÓG do nieszczęścia to zaostrzą przepisy i nawet ci z nas, którzy mają gasbanki z homologowanymi multizaworami dostna zakaz tankowania! Należy potępić takie działania, które są NIEODPOWIEDZIALNĄ PROWIZORKĄ!!!! Nieodpowiedzialny "konstruktor" sam się zastanawia co będzie jak mu "butanu" w butli zostanie??? Co będzie nie wiem ale co może być to wszyscy wiemy!!! Poza tym w kontekście tego co ten "koństruktor" napisał wcześniej o cenie zestawu - jak mnie nie stać na Ferrari to jeżdżę taczką ale nie stwarzam niebezpieczeństwa dla innych!!!

Ale o co ci chodzi?
Przecież te butle posiadają jak to nazywasz "multizawór" odcinający tankowanie przy 80% jak i wszystkie homologacje więc w czym problem?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?

Wysłany: 2021-12-23, 18:53   

Voku napisał/a:

Ale o co ci chodzi?
Przecież te butle posiadają jak to nazywasz "multizawór" odcinający tankowanie przy 80% jak i wszystkie homologacje więc w czym problem?

chodzi o "wielozawór" którego Twoje butle (te ze zdjęcia) nie posiadają...
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2021-12-23, 19:27   

Voku napisał/a:
te butle posiadają jak to nazywasz "multizawór" odcinający tankowanie przy 80%

:stop: nie masz MULTIZAWORU !!!!
to co posiadasz to butle z zaworem odcinającym napełnienie przy 80%
ale to są butle z zawórem OPD- na kołnierzu jest (powinna być) nota że napełnia tylko autoryzowany personel,

samo odcięcie przy 80% to nie wszystko
Ostatnio zmieniony przez papamila 2021-12-23, 20:57, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2021-12-23, 19:38   

Tak wygląda multizawór

zawór_872.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 108,58 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/100
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2021-12-23, 21:19   

Filmik na YT z montażu i samodzielnego napełniania butli, to w tym wypadku chyba zły pomysł….
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ostatnio zmieniony przez aviator 2021-12-23, 21:20, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2021-12-23, 21:19   

Voku napisał: [quote=
Ale o co ci chodzi?
Przecież te butle posiadają jak to nazywasz "multizawór" odcinający tankowanie przy 80% jak i wszystkie homologacje więc w czym problem?[/quote]

Bez urazy! Nie wszyscy jesteśmy znawcami wszystkiego. Przynajmniej ja taki nie jestem. Znam się na tym co robię w swojej robocie więc zanim zdecydowałem się zainstalować gazbanki to poświęciłem z miesiąc na czytaniu wszystkiego co miało jakikolwiek związek z bezpieczeństwem i co ważniejsze z przepisami ws gazu i używania przenośnych butli. Korzystałem także z wiedzy ludzi od instalacji samochodowych LPG. Oni w większości znają przepisy bardzo dobrze. Po tym co piszesz widać, że Twoje wiadomości o bezpieczeństwie instalacji gazowej w kamperze są.. no powiedzmy... umarkowane! "Multizawór" nie jest tym co ja tak nazywam ale jak wyjaśnili Ci koledzy (m.in. pokazując zdjęcie i podając bardziej może zrozumiałą dla Ciebie nazwę - wielozawór!) przyjętą nazwą rozwiązania technicznego mającego na celu zminimalizowanie lub nawet wyeliminowanie większości ryzyk związanych z używaniem przenośnych butli gazowych m.in. w naszych "domkach na kółkach" również. Jak dotąd jest to chyba jedyne, dostępne na rynku europejskim, homologowane rozwiązanie umożliwiające LEGALNE i co ważniejsze BEZPIECZNE samodzielne tankowanie LPG do przenośnych butli na stacjach benzynowych. Nie chcę być złośliwy ale gdybym ja coś takiego jak Ty "wymłodziłeś" zobaczył na stacji benzynowej - zawiadomił bym Policję o stworzeniu realnego zagrożenia wybuchem. Jadąc z czymś takim na stację narażasz zdrowie i życie swoje ( ale to Ci wolno! ) i innych, którzy nie są świadomi przy jakiej "bombie" grzebiesz tankując LPG na stacji. Tego nikomu z nas robić nie wolno! Tankuj do woli ale w rozlewni pod nadzorem i przy stałej kontroli wagi butli przez uprawniony personel !!!
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***