Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
GasBank Zawór tankowania
Autor Wiadomość
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-23, 23:27   

JanusS napisał/a:

Bez urazy! Nie wszyscy jesteśmy znawcami wszystkiego. Przynajmniej ja taki nie jestem. Znam się na tym co robię w swojej robocie więc zanim zdecydowałem się zainstalować gazbanki to poświęciłem z miesiąc na czytaniu wszystkiego co miało jakikolwiek związek z bezpieczeństwem i co ważniejsze z przepisami ws gazu i używania przenośnych butli. Korzystałem także z wiedzy ludzi od instalacji samochodowych LPG. Oni w większości znają przepisy bardzo dobrze. Po tym co piszesz widać, że Twoje wiadomości o bezpieczeństwie instalacji gazowej w kamperze są.. no powiedzmy... umarkowane! "Multizawór" nie jest tym co ja tak nazywam ale jak wyjaśnili Ci koledzy (m.in. pokazując zdjęcie i podając bardziej może zrozumiałą dla Ciebie nazwę - wielozawór!) przyjętą nazwą rozwiązania technicznego mającego na celu zminimalizowanie lub nawet wyeliminowanie większości ryzyk związanych z używaniem przenośnych butli gazowych m.in. w naszych "domkach na kółkach" również. Jak dotąd jest to chyba jedyne, dostępne na rynku europejskim, homologowane rozwiązanie umożliwiające LEGALNE i co ważniejsze BEZPIECZNE samodzielne tankowanie LPG do przenośnych butli na stacjach benzynowych. Nie chcę być złośliwy ale gdybym ja coś takiego jak Ty "wymłodziłeś" zobaczył na stacji benzynowej - zawiadomił bym Policję o stworzeniu realnego zagrożenia wybuchem. Jadąc z czymś takim na stację narażasz zdrowie i życie swoje ( ale to Ci wolno! ) i innych, którzy nie są świadomi przy jakiej "bombie" grzebiesz tankując LPG na stacji. Tego nikomu z nas robić nie wolno! Tankuj do woli ale w rozlewni pod nadzorem i przy stałej kontroli wagi butli przez uprawniony personel !!!

Ja nie mam żadnej urazy, wiem co to multizawór tylko na początku pisałeś że jeśli go nie ma to butla nie odcina przy 80% więc napisałem że ta odcina. Napisu że nie można tankować na stacjach też nie widziałem w wręcz przeciwnie, na stronie jest napisane że można tankować na stacjach LPG więc proponuje to co napisałeś napisać bezpośrednio do Gasbanka skoro sprzedają towar nie zgodny z opisem. JA tu nic nie wskóram, mogę jedynie reklamować.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-12-24, 08:50   

Tych z multizaworem od wielu miesiecy niema na rynku. Ja przed wyjazdem do Hiszpanii na szybko kupiłem tą z odcinającym zaworem za 499zł do tego komplet zdalnego tankowania. Tankuje mi chyba przeszkolony personel na stacjach Repsol w Hiszpanii , wiec nie widze problemu.
Spotykam tez starych kamperowców , którzy tankują polskie butle ,aż im pistolet odbije. Wchodzi im 27l gazu. Gdy pokazuję rozerwana butlę Andy123 ,to i tak nie dają się przekonać. :chacha2
W Maroku np. sa specjalne miejsca na kempingach z wmurowanymi uchwytami do przelewania butli, sam przelałem ich z 10 , nawet w centrum miasta na płocie. Kazdy radzi sobie jak moze. Kto ma obiekcje ,niech siedzi w domu ,koniecznie z kuchnią na elektrykę.Wesołych świąt. :mikolaj
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2021-12-24, 10:08   

zbyszekwoj napisał/a:
Tych z multizaworem od wielu miesiecy niema na rynku

ależ są, są stale dostępne (aluminiowe i stalowe)
prawdą jest też że zablokowano sprzedaż kompozytów do PL

Na "zachodzie" butle z zaworem OPD są używane powszechnie ale do grila, agregatów gazowych, parasoli grzewczych- czyli wszędzie tam gdzie nie zachodzi konieczność tankowania bez jednoczesnego demontażu.

Teoretycznie możesz taką butlę (to tylko pojemnik jak każdy) używać w kamperze czy przyczepie
ale z jednoczesnym tankowaniem już nie
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
007jędruś 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato campervan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Sty 2018
Piwa: 8/19
Skąd: BIA
Wysłany: 2021-12-24, 23:44   

papamila napisał/a:
zbyszekwoj napisał/a:
Tych z multizaworem od wielu miesiecy niema na rynku

ależ są, są stale dostępne (aluminiowe i stalowe)
prawdą jest też że zablokowano sprzedaż kompozytów do PL




Jarku dlaczego kompozytowe w PL mają blokadę na sprzedaż?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2021-12-25, 02:00   

nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi
nie ma mozliwości exportu do PL i tyle.
ani z DE, ani z Holandii ani z Belgii (bo na tych rynkach sie poruszam)
Ale na w/w rynkach sa dostępne
Co ciekawe z UK też nie przychodzą.
a producentem jest Czech.

raczej ew. reklamacje to nie powód bo na ponad 100 butli tylko jedna okazała się felerna (Eler-- przepraszam)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 184/395
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-25, 09:29   

papamila napisał/a:
bo masz rzeżbę.

Część Jarku, czy rzeźbą będzie zamontowanie tylko jednej butli gaz banku (jak to zrobić poprawnie) a 2giej pozostawienie w oryginalne podpiętej do duokontrol, ta drugą można by wymieniać w razie potrzeby zimą na propanową.

Jak to jest faktycznie bo masz wieloletnią praktykę z zimowymi wyprawami, czy schowki na butle w kamperkach, powiedzmy budżetowych, utrzymują temperaturę na tyle wysoką by gaz odparowywał do końca z butli.

W poprzednim kamperku nie miałem problemu z paliwem był problem z brakiem prądu, webasto pobiera więcej energii na starcie.
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2021-12-25, 12:16   

Komplecik napisał/a:
czy rzeźbą będzie zamontowanie tylko jednej butli

wyjaśniam: "rzeżbą" nazwałem sposób i technologię podłączenia pokazanej instalacji do samodzielnego tankowania- jak widać dało się to wykonać "sposobem" ale to nie jest poprawnie,

wracając Kompleciku do Twojego pytania, montaż pojedynczej tankowanej butli jest całkowicie możliwy,
(butlę tankowalną traktujemy jak każdą inną, po to wymyślono to w takiej formie aby było pasowne do wszystkich aut i przyczep kampingowych)

odpowiedż na drugie pytanie jest bardziej złożona- ale z reguły skrzynka na butle z uwagi na wymaganą szczelność i koszty (kolejność dowolna) jest wyizolowana- bo tak jest najprościej.
I w tym wypadku z uwagi na cienkość plastikowej obudowy jest narażona na wychładzanie.
Tu ratunkiem może być dodatkowe ocieplenie i doizolowanie skrzynki no może jeszcze przysłaniając nieco ale nie całkowicie !!!! wentylację w podłodze schowka
lub...
prościej ale kosztowniej elektryczny 12V pokrowiec grzewczy opatulający całą butlę i zapewniające odpowiednie warunki pracy.

Zdarzają się również zabudowy gdzie butla jest dostępna nie z zewnątrz a np z garażu i tu mamy pełen komfort termiczny.

a gdyby się zdarzyło niespalenie całkowite to pisałem kilka postów wyżej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2021-12-25, 12:23   

Gas bank, faktycznie teraz nie ma 11kg butli kompozytowych z multizaworem (i to niezależnie na który rynek próbuję je zamówić, więc problem chyba "globalny"). Cena ok. 1,6 tys. zł

Na chwilę obecną rozwiązanie budżetowe dostępne w PL to jak widzę:
https://allegro.pl/oferta/gasbank-ls-11kg-zestaw-adapterow-na-europe-opd-11481642973?fromVariant=11481613302 za ok. 0,6 tys. zł, czy też
https://allegro.pl/oferta/gasbank-ls-11kg-opd-zestaw-zdalnego-napelniania-11433990768
czyli zwykła stalówka z zaworem OPD. Tanio, ale do tankowania trzeba to raczej wyciągać z auta (niby nie taki duży problem), gorzej z przekonaniem obsługi stacji. Opcjonalnie robienie jakieś rzeźby z przelotką, ale luk i tak trzeba otwierać coby zamknąć zawór na zabudowę.

Osobiście wolałbym tę z multizaworem.

Zostaje jeszcze:
https://allegro.pl/oferta/alugas-travel-mate-11kg-25l-zdalne-tankowanie-10664426090
ale i cena średnioatrakcyjna i cięższa od kompozytu.
_________________
Byle do przodu
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2021-12-25, 20:12   

Rav napisał/a:
cięższa od kompozytu.

różnica wagi pustej butli to 0.6 kg
za to pojemność gazu większa o 3,3l
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2021-12-25, 22:50   

Rav napisał/a:
Osobiście wolałbym tę z multizaworem.

Zostaje jeszcze:
https://allegro.pl/oferta/alugas-travel-mate-11kg-25l-zdalne-tankowanie-10664426090
ale i cena średnioatrakcyjna i cięższa od kompozytu

ale ta butla którą wskazałeś w linku posiada nie multizawór a wielozawór🤣
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2021-12-26, 00:14   

ZEUS napisał/a:

ale ta butla którą wskazałeś w linku posiada nie multizawór a wielozawór🤣


Po pierwsze nic nie pisałem o multizaworze odnośnie linka, ale ... wytłumacz proszę różnicę między multizaworem, a wielozaworem w przypadku tych konkretnych butli.
Pytam nie bez kozery, bowiem sam gas-bank pisze o wielozaworach (z ang. "multivalve"). Ba, zawór na butlach kompozytowych multi i tych stalowych, czy aluminiowych do których linkowałem jest dokładnie ten sam (za wyjątkiem wersji single), więc już zamieniam się w słuch i czekam na wykład różnic między multizaworem, a wielozaworem dla tychże konkretnych przypadków (za punkt odniesienia można przyjąć najbardziej pożądaną butlę kompozytową gas-banka w wersji multi:
https://carbonzorro.com/pl/products/gasbank-multi-11kg-butla-gazowa-lpg-z-wielozaworem-32.html)
_________________
Byle do przodu
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2021-12-26, 00:55   

Rav napisał/a:
nic nie pisałem o multizaworze

a to czyje słowa 🤔
Rav napisał/a:
Osobiście wolałbym tę z multizaworem

ja tylko napisałem Ci, że butla z oferty posiada wielozawór a nie multizawór i nic więcej...
zważ, że wpis zakończyłem emotikonem 🤣 traktując to "na wesoło" chociaż literalnie wielozawór to nie multizawór🤗...
a tak na poważnie to używam Gasbank z wielozaworem i jest to naprawdę wygodne rozwiązanie :spoko
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-12-26, 09:28   

ZEUS napisał/a:
jest to naprawdę wygodne rozwiązanie


Dokonamy kontroli na zywo za kilka dni to się przekonamy. :diabelski_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 213/479
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2021-12-26, 09:31   

zbyszekwoj napisał/a:
za kilka dni to się przekonamy.

Napisz mu jeszcze jak ma jechać do Was , bo się chłop stresuje płatnymi autostradami w E :bajer
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2021-12-26, 09:53   

Spoko loko wbrew pozorom chłop się nie stresuje😝
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***