Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie do właścieli Benimarów NK
Autor Wiadomość
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2021-12-28, 19:14   Pytanie do właścieli Benimarów NK

Panowie i Panie, czy ktoś dysponuje jakąś rozszerzoną instrukcję PDF do Tessoro 468 NK lub zbliżonego modelu? Może być po angielsku. TO co dał mi poprzedni właściciel to mała instrukcja z podstawowymi informacjami... To co dostał od dilera.
Znalazłem dziś włącznik pod fotelem w tylnym rzędzie za pasażerem i z info poprzedniego właściciela dowiedziałem się , że to grzanie zbiornika szarej... (foto)
Byłem święcie przekonany , że zbiornik oprócz izolacji ma nadmuch ciepłego powietrza :-/
Ktoś wie jak jest??
Odłączałem dziś przetwornicę i po odkręceniu klemy zabudowy wyłączyło mi się radio...
Gdy wyłączyłem główny wyłącznik prądu na panelu radio dalej grało :shock: :-/
Czy w Benimarach radio nie jest podłączone do aku silnikowego??

IMG_20211228_181752.jpg
Plik ściągnięto 3946 raz(y) 236,48 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2021-12-28, 19:57   

Mam Chaussona ale te same rozwiązania. Nawiew ciepłego powietrza do obudowy zbiornika szarej jest obok trumy. Tego nie widać jeśli nie rozbierzesz osłony trumy czyli ścianki w bagażniku. Powietrze ciepłe jest wtłaczane do obudowy gdy chodzi ogrzewanie. Nie ma żadnych dodatkowych włączników. Czasami do zbiornika szarej jest naklejana mata grzewcza. / może to właśnie ten włącznik/ . Radio normalnie jest podłączone do akumulatora samochodu. Może ktoś z jakiś powodów ???? Np stałe napięcie zdecydował się podłączyć do aku zabudowy. Przy silnikowym radio wyłączy się po jakimś czasie aby chronić aku przed rozładowaniem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2021-12-30, 18:21   

Gdzie Ci wszyscy Benimarowcy :-/ ;) :lol: Może ktoś z innych podobnych czyli Chausson czy Challenger mi podpowie czy fabrycznie zainstalowany solar ładuje akumulatory po wyłączeniu głównego zasilania na panelu? Nie mam żadnego dodatkowego wyświetlacza z info z solara... :roll: :-/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
suzu4x4 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Wrz 2019
Piwa: 13/1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-02, 16:34   

rigg napisał/a:
Znalazłem dziś włącznik pod fotelem w tylnym rzędzie za pasażerem i z info poprzedniego właściciela dowiedziałem się , że to grzanie zbiornika szarej... (foto)
Byłem święcie przekonany , że zbiornik oprócz izolacji ma nadmuch ciepłego powietrza :-/
Ktoś wie jak jest??


w pakiecie NK zbiornik na szarą jest izolowany i ogrzewany z nadmuchu ciepłym powietrzem + mata grzewcza elektryczna załączana włącznikiem który pokazałeś na zdjęciu

rigg napisał/a:
Odłączałem dziś przetwornicę i po odkręceniu klemy zabudowy wyłączyło mi się radio...
Gdy wyłączyłem główny wyłącznik prądu na panelu radio dalej grało :shock: :-/
Czy w Benimarach radio nie jest podłączone do aku silnikowego??


radio jest na postoju zasilane z aku zabudowy ale ma też możliwość zasilania "po zapłonie" do przyłączania żródła zasilania służy przełącznik na podszybiu obok gniazdka zapalniczki

rigg napisał/a:
czy fabrycznie zainstalowany solar ładuje akumulatory po wyłączeniu głównego zasilania na panelu? Nie mam żadnego dodatkowego wyświetlacza z info z solara... :roll:


prawdopodobnie tak ale na 100% nie jestem pewien bo zaraz po zakupie pominąłem fabryczną instalację do solara, dołożyłem drugi panel i kontroler Victrona i aku LiFePo4, teraz aku ładuje bezpośrednio z Victrona .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-02, 16:52   

Solar i fabryczna ładowarka działają niezależnie od stanu panela (on/off) - ładują akumulatory cały czas. Na akumulator rozruchowy płynie niewielki prąd przez diodę, na której odkłada się 0,7 V więc napięcie ładowania aku rozruchowego jest poniżej 13V przy ustawieniu ładowarki na tryb ładowania akumulatorów żelowych. Jeśli rozladujesz aku rozruchowy to ten system ładowania raczej Ci się nie przyda - pomniejszone napięcie i mały prąd nie uratują sytuacji. Akumulator zabudowy jest ładowany pełna mocą zródła (solara lub ładowarki).
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-01-02, 20:45   

Dzięki Panowie za rzeczowe informacje.
W zabudowie mam dwa exide agm 95Ah
Rozruchowy to Fordowski agm 80Ah
ładowarka taka jak na foto, przełącznik ustawiony na PB
W innym wątku czytałem, że w Benimarach ładowarka po podpięciu 220v ładuje tylko aku zabudowy....
Chcę podłączyć odstraszacz gryzoni pod maskę, zasilanie z aku rozruchowego.
Wyjeżdżam na trzy miesiące i kamper idzie pod plandekę i zastanawiam się czy ma sens
podłączanie 220v .

IMG_20220102_195828.jpg
Plik ściągnięto 3766 raz(y) 269,28 KB

IMG_20220102_200153.jpg
Plik ściągnięto 3766 raz(y) 301,37 KB

aku zabudowy.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 61,04 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-02, 21:35   

Przez trzy miesiące odstraszacz wyciągnie ok 30Ah, zakładając że nie ma innego upływu Aku 80Ah powinien dać radę. Przed uruchomieniem po przerwie warto go będzie podładować. Zakładam , że energoblok masz taki sam - CBE - aku rozruchowy jest podtrzymywany małym prądem.
Pomijając problem zasilania - ja bym kampera nie przykrywał plandeką na tak długi czas, jeśli nie będzie regularnie wietrzony. Już lepiej zostawić go pod chmurką aby działała mikrowentylacja. Pod plandeką bez wietrzenia wychodujesz grzyba.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2022-01-02, 21:39   

rigg napisał/a:
Chcę podłączyć odstraszacz gryzoni pod maskę

prościej,
kup bezprzewodowy, ładujesz raz na 6 mies /24 godziny
np firmy viano
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-01-02, 21:47   

marcincin napisał/a:
ja bym kampera nie przykrywał plandeką na tak długi czas, jeśli nie będzie regularnie wietrzony. Już lepiej zostawić go pod chmurką aby działała mikrowentylacja. Pod plandeką bez wietrzenia wychodujesz grzyba.

Pisząc plandeka miałem na myśli pokrowiec. Mam jeszcze z poprzedniego, jakiś Niemiecki z mikrowentylacją, dedykowany do kampera :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-01-02, 21:52   

papamila napisał/a:
rigg napisał/a:
Chcę podłączyć odstraszacz gryzoni pod maskę

prościej,
kup bezprzewodowy, ładujesz raz na 6 mies /24 godziny
np firmy viano

Dzięki Jarecki, o tym nie pomyślałem :spoko Będę musiał odesłać kemo który jeszcze do mnie nie doszedł :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-01-05, 17:13   

[quote="suzu4x4"]
rigg napisał/a:
w pakiecie NK zbiornik na szarą jest izolowany i ogrzewany z nadmuchu ciepłym powietrzem + mata grzewcza elektryczna załączana włącznikiem który pokazałeś na zdjęciu

Rozmawiałem dziś z dilerm Benimara ACK i powiedziano mi, że nie ma nadmuchu ciepłego powietrza, jest tylko elektryczna mata grzewcza...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2022-01-05, 19:05   

A to ciekawe. Więc być może ten przewód z ciepłym powietrzem które ma być nadmuchiwane pomiędzy zbiornik szarej i jego dodatkową obudowę jest montowany tylko w wersji zimowej. Ponieważ musiałem się dostać w okolice trumy to zauważyłem, że obok kanałów które potem są wyprowadzane do kampera jeden idzie prosto w dół. Jego umiejscowienie wskazywało, że właśnie do obudowy zbiornika szarej. Gdy zamawiałem dla siebie pakiet zimowy u dilera Chausson mowa była o podgrzewanym powietrzem zbiorniku szarej. Czyli to ściema ????
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-01-05, 19:15   

orkaaa napisał/a:
Czyli to ściema ????

Moim zdaniem nie koniecznie. Musiał byś sie dowiedzieć u swojego dilera.
W piątek jadę do lokalnego dilera Benimara na pierwszy przegląd i będę jeszcze dopytywał.
W Hobby miałem nadmuch, rura w odpowiedniej izolacji była widoczna pod podwoziem.
Być może W Twoim kamperze jest nadmuch od góry.
Ja osobiście sam to sprawdzę jak się cieplej zrobi bo u mnie trochę musiałbym odkręcać,
lub jakąś kamerę inspekcyjną załatwię. Jeżeli nie mam nadmuchu to na pewno będę coś z tym robił, bo ta mata grzejna wypompuje baterie w mig, a ja na dzikusa najczęściej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-05, 21:04   

Wersje NK mają nadmuch ciepłego powietrza do obudowy izolującej zbiornik szarej wody. W mojej wersji Tessoro 442 NK nadmuch ten widać pod podłogą stopnia tylnego łóżka.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-01-05, 21:11   

Jutro będę sprawdzał bo zgłupiałem :gwm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***