Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ranking akumulatorów LiFePo4
Autor Wiadomość
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2024-01-20, 17:06   

przemo.d napisał/a:
Dla zwykłego użytkownika wskaźnik nap. w kamperku jest wystarczający
Tylko że jak się ma LiFePo4 to ten wskaźnik nic nie daje , napięcie do 80% pojemności jest na stałym poziomie ok 13V , a potem gwałtownie spada .Na TK 15 , 15% pojemności ,na wskaźniku ok 12 z haczykiem , i za chwilę BMS odcina prąd . Z praktyki nie teorii . P założeni Li ,nie miałem TK i przytrafiło się kilka razy brak prądu ,na wskaźniku było powyżej 12V ,odkąd mam TK nigdy ,wiem kiedy się kończy .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-01-20, 18:42   

Pięknie to Adaml61 opisał. Kwas w miarę rozładowania obniża napięcie i widzimy je na wskaźnikach kampera. Lifepo4 trzyma napięcie prawie do końca pojemności stąd nie wiemy ile mamy jeszcze w akumulatorze.
Po drugie duże lifepo4 czyli 200 Ah w górę dają niesamowite możliwości. Przy bms 200 A można akumulator bardzo obciążać ale trzeba wiedzieć ile w nim mamy aby sensownie gospodarować prądem szczególnie zimą na dzikusa.
Te bajery czyli wskaźniki pobierają bardzo mało prądu i to nie one prowadzą do rozładowania akumulatora. Wskaźnik tak jak bms zawsze pracuje bo to integralną część systemu. Straty prądu niezauważalne natomiast monitorowanie stanu akumulatora znakomite. Dla malkontentów inny przykład. Brak wskaźnika to tak jakbyś miał konto w banku, tylko nie wiedział ile na nim pieniędzy :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2024-01-20, 18:56   

orkaaa napisał/a:
Dla malkontentów inny przykład

Zwłaszcza, że od niedawna eksploatują LiFePo4 :bajer
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2024-01-20, 23:50   

orkaaa napisał/a:
jakbyś miał konto w banku, tylko nie wiedział ile na nim pieniędzy
:pifko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kamperek 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 316 Hymer
Nazwa załogi: Kamperki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Sie 2011
Postawił 2 piw(a)
Skąd: Jabłonna pod W-wą
Wysłany: 2024-01-21, 19:45   

Ranking?
To jak to jest z akumulatorami LiFePo4.
1.
2.
itd.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-21, 23:10   

Kamperek napisał/a:
Ranking?
To jak to jest z akumulatorami LiFePo4.
1.
2.
itd.

1.Victron
2.



https://allegro.pl/oferta/akumulator-litowy-lifepo4-lfp-smart-12-8-330-bluetooth-15053629676

Screenshot_20240121_231316.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 131,22 KB

_________________
komplet
Ostatnio zmieniony przez Komplecik 2024-01-21, 23:13, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-21, 23:12   

orkaaa napisał/a:
Pięknie to Adaml61 opisał. Kwas w miarę rozładowania obniża napięcie i widzimy je na wskaźnikach kampera. Lifepo4 trzyma napięcie prawie do końca pojemności stąd nie wiemy ile mamy jeszcze w akumulatorze.

Ale po to mamy Bms żeby dokładnie wiedzieć ile mamy AH i na ile to wystarczy. Pod tym względem LP4 i Aplikacja daje nam wszystko co wiedzieć powinniśmy.

Screenshot_20240121_231606_XiaoXiangElectric.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 340,54 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-01-22, 01:25   

Komplecik napisał/a:
Kamperek napisał/a:
Ranking?
To jak to jest z akumulatorami LiFePo4.
1.
2.
itd.

1.Victron
2.



https://allegro.pl/oferta/akumulator-litowy-lifepo4-lfp-smart-12-8-330-bluetooth-15053629676


Strasznie drogą obudowę ma ten akumulator ..... wychodzi mi jakieś 4500 PLN ..... ale nie powiem, ładna , niebieska :szeroki_usmiech :spoko

Wszystko fajnie tylko dalej nie wiemy co tam jest w środku i nie mamy do tego dostępu, a jedyna informacja o tym w jakim to jest stanie pochodzi z dedykowanej aplikacji ;)

W Polsce, bez potrzeby ściągania z Chin kupujesz na fakturę ogniwa EVE 304Ah z grupy A za cenę 650 PLN BRUTTO , a porządny w pełni konfigurowalny BMS z bluetooth za jakieś 800 PLN
Ogniwa mają hologramy z numerem seryjnym i kodem QR za pomocą którego sprawdzisz , że nie są podróbkami i kiedy zostały wyprodukowane .
Przed zmontowaniem masz możliwość sprawdzenia jaką mają realną pojemność i czy wszystkie 4szt są identyczne, co gwarantuje długą i bezawaryjną pracę.
Całość ze śrubkami, blaszkami i kabelkami wyjdzie jakieś 3500 PLN BRUTTO ...... i wiesz co masz :spoko

Nie mówię , że ten Victron jest zły , ale za 8200 PLN toż to czyste frajerstwo ;)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-22, 07:37   

joko napisał/a:

Przed zmontowaniem masz możliwość sprawdzenia jaką mają realną pojemność

:szeroki_usmiech Victrona można kupić i już :haha:
joko może by się zgodził 1 sztukę, dwie poskładać przy 3 poleci Victrona albo Volta :szeroki_usmiech
:spoko
A jeszcze jedno laik prądowy kupuje Hymera za 800000zł prosi serwis o porządny Aku i co będą do joko dzwonić :haha: :spoko
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TECHTRON
początkujący forumowicz

Dołączył: 04 Maj 2016
Wysłany: 2024-01-22, 09:46   

Komplecik napisał/a:
Panowie czy my aby nie przesadzamy z tymi lifepo4, widzę że one się wysypują :-/

https://youtu.be/GT5C9noYuFA?si=b2Lf1gUTagZWGpXX


Ten Pan, jakiś czas temu do systemów PV proponował najtańsze akumulatory z płynnym elektrolitem.

Później podnieta nad LFP

Teraz wraca do ołowiowo-kwasowych (O.K.), ale z wózków widłowych.

Zapomniał o jednym
Nowy akumulator do wózka (O.K.) nie kosztuje 400zł za 100Ah, a kosztuje kilka razy więcej.

Używany to jest używany, on nawet jak jest sprawny (70%) to zaraz i tak spadnie jego kondycja.

Akumulator O.K. też nie lubi wysokich temperatur, praca w temperaturze powyżej 25-30 stopni powoduje szybsze zużycie - wystarczy zajrzeć w karty katalogowe.

Wspomina o samochodzie Leaf, tam akumulator nie miał chłodzenia/grzania, szybkie ładowanie zużywa aku, ładowanie do 100%, rozładowanie poniżej 40 czy 10% tym bardziej.
Stąd dość duża degradacja ogniw.

W przypadku takich ogniw (Li-Ion) wystarczy spojrzeć na telefon (smartfon).
Można zajechać baterię w 1 rok, lub dopiero po 3-4 latach (pojemność poniżej 80%) nawet ładując telefon codziennie.
20% mniejsza pojemność nie wyklucza takiej baterii z użytku, tylko ten telefon nie działa już jeden dzień tylko pół dnia.



Sposób wypowiedzi jest taki, a nie inny. Powoduje pewne reakcje u widza i to się oglądają i dają lajki.

Każdy akumulator ma pewne zastosowanie, jeden tu, drugi tam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-01-22, 12:20   

Voku na tym polega problem że część naszych kolegów ma lifepo4 ze zwykłym wyświetlaczem / napięcie i bez Bluetooth / i dlatego potrzebny jest dodatkowy miernik pojemności. Inna sprawa czy Bluetooth i bms pokazują prawdę. Kilka razy spotkałem się z sytuacją że co innego pokazywał bms / pojemność / a co innego np TK 15 . Po sprawdzeniu / rozładowaniu lub naładowaniu / okazało się że TK pokazywał prawdę .
Różne są przypadki i nie do się podejść do sprawy że jak u mnie działa to wszędzie działa .
Ostatnio zmieniony przez orkaaa 2024-01-22, 14:20, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2024-01-22, 13:31   

orkaaa napisał/a:
Kilka razy spotkałem się z sytuacją że co innego pokazywał bms / pojemność / a co innego np TK 15 .
Mam tak samo , TK pokazuje 2Ah mniej , obciążenie większe ok. 10 W . Sprawdzałem ok 1h , z kolei przetwornica na wyświetlaczu pokazywała podobnie jak BMS .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-22, 16:59   

TECHTRON napisał/a:


Ten Pan, jakiś czas temu do systemów PV proponował najtańsze akumulatory z płynnym elektrolitem.


Przykład dałem tak lekko z D widząc jak się systemy posypały u kolegów w mrozy, :spoko
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-22, 23:13   

orkaaa napisał/a:
Inna sprawa czy Bluetooth i bms pokazują prawdę. Kilka razy spotkałem się z sytuacją że co innego pokazywał bms / pojemność / a co innego np TK 15 . Po sprawdzeniu / rozładowaniu lub naładowaniu / okazało się że TK pokazywał prawdę .

To akurat sprawdzałem, bo rozładowywałem akumulatory kilka razy przez DL24 i pokrywało się to z tym co pokazywała aplikacja.
Pojemność też zależy od jakości ogniw. Wystarczy że jedno z nich będzie trzymać dolnego napięcia i się rozjeżdżać względem pozostałych to BMS wcześniej odetnie zasilanie, Mimo że niby mamy jeszcze Ah w aku.
Zapożyczone foto
Niby zostało jeszcze 19% akumulatora, ale to już jego koniec bo jedno ogniwo się rozjechało i nie trzyma napięcia.

Screenshot_20221226_231700_xiaoxiang.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 825,47 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-22, 23:26   

No ciekawe jak to będzie bo 7 dni stoi na mrozie w serwisie w środę mam odbierać
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***