Twój sprzęt: PILOTE Fiat Ducato 1,9 TD, 2000r.
Dołączył: 31 Paź 2010 Piwa: 6/1 Skąd: Warszawa i Białystok
Wysłany: 2022-02-01, 20:45 Instalacje perowskitów
Interesujący temat.
Oto co znalazłem na temat PEROWSKITÓW:
Firma Saule Technologies, która w maju we Wrocławiu uruchomiła pierwszą fabrykę drukowanych na foliach perowskitów generujących prąd, właśnie poinformowała o uruchomieniu pierwszego komercyjnego programu zaopatrywania w energię za pomocą opracowanej przez Polkę technologii. Instalacja z perowskitów powstała w Lublinie.
Lubelska instalacja ma formę żaluzji fotowoltaicznych - wąskich listew pokrytych lekkimi ogniwami perowskitowymi. Sama instalacja nie jest duża, zajmuje bowiem powierzchnię 32 m kw. W tym tkwi jednak jedna z najważniejszych zalet perowskitów - ze względu na ich lekkość (mogą być drukowane na folii), można nimi pokrywać nawet niewielkie i elastyczne elementy. W przyszłości perowskity mogą pojawić się nawet na pojedynczych produktach.
Nowa instalacja powstała na fasadzie budynku firmy Aliplast w Lublinie, która produkuje systemy aluminiowe dla budownictwa. Już teraz mówi się również o kolejnej instalacji, tym razem w pełni pokazowej. Perowskity od Saule Technologies mają trafić bowiem na fasadę polskiego pawilonu Wystawy Światowej EXPO w Dubaju, gdzie będą reklamować innowacyjne rozwiązanie.
(KOMPUTER ŚWIAT)
Twój sprzęt: PILOTE Fiat Ducato 1,9 TD, 2000r.
Dołączył: 31 Paź 2010 Piwa: 6/1 Skąd: Warszawa i Białystok
Wysłany: 2022-02-01, 21:28 Jeszcze trochę o technologii perowskitowej
I jeszcze trochę na ten temat.
Saule Technologies otwarta została 21 maja 2021r w byłych zakładach Pafawagu we Wrocławiu. W zakładzie będą wytwarzane ogniwa słoneczne w technologii perowskitowej. Jest to realizacja planu firmy, by przejść od badań do komercjalizacji wynalazku perowskitowych ogniw słonecznych.
Perowskity nanoszone są na folię polimerową metodą nadruku, podobnej do tej w drukarkach atramentowych. Proces produkcji odbywa się w temperaturach do 100 st. C. We wrocławskiej fabryce wytwarzanych będzie rocznie ok. 40 tys. mkw. zadrukowanej foli. Zakład produkcyjny ma powierzchnię 5 tys. mkw.
Folia z nadrukowanymi ogniwami jest cienka i elastyczna, przypomina zalaminowaną kartkę papieru, dlatego może być nanoszona na powierzchnie o różnych kształtach. Saule Technologies przyznaje, że folia może być stosowana także na oknach czy fasadach budynku. Dużą zaletą nowego rozwiązania jest półprzeźroczystość folii, co pozwala na umieszczanie ogniw perowskitowych także na szybach.
Zaletą ogniw perowskitowych jest to, że są lekkie, cienkie i półprzezroczyste. Są wydajne także wtedy, gdy promienie słoneczne padają pod mniejszym kątem niż 90 st. Dodatkowo ogniwa perowskitowe mogą generować energię także ze sztucznego światła.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum