Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
MTB - Crafter L4H2
Autor Wiadomość
sapero 
trochę już popisał

Dołączył: 03 Lis 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-06-15, 22:12   

decumanus napisał/a:
Taniocha 😳


No niestety to nie trojaczki, gdzie tańszych komponentów w bród.

MisioKRAK napisał/a:

WoW
Ale ładnie siada...

Jak duży masz bak?


Na wodę ? Coś 90 L.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-06-16, 08:15   

Jak duży bak na paliwo...bo pisałeś że prawie na styk wszedł ten ...
Najpierw mi się bardzo spodobał ten Twój zbiornik...ale cena mnie wyleczyła...
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
sapero 
trochę już popisał

Dołączył: 03 Lis 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-06-16, 19:27   

A to nie wiem. Dawno nie tankowałem. Ty masz Craftera I. Do niego też jest sporo części kamperowych bo to to samo co ówczesny Sprinter.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-06-16, 20:14   

Tak wiem...że to Sprinter no i starsze auto...dlatego więcej...ale też pewnie sporo rzeczy pasuje do nowego Craftera ze starego...

w innym wątku Ci pisałem:
Cytat:
Też u siebie będę stosował wełnę owczą...
Chociaż...cały czas mnie "bolą" te niezaizolowane słupki...

Ale wcześniej raczej obkleję blachę izolacją kauczukową pewnie 6-20mm (jeszcze nie wiem) ale żeby punkt rosy postarać się mieć w kauczuku...
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
sapero 
trochę już popisał

Dołączył: 03 Lis 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-06-17, 08:32   

MisioKRAK napisał/a:
(...) Ale wcześniej raczej obkleję blachę izolacją kauczukową pewnie 6-20mm (jeszcze nie wiem) ale żeby punkt rosy postarać się mieć w kauczuku...


Zaznaczę, że praktyki u mnie zero, ale na chłopski rozum powątpiewam w potrzebę tej izolacji kauczukowej na blasze, bo :

1. Jeśli na te 6-20 mm kauczuku idzie jeszcze wełna, to punkt rosy nie będzie w stałym miejscu, lecz będzie się zmieniał w zależności od temperatury wewnętrznej, zewnętrznej oraz nasycenia powietrza wilgocią. Czyli raz Ci trafi w kauczuk a raz w wełnę, więc i w wełnie będzie się skraplać. Aczkolwiek na pewno nie będzie się skraplać na blasze.

2. Co Ci szkodzą te skropliny na blasze ? Jeśli na izolacji zrobisz dobrą paroizolację, to jedyna wilgoć jaka będzie się skraplała na blasze to ta która najdzie przez zewnętrzne otwory. Nie będzie jej wiele i po prostu sobie odparuje i wyjdzie przez te same otwory którymi weszła.

Powyższe rozważania mają sens przy założeniu, że paroizolacja będzie bardzo skuteczna. Jak ten warunek uda się spełnić, dowiem się dopiero podczas budowy gdy będę musiał rozbić przepusty przewierty, instalować coś do ścian, itd. W każdym bądź razie zawsze trzeba będzie mieć szczelność paroizolacji na uwadze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-06-17, 09:14   

Tak zgodzę się ale...
1) najniebezpieczniejszy punkt rosy jest przy temperaturach około 5-10 na zewnątrz, bo wówczas mamy spory ładunek wilgoci w powietrzu zewnętrznym (wewnątrz zawsze jest dużo)
2) Zrobienie idealnej paroizolacji jest zawsze problematyczne...bo tu śrubka tu to tu tamto...boję się o tą szczelność
3) mata kauczukowa powinna lepiej wytłumić blachę...

między innymi dlatego bardzo mnie "bolą" te słupki...("skroplinowo", akustycznie, a chyba w najmniejszym stopniu termicznie)

Co do doświadczeń z budowy nie mam zbyt dużej, wiem też ile wody potrafi być np na szybach szklanych na zabudowie, ale też wiem jakie potrafią być to ilości wody skroplonej przy pracy np klimatyzatora...każdy jest zaskoczony...
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
sapero 
trochę już popisał

Dołączył: 03 Lis 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-06-17, 16:46   

Słupki też robię kauczukiem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sapero 
trochę już popisał

Dołączył: 03 Lis 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-06-18, 18:32   

Na dachu zawitał wszystkim dobrze znany chyba ...



Musiałem dorobić zatkajdziury, żeby nie dawać kilograma butylu. Materiał to spienione PCV. Pierwszy raz miałem z tym do czynienia. Potrzebowałem gr. 8mm, więc skleiłem 5 i 3 Sikaflexem 527 AT. Sam materiał fajnie się obrabia. Można kroić klejem do tapet, szlifować papierem ściernym. Super. Elastyczny ale dość twardy.



Po zastosowaniu takiego dystansu, oryginalne wkręty okazały się być krótkawe, złapałyby ramkę może na 0,5 cm. Trzeba więc dokupić nowe. Jak się dowiedziałem od Pana w Casto, w samochodówce ogólnie stosuje się wkręty i śruby z nierdzewki, bo ocynk po roku będzie rdzewiał. Nie mieli w casto. Jak kupię, to wymienię i wykończę jeszcze na gotowo niedoskonałości warstwy butylu oraz oblepię butylem łepki wkrętów.

Wewnętrznej ramki nie kleiłem do sufitu. Podkleiłem ją tylko najcieńszą matą kauczukową jaką miałem ( 6mm ), żeby ramka lepiej dopasowała się do dachu i żeby drewno nie tarło mi o blachę.

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sapero 
trochę już popisał

Dołączył: 03 Lis 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-06-20, 13:38   

Dach - solary, okno dachowe.

Planuję i planuję ... potrzebuję jedna opini osób doświadczonych.

Solary. Planuję wycieczki wielomiesięczne. Energii im więcej tym lepiej ... chyba. Tym bardziej, że do grzania wody i campera będę używał Trumy Combi 6DE. A ta raz, że ma dość wysokie zużycie prądu, dwa, można dogrzewać wodę prądem, co może być ciekawe latem. Interesuje mnie więc maksymalna moc solarów.

Wentylacja. Założyłem, że z przodu będę miał wentylator a z tyłu okno. Wentylatorem będe wyciągał powietrze z przedziału kuchennego, a wpadało one będzie oknem dachowym w sypialni. Czy te okna dachowe da się tak ustawić, aby wpuszczały powietrze a jednoczesnie chroniły przed deszczem oraz złodziejami ?
Nie wiem też czy opcja wyciągania powietrza z busa jest taka dobra. Wchodziło do auta ono bedzie w sposób nieco niekontrolowany, czyli może zasysać kurz jakimiś szparami i np powietrze z łazienki. Może lepiej powietrze wentylatorem wciągać ? wtedy będzie ono czystsze, a nadciśnienie w aucie będzie wypychało kurz oraz zapachy z łazienki ?
Wtedy lepiej byłoby umieścić wentylator w sypialni, a okno wywiewowe nad kuchnią. Co będzie lepsze ? Wwiew wentylatorem z tyłu vana, czy wyciąg wentylatorem z przodu ?

Rozplanowanie dachu. Te pionowe wąskie prostokąty, to belki dachowe, których ciąć nie mogę.


Szerokość dachu pomiędzy zewnętrznymi krawędziami rowków relingowych to 148 cm.
Póżniej jest jeszcze taki rant po 5 cm z każdej strony. Czyli ewentualnie panel mógłby zająć 158 cm szerokości.

Znalazłem takie panele, które można położyć w poprzek i wypełnią dość dobrze tą szerokości:
Victron energy - BlueSolar Monokrystaliczne ( Link ):

175W - 148,5 cm x 66,8 cm (891 PLN)
215W - 158 cm x 80,8 cm (1348 PLN)

Opcja 1 - 525 W
3 x 175 W
Między went. a oknem zmieściłbym 2 x 175 W ( 133,6 cm ) a za oknem wszedłby jeszcze na styk jeden 175 W.

Opcja 2 - 605 W
2 x 215 + 175
Między went. a oknem weszłyby 2 x 215 W ( 162 cm ) a za oknem wszedłby jeszcze na styk jeden 175 W. Można tak bezkarnie mieszać różne moce paneli ? No i te 215 w są szersze i będą mniej estetycznie wyglądały.

Opcja 3 - 525 W
3 x 175 W
Wentylator przekładam na tył a okno montuję z przodu. Przez to zyskuję między oknem a wentylatorem 17cm ( 206,6 cm ) i jestem w stanie zmieścić tam 3 x 175 W = 525 W ( 200,4 cm ). Tu realizuję też opcję wwiewu powietrza przez wentylator z tyłu.

Opcja 4 - 700 W
4 x 175 W
Rezygnuje z okna z tyłu i wtedy mieści mi się 4 x 175 W. Jak wtedy zapewnić sprawną wentylację ?

Opcja 5 - 700 W
4 x 175 W
Przesuwam wentylator o 11 cm - max. 13 cm w tył. Wtedy robi mi się z przodu 67 cm. Mógłbyw więc wsadzić przed wentylator panel 175 W i wystawałby on 3 cm z przodu dachu. Nie wiem czy tak można, bo cały pęd powietrza z przedniej szyby wciskałby się pod panel i nie wiem czy by go w końcu nie oderwało albo uszkodziło. Miedzy wentylatorem a oknem 2 x 175 W i za oknem tylny, 175 W.

Na razie najbardziej skłaniam się ku opcji 1 lub 2 (gdy wentylator miałby wyciągać powietrze z przodu) lub 3 (gdyby went. miał wpychać powietrze z tyłu). Ale może warto walczyć o dodatkowe waty opcjami 4 i 5 ?

Proszę o porady, inne pomysły może jakieś inne solary ?
Ostatnio zmieniony przez sapero 2022-06-20, 21:12, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-06-20, 14:02   

Ja będę miał 3x 220W w poprzek
Przedni panel będzie delikatnie wystawał z przodu, a każdy po bokach...
Myślę że na przedni panel zrobię dodatkową owiewkę...
Czy to dobrze - nie wiem, ale tak chcę zrobić...
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
sapero 
trochę już popisał

Dołączył: 03 Lis 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-06-20, 21:15   

A jak konkretny model solara planujesz ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-06-20, 22:26   

mam jakieś mono...220W (1650x992x40)
ale myślę bagażnik zrobić pod...1685x1020x40 (330W) a nawet może 1780x1050x40 (380W)
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
rviru 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2 3.0 HDI
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Cze 2019
Piwa: 4/5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2022-06-21, 10:35   

Odnośnie położenia wentylatora na dachu to nie wydaje mi się żeby to miało jakieś diametralne znaczenie czy okno z wentylacją z przodu czy z tyłu. To bardzije indywidualna kwestia jak chcesz użytkować kampera. Ja mam akurat turbowenta z tyłu bo mi się tak po prostu ubzdurało ;) . Zachciało mi się mieć możliwość wygenerowania "zefirka" w gorącą noc jak będę leżał na łóżku. I to akurat się sprawdza. A czy będzie zaciągało jakimiś dziurami to tak ale w sytuacji gdy wszystkie inne okna będziesz miał zamknięte. Jak otworzysz drugie dachowe , albo boczne, to zaciąga po najmniejszej linii oporu, czyli z tych okien i przeciąg jest niezły. Ja u jak włączam wyciąg z tyłu to siedząc z przodu czuć wiatr wlatujący.

Odnośnie solarów, piszesz że chcesz dużo mocy, i w wariantach gdziej jest ich sporo tracisz jedno okno dachowe. Ja spróbowałbym pokombinować z rozmieszczeniem tych okien tak żeby wsadzić dwa identyczne panele powyżej 300W każdy. Zawsze lepiej łączyć panele o takich samych parametrach. Może przemyśl sprawę i przesuń tylne okno tak żeby Ci się 2x 300 W zmieściło. Nie znam rozkłądu belek w Crafterze ale wydaje mi się że masz dwie opcję, tylne okno przesuń w prawo labo lewo do brzegu, dzięki czemu obok zmieści Ci się panel wzdłuż, a drugi zaraz za przednim oknem w poprzek. Chyba reaven22 ma okna nie wyśrodkowane ale z boku ustawione i panele obok położone. Druga opcja przesuń tylne okno bardziej do tyłu jeśli to możliwe, tak żeby Ci się dwa panele w poprzek zmieściły. Ja u siebie tak mam. Z boku trochę "wystają" ale nie po za obrys samochodu. Zawsze to można zamaskować że nie rzuca się to w oczy.
Dobrze by było że byś tez postarał się wykombinować miejsca na tyle że jesli otworzysz okno to żęby klapa Ci Cienie nie rzucała na panel. No ale to już nie jest obligatoryjne, ale dobrze to rozważyć.

solary.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,46 MB

Bok.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,11 MB

_________________
Moja budowa: https://www.camperteam.pl...pic.php?t=33411
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sapero 
trochę już popisał

Dołączył: 03 Lis 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-06-22, 07:32   

pamiętasz rviru rozmiar swoich paneli ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-06-22, 08:57   

A co byś powiedział o takich panelach?
https://mrkapitan.pl/pl/p/Panel-Sloneczny-380Wp/188
https://mrkapitan.pl/pl/p/Panel-Sloneczny-400Wp-Modul-monokrystaliczny-Selfa/115
Może one by się jakoś tam u Ciebie ułożyły?
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***