Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pralnie samoobsługowe dla podróżujących kamperami

Czy korzystałeś w podróży kamperem z pralni samoobsługowej?
TAK
51%
 51%  [ 14 ]
NIE
48%
 48%  [ 13 ]
Głosowań: 27
Wszystkich Głosów: 27

Autor Wiadomość
maciejstraus 
doświadczony pisarz
Maciek Straus

Twój sprzęt: VW Grand California 600
Dołączył: 13 Sty 2021
Piwa: 17/9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-03-29, 02:07   Pralnie samoobsługowe dla podróżujących kamperami

Grzebie i analizuje ten temat od 5 miesięcy. Zastanawiam się nad uruchomieniem pralni samoobsługowej. W grupie klientów jesteśmy również my - podróżujący kamperami. Stąd mam temat do Was :mrgreen:

Przeanalizowałem jak to wygląda w Europie. Zarówno na kempingach jak i w dużych miastach turystycznych. W Polsce rozmawiam z 3 firmami, które dostarczają gotowe zestawy pralek i suszarek do montażu.

Temat z początku wydaje się lekką abstrakcją i biznesem potrzebnym tylko nam w podróży. Jednak już dzisiaj wiem, że odbiorcami takich pralni w Polsce i zagranicą są również właściciele mieszkań na wynajem czy mieszkańcy lub turyści przyjezdni, którzy piorą w takich pralniach duże gabarytowo rzeczy (poduszki, kołdry, kurtki czy dywaniki łazienkowe).

Jak wyglądają pralnie a raczej pralki samoobsługowe na kempingach w Polsce to wszyscy wiemy. Zwykłe pralki AGD do domowego użytku, udostępnione w pomieszczeniu a luksusem jest suszarka lub urządzenie dwa w jednym.

Po co to wszystko piszę? Bo każdy pomysł i założenie biznesowe warto zderzyć z realiami odbiorców i ciekaw jestem:

Pytania:
1. Czy faktycznie jeżdżąc kamperem po Polsce, byście korzystali z takiej pralni?
2. Czy korzystaliście z takich pralni w Europie?
3. Czego Wam najbardziej brakuje w pralniach na kempingu?

Zachęcam do dyskusji a żeby nie być tylko tym pytającym to kilka faktów:
- powstaje obecnie sieć pralni samoobsługowych na stacjach benzynowych w Polsce ale firma ma problem bo warunki klimatyczne utrudniają rozwój biznesu,
- w Polsce jest kilkanaście takich pralni w miastach (około 70 pralni działa) i obecnie są kolejki bo biznes kwitnie z powodu uchodźców oraz masy mieszkań na wynajem,
- z ciekawostek to stworzenie kontenera mobilnego z 3-4 pralkami, suszarkami to kwota około 340 tysięcy netto.

Będę wdzięczny :pifko za odpowiedzi na powyższe pytania. Komentarze i sugestie, że to się nie opłaca lub idiotyczny pomysł - szanuje ale nie potrzebuje. Kamperowcy mają być uzupełnieniem grupy klientów w danych lokalizacja a nie podstawą.

Jeśli ktoś z Was też ma taki pomysł to śmiało może uderzać podzielę się kontaktami i wyliczeniami, miejsca na rynku jest sporo a konkurencja buduje popyt na tą usługę :ok

pralnia na campingu.jpeg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 178,61 KB

_________________
Historia zakupu VW Grand California 600
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/99
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2022-03-29, 05:31   

Korzystałem kilka razy z takich pralni ale podczas podróży kamperem tylko raz. Zazwyczaj mam spory zapas ubrań i piorę się jednak w domu…. za krótkie wyjazdy aby dla mnie miało to sens a awaryjnie, to jednak wystarczy doraźnie pralka na kempingu; w bagażniku mam zawsze rozkładana suszarkę na ręczniki, także da się tez wysuszyć pranie.

Pierwsze co przychodzi mi na myśl w przypadku pralni, to większość jest w miastach a tam jest problem z zaparkowaniem - nie znam pralni, przed która można stanąć wygodnie kamperem na kilka h - osobówka jest problem - obowiązkowo pranie, suszenie i składanie w pralni a to jednak zajmuje sporo czasu. Stanie gdzieś w pobliżu wymaga już większej logistyki i toreb/worków/walizek, których se sobą nie wożę…
Temat dla osób raczej żyjących w kamperze lub podróżujących z dziećmi - dla dwójki i krótkich wypadów pralnia tez wchodzi w grę ale raczej nie będzie to grupa docelowa.
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-03-29, 09:19   

Maciej, zmieniłbym pytanie.
Czy korzystałeś.... = ci co nie korzystali zaznaczą NIE, ci co by chceli nie zaznaczą nic.
Czy korzystałbyś... = ci co korzystali i chcieliby korzystać, zaznaczą TAK.
Korzystała Ewa bo to jej rola i była niesamowicie zadowolona z jakości prania i suszenia. To nie było w PL, to na kempingu. Pamiętam, że te pralki i suszarki to były prawdziwe profesjonalne kombajny firmy Sam...g, aż sie prosiły by je używać.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
maciejstraus 
doświadczony pisarz
Maciek Straus

Twój sprzęt: VW Grand California 600
Dołączył: 13 Sty 2021
Piwa: 17/9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-03-29, 11:18   

Socale napisał/a:
Maciej, zmieniłbym pytanie.
....Pamiętam, że te pralki i suszarki to były prawdziwe profesjonalne kombajny firmy Sam...g, aż sie prosiły by je używać.


To jest powód dla którego coraz więcej osób zaczyna korzystać z takich pralni. Jeśli dodamy do tego kwestie automatycznego doboru chemii do prania plus program pralki, który wszystko sam stroi to mamy jakość prania jak w normalnej pralni ale taniej. Wychodzi to też jakościowo lepiej niż w domu. Pranie koców, pościeli i ręczników w pralce domowej to udręka.

Dzięki za głos. :ok
_________________
Historia zakupu VW Grand California 600
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zbynek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Był: Knaus Boxstar 600
Dołączył: 22 Kwi 2017
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2022-03-29, 11:49   Re: Pralnie samoobsługowe dla podróżujących kamperami

Rozważ lokalizację w pobliżu akademików, studenci mogą napędzić ten biznes bardziej niż kamperowcy. :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
EwaMarek 
Kombatant
Marek


Twój sprzęt: Kamper PLA na Fiacie i budka LMC
Nazwa załogi: Marek, Ewa, córki Wiktoria i Gabriela
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Mar 2007
Piwa: 25/13
Skąd: Czołowo / Koło
Wysłany: 2022-03-29, 12:11   

Pytania:
1. Czy faktycznie jeżdżąc kamperem po Polsce, byście korzystali z takiej pralni?
2. Czy korzystaliście z takich pralni w Europie?
3. Czego Wam najbardziej brakuje w pralniach na kempingu?

ad1. Kamperem nie bo jak poprzednik napisał - w kamperze mamy doś ubrań a wyjazdy są na szybko.
Natomiast jak stoimy przyczepą kempingowa latem (min 2 tyg) to jak najbardziej na kempingach wykupujemy pranie.
ad.2 nie
ad3 pralki przemysłowej bo te domowe to kiepskie są no i koniecznie suszarki automatycznej.
_________________
Pozdrawiam
Marek

Moje kampery
BURSTNER 90r, 91r, CHAUSSON 2008 i kempingi Hobby 90r, Dethleffs 2002r
Aktualnie kamper PLA 2014 kemping LMC 770 2010r
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
maciejstraus 
doświadczony pisarz
Maciek Straus

Twój sprzęt: VW Grand California 600
Dołączył: 13 Sty 2021
Piwa: 17/9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-03-29, 13:46   Re: Pralnie samoobsługowe dla podróżujących kamperami

Zbynek napisał/a:
Rozważ lokalizację w pobliżu akademików, studenci mogą napędzić ten biznes bardziej niż kamperowcy. :ok


Jest taka na liście plus bardzo duże osiedle mieszkań na wynajem :diabelski_usmiech
_________________
Historia zakupu VW Grand California 600
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2022-03-29, 18:57   

Hiszpania przy granicy z Portugalią pranie 4 e + 2e suszenie .1,5 godz.i po sprawie :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
maciejstraus 
doświadczony pisarz
Maciek Straus

Twój sprzęt: VW Grand California 600
Dołączył: 13 Sty 2021
Piwa: 17/9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-03-30, 10:45   

andi at napisał/a:
Hiszpania przy granicy z Portugalią pranie 4 e + 2e suszenie .1,5 godz.i po sprawie :spoko


A wyglądało to tak:



czy tak?

_________________
Historia zakupu VW Grand California 600
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2022-03-30, 19:43   

Raczej nie korzystam z kempingów, chyba że nie ma innego wyjścia ale pralki miłe widziane. Gdy wybieram się na weekend to oczywiście nie będę korzystał z pralki ale przy ponad 2 tyg wyjeździe chętnie bym skorzystał zamiast robić wielkie pranie w dwóch miskach. Wszystko zależy od lokalizacji. Tylko ze w Polsce nie ma / jeszcze/ placów i stanowisk dla kamperów to co tu marzyć o pralce.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Pieredyszka 
stary wyga

Dołączył: 03 Lip 2021
Piwa: 67/54
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-03-30, 19:55   

Na szybko... a to zapewne nie wszystkie.

Pralnie.PNG
Plik ściągnięto 7 raz(y) 418,71 KB

_________________
Byle dalej, byle w przód, absolutnie, absolutnie.
Fa fa fa fa fa fa fa fa fa ra fa fa
Fa fa fa fa fa fa fa fa fa ra fa fa
Byle dalej, byle w przód, absolutnie.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-03-30, 20:00   

Zachodnie kraje mają takie pralnie od lat to i obycie inne niż u nas. W Stanach to już w ogóle.
Przemyślałem sprawę i jako urodzony pesymista ja tego w PL nie widzę. Przynajmniej jako opcję dla jednoosobowej DG.

Najpierw może odpowiedź na pytania:

1. Nie, nawet na długie wakacje taka pralnia nam nie potrzebna. Zabieramy mnóstwo ciuchów, jest ciepło to można coś przeprać ręcznie - linki mamy, miskę mamy. Z tą garścią gaci i koszulek nie pchałbym się nawet do żadnej pralni, bo po pierwsze to kilometry dojazdu (a paliwo właśnie oszalało), a po drugie - po co.
Jedyna opcja powiązania takich pralni z użytkownikami kamperów i kampervanów to wersja, że ktoś w takim aucie mieszka na stałe, i wtedy ma do wyprania dużo więcej, w tym pościel, ręczniki, koc i inne takie. Ja to piorę po zjeździe do domu.

2. nie

3. nie bywamy na kempingach, więc nie wiem

Rozwijając swoje przemyślenia, napiszę tak. Taki biznes w PL to chyba gorsze niż wynajem kampera, kampera ponaprawiasz, sam pojeździsz, jak biznes się nie sklei - ze stratą być może, ale sprzedasz. A taki kontener z pralnią?
Pomijając już kwotę, którą podałeś za jeden punkt, pakowanie się w coś bardzo u nas egzotycznego to nie wiem - ale na jaki okres zwrotu inwestycji masz biznesplan? Nie wiem gdzie musiałaby ta pralnia stać, albo jaki mieć przerób i cenę za pranie, żeby dożyć zwrotu pół bańki za same klunkry, a dolicz jeszcze wszelakie pozwolenia na lokalizację, decyzje, transport i zamontowanie kontenera, podłączenia do mediów i opłaty za zużycie z liczników oraz czynsz (za dobre miejsce chyba słony), itp. - mogę się mylić, ale to chyba raczej nie biznes dla malutkich.
Takie pralnie powinny stawiać:
- markety i centra handlowe, bo jak ktoś przyjedzie coś wyprać to pójdzie też na zakupy
- kempingi
- samorządy i władze miast - razem z punktami, gdzie można kampera naładować, zrobić serwis, zaparkować aby iść pozwiedzać okolice (większe pranie trochę potrwa)
- itp. itd.
Oni już miejsce mają, media mają, a resztę wrzucą sobie w koszty.

Liczyłeś ile wyniesie Cię ewentualny serwis albo przestój z powodu wandalizmu czy zwykłej awarii?
Ktoś to musi też czyścić po flejach (jak kolejny klient się zrazi do brudu to już nie wróci), doglądać, odwiedzać, ew. monitoring trzeba założyć. Kolejne koszty.

Mieszkam w ponad półmilionowym mieście - lokalną rzekę jakiś czas temu "oddano mieszkańcom", uporządkowano trochę brzegi, powstały kawiarenki, ławki, ścieżki, wydano pozwolenie na spożywanie alkoholu na dużym terenie. I co? I syf, kiła i mogiła, śmieci wszędzie, nawet w rzece, a toaletę jaką postawili na monety (kontener) nie da się używać, bo stale zdewastowana i zamknięta, albo zepsuta.
Z kulturą u wielu rodaków jest mocno na bakier, czy chcesz czy nie to też musisz wziąć pod uwagę.

Klimat, jak napisałeś też nie sprzyja, ciekawe czy firma o jakiej wspominasz się nie wycofa.
Na akademiki też bym mocno nie liczył, one istnieją od dawna i studenci są jakoś oprani. Osoby wynajmujące mieszkanie też mają często swoją pralkę (mieszkam w bloku 16 pięter, masa lokali jest wynajmowana, widzę często przyjazdy i odjazdy najemców).

Tak czy siak to raczej biznes dla dużych. I tam pewnie nie chodzi o zysk ale korzyści poboczne. W małej DG zawsze chodzi o jakiś zysk, a ten jest mocno mglisty.
Ile by trzeba mieć takich kontenerów, by to na siebie za baaaaardzo długi czas zaczęło zarabiać? Liczyłeś?
Stawiając taką pralnię w miejscu gdzie jest dużo mieszkań na wynajem - te mieszkania mają jakąś administrację, a ta jak zwęszy biznes to otworzy swoją, w jednym z budynków (w blokach są często już pralnie, tylko z nich dziś nikt nie korzysta) - i co wtedy?

Co do wyliczeń - bo jakieś tam masz - proponuję je potraktować jak budowę kampera - czyli początkowy budżet pomnożyć przez trzy ;)

Oczywiście mogę się mylić. Jednak skoro duża sieć stacji paliw "się zastanawia" i ma wątpliwości, to co dopiero Ty sam jeden?

Się rozpisałem, jak nie na temat to sorry :roll: :ok
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robert-4 
stary wyga

Twój sprzęt: Burstner TravelVan T690
Dołączył: 26 Maj 2020
Piwa: 22/30
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2022-03-30, 23:07   

A ja to wymyśliłem inaczej. Jak kończą mi się ciuchy i trochę capię to szukam na bookigu lokum na 1-2 doby. Piorę, odmaczam się w wannie i jadę dalej.
_________________
Pozdrawiam
Robert
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Monter 
stary wyga
www.dem.yt


Twój sprzęt: Ducato II '96 Hymer Swing C544 alkowa
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Paź 2020
Piwa: 31/26
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-03-31, 10:27   

Robert-4, a to, to tak, temat jest szeroki i o oczywistych rzeczach się zapomina napisać. Część osób na tej samej zasadzie będąc dłużej w jednym miejscu zapisuje się do siłowni. Albo do sieciówki honorującej ten sam karnet. Ale to chyba najlepiej działa za granicą.

Co mnie jeszcze naszło, to podana cena kontenera. Co tam tyle kosztuje i czy aby nie ma w cenie "podatku od jeleni"? Mam tu na myśli to, że gdyby to był taki świetny interes, to czy producent tych kontenerów sam nie miałby największej sieci takich pralni? Przecież posiadanie więcej niż jednego biznesu nie jest zabronione ;)
_________________
Nasza strona podróżniczo-kamperowa: https://dem.yt
Możesz też postawić nam wirtualną kawę :-)

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
maciejstraus 
doświadczony pisarz
Maciek Straus

Twój sprzęt: VW Grand California 600
Dołączył: 13 Sty 2021
Piwa: 17/9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-03-31, 16:50   

Monter napisał/a:
Mam tu na myśli to, że gdyby to był taki świetny interes, to czy producent tych kontenerów sam nie miałby największej sieci takich pralni? Przecież posiadanie więcej niż jednego biznesu nie jest zabronione ;)


I zrobił. Ma największą sieć w PL i w kilku krajach. Natomiast żyje zarówno z bycia operatorem jak i sprzedaży urządzeń. Byłem u nich w zakładzie nawet. To źle nie wygląda. Liczy się lokalizacja. Spisuje wnioski i też się podzielę. W PL jest 3 graczy niby podobnych ale się różnią od siebie.

Odpiszę też na inne wątki ale chwilowo orka firmowa mnie zżera a kamper w serwisie (drugi miesiąc :shock: )
_________________
Historia zakupu VW Grand California 600
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***