Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kamera cofania - różne systemy
Autor Wiadomość
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/99
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2022-04-09, 11:06   Kamera cofania - różne systemy

Dzień dobry wszystkim.
Nie raz, nie dwa czytałem jakich tutaj mamy fachowców w temacie każdym i mam nadzieje, ze może ktoś coś podpowie kompletnemu laikowi w sprawach elektronicznych, poza oczywiście zmiana całego systemu na najnowszy :-) Tym razem trafil mnie problem z kamera cofania. Mam chyba jakiś przestarzały system z wtyczka slim 8pin mini din fotki z opisami poniżej.

Monitor mam z możliwością obsługi 2 kamer - zmiana widoku 1 przyciskiem. Monitor jest z wejściem na jedna identyczna wtyczke slim 8pin jak przy starej kamerze. Jakieś 2-3 lata temu dołożyłem dodatkowa kamerę cofania w 3 świetle stopu ciągnąc nowy, dodatkowy kabel ale już z innymi wtykami cinch i wtedy udało się dokupić jeszcze jakiś rozdzielacz i przejściówkę a osobno doprowadziłem tylko zasilanie chyba do samej przejściówki. Nowa kamera działa rewelacyjnie jako kamera cofania a stara kamera służyła od tej pory za lusterko wsteczne. Niestety soczewka zmatowiała, zabrudziła sie i kamera była po czasie prawie bezużyteczna - nie było szans aby ja rozebrać i wyczyścić. Została wymiana na nowa. Nie znalazłem tez żadnej nowej kamerki z wtyczka slim 8pinowa wiec przecialem kabel starej kamery a tam zdziwienie: jest tylko kabelek czerwony, żółty i trzeci „luzem”… Kupiłem wizualnie podobna kamerę ale z wtyczka 4 pinowa, przecialem kabel a tam 3 kabelki: czerwony, żółty i czarny.
Czerwony to zapewne +, czarny - a żółty to sygnał. Niestety najprostsze połączenie kabelków nie działa - brak sygnału na monitorze…
Mogę próbować inne kombinacje ale nie chce spalic kamerki lub monitora…

Da sie to jakoś razem połączyć? Czy w tych 8 lub 4 pinowych wtyczkach te 3 kabelki sie jakos ze sobą łącza w tajemny sposób? Czy pozostaje tylko wymiana całego kompletnego systemu na nowszy -przeraża mnie ponowne przeciąganie kabla bo nie było to łatwe zadanie- a może ktoś z Was gdzieś widział jeszcze kamerki na wtyczki slim 8pin?

A64BAAFF-1BFB-4A68-A220-B99E54A95932.jpeg
8pin slim mini din
Plik ściągnięto 1052 raz(y) 20,21 KB

1FA7900A-BE34-42D3-8777-49523DA48057.jpeg
Kabelki w kablu 8pin
Plik ściągnięto 1052 raz(y) 56,07 KB

F4FCA842-8BBA-4A5C-8498-CC696A4BBEAC.jpeg
Wtyk 4pin
Plik ściągnięto 1052 raz(y) 27,37 KB

33458361-82BD-4A0F-9C7C-6EA424549E3D.jpeg
Kabelki w kablu 4pin
Plik ściągnięto 1052 raz(y) 74,24 KB

_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ostatnio zmieniony przez aviator 2022-04-09, 15:08, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yamah 
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-S plus
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sty 2019
Piwa: 258/105
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2022-04-09, 11:31   Re: Kamera cofania - różne systemy

aviator napisał/a:

Da sie to jakoś razem połączyć?

Da się :bigok Dopiero co identycznie przerabiałem z kamerami na nowe według wskazówek Banana..napisz do niego na priv a wyjaśni ci krok po kroku. :spoko
_________________
Ten kto żyje widzi dużo..ten kto podróżuje widzi więcej
-------------------------------------------------------------------------------
był Ducato 2,5 Burstner na próbę.. Pilote Explorateur715...zostało Carthago Chic-S plus
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-04-10, 11:14   

Dzięki Boguś za rekomendację i cieszę się, że mogłem Ci pomóc :szeroki_usmiech

aviator napisał/a:
Da sie to jakoś razem połączyć? Czy w tych 8 lub 4 pinowych wtyczkach te 3 kabelki sie jakos ze sobą łącza w tajemny sposób?

Tak naprawdę, to te wtyczki to sprawa drugorzędna, da się je pozamieniać, by wszystko zagrało.
Najważniejsze jest, czy kamerka z monitorem "się dogadają" - tak jak było w przypadku Bogdana (do analogowego monitora, nie da się podłączyć kamery cyfrowej).
By to sprawdzić, wrzuć fotki tabliczek znamionowych monitora i kamerki, bo to zadziała, pod warunkiem, że będą pracować w tym samym systemie. Następnie można wymienić złącza, by do siebie pasowały.
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/99
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2022-04-10, 11:52   

Dzięki za sugestie yamah a Bananowi za zainteresowanie :-)

Kamerka to nvox cma57
Monitor niestety nie ma kompletnie żadnych oznaczeń ani z tylu, ani z boku ani na uchwycie :roll:
Wyglada identyko:
Klik

D690912D-C0B9-40AD-8D84-06F5F6EF851B.jpeg
Nvox cma57
Plik ściągnięto 960 raz(y) 48,34 KB

B0E4E011-CF37-4DFC-9C1C-EAF044488FA8.jpeg
Monitor
Plik ściągnięto 960 raz(y) 31,3 KB

_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-04-10, 13:48   

Tomek, masz dokładnie ten sam konflikt jak Bogdan :evil:
Kamera jest cyfrowa AHD, a monitor analogowy, to niema możliwości współpracy.
Jest tylko jedno wyjście: wymienić jeden z elementów - zastosować monitor AHD, co daje lepszą jakość obrazu, ewentualnie kupić analogową kamerkę, będzie działać z Twoim monitorem, ale obraz będzie sporo gorszy.
Osobiście przymierzam się do zakupu takiego monitora AHD, obsługuje cztery kamery i ma wbudowany rejestrator, będzie służył również jako monitoring w kamperze. :ok Do tego mając integrę, docenisz kamerkę z przodu przy manewrowaniu, boczne też się przydają, tylna to "oczywista oczywistość" :-P
Wiem, parę pięć złotych droższy, ale funkcjonalność i jakość obrazu za nim przemawia, a Ty oczywiście będziesz musiał sam zadecydować co wymienisz.
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/99
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2022-04-10, 14:43   

No i wszystko jasne. Dziękuje Darku za pomoc i określenie kierunku AHD w którym trzeba iść…
Mam nadzieje, ze chociaż przewody mogą pozostaćna miejscu, tylko musiałbym pozamieniać te śmieszne slim wtyczki na te 4pinowe czy tez nie za bardzo? W środku i tak są tylko 3 kabelki.
No to zrobił mi się jednak grubszy projekt, bo trzeba będzie kupić monitor i kamerkę z trzecim światłem stop…. a i faktycznie na przednia się pomyśli - gwiazda na grilu spokojnie zmieści coś ciekawego :pifko
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-04-10, 15:37   

aviator napisał/a:
Mam nadzieje, ze chociaż przewody mogą pozostać na miejscu, tylko musiałbym pozamieniać te śmieszne slim wtyczki na te 4pinowe czy tez nie za bardzo?

Przewody jak najbardziej można wykorzystać, odchodzi rozbieranie połowy kampera by ułożyć kabelek do tylnej kamery. Chyba tylko to mnie hamuje, bo jeszcze tego nie zrobiłem :haha:
Te złącza czteropinowe są najlepsze, (zwane lotniczymi "?") są skręcane i jest mniejsze ryzyko, że się rozłączą przy drganiach.
Przy zakupie osprzętu tylko pamiętaj, by dobrać je systemowo. Chociaż są monitorki, które obsługują kamery cyfrowe i analogowe. Przed zakupem rzuć hasełko na forum i link do sprzętu, postaram się pomóc w doborze.
Dzięki za piwko i powodzenia :spoko

PS
Tu masz link do złączek, u nas cenowo to jakiś kosmos
_________________
Pozdrawiam - Darek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/99
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2022-04-10, 20:21   

Banan napisał/a:

Przewody jak najbardziej można wykorzystać, odchodzi rozbieranie połowy kampera by ułożyć kabelek do tylnej kamery. Chyba tylko to mnie hamuje, bo jeszcze tego nie zrobiłem :haha:

I tutaj doceniam niesamowicie budowę mojej budy - ale bez demontażu tych zewnętrznych listew ozdobnych tez jest dużo pitolenia się i przepychania kabla drutem…. Cała reszta pod autem i fabryczną przelotką do środka.

5E515356-0DC3-4C0D-877F-0AB030523384.jpeg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 131,57 KB

_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-04-10, 21:01   

Przy tego typu modyfikacjach nigdy nie ma łatwo :-P
U mnie kanały kablowe są w... górnych szafkach przy suficie, ze dwa dni zabawy, by sam kabelek przeciągnąć :haha:
Obiecałem sobie, że w tym roku to zrobię :diabelski_usmiech
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***