Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
230V w Kamperze z Przetwornicy.
Autor Wiadomość
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-26, 22:36   230V w Kamperze z Przetwornicy.

Panowie czy ktoś mnie naprowadzi i czy dobrze rozumuje?
Wystarczy podłączyć przetwornicę pod to gniazdo komputerowe (zaznaczone) żeby mieć 230V w oryginalnych gniazdkach?

Inked$_57_LI.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 1,05 MB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-04-26, 22:49   

Voku napisał/a:
Wystarczy podłączyć przetwornicę pod to gniazdo komputerowe (zaznaczone) żeby mieć 230V w oryginalnych gniazdkach?

Nie Panie :ok
DO tego gniazda podłącza się 230V, by mieć 12V w całej budce (tak w skrócie).
Przetwornicę trzeba wpiąć w obwód 230V, by mieć zasilanie w gniazdach :spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-26, 22:55   

Ok dzięki czyli trzeba szukać gdzieś bliżej bezpieczników. Szkoda tylko że mam je po drugiej stronie kampera niż przetwornice :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-04-27, 09:03   

Banan napisał/a:
Voku napisał/a:
Wystarczy podłączyć przetwornicę pod to gniazdo komputerowe (zaznaczone) żeby mieć 230V w oryginalnych gniazdkach?

Nie Panie :ok
DO tego gniazda podłącza się 230V, by mieć 12V w całej budce (tak w skrócie).
Przetwornicę trzeba wpiąć w obwód 230V, by mieć zasilanie w gniazdach :spoko


A to już tylko o krok od zrobienia kolejnego perpetuum mobile - przetwornica generuje 230V, 230V zasila energoblok, energoblok ładuje akumulator, akumulator zasila przetwornicę, przetwornica generuje 230V ...
Powodzenia :)
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-04-27, 09:51   

Panowie cierpliwości.
Jak wroce to zapodam temat jak w niezwykle prosty sposób, jednym palcem zapodaje w gniazdkach 230v.
Stoję już 3 dzień obok słupka i się z niego śmieję.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 69/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-04-27, 11:45   

Voku napisał/a:
Wystarczy podłączyć przetwornicę pod to gniazdo komputerowe (zaznaczone) żeby mieć 230V w oryginalnych gniazdkach?

Instalacja kampera nie przewiduje czegoś takiego jak dopięcie do instalacji 230 v napięcia z przetwornicy. Można oczywiście coś pocudować - np. wyprowadzić napięcie z przetwornicy na zewnątrz i podłączyć do gniazda zasilania. Albo wykonać genialny przedłużacz z wtyczkami z obu stron - co oczywiście specjalistę od bezpieczeństwa mogłoby doprowadzić do zawału serca. Aby nie doprowadzić do rozwiązania odwiecznej zagadki Perpetuum Mobile, jak już zauważył kolega Marcincin, trzeba by rozłączyć aku pokładowe i wziąć do przetwornicy prąd bezpośrednio z akumulatora. Nie lepiej po prostu podłączyć jakiś rozdzielacz do przetwornicy i zasilić sobie napięciem 230 v to co aktualnie potrzebujemy? Wszelkie podłączanie napięcia z przetwornicy do istniejącej instalacji może się skończyć różnymi przygodami - jak np rozwaleniem przetwornicy kiedy zapomnimy to wszystko rozłączyć i podepniemy się do słupka. Ale jak ktoś lubi wkraczać na nieznane ścieżki - to czemu nie :wyszczerzony:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-27, 17:29   

Skoro ta wtyczka wyżej 230V o którą pytałem odpowiada za 12V to wystarczy ją rozłączyć i nic nie będzie się ładować i działać na 12V po podpięci przetwornicy. Do przetwornicy można zastosować automatyczny przełącznik [przetwornica-siec] https://allegro.pl/produkt/automatyczny-przelacznik-zrodla-zasilania-apz-1-53942823-f8a4-48bc-a73b-a0a0d7037743
Ale osobiście wolę ręczny [agregat-siec] https://electrus.pl/product-pol-1521-Przelacznik-siec-agregat-SVK2-63A-2P-400V-TRACON.html

Ostatecznie można podłączyć przedłużacz, ale chciałem wykorzystać gniazdko 230V w garażu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 69/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-04-27, 17:56   

Voku napisał/a:
Ostatecznie można podłączyć przedłużacz, ale chciałem wykorzystać gniazdko 230V w garażu.

Tzn zamierzasz zasilać z przetwornicy garaż czy kampera - bo już się trochę pogubiłem. A poza tym pogadaj z jakimś elektrykiem, to Ci trochę rozjaśni umysł. Bo z tego jak piszesz wynika, że samodzielnie mógłbyś narobić jakiegoś bigosu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-27, 18:13   

Kazik II napisał/a:
Voku napisał/a:
Ostatecznie można podłączyć przedłużacz, ale chciałem wykorzystać gniazdko 230V w garażu.

Tzn zamierzasz zasilać z przetwornicy garaż czy kampera - bo już się trochę pogubiłem. A poza tym pogadaj z jakimś elektrykiem, to Ci trochę rozjaśni umysł. Bo z tego jak piszesz wynika, że samodzielnie mógłbyś narobić jakiegoś bigosu.

ok dzięki za radę. :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
voice 
weteran
Nie licz dni, spraw by to dni się liczyły


Twój sprzęt: Bürstner Lyseo T 710
Nazwa załogi: Voice_Band
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Gru 2012
Piwa: 20/21
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2022-04-27, 18:48   

Voku napisał/a:

ok dzięki za radę. :ok
Darek opisywane były tutaj takie przypadki jak Ty chcesz zrobić i chyba żaden z nas nie podłączał się pod energoblok i oryginalne gniazda 230V z przetwornicy.

Ja Andrzej73 i podejrzewam większość z nas ma pomontowane osobne gniazda 230v które zasila tylko przetwornica.
A oryginalne 230V zostały i działają po podłączeniu do słupka.

Oczywiście jest możliwość takiego podłączenia ale można narobić więcej szkody jak pożytku.

Socale napisał/a:
Panowie cierpliwości.
.

Wojtku czekamy z niecierpliwością.
_________________
Wczoraj to historia, jutro to tajemnica, a dzisiaj to dar, datego mówi się o tym the present. – Alan Alexander Milne
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-27, 19:47   

ok czyli wystarczyło napisać że nie jest to zalecane i tyle. Najlepiej zrobić osobną instalację. Teoretycznie własnie chciałem pominąć energoblok bo wychodzi na to że wystarczy odłączyć tą wtyczkę z pierwszego postu aby na energoblok nie szło napięcie z sieci i przetwornicy.
Ale jak ktoś napisał nie znam się tylko sobie tak głośno myślę.
W przyczepie miałem przetwornicę puszczoną na oryginalną instalację 230V i działało to dobrze.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-04-27, 20:11   

Z mojego kampera wymontowałem przetwornice ( nadal na sprzedaż z całym zestawem) i był do niej podłączony box który automatycznie wybierał źródło 220v ( to niebieskie pudełko na foto) do niego były podłączone przewody od gniazda w kuchni (expres do kawy) i sypialni (tv)
A tu info o tym ustrojstwie
Rozdzielnia H-Tronic MPC 1000, 1114530, 4260003173828
Rozdzielnia MPC 1000 przejmuje za Ciebie - sterowaną mikroprocesorowo - wybór pomiędzy dwoma dostępnymi źródłami napięcia 230V. Typowym zastosowaniem jest zastosowanie rozdzielni jako obwodu priorytetowego sieci na terenach kempingowych lub zewnętrznych, w których występuje automatyczne przełączanie między napięciem zewnętrznym (sieć publiczna) a napięciem wewnętrznym (falownik).
Przykład zastosowania:
W przyczepie kempingowej konsumenci elektryczni są zwykle zasilani napięciem 230 V przez zamontowany na stałe falownik. Istnieje również możliwość podłączenia zewnętrznego napięcia 230V np. Na kempingu poprzez zewnętrzne gniazdo przyczepy. Jeśli zewnętrzne źródło napięcia zostanie podłączone przez gniazdo zewnętrzne bez uprzedniego odłączenia falownika od sieci, może dojść do uszkodzenia falownika lub obciążeń elektrycznych. Rozdzielnia automatycznie przejmuje wybór z dwóch dostępnych źródeł napięcia. W zależności od przyłożonego napięcia (zewnętrzna sieć lub falownik) drugie wejście jest natychmiast odłączane, aby nie doszło do uszkodzenia falownika lub odbiorników elektrycznych. Możesz użyć obwodu master / slave, aby określić, które ze źródeł napięcia (publiczna sieć lub falownik) powinno być używane w pierwszej kolejności, jeśli oba źródła są dostępne.
Funkcje:
Idealny na kemping i na zewnątrz
Przełączanie sterowane mikroprocesorem
Z możliwością wyboru przełączania priorytetów
Do falowników do 2700 VA
Nadaje się do zastosowań z systemami wysp słonecznych
Duża przestrzeń zaciskowa w obudowie
Wyświetlanie stanu obciążenia i przełączania za pomocą diody LED
Podłączenie za pomocą solidnych zacisków śrubowych
Regulowany czas przełączania

IMG_20220105_110556.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 436,12 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2022-04-27, 22:47   

Oczywiście są przełączniki sieci i wielu kolegów na CT to stosuje.
Osobiście nie lubię ingerować w elektronikę oryginalną która jest w ostatnich latach bardzo wrażliwa na różne dodatkowe instalacje. Kolejną kwestią jest , że jeżeli się zacznie coś dziać to już jeden temat mamy wykluczony.
Z tego co ostatnio słyszałem nawet jeden kamper z naszego forum zfajczył się przez rozbudowaną własną twórczością elektryką.
Ja zrobiłem sobie sieć gniazdek 230V poprowadzonych z przetwornicy i mam pewność że nic się nie sfajczy przez większe obciążenie istniejącej pierwotnie sieci.
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 69/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-04-27, 22:57   

Właściwie to jakie realne i niezbędne korzyści ma nam dawać wewnętrzne źródło zasilania 230 V? I czy ten wysiłek i koszty na sprawienie sobie własnego napięcia sieciowego się opłaca? Przecież znakomitą większość tego, co potrzebujemy do mieszkania w naszym domku mamy z zasilania akumulatorowego 12 v i paneli. Suszarka do włosów, elektryczny ekspres ciśnieniowy i właściwie co jeszcze? Prądożerne urządzenia pracujące dłuższy czas odpadają - to tylko ze słupka. Podczas kilkutygodniowych wakacji praktycznie nie zdarzało mi się abym potrzebował w normalnej sytuacji napięcia 230 V. A na sporadyczne sytuacje wożę po prostu przenośny inwerter podłączany do gniazda 12 V albo bezpośrednio do klem akumulatora.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-27, 23:11   

Głównie u mnie Laptop niektórzy mają rowery albo hulajnogi, no i jeszcze znajdzie się ekspres do kawy
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***