Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogrzewanie Truma
Autor Wiadomość
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2022-09-25, 15:35   Ogrzewanie Truma

Witam mam pytanie dotyczące ogrzewania gazowego . W nowym nabytku mam Trumę 3002 i chciałbym się dowiedzieć , czy tego typu urządzenia można użytkować bez nadmuchu ? Chodzi mi o użytkowanie w nocy , kiedy trzeba podtrzymać temperaturę , a odgłos nadmuchu niekoniecznie pomaga w zasypianiu. Ponadto mam pytanie co do końcówki kominka . Na wylocie komina od ogrzewania mam dziwne "ustrojstwo"w formie kwadratowej nasadki wykonanej z blachy . Nie wiem , czy to radosna twórczość poprzedniego właściciela , czy jakiś "patent" konieczny do użytkowania ogrzewania ?

kominek.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 395,25 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Grooby78 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Roller Team 298M
Dołączył: 19 Sie 2020
Piwa: 4/1
Skąd: Aleksandrów Łódzki
Wysłany: 2022-09-25, 15:47   

Ta blacha to własnoręcznie zrobiony daszek komina. Oryginalny pewnie z racji wieku się rozpadł, a był z plastiku. Zostaw tak jak jest. Uszczelniacz tez jest „elegancko” położony :)
Co do nadmuchu, to z technicznego punktu widzenia ogrzewanie może chodzić bez. Jednak z nadmuchem, szybciej się kamper nagrzeje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2022-09-25, 15:51   

to na dachu to "radosna twórczość" :gwm - jak tam jest więcej takich kwiatków to powodzenia....
Masz piecyk z taka kratką z przodu - prawda, można używać bez nawiewu a nawet bez prądu też działa :idea

tu masz instrukcję https://www.truma.com/dam...ng-pl(1998).pdf

a tumasz kominek dachowy https://allegro.pl/oferta/komin-dachowy-pieca-wylot-spalin-truma-s3002-s5002-9554352577

ps. pytaj :spoko
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Ostatnio zmieniony przez dziwaczek 2022-09-25, 15:53, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2022-09-25, 15:53   

Grooby78 napisał/a:
Ta blacha to własnoręcznie zrobiony daszek komina. Oryginalny pewnie z racji wieku się rozpadł, a był z plastiku. Zostaw tak jak jest. Uszczelniacz tez jest „elegancko” położony :)
Co do nadmuchu, to z technicznego punktu widzenia ogrzewanie może chodzić bez. Jednak z nadmuchem, szybciej się kamper nagrzeje.

Piękne dzięki za odpowiedź . Co prawda na zdjęciu nie widać , ale plastikowy kominek jest w środku tej metalowej osłonki i wygląda na to , że tak naprawdę trzyma ją od dołu i góry. A co do użytkowania bez nadmuchu , to czy jest jakaś graniczna wartość , co do której można w ten sposób go użytkować , czy zadana temperatura nie ma wpływu na przykład na zbyt mocne nagrzewanie obudowy ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2022-09-25, 15:56   

Grooby78 napisał/a:
Ta blacha to własnoręcznie zrobiony daszek komina. Oryginalny pewnie z racji wieku się rozpadł, a był z plastiku. Zostaw tak jak jest. Uszczelniacz tez jest „elegancko” położony :)
Co do nadmuchu, to z technicznego punktu widzenia ogrzewanie może chodzić bez. Jednak z nadmuchem, szybciej się kamper nagrzeje.


Kolego co ty piszesz!!!
- kominek bezwzględnie do wywalenia i uszczelnienia - bo to jest rzeźba, która moze spowodować zagazowanie ludzi w środku lub pożar, nie wiesz co jest w środku? a i trzeba by uszczelnienie zrobić bo moze tooto przeciekać.
- ten piecyk spokojnie nagrzeje i działa bez nadmuchu - wiem miałem.

Ciekawe czy ta modyfikacja miała na celu, zmuszenie trumy do pracy w trakcie jazdy, możliwe że tak, tylko u mnie był normalny kominek a truma działała ale ja nie jeżdżę szybko :wyszczerzony:
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2022-09-25, 16:25   

dziwaczek napisał/a:
Grooby78 napisał/a:
Ta blacha to własnoręcznie zrobiony daszek komina. Oryginalny pewnie z racji wieku się rozpadł, a był z plastiku. Zostaw tak jak jest. Uszczelniacz tez jest „elegancko” położony :)
Co do nadmuchu, to z technicznego punktu widzenia ogrzewanie może chodzić bez. Jednak z nadmuchem, szybciej się kamper nagrzeje.


Kolego co ty piszesz!!!
- kominek bezwzględnie do wywalenia i uszczelnienia - bo to jest rzeźba, która moze spowodować zagazowanie ludzi w środku lub pożar, nie wiesz co jest w środku? a i trzeba by uszczelnienie zrobić bo moze tooto przeciekać.
- ten piecyk spokojnie nagrzeje i działa bez nadmuchu - wiem miałem.

Ciekawe czy ta modyfikacja miała na celu, zmuszenie trumy do pracy w trakcie jazdy, możliwe że tak, tylko u mnie był normalny kominek a truma działała ale ja nie jeżdżę szybko :wyszczerzony:

Tak jak pisałem wcześniej , wewnątrz tej nasadki jest taki okrągły kominek z daszkami , jak w przesłanym linku z allegro. Ale skoro radzisz to zdemontować , to tak zrobię , chociaż przyznam ,że nie miałem problemu z odpalaniem piecyka. Czy aby go zastąpić mam kupić jakiś konkretny kominek , czy nie ma to znaczenia ? Ale najbardziej ucieszyła mnie możliwość użytkowania bez nadmuchu :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2022-09-25, 18:07   

wstaw nowy kominek i tyle, przy okazji sprawdź stan rury tej co idzie do kominka, to jest specjalna rura https://allforcamp.pl/produkt/rura-do-odprowadzenia-spalin/
Wymień uszczelnienie na nowe, zrób na butyl (sznur butylowy, sika 221 itp.) tak aby było szczelnie i nie ciekło, przy okazji zweryfikujesz stan dachu.

Na noc ustaw na tym piecu nie za dużo - masz już instrukcję :idea , ja ustawiałem na noc na "2" ale to nie był duży kamperek.
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mirekmat
doświadczony pisarz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Maj 2007
Piwa: 11/2
Wysłany: 2022-09-26, 20:14   

Witam.W ramach sprostowania,to nie jest radość twórcza ale oryginalny wyrób.Takie coś na wylocie komina służy do tego aby zapobiec zdmuchnięciu płomienia przy silnych wiatrach np.nad morzem czy w terenach podgórskich.Pozdrowienia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
grzechotnik2 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato ARCA Scout 540
Dołączył: 23 Cze 2019
Skąd: Lądek Zdrój
Wysłany: 2022-09-27, 07:57   

Prawdę prawi Mirekmat...... Też mam nasadkę z blachy na kominku Trumy. Mam to w Arce i jak oglądałem takie modele na zdjęciach to też takie miały. Możliwe że takie nasadki z blachy dokładali producenci zabudów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2022-09-27, 18:35   

A to ja nie wiedziałem i przepraszam za wprowadzenie w błąd kolegów. :gwm :spoko
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 13/35
Skąd: warszawa
Wysłany: 2022-09-27, 20:28   

dziwaczek napisał/a:
Ciekawe czy ta modyfikacja miała na celu, zmuszenie trumy do pracy w trakcie jazdy, możliwe że tak, tylko u mnie był normalny kominek a truma działała ale ja nie jeżdżę szybko :wyszczerzony:


Deflektor - ma na celu ustabilizowanie ciągu (czasem jego wzmocnienie), zabezpiecznie przed podmuchami wiatru, deszczem itp. w formie cylindra albo rurek połączonych w literę H

Bardzo czesto stosowany w normalnych systemach kominowych

W kamperach też czasem
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2022-09-29, 17:13   

chris_66 napisał/a:
dziwaczek napisał/a:
Ciekawe czy ta modyfikacja miała na celu, zmuszenie trumy do pracy w trakcie jazdy, możliwe że tak, tylko u mnie był normalny kominek a truma działała ale ja nie jeżdżę szybko :wyszczerzony:


Deflektor - ma na celu ustabilizowanie ciągu (czasem jego wzmocnienie), zabezpiecznie przed podmuchami wiatru, deszczem itp. w formie cylindra albo rurek połączonych w literę H

Bardzo czesto stosowany w normalnych systemach kominowych

W kamperach też czasem

No i piękne dzięki za dyskusję ;) . Teraz nie wiem , czy mam wymienić kominek , czy jednak jest Ok i wystarczy tylko tunning optyczny ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2022-09-29, 23:02   

Jeśli to kamper i ma Trumę 3002 S czyli przeznaczoną do kamperów w ruchu ( nie przyczepy która stoi) to ten kominek jest oryginalny i unikatowy ( nie do dostania teraz) ponieważ teraz są inne piece. Ten piec różni się jeszcze dodatkowym czujnikiem temperatury na jego obudowie co ma wpływ podczas grzania podczas jazdy. Ja bym oczyścił ,uszczelnił i ponownie zamontował. Podobne piece są dziś np. w przyczepach Truma 3002 ale je można używać tylko na postoju. Taka jest właśnie różnica.
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2022-09-30, 05:44   

nikita55 napisał/a:
Jeśli to kamper i ma Trumę 3002 S czyli przeznaczoną do kamperów w ruchu ( nie przyczepy która stoi) to ten kominek jest oryginalny i unikatowy ( nie do dostania teraz) ponieważ teraz są inne piece. Ten piec różni się jeszcze dodatkowym czujnikiem temperatury na jego obudowie co ma wpływ podczas grzania podczas jazdy. Ja bym oczyścił ,uszczelnił i ponownie zamontował. Podobne piece są dziś np. w przyczepach Truma 3002 ale je można używać tylko na postoju. Taka jest właśnie różnica.

Jeszcze raz dziękuję . A tak przy okazji jak mam sprawdzić, czy to model 3002S czy 3002 ? Nie wiem w którym miejscu ma być ten czujnik ( u mnie na blaszanej obudowie nic nie widzę ),a nie chciałbym ,żeby coś stało się przy włączeniu ogrzewania podczas jazdy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2022-09-30, 06:24   

Napis Truma 3002S jest na obudowie ale po latach może go nie być.
Jak zdejmiesz obudowę to czujnik ten jest ..z tyłu..do kierunku jazdy. Na obudowie aluminiowej z radiatora. Dlatego jest tam umieszczony by mierzyć czy podczas jazdy ciepło kierujące się ..w tył..zbyt bardzo nie przegrzewa pieca.
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***