Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy zbliżamy się do końca.......?
Autor Wiadomość
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 558/296
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2023-03-30, 18:19   

Wanderer napisał/a:
gryz3k napisał/a:
Ładowanie większości samochodów będzie odbywało się w domu.

Prawie połowa Polaków mieszka w blokach.


Skandynawowie dali radę postawić gniazdka przy każdym miejscu parkingowym to może inni też dadzą radę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
WaldekR 
stary wyga

Twój sprzęt: Challenger/Ducato/98
Nazwa załogi: Waldek i Wiesia
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lut 2022
Piwa: 19/54
Skąd: Przasnysz oklice
Wysłany: 2023-03-30, 18:22   

Gryz3k Skandynawowie tak ale jestem ciekawy jak to będzie u nas.
Na tą chwilę to ja to cienko widzę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 216/484
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-03-30, 19:20   

gryz3k napisał/a:
gniazdka przy każdym miejscu parkingowym to może inni też dadzą radę.

i zawsze to można będzie kampera podpiąć " na dziko" :haha:
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mazur 
weteran
Robert Mazur


Twój sprzęt: CI Mizar Garage , Ducato 2.8JTD
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Kwi 2012
Piwa: 84/108
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-03-30, 19:34   

Już dzisiaj wiele kamperów jest autonomicznych jeżeli chodzi o prąd, więc dlaczego w nowych samochodach po 2035r. zamiast szyberdachu nie może być panela foto ? A może nawet szyberdach z panela :roll: ? Można chyba śmiało założyć że nastąpi do tego czasu wielki postęp zarówno z ogniwami słonecznymi jak również akumulatorami. Jeszcze nie tak dawno nikt nie miał w kamperze LiFePo ;)
_________________
Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku.
'Lao Tzu'
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2023-03-30, 20:19   

Koniec to w rozporku 😎

Kwestia czasu jak następne straszenie pójdzie do lamusa.

Globusa zabraknie na parkowanie wyeksplatowanych elektryków.
A już nie wspomnę o wypompowanych morzach i oceanach, grozi im Sahara (gaszenia elektryka) 😎

A zagłębienia się w temat produkcji elektryka.
Nie ujawniają kosztów produkcji, przecież to są obozy niewolnictwa .
To tak samo jak kupujemy produkty z kraju ryżowego, popieramy niewolnictwo i wyzysk człowieka przez człowieka ☝️
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/73
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2023-03-30, 23:41   

Hamal99 napisał/a:
RadekNet napisał/a:
Moi rodzice jezdzili na Mazury pod namioty, ja nie byłem tam pod namiotami ani razu, a moje dzieci prawdopodobnie wogóle na Mazury nie pojadą. Zbliżamy sie do końca?


Myślę że Twoje dzieci właśnie wrócą do jeżdżenia na Mazury.


Mają na Mazury 2500km więc może je kiedyś odwiedzą w ramach nostalgii rodzinnych ;) Ale miałem na mysli, że świat się zmienia nieustannie. Cos sie kończy, coś się zaczyna.

Hamal99 napisał/a:

Pozostaną Mazury i opowieści wnukom jak to dziadek kiedyś w 1 dzień do Chorwacji dojechał.


Dziś 350km zasięgu to praktycznie standard (mam na mysli Kie i Hyundaie - raczej tanie marki). Stary Mercedes w201 ma mniejszy zasięg na benzynie. Chcesz powiedzieć, że na trasie 1200km nie zatrzymasz się dwa-trzy razy na siku czy posiłek? A rozmawiamy o przyszłości...

Hamal99 napisał/a:

Czy ta przymusowa elektryfikacja samochodów nie przeszkadza kamperowcom którzy zwykle z zasady cenią sobie wolność ? A może już sobie wolności nie cenicie ?


Też jestem zdania, że taki przymus jest zły. Zastanawiam się dlaczego np. nie wymyślili, żeby vat na paliwa podnieść - transport ciężki niech jezdzi nadal na diesla (ceny netto), a prywatny niech się "z własnej woli" przesiada na prąd.

WaldekR napisał/a:
Nawet część domków jednorodzinnych nie pociągnie szybkiej ładowarki a co dopiero mówić o wielorodzinnych. Będą mieszkańcy tworzyć kolejkę do ładowania.
Parzcież nawet przy takiej bardzo wolnej ładowarce to jest minimum 5KW.


Tak się tylko wtrące z moim osobistym doświadczeniem - 6 lat i 110 tyś km jakieś 90% "przejechałem" na ładowarce 2kW. Jak nie masz więcej niż 60km do pracy (czyli nie robisz więcej 120km w ciagu dnia), to większa moc ładowania jest Ci na grzyba.
Acha, mam też wallboxa (prawdę mówiać już teraz nie pamiętam czy 4kW czy 5kW) i używam go sporadycznie, kiedy potrzebuję szybciej podbić zasięg, ale mam go w mniej wygodnym miejscu, a jak spię to mi nie zalezy czy naładuje sie w ciagu 4 czy 8 godzin.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
grzegorz_wol 
weteran

Twój sprzęt: Knaus 595 '98
Nazwa załogi: powolniaki
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2015
Piwa: 79/64
Skąd: Piła
Wysłany: 2023-03-31, 07:54   

Rumburak napisał/a:
Hamal99 napisał/a:
Elektryfikacja samochodów w UE została właśnie przegłosowana w Radzie UE , więc za kilkanaście lat skończą się wszystkie problemy kamperowania.....

Pewnie UE może też przegłosować powstanie nowych złóż ropy?
Ludzkość zużyła w ciągu ostatnich 100 lat 50% węglowodorów i to tych łatwiejszych w wydobyciu, które powstawały średnio przez 150 000 000lat. Człowiek z natury jest samolubem, więc nasz Świat pędzi ślepo w ścianę z zaśpiewem ja, ja , tylko ja.
Chcę też przypomnieć niektórym, że transport pochłania niewielką część wydobycia gazu i ropy . Przemysł, stal, nawozy, tworzywa sztuczne... , ale to temat na inny wątek.
Wcześniej, czy później transformacja w transporcie się dokona. Pytanie tylko czy zaczynać już teraz czy czekać na ogólnoświatową rewolucję?


A nie masz wrażenia że ta rewolucja już się zaczęła? :ok

Jest dokładnie jak piszesz.... niczym w filmie "Nie patrz w górę" z tym że ludzkość wykończy sama siebie.

Surowce gromadzone w złoża przez siły natury blisko powierzchni kończą się.
Marnujemy je na pseudo rozwój cywilizacji...
Na polepszenie sobie życia: na nowy dom, nowe auto.
W zasadzie cały przemysł który drenuje naszą planetę jest tylko po to by człowiek posiadający pieniądze zaspokoił swoje zachcianki.

Pierwiastki rzadkie na planecie marnujemy np na jakieś panele czy elektronikę użytkową.

Za dwadzieścia lat masowe odławianie w oceanach w zasadzie go wyjałowi, przerwie naturalne łańcuchy pokarmowe które tworzyły się miliony lat.

Masz rację pędzimy w stronę ściany... ja to wiem Ty to wiesz .... i paru cwaniaków którzy rządzą tym światem też.

Oni mają wnuki i dobrze sobie zdają sprawę że jeśli nie zatrzymają tego pędu to jeśli dziś ze swoimi fortunami są panami tego świata to ich wnuki będą panami na śmietniku cywilizacji.

Mam coś takie dziwne przeczucie że hamowanie będzie bolesne... :ok

:spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 558/296
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2023-03-31, 11:25   

Dosyć ciekawe jest to, że o upadku cywilizacji najchętniej mówią ci, którzy nie chcą jakichkolwiek zmian. Nawet takich, które zmierzają do ocalenia tego świata. Teoretycznie wolnorynkowcy biadolą, że rynek sobie nie poradzi. A to podstawowa zasad biznesu. Nie obrażać się na pieniądze. Już najwięksi gracze na rynku motoryzacyjnym mają pomysły na wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w swoich pojazdach i jakoś nie protestują.
Największe obiekcje mają np Konfederaci, którzy wychwalają wolny rynek a sami jeden w drugiego golas i nieudacznik. Skąd wiem? Bo kilku z nich znam osobiście. To oni za podszeptem rządów zainteresowanych w tym by ropa dalej była podstawą ekonomii rozpowszechniają te rewelacje i wzbudzają wątpliwości. A rynek jak to rynek. Poradzi sobie. A najśmieszniejsze jest to, że najbardziej wątpią w jego siłę tzw wolnorynkowcy dla których wolny rynek oznacza brak podatków i umyka ich uwadze fakt, że to głównie im podatki przeszkadzają bo przedsiębiorcy sobie radzą. Nawet w takich krajach jak Finlandia gdzie podatki są horrendalnie wysokie powstała np Nokia.
Czy pamiętacie tą rozpacz jak ograniczenia związane z covidem miały zniszczyć gospodarkę? I co? Gospodarka działa. Jest gdzie robić zakupy, ludzie mają gdzie mieszkać, mają ciepło w domu itp, itd. Dlaczego? Bo rynek się dostosowuje. Zawsze.
Można przypomnieć sobie wyliczenia naukowców z początku XX wieku, którzy prognozowali, że w latach 50 Londyn będzie całkowicie zanieczyszczony końskim nawozem w związku z rozwojem transportu. Tylko, że w międzyczasie wynaleziono samochody i koń jako środek transportu przestał istnieć. To samo będzie i w tym wypadku. Kres jednego oznaczać będzie początek czegoś innego.

W szerszym kontekście. Dlaczego świat zachodni tak prze do uniezależnienia się od paliw kopalnych? Bo powodują one uzależnienie od Rosji, Arabów i innych potencjalnie niebezpiecznych krajów.

My kamperowcy chętnie korzystamy z fotowoltaiki w kamperach ale jak mowa o domowych instalacjach to same kłopoty panie.

W takich przypadkach przypomina mi się Smerf Maruda. To się nie uda...., bo to się nie może udać...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Hamal99 
początkujący forumowicz

Dołączył: 29 Mar 2023
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-31, 12:25   

gryz3k napisał/a:


No właśnie. Nie zakaz spalinówek a zakaz produkcji samochodów emisyjnych. Po pierwsze samochodów wyprodukowanych po 2035 roku a po drugie samochód spalinowy używający benzyny syntetycznej też będzie mógł byc produkowany.

Mam wrażenie, że ktoś steruje tym budowaniem przekonania, że nakaz produkcji samochodów bezemisyjnych jest równoznaczny z nakazem używania samochodów elektrycznych.


Bo to jest jednoznaczne tylko niektórzy tego jeszcze nie widzą.
Od pewnego czasu po kempingach coraz częściej obserwuję taki obraz jak rozmawia na ten temat grupa w której są bogatsi kempingowcy to tak właśnie gadają że sobie poradzą, owszem kampery będą droższe, że panele na dach, że podróż będzie droższa i dłuższa, ale jakoś to będzie, jakoś dadzą radę. A ci biedniejsi kiwają głowami, a jak już ci bogatsi odejdą to biedniejsi szemrają jacy ci bogaci to chamy że to popierają bo myślą że każdą niedogodność załatają pieniędzmi i jak się spasą gdy co 300 km będą jeść obiady, a dla nich biednych taki zakaz równa się zakazowi podróży.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 558/296
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2023-03-31, 14:47   

Hamal99 napisał/a:
gryz3k napisał/a:


No właśnie. Nie zakaz spalinówek a zakaz produkcji samochodów emisyjnych. Po pierwsze samochodów wyprodukowanych po 2035 roku a po drugie samochód spalinowy używający benzyny syntetycznej też będzie mógł byc produkowany.

Mam wrażenie, że ktoś steruje tym budowaniem przekonania, że nakaz produkcji samochodów bezemisyjnych jest równoznaczny z nakazem używania samochodów elektrycznych.


Bo to jest jednoznaczne tylko niektórzy tego jeszcze nie widzą.
Od pewnego czasu po kempingach coraz częściej obserwuję taki obraz jak rozmawia na ten temat grupa w której są bogatsi kempingowcy to tak właśnie gadają że sobie poradzą, owszem kampery będą droższe, że panele na dach, że podróż będzie droższa i dłuższa, ale jakoś to będzie, jakoś dadzą radę. A ci biedniejsi kiwają głowami, a jak już ci bogatsi odejdą to biedniejsi szemrają jacy ci bogaci to chamy że to popierają bo myślą że każdą niedogodność załatają pieniędzmi i jak się spasą gdy co 300 km będą jeść obiady, a dla nich biednych taki zakaz równa się zakazowi podróży.


To tragiczna demagogia. Argument o biednych i bogatych. Biednych nie stać na kampery i kempingi. Użytkownicy kamperów to klasa średnia. W ciągu ostatnich lat ceny kamperów wzrosły pewnie dwukrotnie a jest ich wiele razy więcej niż jeszcze 10 lat temu i średnia ich wieku spada.

Samochody osobowe drożeją od lat. Yaris, który kilka lat temu nowy kosztował coś ponad 30k już kosztuje ponad 80k. I nadal jest spalinowy. Czy zauważyliście na ulicach mniejszy ruch ze względu na wzrost ceny samochodów? A może było ich mniej jak benzyna zdrożała z 4,80 na 7 zł?

A argumenty o surowcach używanych do produkcji elektryków? Litości. Czy samochody spalinowe powstają z siana i słomy? Nie mają dpf, katalizatorów i innych rzeczy w których występują metale ziem rzadkich? A może nie mają wyświetlaczy led i całej elektroniki?

Dla mnie to takie " Chłopy uciekajta bo doktory idą"
Ostatnio zmieniony przez gryz3k 2023-03-31, 14:56, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 447/330
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2023-03-31, 14:50   

Hamal99,

O czym Ty piszesz? Czytasz w ogóle to co piszesz? Bo mam wrażenie, że zarejestrowałeś się na CT żeby trolować :roll: Uważam, że wykraczasz poza pojęcie "wolności słowa".
Za chwilę poproszę modów, żeby wyłączyli swoją cierpliwość i załączyli tryb pracy z takimi forumowiczami... :confused
Ostatnio zmieniony przez LukF 2023-03-31, 14:54, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 447/330
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2023-03-31, 14:52   

gryz3k,

Trzeba przestać karmić trolla. Bo mądrze piszesz, ale do odbiorcy to nie dociera. Przyszedł rozkręcać niepokój :gwm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 558/296
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2023-03-31, 14:57   

LukF napisał/a:
gryz3k,

Trzeba przestać karmić trolla. Bo mądrze piszesz, ale do odbiorcy to nie dociera. Przyszedł rozkręcać niepokój :gwm



Racja. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2023-03-31, 22:04   

gryz3k napisał/a:
Hamal99 napisał/a:
gryz3k napisał/a:


No właśnie. Nie zakaz spalinówek a zakaz produkcji samochodów emisyjnych. Po pierwsze samochodów wyprodukowanych po 2035 roku a po drugie samochód spalinowy używający benzyny syntetycznej też będzie mógł byc produkowany.

Mam wrażenie, że ktoś steruje tym budowaniem przekonania, że nakaz produkcji samochodów bezemisyjnych jest równoznaczny z nakazem używania samochodów elektrycznych.


Bo to jest jednoznaczne tylko niektórzy tego jeszcze nie widzą.
Od pewnego czasu po kempingach coraz częściej obserwuję taki obraz jak rozmawia na ten temat grupa w której są bogatsi kempingowcy to tak właśnie gadają że sobie poradzą, owszem kampery będą droższe, że panele na dach, że podróż będzie droższa i dłuższa, ale jakoś to będzie, jakoś dadzą radę. A ci biedniejsi kiwają głowami, a jak już ci bogatsi odejdą to biedniejsi szemrają jacy ci bogaci to chamy że to popierają bo myślą że każdą niedogodność załatają pieniędzmi i jak się spasą gdy co 300 km będą jeść obiady, a dla nich biednych taki zakaz równa się zakazowi podróży.


To tragiczna demagogia. Argument o biednych i bogatych. Biednych nie stać na kampery i kempingi. Użytkownicy kamperów to klasa średnia. W ciągu ostatnich lat ceny kamperów wzrosły pewnie dwukrotnie a jest ich wiele razy więcej niż jeszcze 10 lat temu i średnia ich wieku spada.

Samochody osobowe drożeją od lat. Yaris, który kilka lat temu nowy kosztował coś ponad 30k już kosztuje ponad 80k. I nadal jest spalinowy. Czy zauważyliście na ulicach mniejszy ruch ze względu na wzrost ceny samochodów? A może było ich mniej jak benzyna zdrożała z 4,80 na 7 zł?

A argumenty o surowcach używanych do produkcji elektryków? Litości. Czy samochody spalinowe powstają z siana i słomy? Nie mają dpf, katalizatorów i innych rzeczy w których występują metale ziem rzadkich? A może nie mają wyświetlaczy led i całej elektroniki?

Dla mnie to takie " Chłopy uciekajta bo doktory idą"


Piotrek jak na razie to nap we F stoji masa elektryków po kurierze.
Z czasem będą musieli coś z tym zrobić.

Mówisz uciekajta🤔
Jak będę musiał ☝️to tylko na Madagaskar 👌👍
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 457/25
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-04-01, 00:43   

gryz3k napisał/a:

A argumenty o surowcach używanych do produkcji elektryków? Litości. Czy samochody spalinowe powstają z siana i słomy? Nie mają dpf, katalizatorów i innych rzeczy w których występują metale ziem rzadkich? A może nie mają wyświetlaczy led i całej elektroniki?



Oczywiście, że spalinowe wszystko to mają i to w znacznie większej ilości od elektrycznych.
Poziom skomplikowania i ilość użytych części w samochodzie spalinowym jest nieporównywalnie większa , a każda część to materiał (surowiec) i ogromna ilość energii potrzebna do wydobycia surowca (np. rudy metalu), jego przetworzenia , obróbki i montażu gotowej części.
Samochód spalinowy jest bardziej uciążliwy dla środowiska zarówno na etapie produkcji jak i późniejszej eksploatacji.
Jak wielka jest przepaść technologiczna pomiędzy samochodem spalinowym a elektrycznym , widać jak porówna się to co w samochodzie jest najważniejsze , czyli napęd .
Ile urządzeń , ile skomplikowanych i trudnych do kontroli procesów potrzebne jest w samochodzie spalinowym, aby uzyskać coś tak banalnego jak moment napędowy na kołach ?
W elektryku nieporównywalnie lepszy efekt uzyskuje się minimalnym w porównaniu do spalinowca nakładem środków.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***